Ofis Dostu İmza Kalemleri

Hayatımızın çeşitli alanlarında imza atmamız gereken durumlarla karşılaşabiliyoruz. Günlük işler için atılan imzalardan farklı olarak önemli belgelerin altına atılan imzalar, imza sahibinin karakteri hakkında bazı ipuçları verir. Sıradan tükenmez kalemlere oranla daha dolgun, dolma kalemlere oranla daha pratik imza deneyimi sunan imza kalemleri kullanıcının imzasıyla vermek istediği mesajı daha güzel yansıtır. Karşı taraf üzerinde daha saygın bir imaj yaratmak isteyen kullanıcılar, kendileri için en uygun imza kalemini özenle seçer ve tüm önemli belgeleri bu kalemle imzalamak ister. 

İmza kalemi seçmek basit bir iş gibi görünse de her işte olduğu gibi imza kalemi seçmenin de bazı püf noktaları var. Peki, imza kalemi seçerken nelere dikkat etmek gerekir? İmza kalemi çeşitleri nelerdir? İmza kalemlerinde renk tercihi neye göre yapılır? En iyi imza kalemi markaları hangileridir? İmza kalemi fiyatları ne kadardır? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bu sorular çerçevesinde imza kalemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Ardından, Ofix.com‘da en fazla sipariş verilen 5 imza kalemini kısaca tanıtacağız. Kendinize henüz iyi bir imza kalemi bulamadıysanız, bu yazımızı okuduktan sonra imza kalemi seçiminizi daha kolay yapabilirsiniz. 

İmza kalemi nedir?

İmza kalemini kısaca, imza atmak için kullanılan kalem şeklinde tanımlayabiliriz. Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için kullandığı işarete imza denir. Yazılı veya basılı belgeleri imzalamak için farklı pek çok türde kalem kullanılabilir. Bunlar içinde dolma kalemler ve tükenmez kalemler, imza atmak için en sık tercih edilen kalem türleridir. Fakat bununla birlikte, önemli belgelerin altına atılan imzaların sıradan imzalardan farklı özelliklere sahip olması beklenir. Tükenmez kalemlerle atılan imzalarda karşı taraf üzerinde etkili bir imaj yaratmak güçtür. Dolma kalemler ise yazılara farklı bir nitelik kazandırsa da imza atarken kullanıcının el hareketlerini kısıtlayıcı bir niteliğe sahiptir.

İmza atarken hem kullanıcının el hareketlerini kolaylaştırmak, hem de imzalara daha yüksek bir nitelik kazandırmak için özel olarak üretilen birtakım kalemler vardır. Ve imza kalemi denildiğinde aslında bu kalemler anlaşılır. Nitekim imza kalemleri, atılan imzaya sıradan tükenmez kalemlere oranla daha dolgun bir görünüm kazandırır. Dolma kalemlere oranla ise daha pratik bir imza deneyimi sunar. İmza atımı sırasında el hareketlerini kolaylaştırır, kağıt üzerinde kolayca hareket eder. Günümüzde roller kalem olarak da ifade edilen imza kalemleri kullanıcının imzasıyla vermek istediği mesajı daha güzel yansıtır. Bunun içindir ki, karşı taraf üzerinde daha saygın bir imaj yaratmak isteyen kullanıcılar, kendileri için en uygun imza kalemini özenle seçer ve tüm önemli belgeleri bu kalemle imzalamak ister. 

İmza kalemi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İmza kalemleri konusunda piyasada farklı markaların farklı niteliklere sahip pek çok ürününü bulabilirsiniz. İmza kalemi seçerken her şeyden önce, kaleminizin fiziksel niteliklerine doğru karar vermelisiniz. Nitekim imza kalemleri başta uç kalınlığı olmak üzere farklı niteliklere sahiptir. Böylelikle, farklı istek ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde önemli birtakım farklılıklar gösterir. Eğer imzanıza estetik bir nitelik kazandırmak istiyorsanız, 1.0 mm uç kalınlığına sahip imza kalemleri sizin için iyi bir seçim olabilir. Bu kalemlerle atacağınız imzalar belge üzerinde yeterince dolgun ve estetik bir görünüm sunar. Günlük sıradan imzalar içinse 0.6 mm ile 1.0 mm arasında değişen uç kalınlıklarını tercih edebilirsiniz.

1.0 mm’nin üzerinde uç kalınlığına sahip imza kalemleri imzaya gereğinden fazla bir dolgunluk kazandırır. Bu tür kalemler daha çok prestij için atılan imzalarda kullanılabilir. Örneğin, yazarların imza günlerinde kitap imzalamak için kullandıkları imza kalemleri 1.0 mm’nin üzerinde uç kalınlığına sahiptir. Bu kalemler ile imza sahibi, karşı taraf üzerindeki imajını çok daha güçlü hale getirir. Fakat bu kalemleri günlük sıradan işlerde, örneğin imza çizelgesi üzerinde kullanmamak gerekir. Çünkü bu gibi durumlarda gereksiz bir güç gösterisi mesajı verir. İmza kaleminizin ayrıca, dış kaplamasına ve ergonomik özelliklerine de dikkat etmelisiniz. İmza kalemleri genellikle plastik veya metal malzemeden üretilir. Günlük imzalar için plastik imza kalemleri, önemli belgeleri imzalarken ise plastik imza kalemleri tercih edilebilir. Kaleminizin ergonomik özelliklere sahip olması da yine imza atarken ellerinizi daha kolay hareket ettirmenizi sağlar. 

İmza kalemi çeşitleri nelerdir?

İmza kalemi çeşitleri arasında en fazla tercih edilenlerin roller (jel) kalemler olduğunu söyleyebiliriz. Dolma kalemler ile tükenmez kalemlerin avantajlarını bir araya getiren roller kalemler, özel jel mürekkepleri ve renk kartuşları sayesinde imza atmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda da imzalara estetik bir nitelik kazandırır. Yüzeylerde dağılma yapmayan özel jelleri, imza atılan yüzeylerde istenmeyen görüntülerin oluşmasını önler. Oysa, dolma kalemlerle atılan imzalarda çoğu zaman yüzeyde dağılma oluşur. Dolma kalem mürekkebinin belli bir kuruma süresi vardır. Roller kalemlerde kullanılan jel mürekkepler veya renk kartuşları ise kuruma süresini ortadan kaldırır. Üstelik, dolma kalemlere oranla roller kalemlerin fiyatları daha ekonomiktir.

Roller kalemlerin yanı sıra imza kalemleri arasında en fazla tercih edilenlerin kesik uçlu imza kalemleri ve kalın uçlu imza kalemleri olduğunu söyleyebiliriz. Her iki imza kalemi çeşidi de imzalara kaligrafik özellikler kazandırmada oldukça etkilidir. Eğer yaratıcılığa dayalı bir işle uğraşıyor, tasarım veya dizayn yapıyorsanız, kesik uçlu veya kalın uçlu imza kalemleriyle imzanıza kendi stilinizi kazandırabilirsiniz. Bu kalemlerle atacağınız imzalar, yaratıcılığınızı daha güçlü şekilde öne çıkaracak ve kişiliğinizi daha güzel yansıtacaktır. İmza kalemi çeşitleri ayrıca farklı renk ve boyutlara göre de değişebilmekte. Resmi belgeler üzerinde daha çok siyah ve mavi imza kalemlerini tercih edebilirsiniz. Fakat yaratıcılık yönünüzü yansıtmak için imza kalemi renk seçiminizi kırmızı, yeşil veya turuncu gibi farklı renklerden yana da yapabilirsiniz. 

İmza kalemlerinde renk tercihi neye göre yapılır?

İmza kalemlerinde renk tercihini belirleyen temel unsur, atacağınız imzayla vermek istediğiniz mesajdır. Eğer şirketinizin kurumsal kimliğini yansıtan resmi bir imza atacaksanız, renk tercihinizi siyahtan yana kullanabilirsiniz. Günlük işler için atacağınız imzalarda mavi renkli imza kalemleri doğru bir seçim olabilir. Yaratıcılık yönünüzü yansıtmak içinse kırmızı, yeşil veya turuncu gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Roller imza kalemleri söz konusu olduğunda piyasada çok geniş bir renk skalası bulabilirsiniz. Bu skala içinde siyah resmiyeti ve gücü yansıtır, mavi güven ve sadakati. Kırmızı mutluluğu ve heyecanı, yeşil bereket ve zenginliği, turuncu canlılığı ve cesareti yansıtır.

En iyi imza kalemi markaları hangileridir?

Piyasada onlarca markaya ait pek çok imza kalemi bulmak mümkün. Bunların bir kısmı yabancı markalarken, bir kısmının da yerli marka olduğunu görmekteyiz. En iyi imza kalemi markaları içinde öne çıkanların Mikro, Schneider, Uni-Ball, Pensan ve Artline olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra Liqeo, Pilot, Faber-Castell, Edding, Bic, Rotring ve Bigpoint gibi markaların da imza kalemi kategorisinde kaliteli ürünleri olduğunu söyleyebiliriz. İmza kalemi markaları içinde Mikro ve Pensan yerli markalarımız. Online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği imza kalemi markası Mikro

İmza kalemi fiyatları ne kadardır?

İmza kalemi fiyatları marka ve ürün tipi ile piyasa dinamiklerine göre değişebilmekte. Genel olarak baktığımızda, yerli markaların fiyat avantajı konusunda öne çıktığını söyleyebiliriz. Kalite bakımından da yine yerli markaların yabancı markalardan geri kalır bir tarafının olmadığını görmekteyiz. Yabancı markaların imza kalemi fiyatları, marka imajları ve ürünlerin ithalatından dolayı artmakta. Ülkemizde üretilen yabancı markaların imza kalemi fiyatları ise ithal ürünlere oranla daha uygun olmakta. Halihazırda imza kalemi fiyatlarının 5 TL ile 200 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. İmza kalemlerinin fiyatları diğer pek çok üründe olduğu gibi toplu alımlarda daha ekonomik hale gelmekte.

Ofix.com’da imza kalemi satışları ne durumda?

Ofix.com kullanıcılarının sitemiz üzerinden verdikleri imza kalemi siparişlerini incelediğimizde, imza kalemi satışlarımızda son 1 yıl içinde satış adedi bazında %7.4’lük bir artış elde ettiğimizi görüyoruz. Son 1 yılda en çok sattığımız imza kalemi Mikro MK-8523 imza kalemi 1.0 mm – mavi oldu. En yüksek ciro başarısını ise Uni-Ball UM-153 Signo Broad imza kalemi 1.0 mm – mavi ürünlerimizden elde ettik. 2019’da imza kalemlerinde sepet ortalaması 4.7 adetti. 2020’de ise 5.3 olarak gerçekleşti. 2019’da cari başına düşen imza kalemi adedi 8 iken, 2020’de 9’a yükseldi. İmza kalemleri en çok Termal (Yalova), Şişli, Esenyurt, Sarıyer ve Ataşehir’den sipariş verildi. 

Ofis dostu imza kalemleri Ofix.com’da!

İmza kalemleri ile ilgili merak edilen konuları kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, Ofix.com‘da en fazla sipariş verilen 5 imza kalemini kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Mikro MK-8523 İmza Kalemi 1.0 mm – Mavi

Listemizin ilk sırasında, Mikro MK-8523 imza kalemi 1.0 mm – mavi var. Mikro markası, sektörde 30 yıla yakın deneyimiyle yazı araç ve gereçleri alanında yabancı markaları aratmayan nitelikli çözümler sunuyor. Yerli pazarların yanı sıra ürünlerini yabancı pazarlarda da kullanıcıların beğenisine sunan Mikro‘nun kalemleri, ofis kullanımı için uygun özellikte. Özellikle Mikro imza kalemi çeşitleri ofis çalışanları arasında büyük ilgi görüyor. Hızlı kuruyan ve yüzeylerde dağılma yapmayan bu ürünler, aynı zamanda da uygun fiyat avantajına sahip. Mikro MK-8523 imza kalemi 1.0 mm – mavi ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Schneider One Business İmza Kalemi 0.6 mm – Mavi

Listemizin ikinci sırasında, Schneider One Business imza kalemi 0.6 mm – mavi var. Dünyanın ilk plastik uçlu roller kalemi olma özelliğine sahip bu ürünler, imza atarken kullanıcıya farklı bir deneyim sunuyor. 0.6 mm uç kalınlığı bu kalemlere günlük imzalar için yeterli niteliği kazandırıyor. Schneider imza kalemi çeşitleri konik uç yapısının yanı sıra metal klipsiyle de dikkat çekmekte. Mürekkebinin suya dayanıklı olması da önemli bir tercih nedeni. Schneider One Business imza kalemi 0.6 mm – mavi ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Uni-Ball UM-153 Signo Broad İmza Kalemi 1.0 mm – Mavi

Listemizin üçüncü sırasında, Uni-Ball UM-153 Signo Broad imza kalemi 1.0 mm – mavi var. Mitsubishi Pencil‘ın dünya markası Uni-Ball, 1887 yılında Japonya’da kuruldu. O günden bu güne yazı araç ve gereçleri alanında pek çok yeniliğe öncülük yapan Uni-Ball imza kalemi çeşitlerinde de geniş bir ürün portföyüne sahip. Paslanmaz çelik ucu ve kaliteli mürekkebiyle Uni-Ball imza kalemi çeşitleri, imza sahibine hem kolaylık, hem de prestij kazandırıyor. Uni-Ball UM-153 Signo Broad imza kalemi 1.0 mm – mavi ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pensan 6030 My Sign Jel İmza Kalemi 1.0 mm – Mavi

Listemizin dördüncü sırasında, Pensan 6030 My Sign jel imza kalemi 1.0 mm – mavi var. 1994 yılında kurulan Pensan markası, yerli yazı araç ve gereçleri markaları içinde en önemlilerinden biri konumunda. Öyle ki, tükenmez kalem ve kurşun kalem grubunda %33’lük pazar payıyla ipi göğüslemiş durumda. Yerli pazarların yanı sıra 58 ülkeye yaptığı ihracatla Pensan, ülkemizin yükselen değerlerinden biri olmayı sürdürüyor. Pensan My Sign imza kalemi çeşitleri uygun uç kalınlığı ve kaliteli mürekkebiyle ofis çalışanları arasında ilgi görüyor. Pensan 6030 My Sign jel imza kalemi 1.0 mm – mavi ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Artline Ergoline 3600 İmza Kalemi 0.6 mm – Mavi

Listemizin beşinci sırasında, Artline Ergoline 3600 imza kalemi 0.6 mm – mavi var. Artline markası özellikle kaligrafi severlerin yakından tanıdığı bir marka. Nitekim Artline, kaligrafik ürünleriyle bu alanda hiçbir deneyime sahip olmayanların bile birbirinden güzel çalışmalar yapmalarını olanaklı kılıyor. Artline imza kalemi çeşitleri, imzasına kaligrafik özellikler kazandırmak isteyen kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. 0.6 mm uç kalınlığına sahip, yüzeyde dağılma yapmayan ve mürekkebi hızlı kuruyan bu ürünleri ofiste günlük imzalar için de kullanabilirsiniz. Artline Ergoline 3600 imza kalemi 0.6 mm – mavi ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer imza kalemlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir