İyi bir cappuccino hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Espresso bazlı sütlü kahveler içinde cappuccino, yapımı biraz zor, fakat lezzeti çok güzel bir kahve türü. Üzerindeki bol süt kremasıyla kahve konusunda farklı bir lezzet sunan cappuccinolar, diğer kahve türlerine oranla daha yumuşak bir içime sahip. İyi bir cappuccino hazırlamak için bazı noktalara dikkat etmek şart. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iyi bir cappuccino hazırlamanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Cappuccinonun önce bazını hazırlamalısınız.

Cappuccinonun bazını espresso oluşturur. İyi bir cappuccino hazırlamak için her şeyden önce, iyi bir espresso hazırlamalısınız. Eğer iyi bir espresso makinesi kullanırsanız, daha lezzetli bir espresso ve cappuccino hazırlayabilirsiniz. Espresso makineniz yoksa, cappuccino için hazır cappuccinoları tercih edebilirsiniz. Fakat iyi bir cappuccino için önceliğiniz her zaman espresso makinesinde hazırlanmış espressolar olmalı.

Cappuccinonuzun bazını oluşturan espressoyu hazırlamak için taze öğütülmüş kahve kullanmalısınız. Miktar olarak fincan başına 8 gram kahve kullanabilirsiniz. Kahveyi sıkıştırma işlemiyle düzleştirdikten sonra espresso makinenize yerleştirmeli ve suyla buluşturmalısınız. Basınç için 15 bar yeterlidir. Daha sert bir espresso için basıncı 20 bara kadar çıkarabilirsiniz.

Espressonun 4 katı süt kullanmalısınız.

Cappuccino için espressonuzu hazırladıktan sonra, sıra süt eklemeye gelir. İyi bir cappuccino hazırlamak için espressonun 4 katı süt kullanmalısınız. Espresso ve süt miktarını iyi ayarlar, sütü de iyi köpürtmeyi başarırsanız, iyi bir cappuccino hazırlayabilirsiniz. Bol köpüklü bir cappuccino için espresso makinenizin ısı dalgalanması özelliğinden yararlanabilirsiniz. Makinenizin süt köpürtme özelliği yeterince iyi değilse veya sütü manuel olarak köpürtmek isterseniz, French press benzeri süt köpürtücüleri veya küçük pilli süt köpürtücüleri kullanabilirsiniz.

Sütü 70 derecede köpürtmelisiniz.

Süt köpürtme işlemi, lezzetli bir cappuccino için çok önemlidir. Bu konuda kesin bir ölçü olmamakla birlikte, köpük kalınlığının 2-3 cm düzeyinde olması beklenir. Kullandığınız süt miktarının en az yarısı kadar köpük oluşmuyorsa, süt köpürtme işlemi yeterince başarılı sayılmaz. Süt sıcaklığının ise 70 derece düzeyinde olması gerekir. Sütün köpük kalınlığı istediğiniz düzeye geldikten sonra, yavaşça espressonuzun üzerine ekleyerek cappuccinonuzu tüketebilirsiniz. Köpüğü fincanlara eşit dağıtmak için cezve kullanabilirsiniz. Dilerseniz, servisten önce cappuccinonuzun üzerine süt köpüğünden güzel şekiller de verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir