Japon yapıştırıcısı nedir ve nasıl kullanılır?

Ülkemizde Japon yapıştırıcısı olarak bilinen yapıştırıcı çeşidi birçok ülkede süper yapıştırıcı (super glue), turbo yapıştırıcı (turbo glue), hızlı yapıştırıcı (quick glue) gibi isimlerle anılmakta. Siyanoakrilat bazlı bu yapıştırıcı çeşidi ilk olarak 1980’li yıllarda ülkemize geldi. Üreticisi Alteco firması Japonya merkezli olduğu için ve ürünün üzerinde Japon harfleri yer aldığı için ürünün ismi kısa sürede Japon yapıştırıcısı olarak anılmaya başlandı. O dönemden beri Japon yapıştırıcısı olarak bilinen siyanoakrilat bazlı yapıştırıcılar pek çok yüzeyde yapıştırma ihtiyaçlarımızı hızlı, kolay, etkin ve ekonomik bir şekilde karşılamamızı sağlıyor. Sıvı, jel ve sprey olmak üzere başlıca üç çeşidi bulunan Japon yapıştırıcılarını ofiste veya ofis dışı ortamlarda sıkça kullanıyoruz. Evde veya diğer ortamlarda herhangi bir obje kırıldığında aklımıza ilk olarak Japon yapıştırıcısı geliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Japon yapıştırıcısı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Japon yapıştırıcısı nedir ve nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Japon yapıştırıcısı nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse Japon yapıştırıcısı, siyanoakrilat isimli bir kimyasal maddeden üretilen yapıştırıcı çeşididir. Uygulandığı yüzeylerde hızlı ve dayanıklı bir yapışma sağlayan siyanoakrilat maddesi, Japon yapıştırıcısını diğer yapıştırıcı çeşitlerinden ayırmakta. Bu yapıştırıcıya Japon yapıştırıcısı adının verilmesinin ilginç bir hikayesi mevcut. Siyanoakrilatlı yapıştırıcılar ülkemizde ilk olarak 1980’li yıllarda satışa çıktı. Bu ürünler Japonya merkezli Alteco firmasına aitti. 2 gramlık plastik tüplerle satışı gerçekleşen bu ürünlerin üzerinde Japonca yazılar vardı. Aynı zamanda da “Made in Japan” ifadesi yer alıyordu. Alteco ürünleri ülkemizde kısa sürede Japon yapıştırıcısı adıyla anılmaya başlandı. Siyanoakrilat bazlı yapıştırıcılar o yıllarda ülkemiz için yeni bir ürün tipi olduğu için, ürünün daha kolay tanınmasını sağlamak amacıyla Japon yapıştırıcısı ifadesi daha fazla ön plana çıktı. Ürünün tanınırlığını arttıran bu durum, aynı zamanda da ülkemizde Japon ürünlerine duyulan hayranlığı gözetmekteydi. Başka bir deyişle Japon yapıştırıcısı ifadesi, ürünün menşeini bildirmenin yanı sıra güçlü ve kaliteli bir yapıştırıcı anlamına geliyordu. 

1980’li yıllardan günümüze kadar Japon yapıştırıcısı hakkında farklı pek çok isim kullanıldı. Bunlar içinde örneğin çılgın yapıştırıcı, yıldırım yapıştırıcı gibi ifadeleri günümüzde artık pek duymuyoruz. Bunların yerine Batı dillerinde olduğu gibi ülkemizde de bu ürünlerin kimi zaman süper yapıştırıcı olarak adlandırıldığını görmekteyiz. Ayrıca bazen turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı gibi ifadeleri de duymamız mümkün. Ne var ki bu adlandırmalar içinde hiçbirisi Japon yapıştırıcısı ifadesi kadar etkin olamadı. Bu bir bakıma, Türk halkının bu adlandırmadan duyduğu memnuniyeti ifade etmekte. Bir bakıma da Japon ürünlerine öteden beri duyulan güveni yansıtmakta. Nitekim ileri teknoloji, iş disiplini, özverili çalışma ortamı gibi konularda Japon firmalarının ülkemizde itibarı oldukça yüksek düzeyde. Bu durum menşei Japonya olan ürünlere karşı ilgiyi arttırıyor. Dahası, ülkemizde yerli üretim olan ve dolayısıyla Japonya’yla bağlantısı olmayan siyanoakrilat bazlı yapıştırıcılar için de Japon yapıştırıcısı ifadesinin kullanıldığını görüyoruz. Bu adlandırma satış ve pazarlama alanında ürünlerin başarısını olumlu yönde etkilemekte. 

Japon yapıştırıcısı neleri yapıştırır?

Japon yapıştırıcısının çok geniş bir kullanım alanı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar içinde örneğin porselenler, seramik ve metal eşyalar akla ilk gelen eşyalar arasında sayılabilir. Ofiste veya evde seramik kupa veya porselen tabakta kırık oluştuğunda Japon yapıştırıcısıyla iyi bir yapıştırma sağlayabilirsiniz. Cam eşyalar ve mücevherlerde oluşan kırılma veya kopmalarda da Japon yapıştırıcı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Nitekim bu eşyalarda Japon yapıştırıcısıyla mükemmel bir yapışma sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde deri, lastik, PVC, kauçuk ve mantar yüzeylerde de Japon yapıştırıcısıyla mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Herhangi bir deri üründe, örneğin ayakkabımızda yırtılma meydana geldiğinde Japon yapıştırıcı yardımımıza yetişiyor. Ayrıca ahşap, ABS, polisitirol, karton gibi yüzeylerde de yapıştırma ihtiyaçlarınızı Japon yapıştırıcılarıyla mükemmel şekilde karşılayabilirsiniz. Aslında ahşap yüzeyler için daha uygun olan ahşap yapıştırıcı çeşitlerini piyasada bulmak mümkün. Ancak küçük parça kırıklarında Japon yapıştırıcı çeşitlerini kullanmak daha ekonomik olmakta. Diğer taraftan teflon, kumaş, polietilen, polipropilen ve silikon yüzeyler için Japon yapıştırıcıları uygun değildir. 

Bu bağlamda en merak edilen konulardan biri, Japon yapıştırıcısının demiri yapıştırıp yapıştırmadığıdır. Bu noktada internet kullanıcıları arama motorları üzerinden “Japon yapıştırıcısı demiri yapıştırır mı?” sorusuna cevap almak ister. Bu soruya cevap verirken demirin veya metal parçanın niteliği önem taşımakta. Örneğin metal bir aksesuar, bir oyuncak veya yerinden çıkan küçük bir parça söz konusu olduğunda evet cevabını verebiliriz. Japon yapıştırıcı çeşitleri bu gibi küçük ve sınırlı durumlarda etkin sonuçlar verir. Daha büyük ve hareketli parçalarda ise Japon yapıştırıcılarından etkin sonuçlar alamazsınız. Bu gibi durumlarda, metalleri yapıştırmak için özel olarak geliştirilmiş metal yapıştırıcıları kullanmanız gerekir. Örneğin kontakt yapıştırıcılar metalleri yapıştırmak konusunda Japon yapıştırıcılarına oranla daha başarılıdır. Bu grupta yer alan solvent bazlı yapıştırıcılar metallerin yanı sıra deri ve diğer yüzeylerde de Japon yapıştırıcılarına oranla daha başarılıdır. Özellikle hareketli objeler söz konusu olduğunda bunları tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin kuruma süreleri daha uzun, etkileri daha güçlüdür. 

Japon yapıştırıcısı çeşitleri nelerdir?

Japon yapıştırıcılarının en sık kullanılan çeşitlerinin sıvı, jel ve sprey Japon yapıştırıcıları olduğunu söyleyebilir. Bunlar içinde sıvı Japon yapıştırıcıları hemen herkesin iyi bildiği bir yapıştırıcı çeşididir. Japon yapıştırıcıları içinde en fazla kullanılanı da budur. Sıvı Japon yapıştırıcısını kullanmak için yapıştıracağınız yüzeylerden sadece birine sürme işlemi yapmalısınız. Aksi durumda ürün kenarlardan taşar. Bu nedenle yüzeyde kötü görüntüler oluşur. Ürünün yüzeyden taşmaması için ortasına uygulama yapmanız daha isabetlidir. Sürme işleminin ardından yüzeye 45-60 saniye arasında bir baskı uygulamalısınız. Böylelikle yapıştırma işlemi etkin şekilde gerçekleşir. Diğer taraftan jel Japon yapıştırıcıları, yoğun kıvamlı bir yapıştırıcı çeşididir. Bunlarda damlama oluşmaz. Bu ürünler özellikle esnek yüzeylerde daha başarılıdır. Sprey Japon yapıştırıcıları ise tıpkı sıvı Japon yapıştırıcıları gibi dayanıklı ve sert yüzeyler için kullanışlıdır. Bu ürünler sayesinde uygulama yaptığınız yüzeyde sert bir tabaka oluşturabilirsiniz. Bunların sprey şeklinde olması, yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve yüzeyde ısı oluşturarak yapışmayı hızlandırır. 

Japon yapıştırıcısı nasıl kullanılır?

Ürün tipine göre Japon yapıştırıcısının kullanım şekli değişmekte. Sıvı Japon yapıştırıcısını kullanmak için ürünü yüzeye tek taraflı olarak ve ince bir tabaka şeklinde uygulamalısınız. Eğer ahşap, sunta vb. emici yüzeylere uygulama yapacaksanız normalin biraz üzerinde Japon yapıştırıcısı kullanmalısınız. Aksi durumda Japon yapıştırıcısı yüzeydeki emilim nedeniyle yetersiz kalabilir. Ancak uygulama sırasında yüzeyde taşma oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Sıvı Japon yapıştırıcısını uyguladıktan sonra baskı süresi yaklaşık 45-60 saniye kadardır. Jel Japon yapıştırıcılarında uygulama için yine yüzeylerden birini kullanmalısınız. Yani her iki yüzeye uygulama yapmamalısınız. Aksi durumda taşma oluşur. Bu ürünlerde bastırma süresi için 30 saniye yeterlidir. Tam kurumanın oluşması ise 1 saati bulabilir. Sprey Japon yapıştırıcılarda ise emici yüzeye yaklaşık 20 cm mesafeden püskürtme yapmalısınız. Yapıştırıcıyı diğer tarafa sürdükten sonra 15 saniye kadar baskı uygulayabilirsiniz. Ürünün kuruma süresi yaklaşık yarım saattir. Ayrıca bu ürünlerin plastik eşyalarda yüzeyin beyazlaşmasına neden olması mümkündür. Bu nedenle püskürtme sırasında dikkatli olmalısınız. 

Japon yapıştırıcısı kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Hangi tür Japon yapıştırıcısı kullanırsanız kullanın, her şeyden önce uygulama yapacağınız yüzeyin kuru ve pürüzsüz olması gerekir. Yüzeyde kalan az miktarda nem bile Japon yapıştırıcılarının etkin sonuç vermesini önleyebilir. Uygulama öncesinde yüzeyi iyice temizler ve nemden arındırırsanız uygulamadan daha başarılı sonuçlar alırsınız. Yüzeydeki nemi almak için dilerseniz peçete veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Pürüzleri de temizledikten sonra yapıştırma işlemine geçebilirsiniz. Unutmayın ki yüzey ne kadar kuru ve pürüzsüz olursa Japon yapıştırıcı o kadar başarılı olur. Sıvı ve jel Japon yapıştırıcılarını kullanırken ürünün kenarlardan taşmaması için uygulamayı yüzeyin ortasına yapmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda oluşacak taşma, yapıştırdığınız yüzeylerde görsel açıdan sorun oluşturur. Ayrıca her iki yüzeye uygulama yapmamalısınız. Çünkü iki yüzeye yapacağınız uygulama kenarlardan taşmaya neden olur. Eğer her iki yüzeye Japon yapıştırıcı uygularsanız ürün fazla geleceği için kenarlarda taşma yapacaktır. Yüzeyde çirkin bir görüntü oluşturan bu taşmayı temizlemek için zorluk çekebilirsiniz. 

Japon yapıştırıcısı kullanırken en sık gerçekleşen hatalardan biri, uygulamanın ardından kısa süreliğine veya hiç baskı uygulamamaktır. Oysa bu ürünlerin etkin sonuçlar verebilmesi için belli bir baskı süresine ihtiyaçları vardır. Sıvı Japon yapıştırıcılarında bu süre 45 ile 60 saniye arasındadır. Jel ürünlerde bu süre 30, spreylerde ise 15 saniyeye kadar iner. Japon yapıştırıcısı kullanmanın püf noktaları içinde bu sürelere dikkat etmezseniz uygulamalardan başarılı sonuçlar alamazsınız. Yapıştıracağınız yüzey esnek bir yüzeyse, bu durumda sıvı Japon yapıştırıcısının yerine jel Japon yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz. Çünkü bu ürünler esnek yüzeyler için daha uygundur. Nitekim harekete karşı direnç sağlayan jel Japon yapıştırıcıları, yüzeyde sıvı Japon yapıştırıcılarına oranla dayanıklılığı yüksek bir direnç noktası oluşturur. Ayrıca bu ürünleri kullanırken tüpe veya şişeye birden baskı uygulamamalı, ürünü elinize veya çevreye bulaştırmaktan kaçınmalısınız. Ürünü kullandıktan sonra havayla temasını kesmeyi de ihmal etmemelisiniz. Böylelikle ürünün kurumasını önler, bir sonraki kullanıma kadar korunmasını sağlayabilirsiniz. 

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkarılır?

Japon yapıştırıcılarıyla ilgili en merak edilen konulardan biri de Japon yapıştırıcısı nasıl temizlenir konusudur. Ayrıca bu ürünleri kullandıktan bir süre sonra donma olayıyla karşılaşan kullanıcılar, donan Japon yapıştırıcısı nasıl eritilir diye de merak eder. Japon yapıştırıcısı elinize bulaşmışsa, öncelikle elinize birkaç damla aseton damlatmanız ürünün çözünmesine katkı sağlayacaktır. Bu işlemin ardından elinizi hafifçe ovarak yüzeydeki tabakanın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Japon yapıştırıcıları organik dokular üzerinde etkin değildir. Cildiniz üzerinde ekstra bir uygulama yapmasanız bile su ve sabunla yıkadıkça Japon yapıştırıcısının cildinizden kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak ovma işlemi sırasında fazla kuvvet uygulamamalısınız. Aksi durumda cildinizde tahriş ve yanma gibi şikayetler oluşabilir. Bu gibi durumlarda cildinize besleyici ve yatıştırıcı bir el kremi uygulamanız faydalı olur. Donmuş Japon yapıştırıcısını çözmek için ise bir kase sıcak suyun içine 2 kaşık tuz koyarak karıştırabilirsiniz. Donmuş bölgede temiz bir bezle yapacağınız silme işlemi, Japon yapıştırıcısının çözünmesini sağlayacaktır. Bu karışıma dilerseniz biraz aseton da ekleyebilirsiniz. 

Japon yapıştırıcısı hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok kullandığı Japon yapıştırıcılarına uygun fiyat avantajıyla erişim fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm Japon yapıştırıcılarını buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir