İş Güvenliği Ürünleri Alışveriş Rehberi

İş hayatında en önemli konuların başında iş güvenliği geliyor. Yapılan işin niteliğine göre aslında her işte birtakım riskler vardır. Tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak ifade edilen işlerde ise çok daha büyük riskler vardır. İş güvenliği konusunda tüm riskleri ortadan kaldırmak çoğu zaman mümkün olmasa da alınabilecek birtakım önlemlerle pek çok riskin önüne geçmek mümkün. İş güvenliği ürünleri olarak ifade edilen ürünler, çalışanların iş güvenliğini sağlamada çok önemli avantajlar sunuyor. Peki, iş güvenliği ürünleri nelerdir? İş güvenliği ürünlerini alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iş güvenliği ürünleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

İş güvenliği ürünleri nelerdir?

İş güvenliği ürünleri arasında en önemlilerinin iş ayakkabısı, iş eldiveni, koruyucu gözlük, baret, ikaz yeleği, toz maskesi, kulaklık veya kulak tıkacı olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra yağmurluk, kimyasallara karşı koruyucu elbise, emniyet şeridi, emniyet perdesi, ikaz levhası, gaz algılama ve alarm sistemleri de iş güvenliği ürünleri arasında yer alır. Ayrıca kol ve dirsek koruyucu, fener, yanmaz elbise ve kumaş, alev koruyucu, emniyetli bıçaklar ve kimyasal döküntü paletleri de iş güvenliği ürünleri arasında yer alır. Yapılan işin niteliğine bağlı olarak iş güvenliği alanında bazen bu ürünlerden birkaçı, bazense hepsini birden kullanmak gerekebilir. İş güvenliği ürünlerinin ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı konusunda gerekli bilgilendirmeler, işyerlerinde görevli İSG uzmanları tarafından yapılır. 

İş ayakkabısı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Başta inşaat, elektrik, maden ve metal sanayisi olmak üzere bu gibi alanlarda kullanılması gereken iş ayakkabıları için birtakım standartlar belirlenmiştir. Nitekim, iş güvenliği ürünleri içinde iş ayakkabıları için gerekli standartlar, TS EN ISO 20345 Emniyet Ayak Giyecekleri Standardı ve TS EN ISO 20347 İş Ayak Giyecekleri Standardı belgelerinde ifade edilmektedir. Bunlardan ilki, çelik veya kompozit korumalı iş ayakkabılarında geçerli standartları düzenler. İkincisi ise burun darbe dayanımı olmayan iş ayakkabıları için gerekli standartları kayıt altına alır. Bu standartlara uygun şekilde üretilen ayakkabıların dil kısmındaki etiketlerde görebileceğiniz özel kodların anlamları şu şekilde;

SB: Temel güvenlik.
S1: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban.
S1P: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, çelik ara taban.
S2: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, suya dayanıklı.
S3: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, yağa dayanıklı taban, suya dayanıklı, çelik ara taban.
01: Antistatik, şok emici topuk bölgesi.
01P: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, çelik ara taban.
02: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, suya dirençli.
03: Antistatik, şok emici topuk bölgesi, suya dirençli, çelik ara taban. 

İş ayakkabıları için ortak standartlar ve direnç özellikleri nelerdir?

Bu standartlara ek olarak, iş ayakkabıları için ortak birtakım standartlardan ve özel kodlardan bahsedebiliriz. İş riskleri yüksek bir sektörde ve işyerinde çalışmaktaysanız, yaptığınız işin niteliklerine göre S1P veya S3 tipi iş ayakkabıları doğru bir tercih olacaktır. Eğer yol inşaatı gibi bir işte çalışıyorsanız ve sıcak asfaltla temas ediyorsanız, HI tipi iş ayakkabıları kullanmanız gerekir. Mevsim şartlarına bağlı olaraksa soğuk kış aylarında CI tipi iş ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. İş ayakkabınızın ayrıca burun direnci, ayak parmaklarınızı darbelerden korumaya yeterli olmalı. Taban delinme ve bükülme direnci, ayağınıza batan cisimlerin zarar vermesini engellemeli. Elektrik direnci, elektrik çarpmasından korumalı. Isı yalıtımı ve soğuğa karşı direnci ise ayak sıcaklığınızı 23 derecede sabit tutmalı. İş güvenliği ürünleri içinde bu standartlara uygun şekilde üretilen iş ayakkabılarında yer alan özel kodların anlamları ise şu şekilde;

A: Antistatik ayakkabı.
C: İletken ayakkabı.
CI: Soğuğa karşı yalıtımlı ayakkabı.
E: Şok emici topuk bölgeli ayakkabı.
ESD: Elektrostatik boşalımlı ayakkabı.
HI: Sıcağa karşı yalıtımlı ayakkabı.
HRO: 300 dereceye dayanıklı ayakkabı.
P: Çelik ara tabanlı ayakkabı.
WRU: Suya dayanıklı ayakkabı. 

İş eldiveni alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde iş eldivenleri, çalışanın eline uygun ölçüde olmalı ve nesneyi iyi kavramasını sağlamalıdır. Nefes alabilen yapıda olan iş eldivenleri ellerin terlemesini önler. Uzun ömürlü ve dayanıklı ürünleri daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, tüm iş türlerine uygun tek bir iş eldiveni çeşidi yoktur. Nitekim iş eldivenleri mekanik, termal ve kimyasal risklere karşı farklı standartlara uygun şekilde üretilir. İş güvenliği ürünleri içinde mekanik risklere karşı koruma sağlayan iş eldivenleri aşınma, kesilme, yırtılma ve delinme gibi risklere karşı dayanıklıdır. Termal risklere karşı koruma sağlayan iş eldivenleri, aşırı sıcak veya yangına karşı elleri korur. Bu tür eldivenlerin dayanıklılık derecesi 0 ile 4 arasında değişiklik gösterir. Kimyasal risklere karşı koruma sağlayan iş eldivenleri ise kimyasal maddelere karşı nüfuz etme direncine sahiptir. Yaptığınız işin niteliğine uygun bir iş eldiveni seçerseniz, ellerinizi daha güçlü şekilde koruyabilirsiniz.

Koruyucu gözlük alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde koruyucu gözlükler, çalışanların gözlerini toz, metal parçaları, kaynak kıvılcımları, buhar vb. tehlikelerden koruyan gözlüklerdir. Gözleriniz için risk oluşturan herhangi bir işte çalışmaktaysanız, riskin niteliğine uygun bir ürünle gözlerinizi koruyabilirsiniz. Koruyucu gözlüklerin camları tehlikenin türüne uygun şekilde dayanıklı ve sağlam olmalı. Üstelik, yalnızca gözlerinizi değil, aynı zamanda göz çevrenizi ve yan alanları da korumalı. Eğer kaynak işlerinde çalışıyorsanız, kaynak gözlüğünden başka bir ürünü tercih etmemelisiniz. Çünkü kaynak gözlükleri, gözleri kıvılcımdan korumak için en güçlü donanıma sahiptir. Eğer göz ve çevresinin yanı sıra tüm yüzünüz için tehlike teşkil eden bir işte çalışıyorsanız, koruyucu gözlüklerin yerine yüz siperliği kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede yüzünüzün tamamı korunur. 

Baret alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde baretler, iş kazaları sonucunda meydana gelebilecek baş yaralanmalarını önlemede son derece faydalıdır. İnşaat, maden vb. işlerde çalışıyorsanız, baş yaralanmalarını önlemek için baret kullanmanız hayati bir öneme sahip. Baret alırken her şeyden önce, polietilen malzemeden yapılan ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü polietilen baretler hem daha hafif, hem de daha dayanıklıdır. En az 4 noktadan geçmeli baretler, kullanım sırasında kolaylık sağlar. Plastik baş çevre bandının ise kullanıcının hareketlerini kısıtlamaması gerekir. Baretin alna gelen bölümünde ise alın koruyucusunun olması gerekir. Baş çevre bandı ayarlanabilir baretler daha kullanışlıdır. Metal sıçramalarına karşı MM (Molten Metal), yandan gelebilecek darbelere karşı LD (Lateral Deformation) baretler tercih edilmelidir. Barette havalandırma deliği ve terleme bandının bulunması ise kullanım konforunu arttırır.

İkaz yeleği alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde ikaz yelekleri, özellikle inşaatlarda ve şantiyelerde iş güvenliği açısından çok önemli bir rol oynar. İkaz yeleği alırken her şeyden önce fosforlu kumaşının kaliteli, kesiminin bol olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Özel fosfor kumaştan yapılan ikaz yelekleri, çalışanların uzaktan ve akşam karanlığında bile kolayca fark edilmesini sağlar. Yeleğin ön ve arka kısımlarında ışık yansıtan şeritler olması, olası bir kaza anında çalışanın kolayca görülmesini sağlar. İkaz yeleklerinin kolsuz ve geniş yapıda olması ise çalışanların hareket kabiliyetlerinde kısıtlama meydana getirmez. Gece çalışmasının yapıldığı tehlikeli işlerde çalışanların ikaz yeleği giymesi yasal bir zorunluluktur. İkaz yeleklerine oranla daha gelişmiş özelliklere sahip reflektörlü yelekler ise yol gösterimine dayalı işlerde çalışanlara büyük kolaylık sağlar. Trafik polislerinin giydiği reflektörlü yelekler, gece trafiğinin sorunsuz şekilde akmasına yardımcı olur. 

Toz maskesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde toz maskeleri, iş ortamında tozdan korunmak için üretilen ürünlerdir. Bu ürünler için özel olarak tasarlanan polipropilen dış tabakalar, yumuşak bir hat oluşturarak lif kaybını önler ve ürünlerin dayanıklılığını arttırır. Toz maskeleri konusunda ilk tercihinizi ventilli toz maskelerinden yana kullanabilirsiniz. Çünkü bu ürünler, sıcak ve nemli ortamlarda tozdan korunmak için daha etkilidir. Toz maskesi alırken ürünün solunum yollarınızı korumaya yeterli olup olmadığından emin olmalısınız. CE belgeli ve EN 149:2001+ A1:2009 standartlarına uygun şekilde üretilen toz maskeleri bu özelliğe sahiptir. Ürün ayrıca, yüz tipinize uyum sağlamalı ve solunum yollarını tehdit eden diğer partiküllere karşı da etkin bir koruma sağlamalı. İnşaat, ilaç sanayisi, mühendislik ve madencilik gibi alanlarda çalışıyorsanız, doğru ürün seçimiyle soluduğunuz havanın kalitesini yükseltebilirsiniz.

Kulaklık veya kulak tıkacı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İş güvenliği ürünleri içinde kulaklıklar ve kulak tıkaçları, çalışanların kulaklarını yüksek sese karşı korumak için üretilen ürünlerdir. Yaptığınız işin gereği olarak yüksek sese maruz kalıyorsanız, iyi bir kulaklık veya kulak tıkacı kullanarak kulaklarınızı koruyabilirsiniz. Kulaklık veya kulak tıkacı alırken her şeyden önce, kaç dB’lik bir korumaya ihtiyacınız olduğunu netleştirmelisiniz. Çünkü bu ürünler, farklı dB düzeylerine göre farklı derecelerde koruma sağlar. Çekiç kullanma veya çim biçme gibi işler için 100 ile 120 dB arasında koruma sağlayan ürünler tercih edilebilir. Havaalanları ve poligonlar gibi yüksek sese maruz kalınan ortamlar içinse en az 140 dB’lik koruma sağlayan ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer işiniz gereği baret kullanmanız gerekiyorsa, barete takılabilen kulaklıklar daha iyi bir seçim olabilir. 

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden tüm iş güvenliği ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir