İyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Nescafenin aslında köpüklü bir içecek olduğunu söylesek, belki birçoğunuz şaka yapıyoruz zanneder. Oysa hakikat budur efendim, nescafe köpüklü bir içecektir. Nescafe hazırlarken çoğu zaman gereken özen gösterilmediği için bu köpükler oluşmuyor. Nescafe hazırlamak belki birçok kişi için nescafe ile sıcak suyu karıştırmaktan ibaret olsa da iyi bir nescafe hazırlamanın bazı püf noktaları var. Bunlara uygun şekilde hazırlayacağınız nescafeler, kahve keyfinizi arttıracaktır. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Önce suyu değil, nescafeyi koymalısınız.

Nescafe hazırlarken yapılan hataların başında, bardağa önce su koyup ardından nescafeyi eklemek geliyor. Oysa önce suyu değil de nescafeyi koyar ve suyla iyi karıştırırsanız, nescafe daha iyi çözünür. Sıcak suyun üzerine koyacağınız nescafeyi ne kadar fazla karıştırırsanız karıştırın, nescafenin tam olarak çözünmesini sağlayamazsınız. Çözünmeden kalacak kahve parçacıkları bardağın üzerine çıkıp kahve keyfinizi bozacaktır. Bu nedenle, iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları içinde bardağınıza önce suyu değil, nescafeyi koymaya dikkat etmelisiniz.

Nescafe miktarını doğru ayarlamalısınız.

Nescafenin hangi miktarlarda tüketileceği damak zevkiyle yakından ilişkili. Fakat, bir bardak için 2 çay kaşığı veya 1 tatlı kaşığının üzerindeki kullanımlardan kaçınmanızda yarar var. Özellikle de uykusuzluk veya yorgunluk şikayeti olan kullanıcılar, yoğun ve fazla miktarda nescafe tüketerek kendilerini daha enerjik hissedebilmekte. Ne var ki, nescafenin bu şekilde tüketilmesi nescafeden tat almayı zorlaştırıyor. Ve metabolizmayı gereğinden fazla hızlandırarak tansiyon, çarpıntı gibi şikayetlere yol açabiliyor. Bu yüzden, iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları içinde nescafe miktarını doğru ayarlamalısınız.

Musluk suyu değil, içme suyu kullanmalısınız.

Musluk sularının her ne kadar sağlıklı ve içime uygun olduğu söylense de içme suları, özellikle de doğal kaynak suları her zaman için ilk önceliğiniz olmalı. Nitekim, musluk sularının temizliğinde kullanılan maddeler suyun kokusunu ve lezzetini bozmakta. Bol klorlu ve kireçli musluk suyu kullanarak lezzetli bir nescafe hazırlayamazsınız. Dolayısıyla, iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları içinde nescafenizde musluk suyu değil, içme suyu kullanmalısınız. Doğal kaynak suları içinse, tüketim miktarınıza uygun ölçüde sipariş vermenizi ve suları fazla bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederiz.

Suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz.

Nescafe hazırlarken en sık yapılan hatalardan biri de kaynar suyu nescafenin üzerine boca etmektir. Nescafenin tadını bozan bu durum, bardak veya fincanlarda çatlamalara da yol açabiliyor. İyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları içinde nescafenizi kaynar suyla değil, kaynayıp biraz bekleyen suyla yapmanızı tavsiye ederiz. Kaynayan suyu nescafe için ideal sıcaklık olan 80-90 derece aralığına getirmek için 1 dakika kadar bekletmeniz yeterli. Bu sıcaklıktaki sularda kahve parçacıkları daha iyi çözünür ve kahvenizde acımsı bir tat oluşmaz.

Sıcak suyu bardağa yavaşça dökmelisiniz.

İyi bir nescafe için suyun doğru sıcaklıkta olması yeterli değil. Suyu yavaşça ve nescafeyle iyice karıştırarak dökmelisiniz. Karıştırma hızınız ne çok yavaş, ne de çok hızlı olmalı. Doğru hızı deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Nescafeyi iyi karıştırırsanız, daha iyi çözünmesini ve kahve keyfinizi arttıracak köpüklerin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Coffee-Mate miktarını abartmamalısınız.

Nescafe severlerin yakından tanıdığı Coffee-Mate, kahvesini sütlü olarak içmeyi tercih edenlerin aynı tadı yakalamak için kullandığı pratik bir ürün. Fakat sanılanın aksine, Coffee-Mate süt tozu değildir, bitkisel içerikli bir kremadır. Coffee-Mate miktarını abartırsanız, sütlü nescafe tadı almaktan çok kremalı çikolata tadı alırsınız. Coffee-Mate’le iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları için ideal ölçü, 1 tatlı kaşığı nescafeye karşı 2 tatlı kaşığı Coffee-Mate şeklindedir. Nescafenizi eğer tatlandırmak istiyorsanız, Coffee-Mate miktarını arttırmak yerine şeker kullanabilirsiniz. Fakat şeker miktarı için de abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz.

Coffee-Mate’i sıcak suyun ardından eklemelisiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Coffee-Mate süt tozu değil, özel bir kahve kremasıdır. Coffee-Mate’i eğer nescafenizle birlikte bardağa koyup ardından sıcak su eklerseniz, kremanın aroması kahvenizin aromasını bastıracaktır. Nescafenin çözünmesi için iyi karıştırılması gerekirken, Coffee-Mate için bu durum geçerli değil. Coffee-Mate’i sıcak suyun ardından ekleyip birkaç kez karıştırmanız yeterli. Bu sayede nescafenin aroması ile kremanın aroması birbirini bastırmadan lezzetli bir kahve hazırlayabilirsiniz.

Süt için ölçünüz yarı yarıya olmalı.

Kahve severler bazen kahve kreması yerine süt kullanmayı tercih edebiliyorlar. Eğer kahve kreması yerine süt kullanacaksanız, ölçünüz yarım bardak su ile yarım bardak süt şeklinde olmalı. Süt miktarını fazla tutarsanız, nescafenin tadını alamazsınız. Sütün sıcaklığı ve kullanım şekli için de yine, suda olduğu gibi dikkatli olmalısınız. Sütünüz eğer soğuk, suyunuz sıcak olursa lezzetli bir nescafe elde edemezsiniz. Sütlü nescafe severler için sütün ve suyun aynı sıcaklıkta olması, iyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları arasındadır. Fakat önce sütü mü yoksa suyu mu koyacağınızın önemi yok. Önemli olan, lezzetli bir karışım elde edebilmek için her şeyi ölçüsünde ve doğru şekilde kullanabilmek.

Ofis dostu Nescafe ürünleri Ofix’te!

İyi bir nescafe hazırlamanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix’in verilerine göre içinde üç ürünü kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Nescafe Gold

Listemizin ilk sırasında, Nescafe Gold kahve poşet 200 gram var. 1 tatlı kaşığı yalnızca 2 kalori. Bu miktarın içinde 0.1 mg karbonhidrat ve 0.2 mg protein var. Fakat bu ürünler, normal hazır kahveye oranla daha yüksek düzeyde kafein içermekte. 

Nescafe Classic

Listemizin ikinci sırasında, Nescafe Classic kahve poşet 200 gram var. Çekilmiş kahve çekirdeklerinin suyun yardımıyla filtre edilmesiyle demlenen bu ürünlerde, hiçbir katkı maddesi yok. Dilediğiniz her ortamda bu ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde içime hazır hale getirebilir, keyifle yudumlayabilirsiniz. 

Nescafe 2’si 1 Arada

Listemizin üçüncü sırasında ise Nescafe 2’si 1 arada 11 gram var. Paket içi miktarı 48 adet olan bu ürünler, ofiste lezzetli bir kahvenin en kolay ve pratik yolunu sunuyor. Üstelik, içinde şeker barındırmaması da şeker kullanmayı tercih etmeyen tüketiciler için önemli bir nokta. 48’li ekonomik paketle bu ürünleri uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilir, ofiste kendiniz ve misafirleriniz için güzel bir kahve keyfi yaşayabilirsiniz. 

Ofix’te satışı devam eden diğer Nescafe ürünlerini  inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir