Jesse Shwayder, Samsonite markasıyla çanta ve bavul pazarında nasıl fark yarattı?

Dünyanın en büyük çanta ve bavul üreticilerinden biri olan Samsonite‘ın kurucusu Jesse Shwayder, 1910 yılında 3.500 dolarlık sermayeyle kurduğu şirketini 60 yıl boyunca başarıyla yöneterek sektöre birçok yeniliği kazandırdı. Babası Isaac Shwayder‘in “Başkalarına sana davranmasını istediğin gibi davran!” sözünü ilke edinen Jesse Shwayder, Samsonite markasıyla çanta ve bavul pazarında fark yaratmayı başardı, markasını en zorlu rekabet koşullarında bile zirveye taşımanın yollarını buldu. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Jesse Shwayder‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Jesse Shwayder

Jesse Shwayder, 26 Mart 1882 tarihinde ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Black Hawk’ta dünyaya geldi. Babası Isaac Shwayder, Polonya’da doğup büyümüş ve hahamlık yapmıştı. Manchester’da tanıştığı Rachel Kobey‘le evlendikten sonra 1879 yılında ABD’ye göç etmiş ve Colorado’da Rachel‘in amcası Abe Rachofsky‘yle birlikte kuru mallar ticaretine başlamıştı. Büyük maden yataklarına ev sahipliği yapan bu bölgede madenciler için sırt çantaları satışı yapan Abe Rachofsky, Isaac Shwayder‘in katkısıyla işleri büyüttü. Bu ürünlerin satışı için Isaac Shwayder, Colorado ve çevresindeki maden ocaklarını dolaşıyor, ürünlerin satış ve pazarlamasını bizzat gerçekleştiriyordu. İş dışındaki zamanlarında ise hahamlık yapıyordu.

Shwayder ailesi zaman içinde genişledi ve 11 çocuk sahibi oldu. İşi gereği ailesinden uzak kalan ve üstelik geçim sıkıntısından kurtulamayan Isaac Shwayder, eşi Rachel‘in isteği üzerine Denver’a taşınıp bakkal dükkanı açmaya karar verdi. Jesse Shwayder ve kardeşleri, ilk satış deneyimlerini bu bakkalda edindi ve ticaretin inceliklerini babalarından öğrendiler. Kısa süre içinde Isaac Shwayder, işleri büyüttü ve ikinci el mobilya işine girdi. Jesse Shwayder‘in ilgisini en çok çeken ürünler ise sırt çantası ve bavullardı.

Ailenin geçim durumu iyi denilebilecek düzeyde olsa da çocuklarını okutabilecek maddi kaynağı yoktu. Genç Jesse‘nin sırt çantası ve bavullara yönelik ilgisini fark eden Isaac Shwayder, kendisini geliştirmesi için New York’a gitmesine izin verdi. Seward Trunk and Bag Company‘de satış elemanı olarak işe başlayan genç Jesse, burada çanta ve bavul üretiminden satış ve pazarlama tekniklerine kadar birçok konuda bilgi sahibi oldu. Üstelik, o günün koşullarına göre iyi sayılabilecek bir gelire de sahip oldu. Fakat, New York’ta yaşamak istemiyor, Colorado’ya geri dönüp ailesiyle birlikte yaşamak ve kendi işini kurmak istiyordu. 1910 yılında bu isteğini gerçekleştirdi ve New York’ta biriktirdiği 3.500 dolarlık sermayeyle Denver’da Shwayder Trunk Manufacturing Company şirketini kurdu.

Shwayder Trunk Manufacturing Company ve Shwayder Kardeşler

Şehir merkezinde kiraladığı küçük bir odada 10 kişilik ekibiyle birlikte Jesse Shwayder, en iyi bildiği iş olan bavul üretimine başladı. Babası Isaac, oğlunun bu girişimini yürekten destekliyor, işlerin yolunda gitmesi için elinden gelen tüm gayreti sarf ediyordu. Jesse Shwayder ve ekibi tarafından piyasaya sunulan ilk bavullar için Samson marka ismi kullanıldı. Ahşap çerçeve konstrüksiyonları ve kulpları oldukça güçlü olan Samson bavulları, kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı.

Ne var ki, şirketin kârlılık düzeyi henüz çok düşüktü ve hem üretim, hem de satış ve pazarlama konusunda birçok eksikleri vardı. 1912 yılında kardeşi Maurice Shwayder‘in ekibe katılması, Samson bavullarının daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağladı. Nitekim Maurice Shwayder, tıpkı daha önce babasının yaptığı gibi, şehir şehir gezip ürünlerin tanıtım ve satışını gerçekleştirmekteydi. Üretim miktarını arttırmak içinse Jesse ve Isaac Shwayder, geleneksel yöntemlerden modern yöntemlere geçmeyi ve seri üretime başlamayı çok istiyordu.

Şirketin büyümesinde Maurice Shwayder‘in yanı sıra diğer kardeşlerin de payı büyük oldu. Bavul üretimi ve satış için henüz yeterli bir organizasyona sahip olamayan şirkete daha sonra katılan Sol Shwayder, bu organizasyonun oluşmasını ve güçlenmesini sağladı. O dönemde avukatlık yapmakta olan Sol Shwayder, şirketin avukatı oldu ve kurumsal müşteri pazarında büyümesine katkı sağladı. Üretim işlerinin sorumluluğunu Jesse Shwayder üstlenirken, satış ve pazarlama işlerinin sorumluluğunu ise Maurice Shwayder üstlendi. Satış ve pazarlama konusunda Isaac Shwayder, Samson bavullarının düşük fiyatlı ürünlerle rekabet etmek yerine daha kaliteli olması ve lüks ürünlerle rekabet etmesi konusunda çocuklarını yönlendirdi.

Samson Reklamları ve Şirketin Büyümesi

20. yüzyılın ilk çeyreğinde ABD’de derin cepli bavul üreticileri arasında sert bir rekabet yaşanmaktaydı. Isaac Shwayder‘in yönlendirmeleri doğrultusunda Jesse Shwayder ve kardeşleri, bu rekabette öne geçmek için ürünlerin kalitesini düşürmek yerine daha kaliteli ürünler yapmaya başladılar. Samson bavullarında kullanılan suni ipek astarlar, elyaf kaplamalar ve emniyetli kilitler, sektörde büyük değişimlerin ilk işaretleriydi. Marka ismi olarak seçilen Samson ismi, İncil‘de adı geçen güçlü karakterlerden birinin ismiydi. Ürünlerinin kalitesi ve gücünü yansıtan bu isim, Samson markasının tanınırlığını arttırmasına büyük katkı sağladı.

1910’ların ikinci yarısında Samson bavullarının yıllık satış rakamı 60.000 dolar düzeyine ulaştı. Bu başarıda Maurice Shwayder‘in kontrolünde gerçekleştirilen reklam çalışmalarının payı büyüktü. Reklam afişinde Isaac Shwayder ve dört çocuğu, bir bavulun üzerine yerleştirilen tahtanın üzerine çıktılar ve ürünlerinin ne kadar dayanıklı olduğunu bu şekilde gösterdiler. Samson bavullarının bu kadar büyük bir ağırlık altında bile deforme olmadığını anlatan bu reklam çalışması, şirketin hızlı bir büyüme ivmesi yakalamasını sağladı. Denver’da daha büyük bir ofise taşınan Shwayder Kardeşler, eskisine oranla 3 kat büyük bir üretim tesisi kurmuş olsalar da artan talebi karşılamakta güçlük çektiler.

1916 yılında Isaac Shwayder, geçirdiği ani bir felç sonucu hayatını kaybetti. Isaac Shwayder‘in çocuklarına kazandırdığı “Başkalarına size davranmasını istediğiniz gibi davranın!” perspektifi, Samson bavullarının sektörde birçok yeniliğe öncülük yapmasını sağladı. 1920’li yılların ilk yarısında yıllık satış rakamı 300.000 doları aştı ve Shwayder Kardeşler, Güney Denver’da 80 bin metrekarelik yeni bir fabrika kurdular. Montaj hattı bazında çalışacak şekilde organize edilen bu fabrika, zaman içinde 500 bin metrekareye kadar genişletildi. Jesse Shwayder‘in henüz 1910 yılından beri hayallerini süsleyen modern üretim teknolojisi, ilk olarak bu fabrikada kullanıldı.

1929 Bunalımı ve Yeni Açılımlar

1920’lerin sonlarına doğru şirketin yıllık cirosu 1 milyon doları aşmıştı. Ne var ki, 1929 Bunalımı’yla birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi çanta ve bavul sektöründe de talep düştü ve şirketin cirosu yüzde 50 azaldı. Babaları Isaac Shwayder‘in “Başkalarına size davranmasını istediğiniz gibi davranın!” perspektifini bu dönemde de koruyan Jesse Shwayder ve kardeşleri, ürünlerinin kalitesini düşürüp piyasada varlık göstermeye çalışmak yerine farklı ürün gruplarına yöneldiler. Kart masalarından sandboxlara kadar farklı birçok ürün grubuyla ürün çeşitliliğini arttıran şirketin ismi, bu çeşitliliği yansıtmak için 1931 yılında Shwayder Brothers Inc. olarak değiştirildi.

1939 yılı, Jesse Shwayder ve kardeşleri için çok önemli bir dönüm noktası oldu. Bu tarihte piyasaya sunulan Samsonite bavullarında kullanılan vulkanize fiber teknolojisi, Samson bavullarının dayanıklılık gücünü arttırdığı gibi, sektöre birçok yenilik kazandırdı. Kromla kaplı ahşap çerçeve konstrüksiyonları ve güçlü kulplar ile suni ipek astarlar, çanta ve bavul pazarında büyük fark yarattı. Konik bir şekle sahip olan bu ürünler, 1929 Bunalımı’nın etkisiyle düşen satışlarda önemli bir canlanma sağladı. Özellikle de ABD askerleri arasında popüler hale gelen Samsonite bavulları, uzun süreli yolculuklar için son derece dayanıklı ve kullanışlıydı.

Çanta ve Bavul Pazarında Samsonite Company

1946 yılında şirketin cirosu 7 milyon doları aştı, 2 yıl sonra 13 milyon dolara ulaştı. Samsonite bavullarının gördüğü bu yoğun ilgi, ürün çeşitliliğinin Samsonite marka ismi altında genişlemesini sağladı. 1950’li yıllarda piyasaya sunulan özel taşıma çantaları ve otomobiller için geliştirilen vinil kaplı taşıma çantaları, bu ürünler içinde en dikkat çekici olanlarıydı. İlk ihracatını 1956 yılında Avrupa’ya yapan şirket, üretim tesislerini konsolide ederek Avrupa pazarında oluşan yüksek talebi karşılamaya çalıştı. İlerleyen süreçte geliştirilen daha küçük boyutlu yeni tip seyahat çantaları, ilk olarak Avrupa pazarında kullanıcıların beğenisine sunuldu.

1960’ların ikinci yarısında Samsonite markasının ürün çeşitliliği softside ve hardside valizler, giysi çantaları, gündelik çantalar, iş çantaları ve diğer seyahat çantaları ile aksesuarlarla çok büyük bir hacme ulaştı. Bunun üzerine Jesse Shwayder, Samsonite marka isminin gücünden yararlanmak için 1965 yılında şirketin ismini Samsonite Company olarak değiştirdi. Özellikle de ticari bagaj türünde Samsonite‘ın gücünü pekiştirmek için yeni üretim tesisleri açıldı, mevcut tesisler güçlendirildi. Bu dönemde şirketin yönetim kurulu başkanlığını, Jesse Shwayder‘in oğlu King David Shwayder üstlendi. 25 Temmuz 1970 tarihinde Denver’da hayata veda eden Jesse Shwayder, arkasında dünyanın en büyük çanta ve bavul üreticilerinden birini bırakmış ve sektörde standartların oluşmasını sağlamıştı.

Ofis dostu Samsonite ürünleri Ofix.com’da!

Jesse Shwayder‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla sipariş verdiği Samsonite ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Samsonite Guard IT 88U-08-003 Notebook Çantası

Listemizin ilk sırasında, Samsonite Guard IT 88U-08-003 notebook çantası var. 43.5 x 32 x 13 cm ölçüsünde gri renkli bu ürünlerle 17.3 inçe kadar notebookunuzu taşıyabilirsiniz. Dayanıklı yapısıyla uzun süreli kullanımlar için uygun özellikteki bu ürünlerin boş ağırlığı 0.64 kg, hacmi ise 15 litre. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Samsonite Guard IT 88U-09-004 Notebook Sırt Çantası

Listemizin ikinci sırasında, Samsonite Guard IT 88U-09-004 notebook sırt çantası var. 14 inçe kadar notebookunuzu taşıyabileceğiniz bu ürünlerde notebookun yanı sıra gün içinde kullanmanız gereken defter, kitap, kalem gibi birçok eşyanızı da taşıyabilirsiniz. Şık tasarımlı fermuarı sayesinde çok hoş bir görünüme sahip olan bu ürünler 4 göze sahip. Boş ağırlığı 0.6 kg, hacmi ise 18 litre olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Samsonite Qibyte 16N-09-001 Notebook Çantası

Listemizin üçüncü sırasında, Samsonite Qibyte 16N-09-001 notebook çantası var. 40.5 x 29 x 9.5 cm ölçüsündeki bu ürünlerle 14.1 inçe kadar notebookunuzu taşıyabilirsiniz. Boş ağırlığı 0.6 kg, hacmi 8.5 litre olan bu ürünler hafif, esnek ve dayanıklı kumaş yapısı ile çift tonlu zengin görünümlü dış yüzeye sahip. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Samsonite ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir