İş Hayatı İçin Okunması Gereken 10 Kitap

Hangimizin iş hayatıyla ilgili sorunları yok ki… Modern dünyada işimiz hayatımız oldu. İş hayatımızdaki en küçük bir olumsuzluk, tüm hayatımızı etkileyen zincirleme sonuçlar doğurabiliyor. Bunların önüne geçmek için doğru bilgi şart. Ne var ki, kendi deneyimlerimize büyük değer atfedip başkalarının deneyimlerine yeterince önem vermiyoruz. Peki, iş hayatında deneyim kazanmak için faydalı olacak birkaç kitap tavsiyesi ister misiniz? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iş hayatı için okunması gereken 10 kitap tanıtacağız. 

1- Steve Jobs Gibi Düşünmek; Daniel Smith, NTV Yayınları

1976 yılında Steve Wozniak’la birlikte Apple’ı kuran Steve Jobs, çağdaş inovasyonun öncülerinden biri olarak pek çok yeniliğe imza attı. Bu başarılarının yanı sıra girişkenliği ve iyimserliğiyle de örnek bir iş adamı profili çizen Steve Jobs, iş hayatında ileri görüşlülüğün, cesaretin ve cüretkarlığın en önemli sembollerinden biri. Hayata onun penceresinden bakmak isteyenler bu kitabı mutlaka okumalı.

2- Zengin Baba Yoksul Baba; Robert T. Kiyosaki, Alfa Yayınları

“Yoksullardan ve orta sınıftakilerden farklı olarak zenginler, çocuklarına para hakkında neler öğretir?” sorusunu zihnimize kazıyan Robert T. Kiyosaki, doğru sanılan tüm ezberlerin altını oyuyor. Ve para kazanma tutkusunu doğru şekilde yönetmenin yollarını öğretiyor.

3- İşbaşında Duygusal Zekâ; Daniel Goleman, Varlık Yayınları

İşbaşında Duygusal Zekâ kitabında Daniel Goleman, iş hayatında başarının ölçütünü yeniden tanımlıyor ve iş ilişkileri yönetiminde yeni bir vizyon sağlıyor. Pek çok bilimsel veriyle desteklediği bu kitapta şirketlerin çalışma biçimlerinin yanı sıra yöneticilerin liderlik davranışlarını da yeniden tanımlıyor.

4- Hızlı ve Yavaş Düşünme; Daniel Kahneman, Varlık Yayınları

“Düşünmek” üzerine hiç düşündünüz mü? Peki, “düşünmek” üzerine çok düşünmüş ve vardığı sonuçları büyük bir sevecenlikle paylaşmak isteyen bir yazarla sohbet etmek ister misiniz? Daniel Kahneman‘a göre iş hayatında sürdürülebilir başarının yolu, “zihinsel hastalık”lardan kurtulmaktan geçiyor. Bunun anlamı ise “düşünmek” üzerine düşünmek. Bu kitabın sizi çok “düşündüreceğine” eminiz.

5- Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı; Patrick Lencioni, Optimist Yayınları

Yöneticiyi Yoldan Çıkaran Beş Tutku ve Ölümcül Toplantılar isimli kitabından tanıdığımız Patrick Lencioni, bu kitabında sürükleyici bir dille bu kez ekip olmanın önemine işaret ediyor ve önerilerini 5 maddede sıralıyor. Bunların neler olduğunu kitaptan okuyabilirsiniz.

6- İş Modeli Üretimi; Alexander Osterwalder, Optimist Yayınları

Alexander Osterwalder’a göre iş hayatına damgasını vuran tüm büyük şirketlerin ayırıcı özelliği, kendi iş modeli üretimini gerçekleştirmiş olmaları ve inovasyon tekniklerinden etkin şekilde yararlanmalarıdır. Bu kitapta Osterwalder, mevcut iş modellerinin nasıl analiz edileceğini ve aksayan yönlerinin nasıl düzeltileceğini, yeni bir iş modelinin nasıl tasarlanacağını anlatıyor.

7- Dijital Pazarlama; Damian Ryan, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

E-ticaretin hızla gelişmesi, dijital pazarlama alanında hızlı değişimleri beraberinde getirmekte. Günümüz dünyasında bu alanlarda yalnızca bilgi sahibi olmak yetmiyor, etkileşim ve iletişim konularında çok önemli deneyimler kazanmak da gerekiyor. Bu kitapta dijital pazarlama tekniklerinden dijital iletişim ve etkileşim kanallarına kadar pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler bulabilirsiniz.

8- Performans Yönetimi; Richard Luecke, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Richard Luecke‘ye göre başarıya giden yolda, ancak birlikte çalıştığımız insanlarla yürüyebiliriz. İnsan kaynaklarının doğru yönetimi, bu birlikteliğin sağlanmasına bağlı. Bu yoksa, kariyer basamaklarında yükselmek veya kalıcı başarılar elde etmek olanaklı değil. Bu kitapta Richard Luecke, iş hayatında açık hedefler koymanın, çalışanları motive etmenin ve performans değerlendirmelerinin önemine işaret etmekte.

9- Mor İnek; Seth Godin, Mediacat Yayıncılık

Başarıya giden yolun farklılaşmadan geçtiğine inanan Seth Godin, bu kitapta küçük işletmelerin farklılaşarak nasıl büyüyeceklerini incelemekte. Tom Kelley tarafından “kalk borusu” olarak değerlendirilen ve eğlenceli bir dille kaleme alınmış olan Mor İnek, farklılaşma ve büyüme arasındaki ilişkiyi keyifli bir dille okuyucusuyla paylaşıyor.

10- İknanın Psikolojisi; Robert B. Cialdini, Mediacat Yayıncılık

İkna sanatının inceliklerini bilmek, hayatın pek çok alanında her zaman gerekli ve faydalıdır. Bu konuda çeşitli laboratuvar deneyleri ve hayat deneyimlerinden yola çıkan Cialdini, ikna sanatının yalnızca doğuştan gelen bir yetenek olmayıp aynı zamanda öğretilen bir bilgi olduğuna açıklık getirmekte. İkna sürecinin psikolojik derinliklerine indikçe, hayatınızı güçleştiren sorunlar karşısında çözüm yolları bulmada özgüveninizi arttırabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Yaşar Karaçengel

    Seth Godin, “Mor İnek” adlı eserinde işletmelerin ancak farklılaşarak başarılı olabileceklerini; yani farklılaşma yoluyla büyüyebileceklerini anlatmıştır. Bu bağlamda müşterinin karşısına farklı bir ürünle çıkmanın ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Bence yeni yayımlanan yerli kitaplar arasında yer alan “Bukalemunun Akıllısı” adlı eser, “Mor İnek”de işlenen bu konuyu çok iyi özetlemiş ve farklı olarak da Türkiye örneklemini ele alarak işletmelerin karlı olarak büyüyebilmeleri için somut öneriler geliştirmiştir. “KDY” yayıncılıktan çıkan “Bukalemunun Akıllısı” adlı eser, ek olarak mini sosyal bilimler sözlüğüne de yer vermiş ve konuyla ilişkili kavramlara da değinerek farklı bir eser olduğunu kanıtlamıştır. Bu eseri de okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir