Kahve çekirdeği türleri ve özellikleri nelerdir?

Gün içinde en sık tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin hayatımızda farklı bir yeri var. Aroması, lezzeti ve yanında yapılan sohbetiyle birlikte evde ve ofiste kahve tüketimi, günlük rutinlerimizin ayrılmaz bir parçası. Kahvenin pişirme ve öğütme tekniklerine göre farklı çeşitleri olsa da tüm kahve çeşitleri aslında dört farklı kahve çekirdeği türünden elde edilmekte. Arabica, robusta, liberica ve excelsa kahve çekirdeği türleri ve özelliklerini bilirsek, kendi damak zevkimize uygun bir kahve keyfi yaşayabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kahve çekirdeği türleri ve özellikleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Arabica Kahve Çekirdeği

Anavatanı Etiyopya olan ve “coffea Arabica” olarak da bilinen Arabica kahve çekirdeği, günümüzde en fazla tüketilen kahve çekirdeği türüdür. Öyle ki, dünya genelinde satılan tüm kahve türlerinin dörtte üçünden fazlası, Arabica kahve çekirdeği ile üretilmekte. Başta Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ve Latin Amerika olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında 80’den fazla ülkede Arabica kahve çekirdeği üretilmekte. Dünyanın en önemli Arabica kahve üreticileri arasında Etiyopya, Kosta Rika, Kolombiya, Brezilya ve Meksika yer almakta. Arabica kahve çeşitleri her ülkenin üretim koşulları ve iklimine göre farklı özelliklere sahip olabilmekte. Türk kahvesi olarak bildiğimiz kahve de aslında, Arabica kahve çekirdeğinin kavrularak öğütülmesinden elde edilmekte.

Arabica kahve çekirdeğinin en önemli özelliği, oldukça hassas olması ve bu nedenle, yetiştirilmesinin özel ilgi gerektirmesidir. Öyle ki, Arabica kahve çekirdeği yetiştirilen topraklarda bulunan diğer meyve veya baharatların aromaları, Arabica kahvenin aromasına kolayca geçebilmekte. Batıda “Arabica coffee” olarak bilinen bu kahve türü hangi ülkenin hangi coğrafyasında yetiştirildiğine göre farklı aromalar taşır. Her ülkenin ve coğrafyanın Arabica kahvesinin aroması birbirinden farklıdır. Bunun için eğer alıştığınız bir aroma varsa, kahve alışverişinizi aynı markadan yapmayı tercih edebilirsiniz. Kahve çekirdeği türleri arasında aynı aromayı bir başka markanın ürününde bulamayabilirsiniz.

Arabica kahve çekirdeğinin bir diğer özelliği de yetiştirilmesi sırasında birçok bakım ve ilaçlamaya ihtiyaç duymasıdır. Yetiştirilmesindeki bu güçlük, Arabica kahve fiyatlarının yükselmesine yol açar. Arabica filtre kahve fiyatları da yine, diğer filtre kahve türlerine oranla daha yüksektir. Arabica çekirdek kahve fiyatları biraz yüksek olsa da kahve severler tarafından keyifle tüketilmekte. Arabica kahvesi ülkemizde daha çok Türk kahvesinde tercih ediliyor. Kahve çekirdeği türleri arasında Arabica çekirdeği Türk halkının damak zevkine daha uygun. Yumuşak ve meyvemsi bir aromaya sahip olan Arabica kahve özellikleri müdavimleri tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Filtre kahve Arabica çeşitleri ise yüksek asidite oranına sahip olduğu için metabolizmayı daha hızlı çalıştırmak gibi bir etkiye sahip.

Robusta Kahve Çekirdeği

“Coffea canephora” ve “coffea robusta” olarak da bilinen robusta kahve çekirdeği, daha çok Orta Afrika, Güneydoğu Asya ve Brezilya’da yetiştirilen farklı bir kahve çekirdeği türüdür. Kahve çekirdeği türleri arasında Arabica kahve çekirdeğinden sonra en fazla tüketimi yapılan robusta kahve çekirdeği, tüm kahve türleri arasında yaklaşık yüzde 30’luk bir hacme sahip. Orta Afrika ve Güneydoğu Asya’da pek çok ülkenin ekonomisinde robusta kahve çekirdeğinin önemli bir payı mevcut. Hatta bu ülkeler arasında dünya pazarında daha yüksek bir paya ulaşmak konusunda bir rekabetin olduğunu bile söyleyebiliriz. Kahve çekirdeği türleri arasında en dayanıklılarından biri olan robusta kahve çekirdeğinin fiyatı Arabica kahve çekirdeğine oranla daha uygundur.

Robusta kahve çekirdeği ülkemizde ve dünya genelinde daha çok hazır kahve çeşitleri ve espresso bazlı kahve türlerinde kullanılmakta. Arabica kahve çekirdeğine oranla daha dayanıklı olan robusta kahve çekirdeği, aroma bakımından da daha farklı bir deneyim sunuyor. Kahveyi eğer sütlü tüketmeyi tercih ediyorsanız, robusta kahve çekirdeğinin aroması sütle birleştiğinde son derece lezzetli bir kahve deneyimi yaşatmakta. Aynı lezzeti Arabica kahve çekirdeğinin aromasında bulamayabilirsiniz. Sütlü kahve türlerinin yanı sıra kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmakta olan buzlu kahve türlerinde de robusta kahve çekirdeği tercih edilmekte. Çünkü Arabica kahve çekirdeği, sıcak olarak tüketildiğinde lezzetini verir, soğuk tüketim için uygun değildir.

Robusta kahve çekirdeğinin bir diğer özelliği de Arabica kahve çekirdeğine oranla daha yüksek kafein miktarına sahip olmasıdır. Bazı robusta kahve çekirdeği türlerinde bu miktar 2 katına kadar çıkabilmekte. Robusta kahve fiyat bakımından daha uygun olduğu gibi, aynı zamanda da iyi bir “uyandırma aracı”dır. Robusta kahve satış miktarı ülkemizde yakın dönemde hızlı bir artış ivmesi yakaladı. Fakat robusta kahveden üretilen hazır kahve ve espresso bazlı kahveler fazla tüketilmemeli. Kronik bir hastalığınız yoksa, Arabica kahveyi günde 2 bardak, robusta kahveyi ise 1 bardak tüketebilirsiniz. Kronik bir hastalığınız varsa kahve tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Liberica Kahve Çekirdeği

Kahve çekirdeği türleri arasında liberica kahve çekirdeği, diğerlerine oranla daha az bilinmekte ve tüketilmekte. Anavatanı Filipinler olan liberica kahve çekirdeği, 19. yüzyılın sonlarında Arabica kahvede oluşan kıtlık nedeniyle kullanımı yaygınlaşan bir kahve çekirdeği türü. Taneleri diğerlerine oranla daha iri olan liberica kahvenin aroması da diğerlerine oranla daha yavandır. Yeşil renkli iri taneleri, liberica kahve çekirdeğinin kavrulmasını ve öğütülmesini zorlaştırır. Kafein miktarı da diğerlerine oranla daha düşük olduğu için metabolizma üzerinde uyandırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylemek güçtür.

Günümüzde liberica kahve daha çok Güneydoğu Asya’da tüketilmekte. Dar gelir grubuna hitap eden bu kahve çeşidinin üretimi sınırlı olduğu için farklı coğrafyalara ihraç edildiğinde fiyatı yükselmekte. Çekirdek kahve türleri arasında liberica kahve ülkemizde çok küçük bir kesim tarafından tüketiliyor. Kahve çekirdekleri kullanıma hazır hale getirilirken kahve çekirdeği öğütücü kullanılıyor. Kavrulmamış kahve veya çiğ kahve çekirdeği yurtdışında gıda sanayisinde hazır yiyecek ve atıştırmalık grubunda kullanılabilmekte. En iyi kahve çekirdeği türleri arasında pek yer almayan liberica kahveyi özellikle Güneydoğu Asya’ya yapacağınız gezilerde deneyimleyebilirsiniz.

Excelsa Kahve Çekirdeği

Anavatanı Güneydoğu Asya olan kahve çekirdeği türlerinden bir diğeri de excelsa kahve çekirdeğidir. Liberica kahve çekirdeğine oranla daha lezzetli kabul edilen excelsa kahve çekirdeğinin en önemli özelliği, son derece güçlü bir aromaya sahip olmasıdır. Bu özelliği nedeniyle excelsa kahve çekirdeği, genellikle diğer kahve türlerinin aromasını güçlendirmek için kullanılır. Arabica kahvenin excelsa kahve çekirdeğiyle harmanlanması, tadındaki yumuşaklığı ortadan kaldırır ve sert içimli bir kahve oluşmasına yol açar. Arabica kahvenin müdavimleri, excelsa kahveyle yapılan harmanlamayı kolayca fark edebilir.

Bununla birlikte, robusta kahvenin excelsa kahveyle harmanlanması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Daha güçlü bir aromaya sahip hazır kahve ve espresso kahve severler, excelsa kahveyle harmanlanmış robusta kahveyi tercih etmekte. Aynı şekilde, liberica kahvenin excelsa kahveyle harmanlanarak tüketilmesi de özellikle Güneydoğu Asya’da sık rastlanan bir durumdur. Kahve çekirdeği çeşitleri arasında excelsa kahve çekirdeğinin yoğun aroması, excelsa kahvenin müdavimleri dışında günlük tüketimini zorlaştırmakta. Kahve keyfi konusunda farklı lezzetleri deneyimlemek isterseniz, excelsa kahve çekirdeğini farklı kahve çekirdekleriyle birlikte harmanlamayı deneyebilirsiniz. Bu lezzetler arasında kendi damak zevkinize en uygun karışımı kendiniz bulabilirsiniz.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden tüm çekirdek kahve çeşitlerini buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir