Kahve filtre kağıdı nedir ve nasıl kullanılır?

Merhaba sevgili okurlarım! 2 yıla yakın bir süredir devam eden koronavirüs salgını hayatımızın pek çok alanında önemli değişimler meydana getirdi. Bunlar içinde en önemlilerinden biri şüphesiz ki uzaktan çalışma sistemine geçişti. Salgın döneminde başlayan uzaktan çalışma sistemi pek çok şirkette kalıcı hale geldi. Beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz kitlenin önemli bir bölümü artık temelli olarak evden çalışacak. Bu değişimin olumlu ve olumsuz pek çok sonuçlarını gördük, bunlara bloglarımda zaman zaman işaret ediyorum. Bu değişimin yarattığı sonuçlardan biri de ofis alışkanlıklarının evlere taşınmasıdır. Ofiste çoğu zaman hazır bulduğumuz veya önümüze getirilen kahve çeşitlerini artık kendimiz hazırlamak durumundayız. Bu nedenle salgın döneminde başta filtre kahve makinesi olmak üzere pek çok kahve demleme aracı evlerden sipariş verildi. Tabii bu araçların temizliği de üzerimize kaldı. Bununla birlikte kahve demlemeyi pratik hale getiren French press ve moka pot gibi araçlara ilgi arttı. Bu bağlamda kahve filtre kağıdı çeşitlerine de ilginin arttığını söyleyebilirim. 

Bana soracak olursanız, filtre kahve hazırlamak için en güzel yöntem iyi bir filtre kahve makinesi kullanmaktır. Çünkü bu makineler filtre kahve hazırlamak için gerekli işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirir. Ancak bu makinelerin fiyatı biraz yüksek. Filtre kahve hazırlamak için eğer daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız, kahve filtre kağıdını tavsiye ederim. Bu ürünler hem ciddi bir maliyet avantajına sahiptir, hem de tek kullanımlık olduğu için temizlik gerektirmez. Gerçi kahve filtre kağıdı ile hazırlanan kahvelerin filtre kahve makinesinde hazırlananlara oranla biraz zayıf kaldığı söylenebilir. Açıkçası benim deneyimlerim de bu yönde. Ancak yine de canınız filtre kahve çektiğinde bu ürünlerle filtre kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu ürünleri iyi tanır ve nasıl kullanacağınızı bilirseniz, kahve filtre kağıdı ile filtre kahve deneyiminizi daha iyi noktalara getirebilirsiniz. Bu haftaki blogumda kahve filtre kağıdı nedir ve nasıl kullanılır konusuna el atacağım. Bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler işte huzurlarınızda… 

Kahve filtre kağıdı nedir?

Kahve çeşitleri içinde filtre kahve hepinizin bildiği gibi kahvenin filtrelenmesiyle hazırlanan kahve çeşididir sevgili arkadaşlar. Bu filtrelemeyi sağlamak için farklı ekipmanlar kullanmak mümkündür. Filtre kahve kağıdı denildiğinde akla çoğu zaman filtre kahve makineleri gelir. Evet bu doğrudur, kahveyi filtre kahve makinesinde filtrelemek için filtre kahve kağıdı kullanılır. Ancak filtre kahve hazırlamak için filtre kahve makinesi kullanmak şart değildir. Alternatif çözümler için kahve filtre kağıdı kullanmak mümkündür. Ayrıca filtre kahve makineniz arızalandığında da yine kahve filtre kağıdıyla filtre kahveye ulaşabilirsiniz. Bu kağıtların en önemli özelliği, filtre kahve makinesi veya herhangi bir demleme aparatına gerek olmadan da filtre kahveye erişim sağlamasıdır. Bununla birlikte filtre kahvenin hazırlanma şekline bağlı olarak aroması farklılaşır. Çünkü demleme yöntemi ile presleme yöntemi arasındaki farklar kahvenin lezzeti konusunda önemli farklar yaratır. Her yöntemle elde edeceğiz aroma başka başkadır. Tek seferde birkaç bardak filtre kahve hazırlamak için makine veya diğer ekipmanları kullanabilirsiniz.

Kahve filtre kağıdıyla filtre kahve hazırlamanın ekonomik ve pratik bir çözüm olması en önemli avantajlarıdır. Bununla birlikte bazı dezavantajlarının olduğunu da söylemek isterim. Bunların başında aroma geliyor. Kahve filtre kağıdıyla hazırlayacağınız filtre kahvenin aroması ofiste içmeye alışkın olduğunuz kahvenin aromasından muhtemelen farklı olacaktır. Bu konuda daha iyi sonuçlar almak için aşağıda bahsedeceğim kahve filtre kağıdı çeşitleri konusunda dikkat etmelisiniz. Kahve filtre kağıtlarıyla ilgili doğru seçimler yaparak filtre kahve deneyimlerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Bu ürünlerin önemli bir diğer dezavantajı da kahvenin hemen tüketilmesini gerektirmesidir. Gerçi filtre kahve makinesinde hazırlanan filtre kahveyi de fazla bekletmeden tüketmek gerekir. Aksi takdirde tadı ve kokusu kaybolur. Ancak kahve filtre kağıdıyla hazırlanan filtre kahveleri hiç bekletmeden tüketmek gerekir. Çünkü bozulma süresi daha kısadır. Bu gibi sorunlar yaşamamak için bu ürünleri iyi tanımalı, doğru şekilde kullanmalısınız. Bu sayede kahve filtre kağıdıyla ilgili karşılaşabileceğiniz pek çok sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. 

Kahve filtre kağıdı nasıl kullanılır?

Makine olmadan filtre kağıdı ile kahve demleme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen anlatayım sevgili arkadaşlar. Kahve filtre kağıdı kullanımı aslında basittir. Filtre kağıdıyla kahve demlemek için ilk önce derin bir kap veya geniş hacimli bir bardak bulmalısınız. Böyle bir şey bulamazsanız herhangi bir kavanoz kullanabilirsiniz. Kahve filtresi kullanırken kağıdın yüzeyde kayması mümkündür. Böyle bir risk hep vardır. Dolayısıyla bu riske karşı önlem almak gerekir. Bunun için basit bir paket lastiği kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız aracın ağzı darsa ve filtre kağıdı yüzeye tam oturuyorsa paket lastiği kullanmanıza gerek yok. Piyasada farklı şekillerde pek çok kağıt filtre bulabilirsiniz. Bunlar içinde uygun bir seçeneği kahve filtre kağıdıyla filtre kahve yapımı için kullanabilirsiniz. Kahve kağıdı yüzeyde kayma oluşturmuyorsa kahvenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için de ilk olarak su ısıtmanız gerekir. Su için elbette musluk suyu değil, içme suyunu tercih etmelisiniz. Su kaynadıktan sonra biraz bekleyerek 80-90 derece aralığına inmesini sağlamalısınız. 

Suyu hazırladıktan sonra ilk olarak kahve filtre kağıdına ve kaba dökerek ısınmalarını sağlamalısınız. Aksi durumda ısı kaybı oluşur, kahve iyi çözünmez. Kabı ve kağıdı sıcak suyla ıslatıp yüzeydeki suyu döktüğünüzde kahve filtre kağıdıyla kahve yapımı daha lezzetli hale gelecektir. Bu işlemin ardından 2 yemek kaşığı filtre kahveyi kağıda dökebilirsiniz. Bu miktar tek kişilik filtre kahve için yeterlidir. Birden fazla kişi için örneğin kavanoz kullanacaksanız kişi başına 2 kaşık filtre kahve kullanabilirsiniz. Kahveyi ekledikten sonra çok önemli bir aşamaya geliyoruz. Bu aşamada sıcak suyu filtre kahvenin üzerine boca etmemelisiniz. Bu şekilde demleyeceğiniz kahvede asidite zarar görür. Kahveye lezzetini veren yağ asitlerinin sıcak sudan etkilenmemesi için kahvenin üzerine ilk olarak kendi miktarınca sıcak su dökmelisiniz. Yani örneğin 2 kaşık filtre kahve kullandıysanız, 2 kaşık sıcak su dökebilirsiniz. Bu sayede kahve çekirdeklerinin yapısındaki karbondioksit gazı çıkar ve yağ asitleri çözünmeye başlar. 20 saniye bekledikten sonra sıcak suyu dökebilirsiniz. 

Kahve filtre kağıdı kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Gördüğünüz gibi sevgili arkadaşlar, kahve filtre kağıdıyla filtre kahve yapımı bu kadar basittir. Ancak yine de bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunların başında kahve filtre kağıdı seçimi gelir. Çünkü kahve filtre kağıtları arasında bazı farklar mevcuttur. Bu farklar kahvenin süzülme şeklini ve dolaysıyla başka her şeyini doğrudan etkiler. Kendiniz için uygun bir kahve filtre kağıdını bulduysanız, bu ürünü kullanırken bardakta veya kapta kayma oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürün eğer kayarsa kahve çekirdekleri bardağınıza dökülür ve onca emek boşa gider. Kahve filtre kağıdını kullanım için hazırladıktan sonra sıcak suyu dökmek için acele etmemelisiniz. Unutmayın ki, bu kullanım şeklinde filtre kahve makinesinin uyguladığı işlemleri aslında manüel olarak siz uygulamaktasınız. Filtre kahve kullanıcılarının çok iyi bildiği blooming aşamasını bu kullanım şeklinde ihmal etmemelisiniz. Filtre kahvede bulunan karbondioksit ve diğer gazların kahveye karışmaması için 20 saniyelik bekleme süresi yeterlidir. Kahvenin iyice süzülmesi içinse 5-6 dakika bekleyebilirsiniz. 

Kahve filtre kağıdı kaç defa kullanılır?

Kağıt filtre kahve konusunda iyi sonuçlar verse de bu ürünlerin tek kullanımlık olduğunu unutmamalısınız sevgili arkadaşlar. Kahve filtre kağıdını en güzel şekilde sadece bir kez kullanabilirsiniz. İki ve üzeri kullanım şekillerinde kahve hazırlama konusunda istediğiniz sonuçları alamazsınız. Bu gibi durumlarda filtre kahvenin tadında acımsılık oluşur. Bu nedenle kahveyi içmekte zorluk çekebilirsiniz. Kahvenin aromasının yanı sıra renginde de bozulma görebilirsiniz. Özellikle üç ve üzeri kullanım şekillerinde filtre kahve çok az süzülür. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kahve filtre kağıdını sadece tek seferde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu ürünlerin ince yapıları birden fazla kez kullanımı engeller. En iyi filtreleme sadece tek seferlik kullanımlar için geçerlidir. Kullanımın ardından bu ürünleri yıkayıp tekrar kullanmak doğru değildir. Kaldı ki kahve filtre kağıdının tercih edilmesinin zaten en önemli nedenlerinden biri kullan-at özelliğine sahip olmasıdır. Birden fazla kullanım seçenekleri için kahve filtresi metal ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Kahve filtre kağıdı çeşitleri nelerdir?

Piyasada bulabileceğiniz kahve filtre kağıtları arasındaki en önemli fark kahve kağıdı numaralarıdır sevgili arkadaşlar. Kullanacağınız makine veya diğer demleme aparatlarının ebatlarına göre kahve kağıdı numaraları arasında tercihte bulunabilirsiniz. Yanlış bir seçim yapmanız durumunda kahve filtre kağıdının makinenize veya diğer ekipmanlara büyük veya küçük gelmesi mümkündür. Burada önemli olan hangi ekipmanı kullandığınız değil, ekipmanın ebadıdır. Kahve filtre kağıtları esasen 2 ve 4 numara olmak üzere iki farklı ebada sahiptir. Filtre kahve kağıdı 2 numara nedir diye merak ediyorsanız, bu ürünler iki fincanlık demlemeler için uygun ürünlerdir. Başka bir deyişle, iki fincanlık demleme kapasitesine sahip ekipmanlarda 2 numara kahve filtre kağıtlarını kullanabilirsiniz. Fakat bunun anlamı, bu ürünlerin iki defa kullanılabileceği değildir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kahve filtre kağıdı çeşitleri sadece ilk kullanımda güzel sonuçlar verir. Aynı şekilde, tek fincanlık filtre kahve hazırlamak için de 2 numara kahve filtre kağıtlarını kullanabilirsiniz. Kahve miktarını da buna göre ayarlayabilirsiniz. 

Diğer taraftan filtre kahve kağıdı 4 numara ne demek diye merak ediyor olabilirsiniz. Üç veya dört fincanlık filtre kahve demlemek için 4 numara kahve filtre kağıtlarını kullanabilirsiniz. Bu tür ekipmanların ebadı da diğerlerine göre daha büyük olacaktır. Demlenme süreleri arasında ise herhangi bir fark yok. Ve tabii, 4 numara kahve filtre kağıdını da en iyi şekilde sadece bir kez kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak bazı markalar ürünlerinin ölçülerini mm cinsinden verebiliyor. Kahve filtre kağıdını eğer filtre kahve makinesinde kullanacaksanız, cihazınızın kullanım kılavuzunda belirtilen ölçüye uygun bir ürünü seçebilirsiniz. Makineler için genellikle 4 numara kahve filtre kağıdı uygunken mm ölçüsünü kullanan bazı markaların ürünlerinde kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Cihazınızın kullanım kılavuzuna bakarsanız, mm cinsinden hangi kahve filtre kağıdını kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede doğru ürünü seçer, kahve içerken tortularla karşılaşmazsınız. Ayrıca filtre kahve konusunda homojen bir karışım elde etmenin yolu da doğru kahve filtre kağıdını seçmekten geçer. 

Kahve filtre kağıdı çeşitleri arasındaki diğer farklar nelerdir?

Yukarıda bahsettiğim konu, kahve filtre kağıtları arasındaki en önemli fark olan boyut farkıydı sevgili arkadaşlar. Boyut farkının yanı sıra başka farklardan da bahsedilebilir. Nitekim filtre kahve filtresi için kağıt kullanılacaksa kağıdın niteliği de önemlidir. Kağıt kahve filtresi çeşitleri içinde ağartılmış ve ağartılmamış olmak üzere iki farklı çeşit söz konusudur. Bunlardan ilki, beyaz görünümlü kahve filtre kağıdıdır. Diğeri ise koyu renktedir. Ağartılmış kahve filtre kağıtlarında kağıdın beyaz görünmesi için bazı işlemler uygulanır. Bu işlemlerde en çok klor veya oksijen kullanılır. Ağartma işlemi için klor tercih edilmişse, ağartılmış kahve filtre kağıdı çeşitleri lezzetli bir filtre kahve deneyimi sunmayabilir. Hepinizin bildiği gibi klor, kahvenin tadını bozar. Oksijende ağartılmış ürünler ise daha lezzetli kahve deneyimleri sunar. Bu nedenle ağartılmış kahve filtre kağıdını tercih ediyorsanız, ürünlere uygulanan ağartma işleminde klor mu yoksa oksijen mi kullanıldığına dikkat etmeniz gerekir. Klor kullanılarak ağartılmış kahve filtre kağıtlarından uzak durabilirsiniz. 

Diğer taraftan, ağartma işleminin kahvenin lezzetini bozduğunu düşünenlerin oranı hiç de az değil. Filtre kahve konusunda eğer belli bir damak zevkine sahipseniz, alıştığınız lezzeti korumak için ağartılmamış kahve filtre kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Bu ürünler tümüyle doğal kağıtlardan üretilir ve herhangi bir kimyasal madde içermez. Bu sayede kahvenin demlenmesi sırasında bileşimine herhangi bir kimyasal madde geçmez. Üstelik bu ürünler doğa dostudur ve doğada daha kolay çözünürler. Gerçi parlak beyaz görünüme sahip olmadıkları için bazı kullanıcılara biraz itici gelirler. Bununla birlikte ağartılmamış kahve filtre kağıtları lezzet açısından daha iyi bir seçim olabilir. Peki kahve filtre kağıtlarına ağartma işlemi niye uygulanıyor derseniz, kağıda aroma geçişini önlemek için diyebilirim. Ağartılmamış kahve filtre kağıdı çeşitlerinde kullanım sırasında kağıda aroma geçişi görülebilir. Bunu önlemek için üzerine biraz sıcak su döküp ondan sonra kahveyi ekleyebilirsiniz. Ağartılmış kahve filtre kağıdı çeşitlerinde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. 

Ofixboy der ki;

Ben her iki ürün tipini de denedim sevgili arkadaşlar. Açıkçası, ağartılmış kahve filtre kağıdı ile ağartılmamış kahve filtre kağıdı arasında fark göremedim. İster oksijenle ağartılmış olsun, isterse ağartılma yapılmamış olsun, ben bunlar arasında lezzet ve aroma bakımından fark göremedim. Eğer doğru ebatta ürünü seçer, doğru şekilde kullanırsanız her ikisi de bence aynı lezzet ve aromayı veriyor. Buna ek olarak bence kahvenin lezzeti esasen kahve çekirdeği seçimi ve kahvenin nasıl öğütüleceğiyle ilgili. Bu konuya geçen hafta yayınladığım Kahvenin lezzetini etkileyen faktörler nelerdir? başlıklı blogumda işaret etmiştim. Konunun detaylarını linki tıklayarak öğrenebilirsiniz. Filtre kahve makinesi kullanmadan filtre kahve hazırlayacaksanız bence boyut seçimi daha önemli. Başka bir deyişle, filtre kahve makinesi kağıdı her zaman bardak ve benzeri araçlarda kullanım için uygun olmayabilir. Makinelerde büyük boy kahve filtre kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Fakat bu ürünleri kupa üzerinde kullanırken çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Paket lastiğini de kullanırken zorluk yaşayabilirsiniz.

Kağıdı nerede ve nasıl kullanacağınıza baştan doğru karar verirseniz doğru sonuçlar elde edebilirsiniz sevgili arkadaşlar. Bu bağlamda filtrelerin şekli de önemlidir. Bazı durumlarda düz filtreler daha kullanışlıdır. Bazı durumlarda ise cupcake görünümlü filtreler daha pratiktir. Ayrıca disk şekilli ve konik şekilli kahve filtre kağıdı da bulabilirsiniz. Bunlar içinde sizin için en uygunu, kullanım şeklinize en uygun olanıdır. Örneğin disk şeklindeki kahve filtre kağıtlarını French presste daha kolay kullanabilirsiniz. Çünkü bunların ebadı French presste kolay kullanım imkanı sağlar. Konik şekilli kahve filtre kağıdı çeşitlerini ise chemex gibi daha büyük demleme aparatlarında kullanabilirsiniz. Bu aparatlarda disk şekilli ürünlerin kullanımı zordur. Ve tabii, kahve filtre kağıdı siparişi vermeden önce benim sevgili şirketim Ofix.com‘u ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sitemizde aradığınız kahve filtre kağıtlarını uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Bu ürünleri buradan inceleyebilirsiniz. Filtre kağıdı fiyatlarını da aynı link üzerinden görebilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir