İş ayakkabınız standartlara uygun mu?

İş hayatımız içinde en dikkat etmemiz gereken konuların başında iş güvenliği geliyor efendim. Öyle ki, en küçük bir yanlış veya ihmal, çok büyük kayıplara sebebiyet verebiliyor. İş güvenliği konusunda tüm riskleri ortadan kaldırmak çoğu zaman mümkün olmasa da alınabilecek birtakım önlemlerle pek çok riskin önüne geçmek mümkün. Bu önlemlerden biri, iş kazaları sırasında en fazla hasar gören organlarımızdan biri olan ayaklarımızı korumak için gerekli standartlara uygun iş ayakkabıları giymektir. Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bu standartlara temas edeceğiz ve iş ayakkabısı seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

İş ayakkabıları niçin önemlidir?

Söz konusu ayakkabılar olunca, farklı markaların yüzlerce çeşit ürününü piyasada bulmamız mümkündür. Ve ayakkabı seçimlerimizde çoğu zaman marka, renk ve konfor kriterleriyle yetindiğimiz de hepimizin malumu. İşyerimizde hepimiz şık ve güzel görünmek isteriz, ayakkabılarımızın da buna katkı sağlamasını bekleriz. Fakat, iş ayakkabıları söz konusu olduğunda marka, renk ve konfor kriterlerinin çok daha ötesinde, farklı kriterlere göre ayakkabı seçimlerimizi yapmamız gerekiyor. 

İş ayakkabıları özellikle de inşaat, elektrik, maden ve metal sanayisi gibi alanlarda çok önemli bir konudur. Çünkü bu sektörlerde yoğun bir fiziksel efor kullanılmakta ve ağır cisimlerin ayak yaralanmalarına yol açma riski yüksek olmakta. Bu sektörlerde ayrıca, değişik birtakım kimyasal maddelerin ayakla teması ve ayak tabanında yanma riski oluşması da yüksek. Bu gibi risklerin önüne geçmek için iş ayakkabıları konusunda gerekli standartlar kesin olarak belirlenmiş ve kayıt altına alınmış durumda.

İş ayakkabıları için gerekli standartlar nelerdir?

İş ayakkabıları için gerekli standartlar, TS EN ISO 20345 Emniyet Ayak Giyecekleri Standardı ve TS EN ISO 20347 İş Ayak Giyecekleri Standardı belgelerinde kesin olarak belirlenmiştir. Bunlardan ilki olan TS EN ISO 20345 Standardı, çelik veya kompozit korumalı iş ayakkabılarında geçerli standartları kayıt altına alıyor. Bu tür ayakkabıların dil kısmındaki etiketlerde görebileceğiniz özel kodların anlamları şu şekilde;

SB: Temel güvenlik.
S1: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban.
S1P: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, çelik ara taban.
S2: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, suya dayanıklı.
S3: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, suya dayanıklı, çelik ara taban. 

TS EN ISO 20347 Standardı ise burun darbe dayanımı olmayan iş ayakkabıları için gerekli standartları kayıt altına almakta. Bu tür ayakkabılar için kullanılan özel kodların anlamları ise şu şekilde;

01: Antistatik, şok emici topuk bölgesi.
01P: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, çelik ara taban.
02: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, suya dirençli.
03: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, suya dirençli, çelik ara taban.

İş ayakkabıları için ortak standartlar nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz standartlar, belirli iş kollarına özel olarak üretilmiş iş ayakkabıları için geçerli standartlardır. Bunlara ek olarak, iş ayakkabıları için ortak birtakım standartlardan ve özel kodlardan bahsedebiliriz;

A: Antistatik ayakkabı.
C: İletken ayakkabı.
CI: Soğuğa karşı yalıtımlı ayakkabı.
E: Şok emici topuk bölgeli ayakkabı.
ESD: Elektrostatik boşalımlı ayakkabı.
HI: Sıcağa karşı yalıtımlı ayakkabı.
HRO: 300 dereceye dayanıklı ayakkabı.
P: Çelik ara tabanlı ayakkabı.
WRU: Suya dayanıklı ayakkabı.

İş riskleri yüksek bir sektörde ve işyerinde çalışmaktaysanız, yaptığınız işin niteliklerine göre S1P veya S3 tipi iş ayakkabıları doğru bir tercih olacaktır. Eğer yol inşaatı gibi bir işte çalışıyorsanız ve sıcak asfaltla temas ediyorsanız, HI tipi iş ayakkabıları kullanmanız gerekir. Mevsim şartlarına bağlı olaraksa soğuk kış aylarında CI tipi iş ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Gıda sektöründe çalışanların kullanacağı iş ayakkabıları ise 02 tipi iş ayakkabıları olmalı. 

İş ayakkabısı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş ayakkabıları yapılan işin niteliklerine uygun olarak üretildiği için, iş ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu, alacağınız ayakkabının gerekli standartlara uygun olup olmadığıdır. Doğru bir iş ayakkabısı seçtiğinizde, hem iş güvenliğiniz, hem de iş verimliliğiniz artacaktır. Bu bağlamda, ayakkabınızın şu özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Burun Direnci

İş ayakkabılarında burun direncini sağlamak için özel birtakım burun koruyucuları kullanılmaktadır. Bu koruyucular, ayakkabının ön tarafına konulan ve ayak parmaklarını darbelerden koruyan özel bombeli parçalardan oluşmakta. İş ayakkabınızın dış etkenlere karşı direncini arttıran bu koruyucular, ayakkabıyla güçlü bir şekilde birleştirilmiş olmalı.

Taban Delinme ve Bükülme Direnci

İş kazalarının önemli bir kısmı, ayağa batan cisimler nedeniyle oluşmakta. Bu tür kazaların önüne geçebilmek için iş ayakkabınızın taban delinme direncinin en az 1100 Newton olması gerekmekte. Bükülme direnci ise ayakkabınızın bükülme cihazına yerleştirildiği ilk konumdan 33 mm yüksekliğe saniyede 15 çevrimlik bir hızla kıvrıldığında ilk konumuna dönmesini ifade etmekte. 

Elektrik Direnci

İş kazalarının önemli bir diğer nedeni de elektrik çarpması. Eğer böyle bir riskin olduğu bir sektörde çalışmaktaysanız, kullanacağınız iş ayakkabıları gerekli elektrik direncine sahip olmalı. Bu direnç, ayakkabıların etiket kısmında belirtilmekte. Bu kısmı mutlaka kontrol edin.

Isı Yalıtımı ve Soğuğa Karşı Direnç

İş ayakkabıları için ısı yalıtımı ve soğuğa karşı direnç, taban astarının sıcaklık değerinin 23 derecede sabitlenmesi için gerekli olan şartların sağlanmasını ifade etmekte. İş ayakkabınızın bu standarda uygun olmasına da dikkat etmelisiniz.

İhtiyaç duyduğunuz iş ayakkabıları Ofix.com’da!

Online alışveriş sitemiz Ofix.com ihtiyaç duyduğunuz iş ayakkabılarına uygun fiyat avantajlarıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışını yaptığımız tüm iş ayakkabılarını buradan inceleyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir