İyi Bir Selfie Çekmenin 10 Temel Kuralı

Her gün ne kadar çok selfie çekiyoruz, öyle değil mi efendim!?… Ünlülerin selfieleriyle popüler hale gelen selfie çekimleri, günlük rutinlerimizden biri haline geldi. Sosyal medya kullanımının hızla arttığı ülkemizde günlük paylaşımların önemli bir bölümünü selfieler oluşturuyor. Üstelik, çektiğimiz selfielerin büyük bir bölümünü beğenmeyip siliyoruz. Selfie çekerken bazı konulara dikkat edersek, gereksiz emek ve zaman kaybından kurtulabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, iyi bir selfie çekmenin 10 temel kuralı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Işığı doğru ayarlamalısınız.

Nerede, ne zaman ve nasıl bir fotoğraf çekerseniz çekin, ilk dikkat etmeniz gereken konu, fotoğraf çektiğiniz aracın ışık ayarlarını doğru yapmaktır. Aksi durumda, fotoğrafınızın görüntü kalitesi sizi memnun etmeyecektir. İyi bir selfie çekmenin 10 temel kuralı listemizin ilk sırasına, ışık ayarını doğru yapmayı koyuyoruz. Fotoğraf çekmek için kullandığımız araçların bir çoğunda otomatik ışık ayarları mevcut olsa da bu ayarları bazen manüel yapmamız gerekebiliyor. Fotoğrafınızda doğru ışık miktarını yakalamak için cihazınızı çok iyi tanımalı, gece ve gündüz çekim ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz.

Selfie çekerken ışık konusunda ayrıca, ışığın arkanızdan veya tepenizden gelmemesine dikkat etmelisiniz. Arkanızdan gelen ışık, yüzünüzün karanlık çıkmasına yol açar. Tepenizden gelen ışık ise yüzünüzün bir kısmının aydınlık, bir kısmının karanlık çıkmasına yol açar ve yüzünüzde istenmeyen gölgeler oluşturur. Işık için doğru açıyı seçerken, yüzünüzü hangi profilden çekmek istediğinize karar vermelisiniz. Işık miktarı ne çok fazla, ne de çok az olmalı. Doğru ışık miktarını yakalarsanız, net ve güzel selfieler çekebilirsiniz.

Selfie açınızı belirlemelisiniz.

Çekilen selfielerin beğenilmeyişinin en önemli iki nedeninden biri ışığın kötü olması, diğeri ise selfie açısının yanlış olmasıdır. Fotoğraf ve resim sanatında perspektif ne kadar önemliyse, selfie çekerken doğru açıyı yakalamak da aynı derecede önemli. Fakat, herkes için doğru tek bir selfie açısı yok. İyi bir selfie çekmenin 10 temel kuralı içinde kendinize en uygun selfie açısını mutlaka bulmalısınız. Bunu yapmak için, en beğendiğiniz selfielerinizi dikkatle inceleyebilirsiniz. Doğru selfie açınızı bulursanız, selfie çekmek için harcadığınız emek ve zaman kısalacaktır.

Kişisel bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Yüzümüzdeki en küçük detaylar, selfielerde çok net bir şekilde görülebilmekte. Kişisel bakım konusunda en küçük bir ihmal, selfielerde sonradan düzeltilmesi zor görüntüler oluşturabilir. Günlük kişisel bakımımıza özen gösterirsek, bu gibi istenmeyen durumların önüne geçebiliriz. Ayrıca güneş gözlüğü, küpe, kolye veya fular gibi aksesuarlar selfielerde daha güzel görünmemize yardımcı olabilir. Fakat yine de aksesuarlar konusunda fazla abartıya kaçmamanızı ve günlük kişisel bakımınızı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Doğal görünmeli, vesikalık çektirir gibi bakmamalısınız.

Selfie çekimleri, alışılmış vesikalık çekimlerinden bütünüyle farklıdır. Selfienizde ne kadar doğal görünürseniz, yakaladığınız anın güzelliğine güzellik katabilirsiniz. Vesikalık çektirir gibi poz verirseniz, selfienizin hiçbir çekiciliği kalmaz. Bununla birlikte, selfie çekerken tuhaf dudak ve yüz hareketleri yapmaktan da kaçınmalısınız. Bu gibi yapay pozlar, selfienizin son derece itici görünmesine yol açacaktır. Selfie çekerken yüzünüzde bir miktar gülümseme olmasına dikkat etmelisiniz. Fazla ciddi olmak selfie için hoş olmayacağı gibi, abartılı duruşlar da hoş olmayacaktır. 

Selfie için doğru yer ve zamanı seçmelisiniz.

Selfieleri kendimiz için olmaktan çok, başkalarıyla paylaşmak için çekiyoruz. Yaptığımız paylaşımlara güzel yorumlar geldiğinde seviniyor, bu yorumları defalarca okuyabiliyoruz. Hoşlanmadığımız yorumlar ise keyfimizi kaçırıyor, bunları genellikle silmeyi tercih ediyoruz. Çektiğimiz selfielerle ilgili istemediğimiz durumların oluşmasını önlemek için, doğru yer ve zamanlarda selfie çekmeye ve beğenmediğimiz hiçbir selfieyi paylaşmamaya dikkat etmeliyiz.

Tek kişilik selfielerden kaçınmalısınız.

Tek kişilik selfieler ışık ve görüntü kalitesi bakımından ne kadar iyi olursa olsun, karşı taraf üzerinde olumsuz etkiler uyandırabilmekte. Hatta bu tür bazı selfieler, birçok insana itici bile gelebilmekte. İyi bir selfie çekmenin 10 temel kuralı içinde tek kişilik selfieler çekmek yerine ailenizle, arkadaşlarınızla veya bitki ya da hayvanlarınızla birlikteyken selfie çekebilirsiniz. Başkalarıyla birlikte yansıttığınız atmosfere bağlı olarak selfieniz çok daha güzel görünecektir. Üstelik, tek kişilik selfielere oranla iki ve daha fazla kişinin yer aldığı selfielerde kol uzunluğunuzu ayarlamak daha kolaydır. Bu selfielerde kolunuz diğerlerine göre daha kısa çıkar.

Arka planı geniş almak için selfie çubuğu kullanmalısınız.

Bir iş toplantısında, kalabalık bir arkadaş grubunun içinde veya güzel bir manzaranın önünde selfie çekerken arka planı geniş göstermek için mutlaka selfie çubuğu kullanmalısınız. Kollarınızı fazla uzatarak selfie çekerseniz, kollarınız fotoğrafın önemli bir kısmını kaplar ve görüntüyü bozar. Oysa selfie çubukları, geniş arka planları fotoğrafınıza en iyi şekilde yansıtmanıza imkan verir. Selfie çubuğuyla en iyi görüntüyü yakalamak için birkaç deneme çekimi yapabilirsiniz. Bluetooth özelliğine sahip selfie çubuğu kullanırsanız, istediğiniz pozu yakalamanız daha kolay hale gelir.

Kamera lenslerini denemelisiniz.

Akıllı telefonlarda farklı özelliklere sahip kamera lensleri bulunabilmekte. Bu lenslerden her biri, çekeceğiniz selfieye farklı nitelikler kazandıracaktır. Selfie çekmek için kamera lensleri içinde en çok balık gözü ve makro lensler tercih edilmekte. Selfienize farklı açı ve derinlikler kazandıracak bu lensleri doğru bir şekilde kullanırsanız, birbirinden güzel ve yaratıcı selfielere imza atabilirsiniz. Üstelik bu lensler, selfie çekerken zoom yapmanız durumunda görüntü kalitesinin bozulmasını önlemekte.

Rötuş yaparken dikkatli olmalısınız.

İlerleyen teknolojiyle birlikte fotoğraflarda rötuş yapmak son derece kolay hale geldi. Fakat bu kolaylık, aynı zamanda hata yapmayı da kolaylaştırmakta. Çektiğiniz selfienin ışığı, açısı ve diğer özellikleri hoşunuza gitmiş fakat selfienizde birkaç küçük kusur gözünüze ilişmişse, bunları basit birkaç dokunuşla kolayca halledebilirsiniz. Bununla birlikte, rötuş yaparken selfienizde hiç ummadığınız sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için, selfienizde rötuş yaparken dikkatli olmalı, yaptığınız rötuşlar içinize sinmedikçe kaydet tuşuna basmamalısınız.

Filtreleri gereksiz yere kullanmamalısınız. 

Akıllı telefonlarımızda selfie için yararlanabileceğimiz pek çok filtre mevcut. Bu filtreleri kullanarak selfiemizin renginde, dokusunda ve diğer görüntü ayarlarında istediğimiz değişikliği yapmamız mümkün. Bu filtreleri selfienizi daha farklı kılmak için kullanabileceğiniz gibi, ışığı ya da açısı kötü olan selfielerinizi daha güzel hale getirmek için de kullanabilirsiniz. Fakat filtreler konusunda da abartıya kaçmamalısınız. Filtreleri gereksiz yere kullanır veya abartırsanız, selfienizin anlaşılması ve beğenilmesi zorlaşır.

Okula Dönüşe Hediye Çeki Yakışır!

İyi bir selfie çekmenin 10 temel kuralı hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da yeni başlayan Ofix Hediye Çeki Kazandırıyor! kampanyamızı okurlarımıza duyurmak istiyoruz. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmışken Ofix kullanıcılarının okul alışverişlerine katkı sağlamak için, Kalemlik.com sitesinde geçerli 30 TL değerinde hediye çeki veriyoruz. Kampanyamızın detaylarını buradan okuyabilir, okul alışverişlerinizde Kalemlik.com sitesinin sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir