İşyerinizde hijyene dikkat ediyor musunuz?

Hijyenle ilgili hemen her gün bir şeyler okuyor ya da konuşuyoruz, öyle değil mi efendim? Farkındalıklarımız arttıkça, hijyen konusunda beklentilerimiz de artıyor. Peki, kişisel hijyenimize gösterdiğimiz ilgiyi işyerimize de gösteriyor muyuz? Bu yazıda, işyerinde hijyen için gereken belli başlı önlemler ve bazı temizlik ürünleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Hijyen nedir?

Dilimize Fransızcadan geçen hijyen sözcüğü, köken itibariyle Eski Yunancadan geliyor. Yunanlılar bu sözcüğe “sağlıklı” veya “sağlığa uygun” anlamını vermişler. Osmanlı Türkçesinde kullanılan hıfzıssıhha sözcüğüyle aynı anlama sahip. Arapçada hıfız sözcüğü “koruma”, sıhha sözcüğü ise “sağlık” anlamına gelmekte.

Hijyen kavramı, temizlik kavramına göre daha genel bir anlama sahip. Başka deyişle, temizliğini sağladığınız mekanlarda hijyeni sağlayamamış olabiliriz. Hijyen kavramı, sağlığa zarar veren ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan tüm temizlik önlemlerini kapsıyor. İşyerinde sağlık açısından hijyen ve temizlik kavramları son derece önemli olduğu için, bu konuda pek çok yasal düzenleme de yapılmış.

Evimizde bile sağlamakta zorlandığımız hijyeni işyerimizde sağlamak ciddi bir sorun. Öyle ki, bu sorunun çözümü için işyerinde hijyen yönetmeliği çıkartılmış, özel birtakım eğitimler planlanmış, işyerinde hijyen belgeleri ve denetim formları hazırlanmış; bu belgelerin nereden nasıl alınacağı kesin hükme bağlanmış. İşyerinde hijyen konusunda kimlerin nasıl bir eğitim verebilecekleri de ilgili mevzuatlarda açıkça belirtilmiş.

Buradan da kolayca anlaşılabileceği gibi, iş güvenliğinde hijyen son derece önemli bir konudur. Bu nedenle, işyerinde uyulması gereken hijyen kuralları konusunda çok geniş bir mevzuata sahibiz. Öyle ki, işyerinde kişisel ve mesleki hijyen kurallarıyla ilgili onlarca yazı yayınlamak mümkün. Fakat biz bu yazıda, işyerinde hijyenle ilgili genel birtakım konuları ve bazı temizlik ürünlerini ele almakla yetineceğiz.

Hijyenin temel kuralı, ellerin temiz tutulmasıdır.

Yaptığımız iş ne olursa olsun, işyerlerinde en çok ellerimizi kullanırız ve bu nedenle ellerimiz, ortamdaki tüm sağlık risklerini üzerinde taşır. Özellikle de yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması son derece önemlidir. Ellerimizi yıkamak için sıvı sabun kullanmalı, bu sabunların antibakteriyel olmasını tercih etmeliyiz. Bu sayede, pek çok enfeksiyon riskine karşı etkin bir önlem almış oluruz.

İşyerinde hijyen konusunda tek kullanımlık ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Tek kullanımlık ürünler, işyerlerinde en sık karşılaşabileceğimiz ürünler arasındadır. Kağıt havlular, köpük bardaklar; plastik bardak, tabak ve diğer yemek yeme araçları, geleneksel ürünlerden farklı olarak tekrar kullanım imkanına sahip değildir ve bu yüzden temizlenmeleri gerekmez. Birden fazla kişinin kullandığı ortamlarda kullan-at ürünler ile hijyen konusunda kolay ve pratik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ofix karton bardaklarını denediniz mi?

Online alışveriş sitemiz Ofix.com, özel baskılı karton bardaklar ile işyerinizde hijyen sağlamanıza yardımcı olmaktadır. İşlenmemiş PE kaplı bobin kağıttan üretimi yapılan bu bardaklar, sağlık açısından riskli hiçbir unsur barındırmamakta. Polietilen kaplamayla güçlendirilen özel yapısı sayesinde sıcak içeceklerinizi yüksek ısılarda bile muhafaza etmeye uygun bu karton bardakların birbirinden güzel tasarımları, kullanıcılar tarafından çok beğenilmekte.

Tuvalette hijyeni sağlamak çok önemlidir.

İşyerinde hijyen konusunda en dikkat edilmesi gereken ortamlar tuvaletlerdir. Tuvalet temizliğine yeterince özen göstermeyen işyerlerinde enfeksiyonların hızla yayılması şaşırtıcı olmaz. Bu nedenle, tuvalet temizliğinde bazı konulara büyük özen göstermek gerekir. Bunlardan en önemlisi, tuvaletlerin sıkça paspas edilmesidir. Ayrıca klozet, fayans ve çöp kovalarının temizliğine de dikkat edilmelidir.

Klozet Temizliği: Klozet temizliğinde çamaşır suyunu tercih etmeniz kolay ve pratik bir çözüm olacaktır. Klozeti temizlemek için kullandığınız fırçaları kesinlikle başka bir yerde kullanmamalı, klozet temizliğini sağladıktan sonra bunları da bir süre çamaşır suyunda bekletmelisiniz. Klozetlerinizin günlük temizliğinde, değişik losyonlara sahip yardımcı temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Fakat, haftada en az 3 kez çamaşır suyuyla temizlenmeyen klozetlerde hijyen sağlamak güçtür.

Fayans Temizliği: Tuvaletlerde hijyen konusunda klozetlerden sonra en fazla dikkat etmeniz gereken konu fayans temizliğidir. Çamaşır suları, yüzeylerde tam koruma sağladığı ve hiç kireç bırakmadığı için yine ilk tercihlerinizden biri olmalı. Fayansları temizlerken, uygun özelliklere sahip fırçaları tercih etmelisiniz. Yüzeylerde deterjan veya çamaşır suyu kalıntısı bırakmamak için durulamaya da dikkat etmelisiniz.

Çöp Kovaları: Tuvaletlerde uzun süre bekleyen çöpler, ortamda oluşan yüksek nemden dolayı mikropların çoğalmasını hızlandırır. Tek kullanımlık kağıt havluların atıldığı çöp kovalarının dolması beklenmeden kısa aralıklarla boşaltılması, tuvalette hijyen sağlamada oldukça önemlidir.

Çöp poşetlerinizi sıkça değiştirmelisiniz.

Çöp poşetleri, işyerinde hijyen konusunda bir diğer önemli başlığı teşkil eder. Dayanıklı malzemelerden üretilen çöp poşetleri, çöp kutularında sızıntı yapmayı önler ve çalışma ortamınızda kötü koku oluşmasını engeller. Çöp poşeti alırken, çöp kutunuzun boyutlarına dikkat etmelisiniz. Çöp kutunuzdan daha küçük bir çöp poşeti kullanırsanız, çöpünüzü boşaltırken ağzı tam kapanmayacağı için ortamda kötü kokular oluşabilir.

Domestos ürünleriyle hijyen parmaklarınızın arasında!

Dünya genelinde 190 ülkede faaliyet gösteren Unilever firmasının bir markası olan Domestos, temizlik ve hijyen ürünleri piyasasında oldukça önemli bir paya sahiptir. Türkiye’deki faaliyetleri 1 asırdan uzun bir süreye yayılan Unilever firmasının bu piyasa için ürettiği markalar arasında Türk halkının en fazla ilgisini çeken markası Domestos oldu. Türkiye’de bugün itibariyle 8 fabrikası ve 5 binden fazla çalışana sahip olan bu firma, Domestos ürünleriyle piyasadaki gücünü pekiştirmekte.

Domestos ürünlerinin banyo, mutfak ve tuvaletlerde tam hijyen sağlayan mükemmel bir formülü var. Özel katkı maddeleriyle zenginleştirilen bu formül içindeki farklı losyonlar, klasik çamaşır sularından farklı olarak ferahlık hissini yüksek düzeyde hissetmenizi sağlıyor. Ürünlerin rengarenk kutularının özel tasarımları ise bu ürünleri daha sevimli ve dayanıklı hale getiriyor…

Temizlik kağıtları işyerinde hijyen için çok önemlidir.

İşyerinde hijyen sağlamak için kullanabileceğiniz ürünler arasında temizlik kağıtlarının özel bir önemi var. Havlu, bez veya sünger gibi ürünler karşısında temizlik kağıtlarının kullan-at özelliğine sahip olması, toplu mekanlarda hijyenin sağlanmasında bu ürünlerin en önemli tercih nedenleridir. Temizlik kağıtlarının yüksek emiş gücüne sahip olması, aşırı kağıt tüketimini engeller. Temizlik kağıtlarını seçerken yalnızca rengine veya fiyatına değil, aynı zamanda da emiş gücüne dikkat etmelisiniz.

Marathon kağıt havlularını denediniz mi?

Ofix.com sitemiz üzerinden en fazla satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerden biri olan Marathon standart kağıt havlular, işyerlerinin en sık sipariş verdiği ürünler arasında yer almakta. Eczacıbaşı Topluluğu‘na ait İpek Kağıt‘ın bir markası olan Marathon‘un temizlik kağıtları, endüstriyel alanlarda ve ev dışı ortamlarda hijyeni sağlamak için özel olarak tasarlanmış. Yüksek emiş gücü sayesinde tüketici memnuniyetini üst düzeyde sağlayan bu ürünler 2 katlı ve paket içi miktarı 12 adet.

İşyerinde hijyen konusunda önce siz örnek olun.

İşyerinde hijyen sağlamak için tüm çalışanların hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir. Hijyenle ilgili yapılan araştırmalara göre, hijyenle ilgili yakınmaların hijyeni sağlamaya ciddi bir etkisi bulunmamakta. Bunun yerine, hijyen konusunda örnek davranışlar sergilerseniz, iş arkadaşlarınız hijyenle ilgili farkındalıklarını yükseltip daha sağlıklı ortamlarda çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz…

İhtiyaç duyduğunuz tüm temizlik ve hijyen ürünlerini online alışveriş sitemiz Ofix.com üzerinden kolayca sipariş verebileceğiniz hatırlatmasıyla bu yazımızı sonlandıralım.

Tüm okurlarımıza sağlıklı ve keyifli ömürler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir