Kahve lekesi nasıl çıkar?

Merhaba sevgili okurlarım! Bu aralar biraz sakarlaştım. Geçen gün evde temizlik yapmıştım, çok yorulunca şöyle kendime güzel bir yorgunluk kahvesi hazırlayayım dedim. Sıcak su hazır olunca nescafeyi güzelce karıştırarak kahvemi hazırladım. Fakat bir anda elim kaydı ve o güzelim kahve üzerime döküldü. Hem tişörtüm mahvoldu, hem de halı. Yahu dedim, oldu mu bu şimdi! Evet arkadaşlar, kahveyi çok sevsek de maalesef bu tür durumlar hepimizin başına gelebiliyor. Kahve lekesi nasıl çıkar diye araştırınca bu konuda pek çok şey öğrendim. Bu olayın üzerine, bu hafta kahve lekesi nasıl çıkar konusuna el atmaya karar verdim. Kahve lekesini çıkarmak için birçok yöntem var. Bunların neler olduğunu bilirseniz, kahve lekesini ne çıkarır konusunda araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Üzerinize veya halıya kahve döktüğünüzde lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Kahve lekesi temizliğinde zamanlama çok önemli. Kahve döküldükten hemen sonra temizliğe başlarsanız çok güzel bir sonucu kolayca alabilirsiniz. Kahve lekesini temizleme yöntemleri işte huzurlarınızda… 

Kahve lekesini temizlemek için hangi malzemeler kullanılabilir?

Öncelikle sevgili arkadaşlar, kahve lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz malzemelerden kısaca bahsedeyim. Bu malzemeler deterjan, bulaşık makinesi parlatıcısı veya gliserin olabilir. Yüzeyde kahvenin kabasını almak için kağıt havlu, peçete, temizlik bezi veya ıslak mendil kullanabilirsiniz. Yüzeye yapacağınız uygulama içinse bulaşık süngeri veya temizlik bezi kullanabilirsiniz. Deterjan kullanmak istemiyorsanız, kahve lekesini temizlemek için doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu iş için sirkeli su, karbonat veya maden suyu kullanabilirsiniz. Bu malzemeler giysi, halı veya koltuktan kahve lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Duruma göre bazen biri daha etkin sonuçlar verirken, bazen diğeri daha etkili olabilir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, unutmayın ki kahve lekesi temizliği ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi sonuç verir. Üzerine kahve dökülen giysinizi kirli sepetine atıp çamaşır yıkama gününüz geldiğinde makinede yıkarsanız, kahve lekesini çıkarma konusunda güzel bir sonuç alamayabilirsiniz. Kahve lekesi kurudukça daha zor çıkar. Bu nedenle sevgili arkadaşlar, üzerinize kahve döktüğünüzde konuyu basite almamalısınız. 

Deterjan ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi temizliği için kullanabileceğiniz ilk ürünlerden biri deterjandır. İster giysideki kahve lekesi olsun, ister halı üzerindeki kahve lekesi, deterjan kullanarak kahve lekesini kolayca temizleyebilirsiniz. Deterjan konusunda tercihinizi bulaşık deterjanı veya çamaşır deterjanından yana kullanabilirsiniz. Kahvenin dökülmesinin hemen ardından her ikisiyle de çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Geç kalmanız durumunda yüzeyde sarı bir leke oluşabilir. İşte bu lekeyi deterjan kullansanız bile çıkarmada zorlanabilirsiniz. Deterjan ile kahve lekesi temizliği yapacaksanız, öncelikle yüzeydeki fazla kahveyi kağıt havlu veya peçeteyle alabilirsiniz. Küçük bir kapta deterjanlı su hazırlayabilirsiniz. Deterjanı zorunlu olmadıkça yüzeye doğrudan uygulamamalısınız. Bulaşık kabında deterjanlı su hazırlamak daha doğru bir yöntemdir. Leke henüz kurumamışsa, basit bir ovma hareketiyle kolayca sonuç alabilirsiniz. Kurumuş lekeler içinse deterjanlı suyu lekenin üzerine dökerek yumuşama sağlayabilirsiniz. Deterjanlı su leke üzerine yayıldıkça kahve lekesi çözünmeye başlayacaktır. Ardından ovma işlemine geçebilirsiniz. 

Bulaşık makinesi parlatıcısı ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi temizliğinde kullanabileceğiniz bir diğer temizlik maddesi bulaşık makinesi parlatıcısıdır. Bulaşık makinesi kullanılan her evde bu ürünler bulunur. Kahve lekesi söz konusu olduğunda bulaşık makinesi parlatıcısı da en az deterjan kadar etkilidir. Giysiye veya halıya dökülen kahvenin üzerinden önce kağıt havlu veya peçeteyle geçerek lekeyi temizlemeye hazır hale getirebilirsiniz. Bulaşık makinesi parlatıcısı ile kahve lekesi temizliği sırasında üründen az miktar bulaşık süngeri veya temizlik bezinin üzerine dökebilirsiniz. Lekenin üzerinde dairesel hareketler yaptığınızda leke çözünmeye başlayacaktır. Leke kaybolana kadar yapacağınız bu işlem, bulaşık makinesi parlatıcısının özel yapısından dolayı kumaş veya pamuklu yüzeylere zarar vermez. Leke çıktıktan sonra yüzeyi nemli bir bezle silebilirsiniz. Ayrıca durulama yapmanıza gerek yok. Deterjana oranla bulaşık makinesi parlatıcısı, yüzeyde deterjan kalıntısı veya izi bırakmaz. Her renkte giysi veya halıda kahve lekesi temizliği için bulaşık deterjanı yerine bulaşık makinesi parlatıcısı kullanmanızı tavsiye ederim. Ürünün durulama gerektirmemesi önemli bir tercih nedeni olabilir. 

Gliserin ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Gliserin de yine kahve lekesinin temizliğinde kullanılabilecek ürünlerden biridir. Gliserin nedir diye merak ediyorsanız, pek çok alanda kullanılan organik bir alkol türüdür sevgili arkadaşlar. Cilt bakımı alanında sıkça kullanılan gliserin, mevsim geçişlerinde oluşan cilt çatlaklarını önlemeye önemli bir katkı sağlıyor. Gliserin ayrıca dondurmaya kıvam vermek, mum ve sabun yapmak gibi farklı amaçlarla da kullanılmakta. Gliserini nereden alabileceğinizi merak ediyorsanız, pek çok perakende satış noktası ve online alışveriş siteleri üzerinden gliserin temin edebilirsiniz. Gliserin ile kahve lekesi çıkarmak için öncelikle lekenin altına uygun ölçüde pamuk veya havlu koymalısınız. Ardından, lekenin üzerine gliserini dökebilirsiniz. 5 dakika kadar beklediğinizde gliserin ile kahve lekesi çözünmeye başlayacaktır. Bu çözünmenin ardından giysinizi elde veya çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Kahve lekesi temizliğinde gliserin kullanmak, durulama gerektirdiği için biraz zor olabilir. Ancak kurumuş ve inatçı kahve lekeleri için gliserin ile kahve lekesi temizliği çok daha etkin bir yöntem olabilir. 

Sirkeli su ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesini temizlemek için deterjan kullanmak istemiyorsanız, doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Temizlik işlerinde sirkeli su özellikle parlak yüzeylerin temizliğinde harika sonuçlar veriyor. Cam, ayna veya armatür temizliğinde sirkeli suyla çok güzel sonuçlar alınabilir. Sirkeli suyun etkisini arttırmak için içine bir miktar tuz da eklenebilir. Sirkeli su ile kahve lekesini temizlemek için 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı sirke koyabilirsiniz. İsterseniz yarım çay kaşığı tuz da ekleyebilirsiniz. Sirkeyle yapılan temizlik işlerinde elma sirkesi veya üzüm sirkesi daha fazla tercih edilir. Üzüm sirkesine oranla elma sirkesinin kokusu çok fazla rahatsız edici değildir. Üzüm sirkesinin kokusundan rahatsız olanlar elma sirkesi kullanabilir. Karışımı kahve lekesinin üzerine döküp 5 dakika beklerseniz leke çözünecektir. Ardından durulama yapmanız gerekir. Sirkeli suyun kokusu ilk başta rahatsız edici gelebilir. Fakat durulamanın ardından koku gidecektir, merak etmeyin. Bununla birlikte, koyu renkli giysi veya halılarda sirke miktarını daha düşük tutabilirsiniz. Fazla kullanım renk açılması yapabilir. 

Karbonat ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi nasıl geçer diye merak edenlere bir tavsiyem de karbonat ile kahve lekesi temizliğini denemeleridir. Karbonat da yine sirkeli su gibi temizlik işlerinde en fazla kullanılan doğal temizlik ürünleri arasında yer almakta. Evlerde veya işyerlerinde karbonat kullanılarak fırın, tencere, tava veya fayans temizliği yapılabilir. Hatta klozet temizliği bile yapabilirsiniz. Sirkeli sudan farklı olarak karbonat, daha güçlü bir aşındırıcıdır. Karbonat ile kahve lekesi temizliği özellikle açık renkli halılardan kahve lekesini temizlemek için daha uygun bir seçim olabilir. Türk kahvesi lekesi koltuktan nasıl çıkar diye merak edenler için de karbonat ile kahve lekesi temizliği yapmalarını tavsiye ederim. Hemen her evde bulunan karbonatı kahve lekesini temizlemek için kullanırken öncelikle lekeli bölgeyi ılık suyla biraz ıslatmalısınız. Ardından lekenin üzerine karbonat dökebilirsiniz. 10 dakika kadar beklediğinizde karbonat doğal yollarla kahve lekesinin temizlenmesini sağlayacaktır. Sürenin dolmasıyla birlikte ıslak bezle yüzeyi silebilirsiniz. Giysiler içinse durulama yapabilirsiniz. 

Maden suyu ile kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesini temizlemenin en etkili yollarından biri de maden suyudur sevgili arkadaşlar. Bakınız, maden suyu diyorum, soda demiyorum. Bu ikisi arasındaki farkları daha önce Maden suyu ile soda arasındaki farklar nelerdir? isimli blogumda kısaca özetlemiştim. Bu farkları bilmeyenler linki tıklayarak öğrenebilir. Maden suyunun bileşiminde pek çok mineral bulunur. Bu mineraller hem vücuda faydalıdır, hem de leke sökücü etkiye sahiptir. Maden suyu ile kahve lekesi temizliği yapmak için, lekenin üzerine biraz maden suyu döküp 5 dakika bekleyebilirsiniz. İlk temasın ardından yüzeyde köpük oluşacaktır. Bu köpükler, kahve lekesinin çözünmeye başladığını gösterir. Sürenin dolmasıyla birlikte yüzeyde ovalama yaparak kahve lekesini çıkarabilirsiniz. Eğer kurumuş kahve lekeleri söz konusuysa, süreyi 10 dakikaya çıkarabilirsiniz. Yine de lekeyi çıkartamıyorsanız sirkeli su veya karbonat ile kahve lekesi temizleme işlemini uygulayabilirsiniz. Bunlardan biri mutlaka istediğiniz sonucu verecektir. Maden suyu ile kahve lekesi temizleme yöntemi koltuklar için uygun olmayabilir. Halılar ve giysiler içinse uygundur. 

Kıyafetten kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi nasıl çıkar konusu bağlamında internet üzerinden yapılan aramalarda en sık sorulan sorulardan biri, “Kahve lekesi kıyafetten nasıl çıkar?” sorusudur. Kahve lekesi ne ile çıkar diye merak edenler, kıyafetten kahve lekesi nasıl çıkar diye de merak etmekte. Kıyafetinize kahve döküldüğünde bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, bulaşık makinesi parlatıcısı, gliserin, sirkeli su, karbonat veya maden suyu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan hangi malzemeyi kullandığınızdan ziyade, kahve lekesine hızlıca müdahale etmektir. Kıyafetinize kahve döküldükten hemen sonra yapacağınız uygulamalarda başarılı sonuçları kolayca alabilirsiniz. Leke kurudukça kıyafetinize işler ve temizlenmesi zor hale gelebilir. Bu tür lekeleri deterjanla temizlemek için bir süre deterjanlı suda bekletmek gerekir. Doğal yöntemler için de bekleme süresi önemlidir. Ofiste eğer durulama yapma imkanınız yoksa, maden suyu ile en kolay ve en etkili sonuçları alabilirsiniz. Ofiste bulaşık makinesi parlatıcısı bulamayabilirsiniz. Oysa maden suları kahve lekesi temizliğinde daha pratik bir çözüm sunabilir. 

Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki kahve lekesi de bu bağlamda önemli bir sorundur sevgili arkadaşlar. Kahve lekesi nasıl gider diye merak edenlerin büyük bir bölümü, halıdaki kahve lekesinin nasıl temizleneceğini öğrenmek ister. Halıda kahve lekesi oluşmuşsa yine aynı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Burada da yine zamanlama önemlidir. Leke fazla kurumadan müdahale yaparsanız iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Koyu renkli halılarda kahve lekesini temizlemek için fazla ürün kullanmanıza gerek yok. Hele karbonat gibi güçlü temizleyicilere hiç gerek olmayabilir. Açık renkli halılarda ise karbonat ile kahve lekesi temizliği iyi bir seçim olabilir. Halının üzerine maden suyu dökme imkanınız da olmayabilir. Kahve lekesi eğer altına kap koyabileceğiniz bir kısımdaysa, halının üzerine maden suyu veya sirkeli su uygulayabilirsiniz. Bu mümkün değilse bulaşık makinesi parlatıcısı ile halınızı silebilirsiniz. İnatçı lekeler için temizlik öncesinde az miktarda üzerine döküp lekenin çözünmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar sonuç vermiyorsa, halı şampuanı veya halı leke giderici ürünlerini deneyebilirsiniz. 

Koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar?

Koltuğa kahve döküldüğünde elimizde daha az seçenek var sevgili arkadaşlar. Koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, üzerine dökme yapabileceğiniz maden suyu, sirkeli su, deterjanlı su gibi seçenekleri elemeniz gerekir. Leke fazla derine işlemişse çıkarmak bir tür işkenceye dönüşebilir. Koltuktan kahve lekesini temizlemek hem koltuk kumaşının türü, hem de lekenin döşeme altına işlemesinden dolayı zor hale gelebilir. Koltuktan kahve lekesini temizlemek için karbonat iyi bir seçim olabilir. Fakat koltuk kumaşı aşınmaya dayanıklı değilse, karbonat nedeniyle zarar görebilir. Bu durumda karbonat yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirke ile koltuk temizliği yaparken bulaşık süngeri veya temizlik bezine bir miktar beyaz sirke dökebilirsiniz. Koltuk üzerinde ovalama yaptığınızda leke eğer inatçı değilse çözünecektir. Bu yöntem de işe yaramadıysa piyasada kolayca bulabileceğiniz koltuklar için leke çıkarıcı sprey çeşitlerini kullanabilirsiniz. Diğer yöntemlerle elde edemediğiniz sonuçları bu spreyler sağlayabilir. Yüzeyde herhangi bir aşınma veya renk atması da oluşturmaz. 

Duvardan kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesini temizleme konusunda merak edilen sorulardan biri de “Duvardan kahve lekesi nasıl çıkar?” sorusudur sevgili arkadaşlar. Burada işin içine boya giriyor. Eğer beyaz alçı panel bir duvara sahipseniz, kahve lekesini temizlemek için çamaşır suyunu incelterek kullanabilirsiniz. Fakat gözenekli yapıya sahip ve koyu renkli duvarlarda çamaşır suyu kullanamazsınız. Maden suyu da yine boyanın aşınmasına neden olabilir. Karbonatla ovmak da boyanın zarar görmesine yol açabilir. Duvara kahve sıçramışsa geriye kalan en makul seçenek deterjanlı suyla ve yavaşça silmektir. Deterjan konusunda toz veya jel deterjanları tercih edebilirsiniz. Lekeyi yumuşatmak için önce üzerinden nemli bezle geçebilirsiniz. Ancak fazla bastırırsanız lekenin etrafa yayılmasına yol açabilirsiniz. Tampon şeklinde ve yavaşça uygulama yaparsanız leke yumuşayabilir. Ardından deterjanlı suyla yavaşça silerek kahve lekesini çıkarabilirsiniz. İşlemin ardından duvarda kalan nemi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda boyada çatlamalar oluşabilir. Bu yöntemlerin sonuç vermemesi durumunda duvarı boyamak da iyi bir çözüm olabilir. 

Ofixboy’un Tavsiyesi: Vanish Kosla Oxi Action Gold Sıvı Leke Çıkarıcı 1 L – 20 Yıkama

Başa dönelim sevgili arkadaşlar. Bu yazıya ilham kaynağı olan durum, geçen gün üzerime ve halıya döktüğüm nescafeydi. Tişörtümde ve halıda kahve lekesini nasıl çıkardığımı söyleyecek olursam, önce tişörtümü çıkarıp kahvenin bulaştığı kısmı musluk suyuna tuttum. Ardından tişörtü makineye atıp Vanish leke çıkarıcı ile yıkadım. Makineden çıktığında lekeden eser kalmamıştı. Halıya gelince; önce kağıt havluyla kahvenin fazlasını aldım. Üzerine yine bu üründen az miktarda döküp 5 dakika bekledim. Ardından temizlik beziyle halıyı yavaşça ovaladım. Sonuç yine harikaydı. Size de tavsiye ederim. Öyle karbonatmış, maden suyuymuş, uğraşamam, diyorsanız, bu ürünler kahve lekesi temizliği için oldukça başarılı. Ve tabii, siparişlerinizi benim sevgili şirketim Ofix.com üzerinden vermenizi tavsiye ederim. Sitemizde aradığınız tüm ürünleri uygun fiyat avantajı ve üstün hizmet kalitemizle temin edebilirsiniz. Vanish Kosla Oxi Action Gold sıvı leke çıkarıcı 1 l – 20 yıkama ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir