İnternet neden çekmez?

Ofislerde, evlerde veya açık alanlarda internet kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri internetin çekmemesi sorunudur. İnternete Wi-Fi ile bağlanmak isteyen kullanıcılar, çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman bağlanma güçlüğü yaşar. İnternet bağlantısı kopan kullanıcılar, sorunun kaynağının genellikle internet servis sağlayıcısı olduğunu düşünür. Oysa internetin çekmemesinin veya bağlantının kopmasının farklı nedenleri olabilir. Modemin yanında çalıştırdığınız elektrikli araçların yaydığı manyetik dalgalar bile bağlantınızın düşmesine yol açabilir. İnternet neden çekmez diye merak eden kullanıcılar, iyi bir internet bağlantısı için bu nedenler hakkında bilgi sahibi olmak durumunda. Aksi takdirde ne yazık ki Wi-Fi sorunları devam eder. Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurlar bazen mekanın yapısal özelliklerinden, çoğu zaman da kullanıcı hatalarından kaynaklanır. Ofiste veya evde Wi-Fi sinyalleri yetersiz kaldığı için internetiniz çekmiyorsa, uygun ağ cihazları ve aksesuarlar ile sinyal kalitenizi yükseltebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, internet neden çekmez konusunu ele alacağız. Aynı zamanda da bağlantı kalitenizi yükseltecek pratik çözümler sunacağız. 

Modemi Yanlış Noktaya Yerleştirmek

İnternet neden çekmez diye merak eden kullanıcıların dikkat etmesi gereken konuların başında modemin yeri geliyor. Nitekim internet bağlantı sorunlarının büyük bir bölümü, modemi yanlış noktaya yerleştirmekten kaynaklanıyor. İnternetin çekmemesinden şikayet eden kullanıcıların ilk yapması gereken şey, modemin yerini incelemektir. Modemi yanlış noktaya yerleştirmekten kaynaklanan sorunları diğer yöntemlerle çözmeye çalışmak daha zor ve masraflıdır. Ev interneti kullanıcılarının büyük bir bölümü, modem kurulumu için evin giriş bölümünü tercih ediyor. Ne var ki ev girişleri, Wi-Fi sinyallerini evin en uç noktalarına ulaştırmak için uygun değildir. Çünkü ev girişleri sinyallerin eşit dağılımında yetersiz kalır. Evde modem kurulumu yaparken Wi-Fi sinyallerinin eşit dağılımına dikkat etmek gerekir. Evinizde mümkün mertebe orta noktaya modem kurulumu sağlarsanız internetin çekmemesi sorunuyla daha nadir karşılaşırsınız. İşyerlerinde modem kurulumu için de bu bağlamda dikkatli olmak gerekir. Aksi takdirde ne yazık ki işyerinin tüm noktalarından Wi-Fi erişimi sağlıklı şekilde gerçekleşmez. 

Geniş Mekanlar ve Uzun Koridorlar

İster ofiste olsun, isterse evde geniş mekanlar ve uzun koridorlar Wi-Fi sinyalleri için sorunlu alanlardır. Modeminizi sinyal çoğaltıcı olmadan kullanırsanız bu alanlarda internet bağlantınızda zaman zaman kopma yaşamanız mümkündür. Geniş mekanların yanı sıra uzun koridorlarda da Wi-Fi sinyallerinin kalitesi düşer. Evde modemi koridorun orta noktasına yerleştirme imkanınız olmadığında Wi-Fi bağlantınız koridorda kesintiye uğrayabilir. Ayrıca koridorda kalın beton duvar ve ahşap ya da lambri kaplamaların olması da sinyal kalitesini düşürür. Çalıştığınız işyerinde uzun koridorlar varsa, koridorun uygun noktalarında mutlaka sinyal dağıtıcı olmalı. Aksi durumda ne yazık ki internet neden çekmez diye sıkça sorabilirsiniz. Evlerde modem sorunları çoğu zaman modemin yerini değiştirmekle çözülür. Ancak ofislerde çözüm bu kadar kolay olmaz. Bu nedenle modemin yanı sıra menzil genişletici kullanmak gerekir. İşyerinizde menzil genişleticiler yetersiz kalıyorsa ilave anten kullanmak iyi bir yöntemdir. Dilerseniz powerline adaptör kullanarak da daha iyi sonuçlar almanız mümkün. 

Kalın Beton Duvarlar

İnternet neden çekmez diye merak eden kullanıcıların dikkat etmeleri gereken konulardan biri de kalın beton duvarlardır. İnternete Wi-Fi üzerinden bağlanıyorsanız, kalın beton duvarlar nedeniyle bağlantı sorunları yaşamanız mümkündür. Çünkü kalın beton duvarlar maalesef Wi-Fi sinyallerini önleyici etki gösterir. Bu sorunu daha çok evde internete bağlanırken yaşayabilirsiniz. Nitekim günümüzde ofislerde kalın beton duvarlar yerine daha farklı duvar çözümleri ön planda. Örneğin ofis cam bölme sistemleri bir taraftan daha ekonomiktir. Kalın beton duvarlara oranla maliyet avantajı sunar. Bir taraftan da Wi-Fi sinyallerini kolayca geçirir. Ofisinizde cam bölme kullanma imkanınız yoksa internet için farklı çözümleri kullanmalısınız. Örneğin internete kabloyla bağlanmak bunlardan biridir. Veya uygun noktalara yerleştireceğiniz dağıtıcılar da Wi-Fi üzerinden bağlantı sorunlarınızı aşmanıza katkı sağlar. Ancak yine de kalın beton duvarların Wi-Fi sinyalleri için önleyici bir unsur olduğunu unutmamalısınız. Menzil genişletici ve ilave anten gibi çözümler yetersiz kalıyorsa internete kablo üzerinden bağlanmak iyi bir çözümdür. 

Ahşap veya Lambri Kaplamalar

İnternete erişim sorunu yaşayanların dikkat etmeleri gereken konulardan biri de ortamdaki ahşap veya lambri kaplamalardır. Nitekim kalın beton duvarların yanı sıra bu kaplamalar da Wi-Fi sinyallerinin kalitesini düşürür. Günümüzde evlerde ve işyerlerinde dekorasyon için farklı materyallerden yararlanılmakta. Ne var ki ahşap ve lambri kaplamalar Wi-Fi sinyallerini olumsuz etkilemekte. Hatta bazı durumlarda kullanıcının ilave anten kullanması bile yetersiz kalabiliyor. Modem değiştirmek ise fayda sağlamıyor. İnternet neden çekmez diye merak eden kullanıcılar, mekandaki dekorasyon uygulamalarına da bu bağlamda dikkat etmeli. Özellikle büyük ofislerde ahşap ve lambri kaplamalar iyi bir dekorasyon seçeneği değildir. Oysa cam paneller bu bağlamda çok daha iyi bir seçimdir. Bu ürünler bir taraftan ortamın estetik niteliğini yükseltir. Ve ışığı geçirdikleri için aydınlatma sistemi üzerinde yük yaratmazlar. Bir taraftan da Wi-Fi sinyallerine engel teşkil etmezler. Bulunduğunuz ortamda ahşap ve lambri kaplamalar varsa Wi-Fi sinyal kalitesini arttırmak için sinyal gücü yüksek ek ağ ürünlerini deneyebilirsiniz. 

Ortamdaki Elektrikli Cihazlar

İnternet neden çekmez diye merak eden kullanıcılar, ortamdaki elektrikli cihazlara da özellikle dikkat etmeli. Nitekim modemin bulunduğu ortamda elektrikli cihazlar varsa Wi-Fi sinyal kalitesi zarar görür. Örneğin buzdolabının üzerine modem koymak ülkemizde ev interneti kullanıcılarının en sık yaptığı hatalardan biridir. Hangi türde olursa olsun tüm elektrikli cihazlar, çevrelerine az ya da çok manyetik dalga yayar. Bu dalgalar nedeniyle Wi-Fi sinyalleri zarar görür. Buzdolabının yanı sıra fırın ve özellikle mikrodalga fırın da Wi-Fi sinyallerine zarar verir. Bu bakımdan evlerin mutfak kısımları modem kurulumu için uygun bir alan değildir. Oturma odası veya salonda televizyon çevresi de modem kurulumu için uygun bir ortam değildir. Çünkü televizyon da çevresinde manyetik alan oluşturarak Wi-Fi sinyal kalitesini düşürür. Ayrıca cep telefonları veya telsiz telefonlar da Wi-Fi sinyallerine zarar verir. Dolayısıyla modeminizi hiçbir zaman elektrikli cihazların üzerine veya yakınlarına koymamalısınız. Sinyal kalitesini arttırmak için mekanda gerekli değişimleri sağlamalısınız. 

Modem Sinyallerinin Çakışması

Günümüzde hemen her evde internet bağlantısı mevcut. İnternete Wi-Fi üzerinden girmek isteyen kullanıcılar, modem sinyallerinin çakışmasından dolayı bazı sorunlar yaşamakta. Nitekim çoğu zaman komşu daireden gelen sinyallerle modem sinyalleriniz çakışır. Bazı durumlarda ise karşı apartmandan gelen sinyaller bile modem sinyalinizde kesintiye yol açar. Bu gibi durumlarda internet neden çekmez veya Wi-Fi neden çekmez diye merak edebilirsiniz. Çözüm için şunu yapabilirsiniz. Modeminizi ve internete bağlandığınız cihazı kapatıp tekrar açın. Böylelikle sinyaller eşleşir ve bağlantı sorunu ortadan kalkar. Modeminizin performansı düşük kalıyorsa iyi bir powerline adaptör kullanarak sinyal kalitesini yükseltmeniz mümkün. Nitekim powerline adaptörlerin en önemli özelliği, elektrik hattını internet hattı haline getirmesidir. Bu gibi durumlarda menzili genişletmekten ziyade sinyal kalitesini arttırmak daha faydalıdır. Ayrıca modeminizi bilgisayar veya telefonunuza yakın bir noktaya taşımanız da faydalı olur. Diğer ağ cihazları ve aksesuarlar da modem sinyallerinin çakışması sorununa az ya da çok çözüm sağlar. 

Modemi Hiç Kapatmadan Çalıştırmak

Modeminizin markası ve modeli ne olursa olsun, modeminizi uzun süre kapatmadan çalıştırmamalısınız. Modeminiz sürekli açık kaldığında bir taraftan enerji sarfiyatı devam eder. Bir taraftan da performansı düşer. Tüm elektronik cihazlar uzun süre açık kaldıklarında az ya da çok zarar görürler. Elektronik cihazların devre bileşenlerine binen yük arttıkça performansları düşer. Modeminizi aslında mümkün ise her gün işiniz bittikten sonra kapatmanızda yarar var. Bunu yapamıyorsanız hiç olmazsa haftada bir gün birkaç saatliğine kapatmalısınız. Bu sayede modeminizin iç ünitelerinde aşırı yük oluşmaz. Aynı zamanda da tasarruf sağlarsınız. Cihazınızı kapatmak için güç düğmesine basmanız yeterlidir. Cihazınızı tekrar açtığınızda iç üniteler daha yüksek bir performansla çalışır. Bu işlemi düzenli yaparsanız cihaz içinde sıcaklık artışını da önlersiniz. Aksi durumda ne yazık ki cihaz içinde artan sıcaklık da sinyal kalitesini düşürür. İnternet neden çekmez diye merak edenlerin modemi sürekli açık tutmamalarında da yarar var. 

Fazla Sayıda Cihazın Wi-Fi Bağlantısını Kullanması

Ev interneti neden çekmez diye merak edenler, Wi-Fi’a bağlanan cihaz sayısına da dikkat etmeli. Günümüzde teknolojik ürün kullanımı arttıkça internete bağlanan cihaz sayısı artıyor. Hangi internet servis sağlayıcısını kullanırsanız kullanın, hepsinin belli bir bant genişliği vardır. İnternete Wi-Fi üzerinden bağlanan cihaz sayısı arttıkça bant genişliği düşer. İşyerlerinde böyle bir sorun yaşamamak için özel ağ cihazları vardır. Evlerde ise modemler genellikle yetersiz kalır. Aynı anda akıllı telefonunuzdan film izleyip tabletinizden indirme yaptığınızda bağlantı hızınız düşer. Buna bir de akıllı televizyon eklenince internet neden çekmez diye merak edebilirsiniz. Benzer bir durum telefondan internet bağlantısı için de geçerlidir. Bant genişliğiniz ve internet hızınız düşükse, sinyal çoğaltıcılar fazla sayıda cihazla bağlantı sorununuzu çözemez. Bu gibi durumlarda internet bant genişliğinizi arttırmanız daha iyi bir çözümdür. Dilerseniz internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek daha yüksek bir pakete geçebilirsiniz. Veya aynı anda internete bağlı cihaz sayısını düşürmeniz gerekir. 

Bilgisayar Bakım ve Destek Paketleri

İnternet neden çekmez konusunu ele aldığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Ofislerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veren Ofix.com, ihtiyaç duyduğunuz bilgisayar bakım ve destek hizmetlerine uygun çözümler sunuyor. Kurumsal müşterilerimiz için hazırladığımız 4 farklı paketle ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri Ofix.com kalitesiyle karşılıyoruz. Paketlerimizin içeriğini öğrenmek ve taleplerinizi bize iletmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir