İlkbaharda motive kalabilmek için neler yapmak gerekir?

Merhaba güzel ilkbahar, merhaba parlayan güneş, merhaba uçuşan kelebekler! Ve merhaba tüm bunlar olup biterken ofiste verimli bir şekilde çalışmaya çalışan sevgili beyaz yakalılar! Nihayet karnabahar gibi kat kat giyinmeyi bıraktığınız için mutlusunuz. Fakat bu güzel havalarda ofiste kaldığınız için canınız biraz sıkkın olabilir. Ofixboy kardeşiniz bendeniz, ilkbaharda motive kalabilmek için neler yapmak gerektiğine dair güzel bir liste hazırladım. İlkbaharda ofiste verimliliğinizi düşürmemek için dikkat etmeniz gereken konular işte huzurlarınızda…

Bahar temizliği şart! 

Madem bahar geldi, ofiste bahar temizliği yaparak bunu ofisinize de yansıtmalısınız. Temiz bir masa, işinize odaklanmanın altın kurallarından biridir. Kış boyunca masanızın köşelerinde, çekmecelerinizin diplerinde biriken o tüm işe yaramaz not kağıtları, biten tükenmez kalemler, bükülüp saç tokası ya da maymuncuk halini almış olan ataşlar her gördüğünüzde motivasyonunuzu düşürür. Ofisinizde bahar temizliği yaparak bunlardan kurtulabilirsiniz. Bu arada, küçük bir bilgi paylaşayım. Ofis çalışanlarının yüzde 57’si, ofis arkadaşlarını masalarının temizlik-kirlilik durumuna göre yargılıyormuş. Ofis arkadaşlarınızın diline düşmemek için ofis masa, çekmece ve dolaplarınızı güzelce temizlemelisiniz. Bu iş için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri benim sevgili şirketim Ofix.com üzerinden sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Telefon out, odaklanma in! 

Bahar geldi ya, arkadaşlarınız sizi iş çıkışı yemeğe çağırmak için, Pazar günü kahvaltıya davet etmek için, hiç olmadı “Öğle yemeğinde köftecide mi buluşsak abi?” demek için ikide bir mutlaka arayacaktır. Kışın nedense hiç karşılaşılmayan bu durumu kontrol edebilmek sizin elinizde. Cep telefonunuzu ofis telefonunuza yönlendirmek ve cep telefonunuza gelen çağrıların VoiceMail’e düşmesini sağlamak bunlar içinde en basiti. WhatsApp’taki kişisel notunuza “Aramayın kardeşim, çalışıyorum!” yazmak da bir başka çözüm. Bunların yanı sıra, ilkbaharda motive kalabilmek için telefonunuzdaki tüm uygulamaları sessize alabilir, telefon ekranınıza düşmelerini engelleyebilirsiniz. Bu pratik çözümlerle ofiste çalışırken yaptığınız işlere odaklanabilir, motivasyonunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz. 

Ekstra molalar yapabilirsiniz. 

Kabul edelim ki, yukarıdaki iki maddeyi yapsanız bile hâlâ kafanızdan “Yaa, hasta ayağına yatıp 3 gün izin mi alsam? Parkta yürüyüş yaparım, güzel bir yerde kahve içerim, kafamı kesin toplarım!” gibi düşünceler geçiyor olabilir. Böyle hileli yollara başvurmanıza hiç gerek yok sevgili beyaz yakalılar! Bunun yerine, gün içinde verdiğiniz 5-10 dakikalık kahve molalarınızı sayı olarak biraz arttırabilir, arkadaşlarınızla daha fazla sosyalleşebilirsiniz. Öğle arası dışında, örneğin 3 defa kahve molasına çıkıyorsanız bunu 5 yapabilirsiniz. Hatta bir tanesinde notebookunuzu da yanınıza alabilir, gün sonuna ertelediğiniz basit işleri gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede hem ofis çalışmanız, hem de mola anlarınız daha keyifli ve verimli hale gelecektir. 

Özel hayat ile iş hayatı dengesini sağlamalısınız. 

İkinci maddede belirttiğim o telefonlar var ya, işte o telefonlar havaların ısınmasıyla birlikte gitgide artıyor. Bunları ne kadar sınırlamaya çalışsanız da çıkışta ne yapacağınızı, hafta sonu nerelere gideceğinizi düşünmekten kendinizi alıkoyamıyor olabilirsiniz. Hatta durumu abartıp, “Bu genç yaşımda ve güzel havalarda ofise tıkılıp kaldım!” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Bu gibi düşüncelerden kurtulmanın en iyi yolu, özel hayatınızı daha sosyal geçirmenin yollarını bulmaktır. Bunlar içinde mesela ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte pikniğe gitmek veya mangal yapmak güzel bir çözüm olabilir. Ofisteki işlerinizi etkileyecek kadar kendinizi yormadığınız sürece özel hayatınızı sosyalleşerek geçirdiğinizde ilkbaharda motive kalabilmek konusunda daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Baharın gelişinin tüm okurlarıma mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

Ofixboy…

İlgili yazılar

  1. İlk yorumcuya sonuna kadar katılıyorum.
    Telefon out, odaklanma in kısmı biraz değil… çok zor (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir