İş Güvenliği Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çalışırken kendinizi yeterince güvende hissediyor musunuz? Doğru ve yeterli iş güvenliği malzemeleri ve kişisel koruyucu ekipmanlar kullandığınıza emin misiniz? İş sağlığı ve güvenliği gereçleri alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? “İş yerinde can güvenliğiniz sizin elinizde!” İşte bu yüzden içinde bulunduğunuz çalışma alanının zorunlu koştuğu kişisel koruyucu ekipmanlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çalışma alanınızda yaptığınız işe özel olarak gereksinim duyacağınız iş sağlığı ve güvenliği gereçleri hakkında içeriğimizden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu seneki 4 – 10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında en büyük dilediğimiz, her çalışanın güvende, her işyerinin güvenli olduğu bir gelecek! Daha bilinçli bir iş kültürü umuduyla Ofix olarak bu konuda tüm işyerlerini destekliyoruz. Nitekim 4 – 10 Mayıs tarihleri aralığında iş sağlığı ve güvenliği gereçleri kampanyası ile en uygun fiyatları sizlere sunuyoruz. Siz de 10 Mayıs Çarşamba gece 23.59’a kadar sürecek olan bu kampanyamızdan kolayca yararlanabilirsiniz.

İş yerinizde eksik kalan bir malzeme ya da ekipman sonucu geri alınamaz felaketlere neden olabilir. Bu gibi durumları yaşamamak için en kaliteli iş güvenliği malzemelerini, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası boyunca kampanyalı fiyatlarla online satış sitemiz Ofix’ten tedarik edebilirsiniz.

İş Güvenliği Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş Güvenliği Malzemeleri Seçerken İşe Uygunluk Kontrol Edilmelidir!

Hızla gelişen iş dünyasında her çalışma alanının kendine has risk faktörleri vardır. Ancak bu risk faktörlerine karşı alınan önlemler de paralel hızda ilerliyor. Bu kapsamda işyerinizin içerdiği risk faktörlerinden korunmak için mutlaka doğru iş güvenliği malzemeleri seçmelisiniz. Bu sayede iş yerinizi güvenli hale getirebilir; can kaybı ve yaralanma gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Yasal düzenlemeler çerçevesinde, iş yerinin içerdiği risklerin yaralanma ve can kaybına neden olmaması için çeşitli yönetmelikler oluşturulmuştur. Hassas konuların başında ise iş sağlığı ve güvenliği gereçlerinin gerekli testlerden geçirilmiş olması gelir. Dolayısıyla iş yeriniz için iş güvenliği gereçleri alırken CE sertifikalı olmasına ayrıca dikkat etmelisiniz. Bu ürünün Avrupa standartlarına sahip olduğunu gösterir.

Yapılan işe ve çalışma ortamına göre belli başlı kişisel koruyucu ekipmanlar ön plana çıkar. Bu yüzden alacağınız malzeme ve ekipmanların işinizin koşullarına uygunluğunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Neler? Nerelerde Kullanılırlar?

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Neler? Nerelerde Kullanılırlar?

İş güvenliğinin sağlanması gerek çalışan sağlığı gerek çevre güvenliğinin korunması için iş yerlerinde kişisel koruyucu ekipmanlar kullanmak yasal bir zorunluluktur. Elbette yaptığınız işe göre kullanmanız gereken iş güvenliği malzemeleri değişkenlik gösterebilir. Ayrıca atlamamanız gereken bir diğer önemli konu bu malzemelerin kalitesidir. Kalitesiz ürünler gerekli korumayı yapamayabilir. Üstelik çalışanda fiziksel rahatsızlığa neden olabilir. Bu yüzden iş güvenliği malzemeleri almadan önce mutlaka hangi ürünleri kullanmanız gerektiği, bu ürünlerin kalitesi hakkında bilgi edinmelisiniz. Kişisel koroyucu ekipmanları 5 başlık altında toplayabiliriz.

Baş Koruması

İnşaat, demir-çelik sanayi, lojistik ya da gemi inşaatı gibi çalışma alanlarında baş koruması önemli bir yer tutar. Yapılan onlarca deney ve araştırma bize bu tip çalışma alanlarında baret kullanımının önemini göstermiştir. Genel olarak yukarıdan düşen cisimlere karşı koruma sağlar. Dolayısıyla başa düşme ya da çarpma sonucu meydana gelmesi olası yaralanma ve ölümlerin önüne geçer.

Standart baretlerin ön kısmı biraz daha uzun olur. Bunun sebebi yağışlı havalarda bile rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktır. Ancak yüksekte çalışma bareti daha farklı bir tasarıma sahiptir. Genel olarak yüksekte çalışan ya da sahada bulunan çalışanların mutlaka kullanması gereken bir iş güvenliği malzemesidir.

Göz Koruması

Gözlerimiz, dış faktörlerden en hızlı etkilenen en hassas organlarımızdandır. Dolayısıyla gözlerinizi aşırı sıcak, alev, toz, buhar gibi faktörlerden korumak için mutlaka koruyucu gözlük kullanmalısınız. Yapılan işe ve sektöre göre koruyucu gözlükler farklı tasarımlara ve özelliklere sahip olabilirler. Ancak mutlaka dayanıklı ve sağlam olmalıdırlar. Ayrıca yan korumaları olmalıdır. Yapılan işe göre ergonomik, buğulanmaz, ısıya dayanıklı vb. özellikleri olmalıdır.

İnşaat, gıda, gemicilik, kimya laboratuvarları, otomotiv, boya, madencilik gibi birçok sektörde kullanılması zaruridir. Özellikle kaynak ile ilgilene sanayiciler tarafından kaynak gözlüğü kullanımı göz sağlığını doğruda etkiler. Kısaca göz sağlığınızı tehdit edecek toz, metal parça, toprak, buhar, ateş vb. içeren çalışma alanlarında mutlaka tüm çalışanlar tarafından iş güvenliği gözlüğü kullanılmalıdır.

Solunum Sistemi Koruması

Kimya laboratuvarları, zararlı kimyasal ya da buhar, duman, toz vb. barındıran çalışma alanlarında mutlaka solunum maskesi kullanmalısınız. Daha rahat ve güvenli bir şekilde nefes almanıza yardımcı olur. Elbette bu solunum maskeleri de kendi içerisinde çeşitlere sahiptir. Örneğin sadece toz için kullanacağınız maske ile kimyasal gazlar için kullanmanız gereken maskeler birbirinden farklıdır. Eğer yoğun kimyasal var ise bu çalışma alanında tam yüz gaz maskesi ya da yarım yüz gaz maskesi kullanmanız gerekir. Bu yüzden çalışma alanınızda var olan solunum risklerine uygun solunum maskeleri kullanmalısınız.

İşitme Duyusunun Korunması

Çalışma ortamınızda devamlı gürültülü çalışan makineler mi var? Buna sürekli maruz kalıyorsanız, işitme duyusu koruyucuları kullanmanız gerekir. Bunlar; kulaklık tıkacı ya da barete takılabilen kulaklık gibi farklı çeşitlerde olabilirler. İşitme duyunuzu korumanız için bu malzemeleri kullanmalısınız.

Fiziksel Korunma

Yukarıda saydığımız iş güvenliği malzemeleri dışında iş elbiseleri, iş ayakkabıları, iş eldivenleri gibi kişisel koruyucu ekipmanları kullanmanız gerekir. Çalıştığınız ortama uygun dayanıklı ve rahat iş kıyafetleri kullanmalısınız. Bu kıyafetler çalışma alanına göre fosforlu, yağmur geçirmez vb. özelliklerde olabilir. Aynı durum iş ayakkabıları için de geçerlidir. Özellikle inşaat ve saha çalışmalarında özel ayakkabılar kullanmalısınız. Tabanı ağır ve güvenliğinizi sağlayacak özel üretilmiş iş ayakkabıları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Ellerinizi keskin nesnelerden, sıcak, soğuk, kimyasal madde vb. maddelerden korumak için mutlaka dayanıklı ve kaliteli iş eldivenleri kullanmalısınız. Yapılan işe ve risk faktörlerine uygun kriterlerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Ofix’in 4-10 Mayıs İş Sağlığı Haftası Kampanyalarını Kaçırmayın!

Ofix’in 4-10 Mayıs İş Sağlığı Haftası Kampanyalarını Kaçırmayın!

Günümüzde ofisler de dahil olmak üzere her çalışma alanının kendine has risk faktörleri vardır. Eğer bu risk faktörlerine karşı gerekli önlemleri alabilirseniz, can güvenliğini korumuş olursunuz. Böylelikle iş kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaların önüne geçebilirsiniz. Daha bilinçli, güvenli çalışma alanları yaratmak sizin elinizde!

4 – 10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında size sunduğumuz kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Tüm iş sağlığı ve güvenliği gereçleri bu süreç boyunca indirimli fiyatları ile online satış mağazamız Ofix’te sizleri bekliyor olacak. Bu fırsatı değerlendirerek işyerinizde gerekli olan tüm iş güvenliği malzemeleri ve ekipmanlarını kolayca tedarik edebilirsiniz. Herkesin güvenli ve korunaklı çalışma alanlarının önemini kavradığı bir gelecek dilediğiyle!

İlgili yazılar

Demans hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
Ofiste yaz temizliği hakkında faydalı bilgileri Ofix Blog'da bulabilir, ofiste yaz temizliğinde nelerin yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Mobbing hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir