İş Hayatının Renkleri

Renklerin insan psikolojisi üzerinde çok önemli etkileri var. Her renk bizde farklı bir duygu ve düşünceyi uyandırdığı gibi, kullandığımız renklerle başkaları üzerinde istediğimiz duygu ve düşünceleri yaratmamız da mümkün. Özellikle de iş hayatı için tercih ettiğimiz renkler, vermek istediğimiz mesajların etki gücü bakımından çok önemli. Hangi renkleri nerelerde kullanabileceğimizi bilirsek, onlardan etkin bir şekilde yararlanabiliriz. Ofix sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iş hayatının renkleri konusunu ele alacağız ve renk tercihleriniz için faydalı bilgiler paylaşacağız.

İş hayatında renkler niçin önemlidir?

Tarih boyunca farklı toplumlarda renklere farklı anlamlar verilmiş. Bu anlamlar kültürden kültüre ve zamana göre değişse de renklerin insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkilerin pek fazla değiştiğini söylemek güç. Çünkü renkler, her türlü kültürel veya mekansal algıdan farklı olarak pek çok fizyolojik etkilere de sahip. Örneğin, hangi kültür veya dönemde olursa olsun, kırmızı rengini gören bir kişinin aklına sıcaklığın, ateşin, aşkın, kanın, vb. şeylerin gelmesi çok doğal bir durumdur. Üstelik, bazı renkler diğerlerine oranla daha güçlü algılanır ve hemen fark edilir, daha güçlü etkilerde bulunur. Kırmızı, sarı ve mavi gibi ana renkler, turuncu, yeşil ya da mor gibi ara renklere göre daha güçlü algılanır.

İş hayatında renklerin etkisine, iş elbiseleri alırken ve ofis dekorasyonu yaparken daha fazla odaklanıyoruz. Çünkü ne giydiğimiz ve nasıl bir ortamda çalıştığımız, iş ilişkilerimizin yanı sıra iş performansı ve iş verimliliğimizi de doğrudan etkiliyor. Doğru sonuçlar alabilmemiz için doğru renkleri kullanmamız gerekir. Ve özellikle de çok önemli iş görüşmeleri ya da toplantılar için giyeceğimiz kıyafetlerin rengine çok dikkat etmeliyiz. Nitekim, canlı ve parlak renklerin yaratacağı etkiler ile koyu ve mat renklerin yaratacağı etkiler kesinlikle aynı değildir. Ayrıca, iş kıyafetlerimiz daima temiz ve şık olmalı, üzerimize tam oturmalı, ciddiyet ve özgüvenimizi yansıtmalı.

İş hayatının renkleri nelerdir?

İş hayatında en fazla hangi renklerin tercih edildiği konusunda yapılan araştırmalara göre, iş hayatında daha çok siyah, gri ve lacivert renkleri öne çıkıyor. Erkeklerin renk tercihleri, bu üç rengin farklı tonları arasında değişmekte. Kadın giyiminde ise önemli görüşmeler için daha çok siyah ve beyaz renkleri tercih edilirken, normal iş günlerinde açık renkler daha fazla tercih edilmekte. Yazımızın bu kısmında, iş hayatının renkleri konusunda bazı önemli noktaların altını çizeceğiz.

Siyah renk, otorite ve iktidarı akla getiriyor.

Siyah renk, iş hayatında en sık tercih edildiği halde kullanılması en riskli renktir efendim. Çünkü siyah, bir taraftan özgüven, cesaret ve mücadele gücünü temsil ederken, bir taraftan da otorite ve iktidar rengidir. Üst düzey yöneticiler ve devlet adamlarının temel renk tercihi olan siyah rengini kullanırken yerine uygun davranmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin, yeni bir iş başvurusuna giderken siyah renkli bir takım elbise giydiğinizde, karşı taraf üzerinde özgüveninizin yüksek olduğu izlenimini uyandırabileceğiniz gibi, dik başlı ve kural tanımaz bir kişi olduğunuz izlenimini de uyandırabilirsiniz. 

Bununla birlikte, bir şirkette yöneticiyseniz ve çalışanlarınız üzerinde etki ve kontrolünüzü arttırmak istiyorsanız siyah takım elbiseleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gömlek tercihi konusunda ise beyaz renk ilk tercihiniz olmalı. Çünkü beyaz gömlekle oluşturacağınız kontrast, siyah takım elbisenin etki gücünü arttırır. Kravat ve mendil seçiminde ise fazla parlak renkleri tercih etmemelisiniz. Çünkü parlak renkler, siyah rengini bastırır ve tüm dikkati üzerine çeker. Örneğin, siyah takım elbise ve beyaz gömlek üzerinde kırmızı kravat kullandığınızda, kıyafetinizin tüm odak noktasını kravatınız oluşturur, bu da siyah takım elbiseyle vermek istediğiniz mesajı geri plana iter. Fakat, mat renklerde kravat tercih ederseniz, siyah takım elbisenizin etkileyicilik gücü daha da artacaktır.

Gri renk, dengeli ve objektif bir kişilik imajı uyandırıyor.

Siyah ve beyaz renklerinin karışımından oluşan gri rengi, duyu organlarımızın en rahat algıladığı renklerden biridir ve ilk bakışta denge unsurunu akla getirir. Daha mat tonları diplomatlar ve bürokratlar tarafından tercih edilirken, açık tonlarını iş hayatımız içinde sıkça görebiliriz. İş hayatımızda riskli görüşme veya toplantılar yaparken gri rengini tercih ederek aslında, fazla öne çıkmak yerine biraz geride durup konulara temkinli yaklaşmak istediğimiz mesajını vermiş oluruz. Giysimizin tonu matlaştıkça, vereceğimiz olumlu mesajların etki gücü de artacaktır.

İş hayatının renkleri arasında özellikle de iş görüşmelerinde en sık tercih edilen renklerden biri olan gri rengi, farklı renk gömlek, kravat ve aksesuarlarla tercih edilebilen en güzel renklerden biri. Açık renk kravatlar veya mendiller ile çok hoş kombinler yapabileceğiniz bu giysileri, kahverengi veya taba renkli ayakkabı veya botlarla kullanarak çok hoş görüntüler yaratabilirsiniz. Üstelik, sıradanlık hissinden de kurtulabilirsiniz.

Lacivert renk, saygınlık ve uzmanlığın rengidir.

Hiç dikkat ettiniz mi, pek çok devlet kurumu ve büyük şirketin logo ve amblemlerinde niçin lacivert renk kullanılır? Bunun esas nedeni, lacivert renginin iktidar kaygısı gütmeyen bir özgüven mesajı vermesidir. Başka deyişle, saygınlık ve uzmanlığı akla getirdiği için logo ve amblemlerde tercih edilen bu renk, kendi imajınızın yanı sıra şirket imajınızın da olduğundan daha güçlü ve köklü algılanmasını sağlamakta.

Saygınlık ve uzmanlığın yanı sıra lacivert, verimlilik ve düzeni de temsil etmekte. Bu nedenle, iş görüşmelerine giderken özellikle, lacivert rengini tercih etmelisiniz. Hakkınızda oluşacak ilk imaj bilgi, yetenek veya donanımlarınızdan çok karşı taraf üzerinde vermek isteyeceğiniz bu gibi mesajlarla ilgili olacaktır. Yöneticilerinize karşı verimlilik ve düzen konusunda olumlu bir imaj vermek için ilk tercihiniz lacivert olabilir. Gömlek rengi konusunda ise beyaz veya açık mavi tonlarını değerlendirebilirsiniz.

İş kadınlarının renk alternatifleri daha fazla.

İş hayatının renkleri konusunda kadınlar, erkeklerden daha şansı. Çünkü, renk alternatifleri çok daha fazla. İş kadınları daha çok önemli görüşme ve toplantılar için koyu renkleri tercih etmekte. Günlük iş kıyafetleri konusunda ise pek çok rengi farklı kombinler ve aksesuarlarla tercih edebilmekteler. Bu noktada kadınlar daha çok, ten renklerine uygun renklere yöneliyorlar ve aksesuarlarıyla kontrast yaratıyorlar.

İş hayatının renkleri konusuna kadınların penceresinden baktığımızda kırmızı, tutku ve heyecanları yansıtıyor ve yüksek bir yaratıcılık ile hayal gücünü temsil ediyor. Eğer yaratıcılık yönünüzü öne çıkartmak isteyen bir iş kadınıysanız, kırmızıyı bedeninize uygun kombinler içinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yeşil renkte denge, uyum ve sakinlik hissi daha fazla öne çıkıyor. Sarı renk ise keyifli ve eğlenceli bir kişiliğe sahip olduğunuz izlenimi uyandırır. Pembe renkte empati gücünüzün yüksek olduğuna dönük bir mesaj saklıdır. Turuncu renk ise bir parça asilik ve kural tanımazlık imajı verir. Turuncuyu kıyafetlerinizde değil de aksesuarlarınızda kontrast oluşturmak için tercih edebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir