Kahve nasıl saklanmalı?

Merhaba kahvesiz yaşayamam, kahve kırmızı çizgimdir, gözümü açar açmaz kahveye saldırırım, diyen sevgili okurlarım! Merhaba kahve tiryakileri, sevgili beyaz yakalılar, sevgili öğrenciler! Size de merhaba o site senin, bu site benim diyerek dolaşıp uygun fiyata kahve bulmaya çalışan sevgili okurlarım! Mesele güzel ve uygun fiyata kahve bulmak değil arkadaşlar, kahveyi doğru saklamak. Aksi durumda güzel bir kahve keyfi yaşayamazsınız. Uygun fiyata bulup paket paket sipariş verdiğiniz kahveleri nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Eğer kahve konusunda beğeni çıtanız ve bilgi birikiminiz yüksekse, kahvenin kokusundan bile taze ve lezzetli olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Kahve için ideal saklama koşulları hakkında mutlaka bazı şeyler biliyorsunuzdur. Fakat ben yine de bu konuya el atmak istedim. İnternette gezinirken görüyorum bazen, kahveyi buzdolabında saklayın gibisinden abuk subuk şeyler yazıyorlar. Yok arkadaşlar, bu işler öyle olmuyor. Her zamanki gibi bu konuda da doğru bilgiler bende. Kahve için ideal saklama koşulları işte huzurlarınızda… 

Kahve İçin İdeal Saklama Koşulları

Hiç rastladınız mı bilmiyorum, kendisini “kahve uzmanı” olarak tanıtan bazı insanlar, kahveyi buzdolabında sakladığını söyleyebiliyor. Yahu güzel kardeşim, nasıl bir buzdolabı kullanıyorsun ki kahve nemi çekmiyor? Öyle bir buzdolabı icat edildi mi, ben bilmiyorum. Benim bildiğim, paketi ister açık ister kapalı olsun, ister cam kavanoz ister teneke olsun, buzdolabına konan bütün kahvelerin nemi çektiğidir. Bunun sonucu olarak kahvenin tazeliği gider, kokusu değişir, aroması ağırlaşır. İşin ilginç tarafı, sanki daha iyi bir sonuç almışlar gibi derin dondurucuda kahve saklanabileceğini düşünenler, söyleyenler var. Sakın bunlara inanmayın sevgili okurlarım! Derin dondurucu buzdolabına oranla çok daha nemli bir ortamdır. Kahve çekirdeği türleri ılıman iklimleri sever, soğuktan hiç haz etmezler. Soğukla karşılaşan kahve çekirdekleri aromasını kaybeder. Söz konusu Arabica kahve çekirdekleriyse zaten hiç şansınız yok. Arabica kahve çekirdekleri toprakta ekilen diğer ürünlerin kokusundan bile etkilenir. Robusta biraz daha dayanıklı, ama o da nemi sevmez. Diğer kahve çekirdekleri için de durum aynı. 

Buzdolabında kahve saklamak konusunda hakikat budur arkadaşlar. “Kahve buzdolabında saklanır mı?” sorusuna evet cevabını verenlere aldanmayın sakın. Hangi markanın hangi ürünü olursa olsun, ürünün paketini açsanız da açmasanız da buzdolabında veya derin dondurucuda hiçbir zaman kahve saklamamalısınız. Bu soru bazen “Filtre kahve buzdolabında saklanır mı?” şeklinde de sorulabiliyor. Hayır arkadaşlar, kahvenin türü ne olursa olsun, kahve çekirdekleri buzdolabı gibi nemli bir ortamda saklanamaz. Peki kahve nasıl saklanır? Kahve için ideal saklama koşulları hakkında burada paylaşacağım bilgiler aslında çok basit ve hem ofis, hem de ev için sağlanabilecek koşullardır sevgili arkadaşlar. Kahve konusunda ağzınızın tadını biliyor, taze ve lezzetli bir kahve içmek istiyorsanız kahve için ideal saklama koşulları çok işinize yarayacaktır. Eğer bu koşulları sağlamakta zorluk çekiyorsanız, benden size tavsiye, ihtiyaçlarınızın üzerinde kahve siparişi vermeyin. İhtiyaçlarınıza uygun miktarda kahve alıp doğru şekilde saklarsanız kahve keyfiniz daha güzel hale gelir. İyi saklayamadığınız kahveler ise damak tadınızı bozar. 

Kahveyi nemli ortamlardan kesinlikle uzak tutmalısınız.

Kahve için ideal saklama koşulları içinde ilk sıraya, kahveyi nemli ortamlardan uzak tutmayı koyuyorum sevgili arkadaşlar. Kahve nasıl saklanmalı diye merak ediyorsanız, her şeyden önce nemden uzak tutmalısınız. Yukarıda kısaca işaret ettiğim gibi kahve çekirdekleri, ortamdaki nemden kolayca etkilenir. Söz konusu Arabica kahve çekirdekleri olduğunda, ortamdaki nem nedeniyle kahveniz adeta zehir gibi bir hale gelebilir. Aromasından eser kalmaz, damağınızda ağır ve rahatsız edici bir tat bırakır. Bu konuda hazır kahveler bi’tık daha dayanıklıdır. Ancak onlar da bozulabilir. Benim gibi bir kahve gurmesiyseniz, kahvenin kokusundan bile birçok şeyi kolayca anlayabilirsiniz. Kahveyi nemden korumak için hava geçirmeyen kahve saklama kabı kullanmak gerekir. Kahve için ideal saklama koşulları içinde kahve saklama kutusu alırken dikkatli olmalısınız. Tasarımı estetik yönden çok hoşunuza gitse de beğendiğiniz ürün kahveyi nemden korumada yetersiz kalabilir. Bu konuda vakumlu kahve saklama kabı çeşitleri iyi bir seçim olabilir. Bu ürünlerdeki vakumlama özelliği kahvenin nemden etkilenmesini önler. 

Kahve kabına ıslak veya nemli kaşık sokmamalısınız.

Bu maddeyi özellikle sizin için yazıyorum nescafe tutkunları! Çünkü bu konuda Türk kahvesi severler yeterince hassas. Islak kaşığın Türk kahvesine nasıl zarar verdiğini söylemeye gerek duymuyorum, onlar biliyor zaten. Oysa nescafeciler bu konuda maalesef yeterli farkındalığa sahip değil. Evde veya ofiste canınız nescafe çektiğinde sıcak suyu hazırlayıp nescafeyi bardağa koydunuz diyelim. Üzerine sıcak su döküp bardağı karıştırdığınızda kullandığınız kaşık doğal olarak ıslanacaktır. O kaşığı tekrar kahve kabına daldırdığınızda kaşıktaki tüm nem nescafeye geçecek. Hazır kahvenin Türk kahvesine göre daha dayanıklı olması ıslak veya nemli kaşıktan etkilenmediği anlamına gelmez sevgili nescafeciler. Islak kaşığı Coffee-Mate kutusuna daldırdığınızda da yine aynı sorun oluşur. Kalabalık ortamlarda kahve kaplarının içine bazen kaşık konabiliyor. Fakat dalgınlık veya bilgisizlik nedeniyle bu kaşık kahve hazırlarken kullanılıp ıslak halde kutuya bırakılabiliyor. Kahve için ideal saklama koşulları içinde bu davranışlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Bunları yapana rastlarsanız uyarmayı da ihmal etmeyin derim. 

Güneş ışığı ve sıcaktan korumalısınız.

Teneke kutulara oranla cam kavanozlar kahve saklama konusunda daha iyi bir seçimdir. Çünkü teneke kutu içinde uzun süre bekleyen kahve çekirdeklerinin aroması zamanla kaybolabilir. Günlük kahve tüketimi yüksek olan bir ofiste çalışıyorsanız teneke kutuda kahve kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kahvenizin kısa sürede bitecek olmasından dolayı bu durum kahve için ideal saklama koşulları bağlamında önemli bir sorun oluşturmaz. Ancak uzun süre bekleyecekse teneke kutu yerine cam kavanozları tercih etmelisiniz. Cam kavanozlarda ise güneş ışığı sorun haline gelebilir. Oda sıcaklığının üzerindeki sıcaklık değerleri de yine kahvenin aromasına zarar verir, tazeliğini kaybettirir. Kahveyi güneş ışığı ve sıcaktan korumak için dolap içinde saklamayı tercih edebilirsiniz. Güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan ve ocağa yakın olmayan dolaplar kahve için ideal saklama koşulları içinde iyi bir seçim olabilir. “Kahve nerede saklanır?” sorusuna verilecek en kötü cevaplardan biri buzdolabıyken, bir diğeri de ocak ve çevresidir. Kahve kavanozunuzu güneş alan bir noktada veya ocak çevresinde tutmamalısınız. 

Kahve çekirdeklerinin yapısında birçok yağ asidi vardır sevgili arkadaşlar. Bu yağ asitleri kahvenin kendine özgü bir aromaya sahip olmasını sağlar. Kahvenin yetiştiği bölgenin iklim koşullarına ve kahvenin üretim tekniklerine göre yağ asitlerinin çeşidi ve miktarı farklı olabilir. Örneğin nescafe hazırlama sırasında kahvenin suyla temasının hemen ardından yüzeyde beliren yağ tabakalarını görebilirsiniz. Bu tabakalar nescafeye lezzet kazandıran unsurlardır. Türk kahvesi ve diğer kahve çeşitleri için de benzer durum geçerlidir. Kahve saklama konusunda sıcaklığa dikkat etmezseniz kahvenizdeki yağ asitleri sıcaktan en fazla etkilenen bileşikler olacaktır. Kahveyi hazırladıktan sonra yüzeyinde bu yağ tabakalarını göremiyorsanız bunun nedeni kahvenin saklama koşullarında sıcaklığa dikkat etmemek olabilir. Kahve için ideal saklama koşulları içinde serin ve kuru ortamlarda saklanan kahvelerde bu sorunla karşılaşılmaz. Aksi durumda yağ asitleri kolayca okside olur ve üstelik kahveye acımsı bir tat kazandırabilir. Kahve gurmeleri bu tadın kahve çekirdeğinden mi yoksa yağ asitlerinden mi kaynaklandığını kolayca anlayabilir. 

Taze kalması için paketi kullanmadan önce açmamalısınız.

Kahve saklama konusunda en önemli şeylerden biri kahveyi taze tutmaktır. “Kahve nasıl saklanmalı?” sorusuna verilen cevaplar aslında kahveyi taze tutmak için geliştirilen çözümlerdir. Basit gibi görünen bu iş bazen zor olabilir. Hangi markanın hangi ürünü söz konusu olursa olsun, pakette veya teneke kutu içinde uzun süre bekleyen kahvelerin aroması azalır. Ambalajlama konusunda sağlanan çözümler, kahvenin uzun süre taze kalmasına yardımcı oluyor. Ancak yine de bu ürünler hiçbir zaman taze kavrulmuş veya öğütülmüş kahvenin yerini tutmaz. Tabii, kahveyi evde veya ofiste taze kavurmak ve öğütmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle, kahveyi kullanmadan önce paketini kesinlikle açmamalısınız. Paket açıldığında havayla oluşan temas, kahve çekirdeklerinin yapısını etkilemeye başlar. Eğer paket paket kahve almışsanız, bunları açıp hepsini kahve kavanozuna doldurmak yerine kahve için ideal saklama koşulları içinde sadece bir paketi açıp kavanozda saklayabilirsiniz. Kahveniz bittiğinde diğer paketleri açabilirsiniz. Bu sayede diğer paketlerde kahve daha uzun süre tazeliğini korur. 

Kahve kabının ağzını açık bırakmamalısınız.

Kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız, gün içinde bol miktarda kahve tüketimi söz konusu olacaktır sevgili dostlarım. İster Türk kahvesi olsun, ister nescafe, kahve saklama kutusu söz konusu olduğunda sadece iyi bir ürün seçmiş olmak yeterli değildir. Kalabalık ortamlarda saklama kutularının ağzının açık bırakılması çok sık rastlanan bir durumdur. Kahve için ideal saklama koşulları içinde kahve kabının ağzının kapalı tutulmasına da dikkat etmelisiniz. Bu konuda çalışanlar maalesef bazı yanlış tutumlar geliştirebiliyor. Kahve kabının ağzını açık bırakırlarsa, kendilerinden sonra kahve hazırlayacak kişilere kolaylık yaptıklarını zannedebiliyorlar. İster Türk kahvesi hazırlama olsun, isterse nescafe hazırlama, kahve kabının ağzının açık bırakılması kahvenin tadının bozulmasına neden olur. Havayla temas eden kahve çeşitleri kolayca nem çeker, aromasını kaybeder, ağızda acımsı bir tat bırakır. Ev ortamı bu konuda daha avantajlı sayılabilir. Evde kullanılan kahve saklama kabı çeşitlerinin ağzının açık bırakılması kolayca fark edilir ve kapatılması sağlanır. Aynı özeni lütfen ofis ortamında da gösterin. 

Öğütülmüş kahve çekirdek kahveye göre daha hızlı bayatlar.

Filtre kahveyi seviyor ve çokça tüketiyorsanız öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tazeliğini korumada ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Filtre kahve hazırlamak için kahve makinesi veya French press kullanılabilir. Hangisini kullanırsanız kullanın, öncelikle kahve çekirdeklerini öğütmeniz gerekir. Öğütme işlemini kendi damak zevkinize göre farklı kalınlıklarda gerçekleştirebilirsiniz. Filtre kahvede asidite yüksek olduğu için aroma yüksektir. Şu şartla ki, kahve çekirdeklerinin taze olması gerekir. Kahve öğütmek için öğütücü veya değirmen kullanıyorsanız, tüketim miktarınızın üzerinde kahve öğütmemeye dikkat etmelisiniz. Öğütme işlemi de yine kahvenin uzun süre taze kalmasını engeller. Çekirdek kahveye oranla öğütülmüş kahve çok daha hızlı bayatlar. Piyasada filtre kahve saklama kabı olarak pek çok ürün bulabilirsiniz. Filtre kahve kavanozu da yine bolca bulabileceğiniz ürünlerden biridir. Kahve için ideal saklama koşulları içinde filtre kahve için en doğru yöntem, kahveyi sadece ihtiyacınız ölçüsünde öğütmektir. Hangi ürünü kullanırsanız kullanın, öğütülmüş kahve çekirdeklerini uzun süre taze tutamazsınız. Kahve çekirdekleri bayatladıkça aromasını kaybeder. 

Kahve nasıl saklanır konusu bağlamında “Filtre kahve nasıl saklanır?” sorusu sıkça sorulmakta. Kahve için ideal saklama koşulları içinde filtre kahve için öncelikle kahve çekirdeklerini öğütmeden saklamayı tercih etmelisiniz. Öğüttüğünüz çekirdekleri kısa sürede tüketmeye çalışmalısınız. Kısa sürede tüketeceğiniz öğütülmüş çekirdekleri saklamak için hava geçirmeyen filtre kahve saklama kavanozu iyi bir seçim olabilir. Çekilmiş kahve kullanıyorsanız, paketi açtıktan sonra fazla bekletmeden filtre kahve saklama kabı içine geçişini sağlamalısınız. Kahve çekirdeği saklama kabı çeşitlerinde vakumlu ürünler tercih edilebilir. Tüketim miktarı içinse 1 haftalık süre idealdir. Paketi açtıktan sonra iyi bir filtre kahve saklama kutusu içine aldığınız ürünleri 1 hafta içinde taze olarak tüketebilirsiniz. Filtre kahveyi nerede saklamak gerekir diye merak ediyorsanız, kahvenizi güneş ışığı, nem ve ısı kaynaklarından uzak bir yerde saklayabilirsiniz. Evinizde kiler varsa, kahve için ideal saklama koşulları içinde filtre kahvenizi kilerde saklamayı tercih edebilirsiniz. Mutfağa oranla kiler filtre kahve saklamak için daha elverişli bir ortamdır. 

Kahve kabına küp şeker atmak kahvenin taze kalmasını sağlamaz.

Arama motorları üzerinden “Kahve nasıl saklanır?” sorusuna cevap arıyorsanız, kahve kabının içine bir-iki adet küp şeker atma önerisiyle karşılaşabilirsiniz. Bu da yine kahvenin buzdolabında saklanabileceği söylemi kadar gerçek dışı bir söylemdir. Kahve kabına atılan küp şekerler içerideki nemi emse bile nem içeride kalmayı sürdürür. Bu da kahvenin aromasına zarar verir. Küp şeker, hepinizin bildiği üzere şeker türleri içinde doğal bir şeker türü değildir. Üretim aşamalarında suyla bolca temas eder, farklı birtakım işlemlere tabi tutulur. Küp şekerin nemi emmesi kahveyi taze tutmaz. Oysa kahvenin aromasını bozduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Kaldı ki, küp şekeri de kavanozda uzun süre bekletmemek gerekir. Küp şeker zaten işlenmiş bir ürün olduğu için uzun süre beklediğinde yapısında kimyasal değişimler oluşur. Kahve kavanozuna küp şeker atarak kahveyi taze tutmaya çalışıyorsanız, kahvenin daha fazla bayatlamasına neden olabilirsiniz. Bunu yapmak yerine kahve için ideal saklama koşulları içinde paketi açmadan saklasanız emin olun daha iyi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. 

Kahve kabını temizlemek için deterjan kullanmamalısınız.

Temizlik güzel şeydir sevgili dostlarım. Titizlik de güzeldir. Şu şartla ki, temizliğin ve titizliğin doğru zamanda doğru şekilde sağlanması gerekir. Kahve çekirdeklerinin dış etkenlerden kolayca etkilendiğini yukarıda belirttim. İyi bir kahve koyma kabı buldunuz ve kahve saklama konusunda diğer şartları yerine getirdiniz diyelim. Peki, kahve bittikten sonra yeni paketi açmadan önce kahve saklama kabını temizlemek isterseniz bunu nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kahve saklama kapları yıkanabilir mutfak eşyaları içinde deterjana karşı en hassas ürünlerdir. Kahve kabınızı deterjanla yıkadığınızda, ne kadar durulasanız bile deterjanın kokusu içine siner. Deterjan yerine doğal sabun kullansanız bile bunu önleyemezsiniz. Kahve saklama kabını sadece kahve için kullanıyor ve dolabınızda ya da kilerinizde saklıyorsanız, içini temizlemek için deterjan kullanmanıza aslında gerek yok. Musluk suyunun altına tutarak sadece bulaşık süngeriyle bile temizliğini sağlayabilirsiniz. Aksi durumda, içine koyacağınız kahvenin aroması temizlik ürünlerinin kokusundan etkilenecektir. Çok gerekli olmadıkça dış yüzey için de deterjan kullanmamalısınız. 

Kapsül kahveyi saklamak için özel saklama kutuları iyi bir tercihtir.

Ofislerde ve evlerde kapsül kahve kullanımı giderek artıyor. Farklı kahve deneyimleri yaşamak isteyenlere pratik çözümler sunan bu ürünler, kapsül kahve makineleri sayesinde taze ve lezzetli bir kahve deneyimi sunabilir. Filtre kahveye oranla kapsül kahve hazırlamak daha kolaydır. Normal şartlar altında kapsül kahvenin daha uzun süre taze kalacağını da söyleyebiliriz. Fakat bu konuda daha iyi sonuçlar alabilmek için kapsül kahveyi açıkta saklamak yerine kapsül kahve saklama kutusu içinde saklamayı tercih edebilirsiniz. Bu ürünler hem kahve saklama konusunda etkin çözümler sunar, hem de kahve hazırladığınız ortamlara farklı bir estetik nitelik kazandırır. Yoğun güneş ışığı, nem ve sıcaklığa maruz kalan kapsül kahve çeşitlerinin tazeliğini koruması mümkün değildir. Kapsül içinde olmaları elbette diğerlerine oranla avantaj sağlar. Ancak basit bir kapsül kahve koyma kutusu ile kahve için ideal saklama koşulları içinde daha etkin sonuçlar alabilirsiniz. Ofiste veya evde nespresso makineniz varsa, yanında bulunduracağınız bir kapsül kahve saklama kutusu çok işinize yarayabilir. 

Ofislerin 1 numaralı kahve tedarikçisiyiz!

Bu haftalık da benden bu kadar sevgili dostlarım. Kahve için ideal saklama koşulları hakkında paylaştığım bu bilgiler umarım çok işinize yarar. Malumunuz, devir ekonomi devri. Dolar almış başını gidiyor. Her şeye zam üstüne zam geliyor. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da dilediğiniz kahve çeşidini uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Kahve için ideal saklama koşulları konusunda ofis ortamında imkanlarınız sınırlıysa, kahveyi paket paket almanıza gerek yok. Girin Ofix.com‘a, ihtiyacınız kadar verin siparişinizi, adresinize teslim edelim. Bitince yine verin siparişinizi, yine getirelim. Bizim işimiz bu sevgili dostlarım. Sizlere uygun fiyata ve güzel kahve deneyimleri yaşatmak için elimizdeki tüm olanakları değerlendiriyoruz. Kullanıcılarımızdan aldığımız geri dönüşler, doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Kahve grubunda ürün çeşitliliğimiz sürekli artarken, stoklu çalıştığımız için siparişlerinizi kısa sürede adresinize teslim ediyoruz. Ofix.com‘da satışı devam eden tüm kahve çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir