Jet lag nasıl önlenir?

Uçakla uzak bir ülkeye gittiniz ve aradan günler geçmesine rağmen hâlâ kendinize gelemediniz mi sevgili beyaz yakalılar? Merak etmeyin, sadece jet lag oldunuz. Bu, işi gereği sık sık uzaklara giden beyaz yakalıların muzdarip olduğu bir sorun, ama çaresiz değil! Bugünkü yazımda sizlere bahsedeceğim minik tüyolar sayesinde jet lag olmak tarihe karışacak! 

Nedir şu jet lag?

Tıpta sirkadiyen ritim bozukluğu olarak anılan jet lag, fizyolojik saatinizin seyahat ettiğiniz ülkenin yerel saatiyle uyuşmamasından kaynaklanan geçici bir durum. Jet lag belirtileri genelde gideceğiniz yere vardıktan sonra 12 saat içinde kendini gösterir ve birkaç gün boyunca devam edebilir. En çok görülen jet lag belirtileri ise yorgunluk ve bitkinlik, uykusuzluk ve uyuşukluk, ishal, mide bozukluğu ve aşırı uykulu olma halidir. 

Jet lag nasıl önlenir? 

Jet lag bir hastalık değil, geçici bir durum. Bunu önlemek için her şeyden önce, uçuş saatini seçerken bilinçli olmalısınız. Gideceğiniz yere akşam erken saatlerde ulaşmanızı sağlayacak bir uçuş seçerseniz, uçuş bittiğinde uyku saatine kadar uyanık kalmakta zorluk çekmezsiniz. Uçuş saatini istediğiniz şekilde ayarlayamadıysanız, uçakta uyumaya çalışabilirsiniz. Uçaktaki gürültü ve ışıktan etkilenmemek için, uyku maskesi ve kulak tıkacı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, uyku sürenizi 30 dakikadan uzun tutmamaya dikkat etmelisiniz. Daha fazla uyursanız bu sefer de gece uyuyamazsınız. 

Eğer varacağınız yerde çok önemli bir toplantı ya da etkinliğe katılacaksanız, uçuş gününüzü birkaç gün öne çekebilirsiniz. Böylece jet lag şikayetlerinizden kurtulup kendinize gelmeniz için yeterli zamanınız olur. Eğer doğuya doğru uçacaksanız, uçuş gününden birkaç gün önce normalden daha erken saatlerde uyanıp uçuşa hazırlık yapabilirsiniz. Batıya gidiyorsanız ise bunun tam tersini yapabilirsiniz. Ve tabii, uçuşunuzun olduğu gün ve hatta önceki gün alkol ve kafein tüketmemelisiniz. Bu içecekler biyolojik saatinize müdahale eder ve şikayetlerinizden kurtulmanızı zorlaştırır. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 

Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımızın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü‘nü kutluyor, demokrasi şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir