İş’te Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle‘un dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz kahramanı Sherlock Holmes, polisiye ve dedektif romanı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir. Gerçekten de Sherlock Holmes, Doyle‘un eserlerinde tasvir ettiği müthiş gözlem yeteneği ve olguları birleştirmedeki mahareti sayesinde en karmaşık olayları bile aydınlatmayı başarmıştır. Bu yönüyle Sherlock Holmes‘un, polisiye ve dedektif romanları için adeta bir ideal tip haline geldiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte Sherlock Holmes‘u, Londra’da Baker Caddesi 221B adresinde işini müthiş bir tutkuyla yapan başarılı bir iş insanı olarak da değerlendirebiliriz. Bu şekilde baktığımızda, Sherlock Holmes‘un sözlerinden iş hayatında başarının ipuçlarını yakalayabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, beyaz yakalılar için Sherlock Holmes’tan tavsiyeler derledik. 

Beyaz Yakalılar İçin Sherlock Holmes’tan Tavsiyeler

“Bir dizi verinin içinden hangilerinin birbirine bağlı olduğunun farkına varabilmek son derece önemlidir. Aksi takdirde, enerji ve dikkatinizi olaya yoğunlaştırmak yerine dağıtmak zorunda kalırsınız.” (Reigate Bulmacası)

“İhtiyaç duyduğunuz bilgileri elde etmek için çok çalışmalısınız.” (Abbey Çiftliği Vakası)

“İhtimalleri sağlam bir fikrin üzerine kurmalısınız. İşte o zaman gerçek bir dayanak noktası bulmuş olursunuz.” (Baskerville Köpeği)

“Bulguları görmeden teori üretmek çok büyük bir hatadır.” (İkinci Lekenin Esrarı)

“Otoriteler bilgi toplamakta olağanüstü iyidirler, her zaman onları kendi yararları için kullanmayı bilmeseler bile…” (Kayıp Antlaşma)

“Sanatçıların üstün sezgisi, nerede duracağını bilme yetisinden gelir. Zaten mükemmel olan bir planı daha da iyileştirmeye çalışmak, her şeyi berbat etmeye yol açar.” (Norwoodlu İnşaatçı)

“Üzüntünün en iyi ilacı çalışmaktır.” (Boş Ev Vakası)

“Ne zaman, ne de tembellik yok edebilir sonsuz hayal gücümü!” (Boş Ev Vakası)

“Çözülmesi en zor olan suçlar nedensiz işlenenlerdir.” (Kayıp Antlaşma)

“Araştırmada her şeyi kontrol etmek gerekir. Ayrıntıları incelemek ve akıl yürütmek boşuna değildir.” (Reigate Bulmacası)

“Basit noktalar kadar önemli hiçbir şey yoktur.” (Sarkık Dudaklı Adam)

“Ben hiçbir zaman önyargılarla hareket etmemeyi öğrendim. Sadece sağlam bir temele oturmuş bilgilerin peşinden gitmelisiniz.” (Reigate Bulmacası)

“Açıklamalarım kafanızı karıştırabilir. Ama yöntemlerimi zeki insanlardan saklamak hiçbir zaman huyum olmadı.” (Reigate Bulmacası)

“Elde ettiğim başarılarda ismimin geçmesini istemem. Sonucun kendisi benim için yeterli bir ödüldür.” (Norwoodlu İnşaatçı)

“Suç yaygındır, mantıksa nadir. Bu sebeple, üzerinde durmanız gereken suçtan çok mantık olmalı.” (Bakır Renkli Kayın Ağaçları)

“Her olayda gerçekten benzersiz bazı noktalar vardır. Olaya nasıl yaklaşmanız gerektiğini bulursanız, en alakasız konuların bile birbirini nasıl tamamladığını görebilirsiniz.” (Norwoodlu İnşaatçı)

“Bazı ağaçlar vardır, belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra bazı tuhaflıklar göstermeye başlar. Bunu çoğu zaman insanlarda da görebilirsiniz. Benim bir teorime göre, bireyler gelişimleri sırasında atalarına benzerlik gösterir. Bu yüzden, doğruya ya da yanlışa sapma bazı durumlarda tamamen atalarının çizgisinden gider. Kişi böylece kendi aile geçmişini temsil eder.” (Boş Ev Vakası)

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir