İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Kahve türleri söz konusu olduğunda geniş bir çeşitlilikle karşılaşmaktayız. Dünyanın birçok ülkesinde farklı kahve türleri tüketiliyor. Bunlardan bir kısmı zaman içinde başka ülkelere yayılarak daha geniş kitlelere ulaşıyor. Bizler nasıl ki dünya kahve kültürüne Türk kahvesi olarak anılan içeceği kazandırmışsak İtalyanlar espressoyu, İspanyollar ise cortadoyu kazandırdılar. Cortado kahve ülkemizde birçok kahve severe farklı bir kahve deneyimi sunarken cortado kahvenin nasıl hazırlandığı merak konusu haline geliyor. Her işte olduğu gibi cortado kahve hazırlamanın da bazı püf noktaları var. Bunların neler olduğunu bilirseniz, ofiste veya evde lezzetli bir cortado kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Maliyet açısından da avantaj elde edebilirsiniz. Dışarıda içeceğiniz cortadoya oranla kendi hazırlayacağınız cortado yüzde 50’nin üzerinde fiyat avantajı sağlayabilir. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Cortado kahve nedir, cortado kahve nasıl hazırlanır, cortado kahvenin püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Cortado nedir?

Cortado kısaca İspanya çıkışlı bir kahve türüdür. Espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri olan cortadonun en önemli özelliği yumuşak içimli olmasıdır. İspanyolcada cortado sözcüğü, “kesmek” anlamına gelen cortar sözcüğünden gelmekte. Bunun nedeni, cortado kahvenin espressonun sütle kesilerek yapılmasıdır. İtalyanlardan öğrendikleri espressoya cortado ile farklı bir nitelik kazandıran İspanyollar, bu kahveyi tıpkı bizim Türk kahvesini sevdiğimiz gibi çok sever. Espressonun sert gelen tadını yumuşatmak için süt kullanan İspanyollar, cortado kahve ile espressoya oranla hafif içimli bir kahve çeşidi yaratmış oldular. Bu yönüyle cortado, espresso bazlı kahve çeşitleri içinde en hafif içimlilerinden biridir. Kimi zaman espresso cortado olarak da ifade edilen bu kahve çeşidi, İspanya’nın dışında en çok Avrupa ve Amerika’da tüketilmekte. Cortado kahvenin son yıllarda ülkemizde de popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde epsresso makinesi kullanımının artması, espresso bazlı kahve çeşitlerine ilgiyi yükseltiyor. Cortado kahve ofislerin yanı sıra evlerde de kolayca hazırlanıp tüketilebiliyor. 

Cortado kahvenin geleneksel hazırlanış şeklinde espresso ile süt oranı eşittir. Fakat damak zevkine göre cortado kahvede kullanılan espresso ve süt oranları değişebilir. Cortado kahvenin sunum şekli de farklı olabilir. Hatta sunum sırasında kullanılan bardakların çeşitlerine göre cortado kahvenin farklı şekillerde adlandırıldığını söyleyebiliriz. Cortado bardağı olarak kullanılan bardaklar içinde en popüler olanı libbey gibraltardır. Kafe ve restoranlarda cortado kahve çoğu zaman libbey gibraltar bardakla servis yapılır. Bu içeceklerde double shot espresso olarak ifade edilen iki ölçü espresso kullanımı yaygındır. Buharda pişirilmiş ve köpürtülmüş sütün ölçüsü ise bir ölçüdür. Eğer ofiste veya evde iyi bir espresso makineniz varsa, lezzetli bir cortado kahve hazırlayabilir, istediğiniz ölçüyü kullanabilirsiniz. Daha önce yalnızca kafe ve restoranlarda deneyimleme fırsatı bulduğumuz espresso bazlı kahve çeşitleri, espresso makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Cortado kahve, espresso makinesine sahip ofislerde çalışanların kahve tercihleri içinde her geçen gün biraz daha öne çıkıyor. 

Cortado nasıl hazırlanır?

Cortado kahve ile ilgili yapılan internet aramalarında “Cortado kahve nedir?” sorusu kadar “Cortado kahve nasıl hazırlanır?” sorusunun da sıkça sorulduğunu görüyoruz. Cortado yapımı konusunda internet üzerinden bilgi sahibi olmak isteyenler, arama motorlarına cortado tarifi yazarak istedikleri bilgilere ulaşabiliyor. Cortado kahve hazırlamak için fazla malzemeye gerek yok. Yapımı kolay bir kahve olan cortado için espresso kahve ve süt kullanmanız yeterlidir. Kimi zaman espresso cortado olarak da adlandırılan bu kahveyi hazırlamak için öncelikle espresso hazırlamalısınız. Bu nedenle cortado tarifi konusunda araştırma yapan kullanıcılar, aynı zamanda espresso tarifi konusunda da araştırma yapmakta. Eğer iyi bir espresso makinesi kullanırsanız, bu makine sayesinde espressonuzu da cortadonuzu da kolaylıkla yapabilirsiniz. Espresso makinelerinin yanı sıra nespresso makineleri de cortado kahve yapımı için kullanılabilir. Eğer nespresso makineniz varsa, 1 kapsül nespresso barista creations corto ile 10 veya 20 ml süt kullanarak cortado kahvenizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Espresso makinesine oranla nespresso makinesinde cortado yapımı daha kolaydır. 

Cortado kahve yapımı için espresso makinesi kullanacaksanız, öncelikle espresso bazını hazırlamalısınız. Cortado için espresso hazırlarken taze öğütülmüş kahve kullanmalısınız. Miktar olarak fincan başına 8 gram kahve yeterlidir. Kahveyi sıkıştırma işlemiyle düzleştirdikten sonra espresso makinenize yerleştirebilir ve suyla buluşturabilirsiniz. Basınç için 15 bar yeterlidir. Daha sert bir espresso hazırlamak istiyorsanız basıncı 20 bara çıkarabilirsiniz. 1 ölçü espresso hazırladıktan sonra, 1 ölçü sütü espresso makinenizin süt köpürtücü kısmında köpürtebilirsiniz. Cortado kahvenin kıvamı için genellikle kadife kıvamı ifadesi kullanılır. Bu ifadeyle sütün hem lezzetinin istenilen düzeye ulaştığı, hem de süsleme için hazır hale geldiği anlatılmak istenir. Süt köpürtme işleminin ardından espressonun üzerine sütü dökerek cortadoyu içime hazır hale getirebilirsiniz. Buharda pişirilen sütün kahveye kazandıracağı lezzet güzel içimli bir kahve deneyimine ulaşmanızı sağlayacaktır. Cortado kahvenin geleneksel hazırlanma şeklinde, espresso ile süt oranı eşittir. Yani 1 ölçü espresso için 1 ölçü süt kullanılır. Fakat damak zevkine göre cortado kahve ölçüsü değişebilir. 

Cortado kahve hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Yapımı oldukça kolay olan cortado kahvenin hazırlanışı sırasında bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunların neler olduğunu bilirseniz lezzetli bir cortado kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Cortado kahve için espresso makinesi kullanacaksanız, iyi bir espresso makinesine sahip olmanız gerekir. Kahve öğütme veya süt köpürtme konusunda beklentilerinizi karşılamayan espresso makinesi çeşitleri iyi bir cortado deneyimi sunmayabilir. Daha güzel bir lezzete ulaşmak için dilerseniz nespresso makinesi kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Cortado yapımı sırasında taze öğütülmüş kahve çekirdeği kullanmak önemli bir püf noktasıdır. Kahve çekirdekleri bayatladığında lezzetli bir cortado deneyimi sunmaz. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde ölçüye de dikkat etmek gerekir. Espresso kahvenin lezzetine alışkın olanlar, kimi zaman cortadoyu yumuşak bularak içindeki süt oranını azaltma yoluna gidebilmekte. Oysa cortadonun en önemli özelliklerinden biri yumuşak içimli olmasıdır. İçindeki espresso oranı arttığında cortado lezzetini almakta güçlük çekebilirsiniz. Ve tabii, iyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde servise de dikkat etmelisiniz. 

İyi bir makine kullanmalısınız.

İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde öncelikle iyi bir espresso makinesi, kahve makinesi veya nespresso makinesi kullanmalısınız. Hazırlayacağınız espresso ne kadar iyi olursa cortadonuz o kadar iyi olur. Kullanım kolaylığı ve maliyet bakımından büyük bir avantaj sağlayan espresso makineleri, espresso bazlı kahve çeşitlerini ofiste veya evde deneyimleme konusunda güzel fırsatlar sunmakta. Cortado hazırlamak için espresso makineniz yoksa, buharda pişirme özelliğine sahip iyi bir kahve makinesi de kullanabilirsiniz. Fakat kahve makinesi çeşitlerine oranla espresso makinesi çeşitleri cortado kahve konusunda daha iyi sonuçlar verir. Çünkü cortadonun espresso bazını hazırlamak için kahve çekirdeklerinin espressoya uygun şekilde çekilmesi gerekir. Bu işlemi espresso makinelerinde daha kolay yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz iyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde nespresso makinesi de kullanabilirsiniz. Espresso makinesine oranla nespresso makinesinde cortado hazırlamak daha kolaydır. Nespresso makinesinde kapsül kahve kullanacağınız için, espresso makinesinde espresso hazırlamak için yapılması gereken işlemleri yapmanıza gerek kalmaz. 

Espresso bazını taze öğütülmüş kahveyle hazırlamalısınız.

Cortado hazırlamak için espresso makinesini tercih ediyorsanız, espresso kahve için mutlaka taze öğütülmüş kahve kullanmalısınız. Kahve çekirdeği türleri içinde ülkemizde en çok Arabica kahve çekirdekleri tercih ediliyor. Arabica kahve çekirdeklerinin aroması Türk halkının damak zevkine daha uygun. İster Türk kahvesi olsun, isterse espresso bazlı kahve çeşitleri, Arabica kahve çekirdekleriyle birbirinden lezzetli kahveler hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu ürünlerin en önemli özelliği ortamdaki nem ve diğer koşullardan kolayca etkilenmesidir. Bu ürünler çabuk bayatlar ve lezzetini kolayca yitirir. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde Arabica kahve çekirdeklerini taze şekilde kullanırsanız, çok güzel bir cortado kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, kahve öğütme işlemini her seferinde ihtiyacınıza göre gerçekleştirmeniz gerekir. Özellikle evde cortado yapımı sırasında buna çok dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla öğüttüğünüz kahve çekirdekleri kullanılmadığında kısa sürede bayatlayacağı için lezzetini yitirecektir. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde taze öğütülmüş kahve çekirdekleri sayesinde kahvenin lezzetini koruyabilirsiniz. 

Cortado kahvede ölçüye dikkat etmelisiniz.

Cortado kahve için ideal ölçü eşit oranda espresso ve süttür. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde bu ölçüyü esas alabilirsiniz. Bununla birlikte, kendi damak zevkinize göre cortado kahve hazırlarken farklı ölçüler de kullanabilirsiniz. Bu ölçülerden en yaygın olanlarından biri, double shot espresso olarak ifade edilen 2 ölçü espressoya 1 ölçü süttür. Bu şekilde hazırlanan cortado kahve çeşitlerinde kahve tadı daha baskındır. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde kahve tadı baskın bir cortado için bu ölçüyü tercih edebilirsiniz. Ofiste veya evde cortado yaparken kahvenin tadını daha da ön plana çıkarmak isterseniz, 1 ölçü süt kullanmak yerine süt köpüğü kullanabilirsiniz. Süt köpüğü kullanarak hazırlanan cortadolar diğerlerine oranla çok daha baskın bir kahve tadına sahiptir. Ancak bu konuda abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü cortado kahve çeşidi aslında yumuşak içimli bir kahve çeşididir. Cortadodaki süt miktarı azaldıkça ortaya çıkan sonuç cortadodan oldukça farklı bir lezzet sunabilir. 

Cortado kahve servisinde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Cortado kahvenin hazırlanmasının yanı sıra sunum şekli de önemlidir. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde servis şeklinize de dikkat etmelisiniz. Sınırsız denebilecek çeşitlilikte farklı sunum şekilleriyle cortado kahve estetik yönden de ilgi çekici hale gelmekte. Cortado kahvenin en önemli özelliklerinden biri, farklı sunum şekillerine kolay karşılık vermesidir. Kahveyi servis yaparken birbirinden ilginç tasarımları değerlendirebilir, cortadoyu estetik bir değer haline getirebilirsiniz. Cortadoyu ister fincanda, ister libbey gibraltar bardakta, isterseniz faklı bir cortado bardağı ile servis yapabilirsiniz. Dilerseniz bir su bardağı veya kupa bile kullanabilirsiniz. Ancak üzerinde küçük bir süslemesinin olması iyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde dikkate almanız gereken bir konudur. Cortado kahve yalnızca lezzetiyle değil, görüntüsüyle de kahve severlerin üzerinde güzel etkiler yaratır. Süsleme için süt kullanabileceğiniz gibi, süt kreması veya süt köpüğü de kullanabilirsiniz. İyi bir cortado kahve hazırlamanın püf noktaları içinde dilerseniz kahvenizde bitki bazlı sütlerden de yararlanabilirsiniz. 

Online ofis marketiniz Ofix.com, kahve severlere farklı kahve deneyimleri yaşatmak için ürün çeşitliliğini sürekli güncelliyor. Kahve alışverişi yapmadan önce sitemizdeki ürünleri incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir