İpek Kağıt: Türkiye’nin ilk temizlik kağıdı firması…

Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde 1969 yılında kurulan İpek Kağıt, ülkemizde temizlik kağıtlarının üretimi ve yaygınlaşmasında çok önemli roller üstlendi. Türkiye’nin ilk tuvalet kağıdı markası Selpak‘ı yaratan firma, aradan geçen 50 yıllık süre zarfında temizlik kağıtlarında ürün yelpazesini genişleterek birçok başarıya imza attı. Selpak‘ın yanı sıra Solo, Silen ve Servis markaları ile ev dışı kullanıma yönelik Selpak Professional markasıyla İpek Kağıt, 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat yaparak ülkemizi yurt dışı pazarlarda başarıyla temsil etti. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Türkiye’nin ilk temizlik kağıdı firması İpek Kağıt ile devam ediyoruz.

Eczacıbaşı Topluluğu

Eczacıbaşı Topluluğu‘nun temelleri, 1942 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından atıldı. Heidelberg Üniversitesi‘nde kimya okuduktan sonra Chicago Üniversitesi‘nde yüksek lisans, Berlin Üniversitesi‘nde doktora yapan Nejat Eczacıbaşı, Türkiye’nin sanayileşme ve kalkınma sürecinde en önemli kilometre taşlarını bizzat kendi elleriyle yerleştirdi. Ülkemizde başta ilaç, yapı gereçleri, temizlik kağıtları ve sağlık bakım ürünleri olmak üzere birçok sektörde Eczacıbaşı‘nın imzasını görebilirsiniz.

1940’lı yıllarda Gülhane Askeri Hastanesi’nde askerlik görevini yerine getirirken ülkemizde büyük eksikliği çekilen insülini üretmeyi başaran Nejat Eczacıbaşı, ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul Kartal’da elektrolitik bakır üretimine başladı. Daha sonra seramik işine girdi ve kahve fincanı gibi mutfak eşyalarının üretimine başladı. II. Dünya Savaşı nedeniyle ülkemizde ithalatın durma noktasına geldiği bu dönemde, hemen her alanda olduğu gibi ilaç alanında da büyük bir sıkıntı yaşanmaktaydı. Biyokimya alanında yurt dışında aldığı eğitim sayesinde, Galata’da bir ilaç imalathanesi kurdu. Sanayi alanındaki ilk yatırımı ise 1952 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikasıyla gerçekleşti.

1950’li yıllarda Eczacıbaşı, antibiyotiklerden hormon ve vitaminlere, mineral bileşimlerinden kalp damar sistemi ilaçlarına kadar ülkemizde ilaç üretimi konusunda birçok ilki hayata geçirdi ve ithal ilaç sorununu önemli ölçüde çözmeyi başardı. İlacın ardından seramik sağlık gereçleri alanına yönelen Eczacıbaşı, Türkiye’nin ilk modern seramik sağlık gereçleri fabrikasını 1958 yılında Kartal’da kurdu. Hızlı bir büyüme gösteren fabrikanın çalışanları arasında yapılan oylama sonucu, marka ismi 1966 yılında VitrA olarak belirlendi. 1977’de Bilecik Bozüyük’te yeni bir fabrika kuruldu ve VitrA‘nın ana üretim kampüsü Bozüyük oldu.

Türkiye’nin İlk Temizlik Kağıdı Firması İpek Kağıt

II. Dünya Savaşı döneminde Avrupa’da temizlik kağıdı kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştı. Askerlerin tedavisinde kullanılan pamuğun temin edilmesi çok zor olduğu için pamuğun yerine emici bir bandaj kullanılmaya başlanmış ve üretici firma bu bandaja, “selülozlu pamuk” anlamına gelen “cellucotton’s” ismini vermişti. Savaşın ardından bu ürünlere yönelik ilgi arttı ve farklı ihtiyaçlara uygun temizlik kağıtları piyasaya sunuldu. Özellikle de gösteri dünyasındaki kadınlar, makyajlarını silmek için bu ürünleri kullanmaya başladı. Zamanla bu ürünler, Avrupa’da erkekler arasında da kullanılmaya başlandı.

Kağıt mendilleri Nejat Eczacıbaşı, Avrupa’da sürdürdüğü eğitimi sırasında görüp çok beğenmişti. Türkiye’de ise 1960’lara kadar temizlik kağıtları henüz tanınmamaktaydı. Sanayi, ilaç ve seramik sağlık gereçleri yatırımlarından sonra, ülkemizde temizlik kağıdı üretimini gerçekleştirmeye karar verdi. 1969 yılında Karamürsel’de temelleri atılan İpek Kağıt, sadece 1 yıl içinde Türk insanını temizlik kağıtlarıyla tanıştırdı. Ürünler için Selpak marka isminin konulması ise fabrika çalışanlarının önerisi doğrultusunda gerçekleşti. Kağıdın ham maddesi olan selülozun “Sel” eki ile temizliği çağrıştıran “pak” sözcüğünün birleştirilmesi Selpak sözcüğü türetildi.

Türkiye’nin İlk Tuvalet Kağıdı Markası Selpak

1970’li yıllar, Selpak markasıyla birlikte ülkemizde temizlik kağıdı kullanımının hızlı bir ivmeyle yaygınlaştığı yıllardı. Başka deyişle İpek Kağıt, piyasaya yalnızca yeni bir ürün tipi sunmamış, aynı zamanda da Türk insanının temizlik alışkanlıklarının değişmesinde büyük bir rol üstlenmişti. Selpak markası altında piyasaya ilk olarak tuvalet kağıtları sunuldu. Kısa bir süre içinde, Selpak markasının ürün yelpazesi çeşitlenmeye başladı ve kağıt mendiller tüketiciyle buluştu. Bez mendillerin giderek bir aksesuara dönüştüğü bu dönemde kağıt mendiller, temizlik ve hijyen konusunda hem ekonomik, hem de pratik bir çözüm sunmuştu. Bu ürünler sayesinde Selpak markası, ülkemizde mendil kullanım alışkanlıklarının değişmesinde de öncü bir rol üstlendi.

Selpak markasının temizlik ve hijyen sektörüne getirdiği bir diğer yenilik de temizlik kağıtlarının cilt için besleyici özelliklere sahip olabileceğini göstermesiydi. Ciltte özellikle de hasta olduğumuz dönemlerde ortaya çıkan kızarıklık ve yanma hissine karşı Selpak kağıt mendiller, E vitamini desteği ve losyonlarla iyileştirici etkilerde bulunuyordu. Tüm cilt türlerinde rahatlama etkisi yaratan bu ürünlerin zaman içinde geliştirilen antibakteriyel formülü ve süper soft yapısı sayesinde İpek Kağıt, temizlik ve hijyen sektöründe ve temizlik kağıtları alanında pazar gücünü arttırdı.

İpek Kağıt ve Georgia-Pacific Ortaklığı

1989 yılında İpek Kağıt, Atlanta merkezli Amerikan kağıt hamuru ve kağıt şirketi Georgia-Pacific şirketiyle yüzde 50’lik hisse satışıyla ortaklık kurdu. Dünyanın en büyük kağıt hamuru ve kağıt üreticilerinden biri olan Georgia-Pacific, İpek Kağıt ve Selpak markasını Türkiye ve Avrupa’daki pazar gücünü arttırmak için en doğru seçenek olarak görmekteydi. Nitekim, Türkiye’de kağıt mendil ile Selpak markası adeta özdeşleşmişti. “Selpak” sözcüğünün halk arasında kağıt mendillerin ortak adı haline gelmesi, İpek Kağıt açısından büyük bir pazarlama başarısıydı. 

23 yıl boyunca devam edecek olan bu ortaklık içinde İpek Kağıt, yıllık üretim kapasitesini 10 bin tondan 110 bin tona yükseltti. Temizlik kağıtlarındaki liderliğini güçlendirmesini sağlayan bu ortaklık, Georgia-Pacific‘in Avrupa’dan çekilme kararı vermesinin ardından 2012 yılında sona erdi. İpek Kağıt‘ın yüzde 50’lik hisselerini geri alan Eczacıbaşı Toluluğu, yeni dönem için iki stratejik hedef belirledi. Bunlardan ilki, Türkiye pazarındaki liderliğini sürdürmek; ikincisi ise yurt dışı pazarlarda hızlı büyümekti.

Bu hedeflerden ikincisini gerçekleştirmek için aslında 2004 yılından beri çalışmalar devam etmekteydi. Özellikle de Kazakistan ve Kafkasya’da Selpak ürünlerine yönelik güçlü bir potansiyel olduğu gözlenmişti. Fakat şirket ortağı Georgia-Pacific, İpek Kağıt‘ın büyüme sürecinin Avrupa merkezli, başka deyişle kendisinin de yer aldığı pazarlarda gerçekleşmesini istemiş ve Avrupa dışı pazarlarda yatırım yapma fikrine sıcak bakmamıştı.

2012 yılında İpek Kağıt‘ın kontrolünü yeniden eline alan Eczacıbaşı Topluluğu, yurt dışı pazarlarda hızlı büyüme hedefini gerçekleştirmek için yatırım kararı aldı. Bu dönemde Selpak tümüyle yenilendi ve yeni bir logonun yanı sıra, yeni bir ambalaj tasarımı kazandı. Bu döneme kadar yalnızca havlu kategorisindeki ürünlerin emicilik özelliğini yansıtmak için kullanılan fil simgesi, tüketicilerin bunu markayla özdeşleştirmesi sonucu Selpak‘ın marka ikonu haline geldi.

Günümüzde İpek Kağıt

2016 yılında İpek Kağıt, Manisa Organize Sanayi Bölgesi ve Kazakistan’ın başkenti Astana’da iki yeni fabrikayı hizmete açtı. Toplam 300 milyon lira değerindeki bu iki yatırımla şirket, yıllık üretim kapasitesini yüzde 65 oranında arttırdı. Manisa’daki tesislerinin bir diğer özelliği ise Türkiye’de ilk kez mesane pedi üretimi yapacak olmasıydı. Nejat Eczacıbaşı‘ndan devraldığı öncülük vizyonunu başarıyla devam ettiren Bülent Eczacıbaşı, açılış sırasında yaptığı konuşmada İpek Kağıt‘ın sektördeki öncü ve lider konumundan gurur duyduğunu ifade etti.

Bu yatırımlar sayesinde İpek Kağıt, yıllık toplam üretim kapasitesini 110 bin tondan 180 bin tona çıkarttı. Manisa’daki tesisleriyle idrar kaçırma sorununa karşı özel olarak tasarlanmış ürünlerle medikal hijyen kategorisine giriş yapan İpek Kağıt, uluslararası hijyen standartlarına uygun şekilde ürettiği petleri Türkiye’nin yanı sıra yurt dışı pazarlarda da kullanıcılarının beğenisine sunmakta. Kazakistan’daki tesisleri ise şirketin Orta Asya’daki operasyonlarının merkezi olarak konumlandırıldı. Bu tesisler sayesinde Kazakistan’ın yanı sıra Kırgızistan, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere bölge ülkelerine yaptığı satışları arttıran İpek Kağıt, önümüzdeki 10 yıl içinde Orta Asya’da temizlik kağıtları alanında liderliği hedeflemekte.

Ofis dostu Selpak ürünleri Ofix.com’da!

İpek Kağıt‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Selpak ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Selpak Professional Kağıt Havlu

Listemizin ilk sırasında, Selpak Professional kağıt havlu var. Paket içi miktarı 8 rulo olan bu ürünler 2 katlı. Ürünlerin eni 23, boyu 13.4 cm, yaprak sayısı ise 85. Klasik havlulardan farklı olarak kullan-at özelliğine sahip bu ürünler, ofis gibi toplu yaşam alanlarında temizlik ve hijyen sağlamada oldukça kullanışlı. Yüksek emiş gücüne sahip bu ürünleri ofisinizde kurulama ve toz alma amacıyla da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Selpak Professional Kutu Mendil

Listemizin ikinci sırasında, Selpak Professional kutu mendil var. 50 yapraklı bu ürünler, özel antibakteriyel formüle, E vitamini destekli özel losyona ve süper soft bir yapıya sahip. Ofisinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürünleri isterseniz araba ve evinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dayanıklı kutusu olası deformasyonlara karşı mendillerin korunmasını sağlıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Selpak Professional Peçete

Listemizin üçüncü sırasında, Selpak Professional peçete var. Beyaz renkli, 33 x 33 cm ölçüsünde ve 2 katlı bu ürünlerin paket içi miktarı 100 yaprak. Yumuşak yapılı ve yüksek emicilik gücüne sahip bu ürünleri ofisinizde olduğu kadar evinizde de her an elinizin altında bulundurmak isteyebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer Selpak ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir