Ofis Dostu Kahve Makineleri

Kahveyi ne kadar seven bir toplumuz, öyle değil mi efendim!?… Hatta, kahveye kendi adımızı vermiş; Türk kahvesi demişiz. Hem günlük hayatımızda, hem de iş hayatımızda bolca tükettiğimiz kahve çeşitleri, birbirinden lezzetli aromalarıyla bize keyif veriyor, enerjimizi yükseltiyor, zihnimizi açıyor. Kahve pişirmeyi hızlı ve kolay hale getiren kahve makineleri ise ofisimizde özel ve ayrıcalıklı bir konuma sahip. Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofisinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz kahve makinelerini tanıtacağız ve kahve makinesi tercihlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kahve makineleri ofislerde niçin büyük ilgi görür?

İçtiğimiz kahvelerin büyük bir bölümünü ofiste tüketiyoruz. Hatta, tüketim miktarımız bazen 3-4 fincanı/bardağı geçebiliyor. Yüksek tempolu bir işte çalışıyorsak, ihtiyaç duyduğumuz enerjinin büyük bir kısmını kahveden alma yoluna gidiyoruz. Gerçi, fazla kahve tüketmenin zararlarını biliyoruz, ama yine de bundan kendimizi alamadığımız durumlar oluyor.

Kahve makineleri, su ve kahveyi koyduktan sonra ortalama 10 dakika içinde 10-12 fincan kahveyi hazırlayan makinelerdir. Kahve pişirmeyi çok kolay hale getiren bu makineler, aynı zamanda da espressodan cappuccinoya kadar farklı kahve seçeneklerini bir arada sunar. Hem kullanım kolaylıkları, hem hızları, hem de farklı seçenekleri bir arada sunmalarından dolayı kahve makineleri günümüzde temel ofis ihtiyaçları arasında yer almakta.

İş hayatımızda sıkça tükettiğimiz gıda maddeleri içinde yer alan kahveyi pişirmek için fazla zaman harcamak istemememiz doğal bir durumdur. Fakat, kahve makinelerini kullanmak çok kolay olsa da bunlar arasında tercihte bulunmak biraz zor görünebilir. Bu nedenle bu yazımızda, kahve makinesi tercihlerinize ışık tutmaya çalışacağız.

Filtre Kahve Makineleri

Filtre kahve makineleri, ofis dostu kahve makineleri arasında ilk sırada geliyor. Filtre kahve sevenler için ofisinizde hem kolay, hem de lezzetli bir kahve deneyimi sunan bu ürünleri alırken şu konulara dikkat etmelisiniz.

Kapasitesi ihtiyaçlarınıza uygun olmalı.

Ofiste sıkça tükettiğimiz filtre kahveler, makineyi çalıştırdığımız anda etrafa yayılan güzel kokulardan dolayı herkesin dikkatini bir anda çeker. Eğer kalabalık bir ofiste çalışmaktaysanız, makinenizin kapasitesi 1.2 litreden az olmamalı.

Sürahi türüne karar vermelisiniz.

Kahve makinelerinde sürahi çeşitleri, cam veya paslanmaz çelik olmak üzere iki türlüdür. Genel olarak cam sürahilerin daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Ve tabii, cam sürahilerin kirli mi temiz mi olduğunu anlamak daha kolaydır. Bununla birlikte, cam sürahiler ne kadar dayanıklı olursa olsun, kırılma riskine her zaman sahiptir. Paslanmaz çelik sürahilerde ise böyle bir risk yoktur. Ve bu sürahiler, içindeki kahvenin sıcaklığını saatlerce korur. Ancak, fazla beklemeleri halinde kahvenin tadı bozulabilir. Ofisinizde bu makineleri kullanım şeklinize göre sürahi türüne karar verebilirsiniz. Kırılma riski yoksa ve kahveyi hızlı tüketecekseniz, cam sürahili makineler doğru bir tercih olabilir.

Öğütücü haznesi 250 gramdan az olmamalı.

Taze çekilmiş kahve kokusunun yerini tutabilecek başka herhangi bir şey var mıdır, bilemiyoruz. Filtre kahve makinenizde öğüteceğiniz kahve çekirdeklerinin etrafa yayacağı kokuyla her an kahve keyfinize ortak olmak isteyecek arkadaşlarınız etrafta belirebilir. Ofisinizde kullanacağınız kahve makineleri için öğütücü haznesi 250 gramdan az olmazsa, bu gibi durumlara karşı yeterince hazırlıklı olabilirsiniz.

Otomat Kahve Makineleri

Otomat kahve makineleri de yine, ofis dostu kahve makineleri arasındadır. Kalabalık ve farklı zevklere sahip kahve severlerin bulunduğu ortamlarda değişik kahve lezzetlerini bir arada sunan bu ürünler hem pratik, hem de hızlıdır.

Otomatınız farklı tercihleri karşılayabilmeli.

Otomat kahve makinesi alırken, hem kahve çekirdekleri ile hem de çekilmiş kahveyle kullanılabilen çeşitlerine yönelmek daha doğru bir tercih olabilir. Bu tür otomatlar, kurumsal müşteriler tarafından daha fazla talep görmekte.

Otomatınız ayrıca, kahve sertliğini ayarlamanız için öğütücü ayarına ve kahve ile su miktarını ayarlama özelliğine sahip olmalı. Haznesi kolay temizlenebilmeli, su seviye göstergesi taşımalı, buhar ve kahve termostatına sahip olmalı. Durulama ve kireçten arındırma yapması ve otomatik kapanma özelliğine sahip olması da bu ürünlerin tercih nedenleri arasında sayılabilir.

Espresso Kahve Makineleri

Espressolar yoğun bir kahve lezzeti sunduğu gibi, yapımı bilgi ve beceri gerektiren farklı bir demleme şekline sahiptir. Öyle ki, ofisinizde eğer deneyimli bir barista varsa, espressonuzu ona yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa, espresso makinelerine yönelebilirsiniz.

Tam otomatik mi, yarı otomatik mi olmalı?

Espresso makineleri, tam otomatik ve yarı otomatik olmak üzere iki türlüdür. Tam otomatik espresso makineleri, kahve çekirdeklerini kendi içinde öğütür ve çekilmiş kahveyi yüksek basınçlı suda çözerek fincanınıza kahve özünü bırakır. Su miktarını siz ayarlayacağınız için, az su koyarsanız yoğun, çok su koyarsanız düşük yoğunlukta bir espresso hazırlayabilirsiniz.

Yarı otomatik espresso makinelerinde ise kahve çekirdekleri farklı bir yerde öğütülür ve daha yüksek bir fiziksel efor gerekir. Bu ürünleri kullanmak için, espresso konusunda deneyiminizin olması gerekir.

Kapsül türü ve elektrik girişine dikkat etmelisiniz.

Espresso makinesini eğer sade espresso için kullanacaksanız, kapsülünün dayanıklı ve istediğiniz hacme uygun olması yeterlidir. Fakat, latte veya cappuccino gibi sütlü içecekler için kullanacaksanız, makinenizin tek elektrik girişi olmasını tercih edebilirsiniz. Köpürtücü ve demleyici için farklı elektrik girişlerine sahip ürünler için ofisinizdeki bağlantı noktalarını kontrol etmelisiniz.

Espresso makinenizde ayrıca, kahve çekirdekleri makineye yakın olmamalı ve çekirdeklerin tazeliği uzun süre korunabilmeli. Lezzetli bir cappucino için buhar, hava ve süt uygun şekilde karışabilmeli; bol köpüklü cappucinolar içinse makinenizde ısı dalgalanması özelliği olmalı.

Türk Kahvesi Makineleri

Kahveyi geleneksel yöntemlerle pişirmeyi çok seven ve hatta, kendi ismini kahveye veren bir toplum olduğumuz için olsa gerek, Türk kahvesi makineleri ülkemizde uzun yıllar pek ilgi görmedi. Fakat, kullanımındaki kolaylık ve hız nedeniyle, evlerden çok ofislerde bu ürünlerin giderek yaygınlaştığını söyleyebiliriz.

Türk kahvesi makineniz ev tipi değil, ofis tipi olmalı.

Türk kahvesi makineleri, farklı hazne seçeneklerine sahip olarak üretilmekte. Ofis tipi olanları, daha geniş bir hazneye sahiptir ve dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Türk kahvesi makinelerinde zaman zaman plastik kullanımı görülebilmekte. Ofis tipi olanlarında ise plastik yerine demir kullanılır. Sıcaklığa karşı direnci daha yüksek olan demir, kahvenizin tadında bir bozulma meydana getirmez. 

Ofis tipi Türk kahvesi makinelerinde ayrıca, su tankının olması ve su miktarını kendisinin ayarlaması aranan özellikler arasındadır. Türk kahvesi pişirmek konusunda yeterli deneyimi olmayan ofis çalışanları bile, bu ürünlerde su ve kahve oranını sabitleyerek kahvelerini istedikleri kıvamda pişirebilmekte.

Ofis dostu kahve makineleri 

Online alışveriş sitemiz Ofix, ofislerin en sık ihtiyaç duyduğu ürünler arasında yer alan kahve makinelerine uygun fiyat avantajlarıyla sahip olma fırsatı sunuyor. 10 bardak kapasiteli bir filtre kahve makinesi sizin için yeterliyse, Delonghi ICM 15250 doğru bir tercih olabilir. Cam sürahiye sahip bu ürünlerde damlatma önleyici sistem, dijital kontrol paneli ve programlanabilir zamanlayıcı mevcut. 

Tam otomatik kahve makineleri için önerimiz, Delonghi Magnifica ESAM 3500. Öğütücüsü içinde olduğu için bu ürünleri hem kahve çekirdekleriyle, hem de çekilmiş kahveyle kullanabilirsiniz. Çeşitli fincan boyları için kahve miktarını ayarlayabileceğiniz bu ürünlerde elektronik buhar ve kahve termostatı mevcut. 

Espresso kahve makineleri içinse önerimiz, Delonghi Dedica EC685.M. Geleneksel çizgilerin ve modernliğin buluştuğu kompakt bir tasarıma sahip olan bu ürünler, paslanmaz çelik kazana ve 3 filtre seçeneğine sahip. 15 bar basınç altında hızlı ısınma sağlayan bu ürünlerde ayrıca, kahvenizi kişiselleştirmeniz için gelişmiş kontroller mevcut. 

Ofix’te satışını yaptığımız diğer kahve makinelerini kahve makineleri kategorisinde inceleyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir