İş Toplantılarında Yüksek Performans İçin İpuçları

Biten enerjiniz ve sabrınıza rağmen asla ama asla bitmeyen iş toplantılarını çok iyi biliriz sevgili okurlarım! Hele kış aylarının gelip çattığı, havanın erken karardığı şu günlerle böyle toplantılar hiç çekilmiyor. Toplantıya aşırı yüksek bir modla başlamış olsak bile, bir süre sonra üzerimize rehavet çöküyor, konsantrasyonumuz dağılıyor, performansımız düşüyor. Aslında, ideal iş hayatında gereksiz uzunluktaki toplantılara yer yok. Ne var ki, beyaz yakalılar gerçek iş hayatında maalesef bunlarla baş etmek zorunda. Bugünkü yazımda, iş toplantılarında yüksek performans için ipuçları vereceğim. Bu ipuçları sayesinde toplantı sırasında zinde kalacak, konsantrasyonunuzu koruyacak ve enerjiniz düştüğü için maruz kaldığınız kötü bakışlardan kurtulacaksınız. 

Güne kahvaltı yaparak başlamalısınız. 

Güne kahvaltı yaparak başlamıyorsanız, dikkat eksikliğine bağlı olarak gün içinde birçok sorun yaşayabilirsiniz. Toplantıya kahvaltı yapmadan girerseniz, toplantı uzadıkça konsantrasyonunuz tümüyle kaybolur. Aslında her gün hafif ve kaliteli bir kahvaltıya ihtiyacımız var. Fakat özellikle de sabah saatlerinde toplantıya girecekseniz, mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Protein ve lifli karbonhidrat içeren ortalama 300 kalorilik bir kahvaltı, sizi güne ve toplantınıza çok iyi hazırlayacaktır. Lif için sıkı dokulu ve yoğun lifli sade diyet bisküviler iyi bir kaynaktır. Yüksek lifli karbonhidratlar kan şekerinizi yavaş yükseltir, yavaş düşürür. 

İçecek seçiminize dikkat etmelisiniz.

Beyaz yakalıların en çok tükettiği içeceklerin başında çay ve kahve geliyor. Güne eğer gergin başlamışsanız ve zor geçeceğini tahmin ettiğiniz bir toplantıya girecekseniz, kahveden uzak durmanızı tavsiye ederim. Sinir sisteminiz yeterince uyarılmışsa, kahve içmeniz durumunda odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz. Fakat, kendinizi yorgun hissediyor ve enerjinizi yükseltmek istiyorsanız, sütlü kahve iyi bir seçim olabilir. Süt, kahvedeki kafeinin performans yükseltici etkisinin daha uzun zamana yayılmasını sağlar. Ancak saatler ilerledikçe yorgunluğa yenik düşmeye başlamışsanız, sade kahve veya iyi bir nescafe alabilirsiniz. 

Bitki çaylarını abartmamalısınız.

Toplantı öncesinde bitki çayı tüketmek, beyaz yakalılar arasında oldukça yaygın. Eğer zor bir toplantıya girecekseniz, özellikle de papatya ve melisa çayı veya yeşil çay, gerginliğinizi atmanıza katkı sağlayabilir. Ne var ki, bitki çayları yanlış kullanıldığı zaman pek çok istenmeyen duruma yol açabilir. Unutmayın ki çay ve kahve gibi uyarıcı etkisi olan bitki çayları sık idrara çıkarır. Toplantınızın bölünmesini ve dikkatinizin dağılmasını istemiyorsanız, bitki çaylarını kararında tüketmelisiniz. Ayrıca, su ihtiyacınızı çay ve kahveler ile bitki çaylarından karşılamaya çalışmamalısınız. Suyun yerini tutabilecek hiçbir içecek yok.

Şeker tüketiminizi sınırlandırmalısınız. 

Geleneksel toplantı ikramı olan kuru pastalara elinizin takılıp durması, aç kalmaya devam etmenizden daha kötü olabilir. Fazla yoğun yağ ve karbonhidrat içeren bu ikramlıklar, kan şekerinizi fazla yükselterek zihinsel bulanıklık ve bedensel uyuşukluklara yol açabilir. Oysa, toplantı uzunluğuna göre yanınızda 10-15 adet fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler bulundurabilirsiniz. Her 5 adede karşılık 1 bütün ceviz de tüketebilirsiniz. Ceviz çiğ olduğunda ve şekersiz sıcak içeceklerle tüketildiğinde çok iyi bir ara öğündür.

Vitaminlerinizi almayı unutmamalısınız. 

Toplantı öncesinde yeterince C vitamini alırsanız, toplantı sırasında daha iyi bir performans sergileyebilirsiniz. C vitamini için portakal, mandalina ve greyfurt en iyi kaynaklardır. Fakat bu meyvelerin suyunu sıkmak yerine lifleriyle birlikte tüketmeniz daha faydalıdır. C vitamininin yanı sıra E ve D vitaminleri de iş toplantılarında yüksek performans için ipuçları arasında değerlendirilebilir. Bu vitaminleri en iyi kuruyemişlerden ve tereyağından alabilirsiniz. 

Tüm okurlarıma başarılarla dolu ve keyifli bir iş hayatı diliyorum.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir