Kahve öğütme nasıl yapılır?

Ofiste veya evde çekirdek kahve kullanarak lezzetli bir kahve hazırlamak için kahve çekirdeklerini uygun kalınlıkta ve doğru şekilde öğütmek gerekir. Kahve konusunda damak zevki belli bir seviyenin üzerinde olan kullanıcılar, kahve öğütme işine büyük önem verir. Kahvenin türüne göre doğru boyutta öğütülmüş olması ve homojen bir karışım oluşturması, kahvenin lezzetini ve aromasını ciddi ölçüde etkiler. Kahve öğütme işlerinde farklı araçlar kullanılabilir. Ancak bunları nasıl kullanmak gerektiğini bilmek ve doğru şekilde kullanmak gerekir. El değirmeniyle kahve öğütmek ile kahve öğütme makinesiyle kahve öğütmek arasında önemli farklar mevcuttur. Türk kahvesi için öğütülen kahve çekirdekleri ile filtre kahve için öğütülen kahve çekirdekleri arasında da yine önemli farklar mevcuttur. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kahve öğütme konusunu ele alacağız. Kahve öğütürken hangi araçlar kullanılabilir, kahve çekirdeği nasıl öğütülür, kahve çekirdeği öğütürken nelere dikkat etmek gerekir gibi konular hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kahve öğütürken hangi araçlar kullanılabilir?

Kahve öğütmek için el değirmeni, elektrikli değirmen veya kahve öğütme makinesi kullanılabilir. Eğer iyi bir öğütücülü kahve makinesi kullanıyorsanız, kahve öğütmek için başka bir araç kullanmanıza gerek kalmayabilir. Kahve makinelerindeki öğütücüler, farklı kahve çeşitlerine kolayca ulaşmanızı sağlayabilir. Fakat kahve makinenizin öğütücüsü beklentilerinizi karşılamıyorsa, kahve öğütmek için farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Hangi tür kahve çekirdeği kullanırsanız kullanın, kahve çekirdeklerinin lezzetini ve aromasını tam olarak verebilmesi için uygun kalınlıkta ve doğru şekilde öğütülmüş olması gerekir. Başta Arabica kahve çekirdekleri olmak üzere aslında tüm kahve çekirdekleri, yetiştirildiği iklimin coğrafi koşullarından, toprak özelliklerinden ve saklama koşullarından etkilenir. Damak zevkinize hitap eden kahve çekirdekleri ne kadar özenli yetiştirilmiş ve saklanmış olursa olsun, kahve öğütme işlemi sırasında bilgisizlik, özensizlik veya diğer nedenlerle oluşabilecek yanlışlıklar sonucunda lezzetini ve aromasını güzel şekilde vermeyebilir. Kahve öğütme işlerinde el değirmeni, elektrikli değirmen veya kahve öğütme makinesi kullanırken bu araçları doğru şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

El değirmeni ile kahve nasıl öğütülür?

Kahve öğütmek için kullanılan en eski araç el değirmenidir. Özellikle filtre kahve için el değirmeni ile yapılacak öğütme işlemlerinden harika sonuçlar almak mümkündür. El değirmenlerinin en önemli avantajı, pek çok satış kanalında kolaylıkla bulunabilmesidir. Filtre kahve makinenizin öğütücüsünden memnun değilseniz, öğütme işlemi için el değirmeni kullanabilirsiniz. Kahve nasıl öğütülür diye merak eden kullanıcılar, el değirmeni ile kahvenin nasıl öğütüldüğünü öğrenmek ister. Aslında kolay bir kullanım imkanı sunsa da bu işlere alışkın olmayan kullanıcılar için el değirmeni ile kahve öğütmek biraz zor görünebilir. El değirmeninin kahve öğütmede başarılı sonuçlar verebilmesi için bu araçların dikkatli ve özenli şekilde kullanılması gerekir. El değirmeni ile kahve öğütmek için öncelikle üst kapağı açmalı, ayar somununu kullanarak boyut ayarını yapmalısınız. El değirmenlerindeki ana milin üzerinde bulunan ayar somunu, kahve çekirdeklerini dilediğiniz kalınlıkta öğütmenizi sağlar. Ardından kapağı kapatıp öğütme işlemine geçebilirsiniz. Birden fazla kullanım sırasında kahve çekirdeklerinin homojen bir karışım oluşturmasına dikkat etmelisiniz. 

Kahve öğütmek için el değirmeni kullanmanın bazı avantajları olduğu gibi, bazı dezavantajları da olabilir. Filtre kahve için kahve çekirdeklerini öğütmede başarılı sonuçlar veren el değirmenleri, Türk kahvesi için çekirdek öğütmede istenilen sonuçları vermeyebilir. Türk kahvesinde kullanılacak kahve çekirdeklerinin ekstra ince öğütülmesi gerekir. Aksi durumda en iyi kahve çekirdekleri kullanılsa bile Türk kahvesinin lezzetini alamazsınız. El değirmeni kullanarak öğüttüğünüz kahve çekirdeklerinden homojen bir karışım elde etmede de zorluk çekebilirsiniz. Karışımın homojen olmaması kahvenin lezzetinin ve aromasının bozulmasına yol açabilir. Türk kahvesinin yanı sıra espresso bazlı kahve çeşitleri için de el değirmeni kullanmak başarılı sonuçlar vermeyebilir. Ayrıca, birden fazla kişi için hazırlayacağınız kahveler için el değirmeni kullanmak fazla zamanınızı alabilir. Ofiste veya evde yoğun bir çalışma temposu içinde el değirmeni ile kahve öğütmek için vakit bulamayabilirsiniz. En kaliteli el değirmeni çeşitleri bile hatalı kullanım şekilleri nedeniyle lezzetli bir kahve deneyimi sunmayabilir. 

Elektrikli değirmen ile kahve nasıl öğütülür?

El değirmeniyle kahve öğütmenin zorluklarını aşmak için geliştirilen ürünlerden biri elektrikli değirmendir. Özellikle ofis gibi kalabalık ortamlarda kahve öğütme işlerini kolaylaştıran bu ürünler, kahve çekirdeklerinin homojen bir karışım oluşturmasını sağlamada daha etkilidir. Elektrikli değirmenlerde en sık karşılaşılan modeller bıçaklı ve disk değirmeni şeklinde olanlarıdır. Bıçaklı değirmenlerin görüntüsü mutfak robotlarına benzer. Bu ürünlerde karışımın homojen olmasını sağlamak için değirmene yukarı ve aşağı yönlü bazı hareketlerin uygulanması gerekebilir. Makineyi kısa aralıklarla çalıştırmak da yine karışımın homojen olmasına yardımcı olur. Disk değirmenleri ise bıçaklı değirmenlere oranla daha kolay bir kullanım imkanı sunar. En kaliteli elektrikli değirmen çeşitleri arasında da daha çok bu ürünler tercih edilir. Piyasada en fazla bulunan elektrikli değirmen çeşitleri de disk değirmenleridir. El değirmenlerine oranla elektrikli değirmenler, Türk kahvesi hazırlamak için daha başarılı sonuçlar verir. Elektrikli değirmen kullanarak kahve çekirdeklerini Türk kahvesi için gerekli pudra inceliğine kadar kolayca öğütebilirsiniz. 

Kahve öğütme makinesi ile kahve nasıl öğütülür?

Kahve öğütme işlerinde en başarılı sonuçları kahve öğütme makineleriyle alabilirsiniz. El değirmenleri ve elektrikli değirmenlere oranla bu ürünler, farklı kahve çeşitleri için farklı kalınlıkta öğütme işlerini çok daha başarılı şekilde gerçekleştirebilir. İster Türk kahvesi için ekstra ince kahve çekirdekleri olsun, isterse French press için kalın kahve çekirdekleri, bu ürünlerle farklı kahve çeşitlerine uygun öğütülmüş kahveye kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Kahve öğütme makinesi fiyatları diğer ürünlere oranla yüksektir. Fakat çekirdek kahve kullanmayı tercih ediyor ve bu konuda farklı damak zevklerini deneyimlemek istiyorsanız, en başarılı sonuçları kahve öğütme makineleri ile elde edebilirsiniz. Yakın döneme kadar sadece kafe ve restoranlarda profesyonel kullanım için tercih edilen bu ürünler, fiyatlarının düşmeye başlamasıyla birlikte ofislerde ve evlerde de kullanılmaya başlandı. Kahve öğütme makinesi ile kahve öğütmek için çekirdek kahveyi öğütücünün içine koymanız ve panel üzerinden gerekli ayarları yapmanız yeterlidir. Bu makineler sayesinde aynı anda 200 grama kadar dilediğiniz ölçüde çekilmiş kahveye kolayca ulaşabilirsiniz. 

Kahve öğütme dereceleri nelerdir?

Kahve öğütme dereceleri için ekstra ince, ince, orta, kalın ve ekstra kalın şeklinde beş temel derece mevcuttur. Bunlar içinde ekstra ince kahve öğütme, yalnızca Türk kahvesine özgüdür. İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri, espresso ve espresso bazlı kahve çeşitlerinde kullanılır. Kahve hazırlama sırasında moka pot kullanılacaksa, ince kahve öğütme seçenekleri değerlendirilebilir. Buhar ve basınçlı suyu kahve çekirdeklerinden geçirerek kahveye farklı bir lezzet kazandıran bu araçlar, en iyi sonuçları ince kahve öğütme seçeneklerinde verir. Orta öğütülmüş kahve çekirdekleri, filtre kahvelerde tercih edilir. İyi bir öğütücülü kahve makineniz varsa, orta kahve öğütme konusunda önemli bir sorunla karşılaşmazsınız. Marka ve modeli ne olursa olsun, öğütücülü filtre kahve makinelerinin birçoğu orta kahve öğütme konusunda beklentilerinizi karşılayabilir. French presste hazırlanan filtre kahvelerde ise kalın öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılır. Kalın kahve öğütme konusunda abartıya kaçılması, French press kahvenin lezzetini bozabilir. Ekstra kalın kahve çekirdekleri ise cold brew olarak bilinen soğuk demleme kahve çeşitlerinde kullanılır. 

Ekstra ince kahve nasıl öğütülür?

Ekstra ince kahve çekirdekleri Türk kahvesinin olmazsa olmazıdır. Kahve öğütmede kullanılan araçlar içinde el değirmenleri ekstra ince kahve öğütmek için genellikle yetersiz kalır. Bu yetersizliği aşmak için piyasada Türk kahvesi öğütmek için özel olarak tasarlanmış Türk kahvesi değirmenleriyle karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir değirmene sahipseniz, kahve çekirdeklerini hazneye koymadan önce değirmenin vidasını kullanarak boyut ayarı yapabilirsiniz. Gevşetip sıkmayla ayarlanan özel vidası sayesinde bu ürünlerle ekstra ince kahve öğütme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Türk kahvesi değirmeni bulamıyorsanız, ekstra ince kahve öğütme işlemi için elektrikli değirmen veya kahve öğütme makinesi kullanabilirsiniz. Ancak bunların yerine baharat öğütme makinesi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Her şeyden önce, baharat öğütmek için kullandığınız makineleri ne kadar iyi temizleseniz de kahve öğütme işlerinde kullandığınızda kahvenin aromasının bozulmasına yol açabilirsiniz. Ekstra ince kalınlık için de baharat öğütücü makina çeşitleri yetersiz kalabilir. Kahve baharat çekme makinesi şeklinde satışı yapılan ürünler için de temkinli olmalısınız. 

İnce kahve nasıl öğütülür?

Lezzetli bir espresso veya espresso bazlı kahve hazırlamak için ince kahve öğütme seçeneklerini kullanmanız gerekir. Bunun için el değirmeni, elektrikli değirmen veya kahve öğütme makinesi kullanabilirsiniz. Tek içimlik espresso için el değirmeni kullanmak daha hızlı ve pratik bir çözüm olabilir. Kalabalık ortamlarda ise elektrikli değirmenler daha fazla tercih edilir. Profesyonel kullanım içinse kahve öğütme makineleri olmazsa olmazlardan biridir. Ekstra ince kahve öğütme seçeneklerine oranla ince çekilmiş kahveler biraz daha büyük bir görünüme sahiptir. İyi bir espresso makineniz varsa, ince kahve öğütme işlemi için makinenizin öğütücüsünü kullanabilirsiniz. Espresso bazlı kahveler içinde cortado kahve hazırlamak için de kahve çekirdeklerinin ince öğütülmesi gerekir. Kahve hazırlamak için moka pot kullanıyorsanız, kahveyi filtre kısmına yerleştirebilirsiniz. French press kullanıyorsanız ince kahve öğütme seçenekleri çok lezzetsiz bir kahve deneyimi sunabilir. İnce öğütülmüş kahveden hazırlanan espressonun tadını sert buluyorsanız, yumuşatmak için süt, süt kreması veya bitkisel krema kullanabilirsiniz. 

Orta incelikte kahve nasıl öğütülür?

Filtre kahve konusunda beğeni çıtanız yüksekse, orta incelikte kahve öğütme ile ilgili ciddi bir hassasiyetiniz var demektir. Filtre kahvenin lezzetini doğrudan etkileyen konulardan biri kahve çekirdeği seçimiyse, diğeri kahve öğütme ayarıdır. Filtre kahvelerde genellikle orta çekim kahve öğütme seçenekleri tercih edilir. Filtre kahve hazırlamak için kullandığınız makinenin öğütücüsü varsa, orta kalınlıkta kahve öğütme işlemini nasıl yapacağınıza dair kullanım talimatlarını uygulayabilirsiniz. Damlama yöntemiyle hazırlanan kahvelerde orta kahve öğütme seçenekleri daha başarılı sonuçlar verir. Makinenizin öğütücü kısmı ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, piyasada kolayca bulabileceğiniz iyi bir filtre kahve öğütme makinesi ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Diğer seçeneklere oranla filtre kahve çekme makinesi fiyatı biraz yüksek olsa da sunacağı lezzet deneyimi için tercih edilebilir. Orta incelikte çekirdek kahveler filtreden geçemediği için bardağa akmaz, kullanıcının ağzına gelmez. Orta çekilmiş kahve için el değirmeni kullanacaksanız, değirmenin ayar somunu ile bu ayarı yapabilirsiniz. Ayarı tutturamamanız durumunda lezzetli bir filtre kahve deneyimine ulaşamayabilirsiniz. 

Kalın kahve nasıl öğütülür?

Kahve öğütme dereceleri içinde kalın kahve çekirdekleri, French presste hazırlanan kahveler için tercih edilir. Kahve çekirdeklerini doğru şekilde öğütür ve French pressin parçalarını düzgün şekilde yerleştirirseniz, kahveye lezzetini ve aromasını kazandıran yağların kahveye geçmesini sağlayabilirsiniz. French pressin en önemli avantajlarından biri, filtre kahve makinesi veya filtre kahve kağıdı kullanmaya gerek kalmadan lezzetli bir filtre kahve deneyimi sunmasıdır. Yanlış kullanım şekilleri ise kahvenin lezzetini bozar. French presste tek kişilik filtre kahve hazırlayacaksanız, 1 yemek kaşığı kahve çekirdeğini kalın öğütme seçenekleri içinde hazırlayabilirsiniz. Kalınlık konusunda fazla abartıya kaçmamalısınız. Gereğinden fazla kalın kahve çekirdekleri nedeniyle kahveniz sıcak suda yeterince çözünmeyebilir. Kahve çekme değirmeni kullanırken el hareketlerinizin fazla sert veya yumuşak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kalın kahve öğütme seçenekleri için değirmene fazla baskı uygulamanıza gerek yoktur. Kahve çekme makinesi kullanıyorsanız, ihtiyaçlarınızın üzerinde kahve çekirdeği öğütmemeye de dikkat etmelisiniz. Kahve için ideal saklama koşulları çekilmiş kahveler için daha zordur. 

Ekstra kalın kahve nasıl öğütülür?

Ekstra kalın kahve çekirdekleri, kahve severlere daha farklı bir kahve deneyimi yaşatmakta. Cold brew olarak bilinen soğuk demleme kahve çeşitlerinin en önemli özelliği, kahvenin demlenme süresinin oldukça uzun olmasıdır. Öyle ki, bu sürenin 10 saat dolayında olması tercih edilir. Soğuk demleme yöntemiyle kahve hazırlamak oldukça güç ve hayatın koşuşturmacasına pek uygun olmadığı için ekstra kalın kahve çekirdekleri günlük hayatta pek kullanılmaz. Kahve değirmeninde ekstra kalın kahve öğütmek için boyut ayarını somun vidasından yapabilirsiniz. Kahve öğütme makinesi kullanacaksanız, makinenizin kontrol paneli üzerinden ekstra kalın seçeneği için gerekli ayarı yapabilirsiniz. Ekstra kalın kahve öğütme seçeneklerinde kahve çekirdeklerinin suyla temas ettiği yüzey alanı daha düşüktür. Bu da alışılmışın dışında bir kahve deneyimi meydana getirir. Soğuk demleme yöntemiyle hazırlanan kahvelerde Türk kahvesi, filtre kahve, nescafe veya espresso tadı almanız güçtür. Fakat ekşi tadı yüksek bir kahve çeşidi arıyorsanız, bu seçenek size hitap edebilir. 

Yeşil kahve nasıl öğütülür?

“Kahve nasıl öğütülür?” sorusu bağlamında merak edilen konulardan biri de yeşil kahvenin nasıl öğütüleceğidir. Yeşil kahvenin öğütülmesinin diğerlerine oranla daha zor olması, “Yeşil kahve nasıl öğütülür?” sorusunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu zorluğun esas nedeni, yeşil kahvenin kavrulmamış olmasıdır. Kahve çekirdeklerinin kavrulmuş olması öğütülmelerini kolaylaştırdığı için yeşil kahvenin öğütülmesi daha zordur. Yeşil kahveyi öğütmek için el değirmenleri yetersiz kalabilir. Karabiber öğütme makinesi gibi makineler de yine yeşil kahveyi öğütmek için uygun değildir. Bu iş için elektrikli değirmen veya kahve öğütme makinesi kullanabilirsiniz. Yeşil kahvenin öğütülebilmesi için gerekli süre daha uzundur. İnce çekim için 3-4 dakika gerekebilir. Bu araçları bulamıyorsanız, yeşil kahveyi öğütmek için mutfak blenderi kullanabilirsiniz. Blenderin hız ayarından yararlanarak yeşil kahveyi istediğiniz kalınlıkta öğütebilirsiniz. Kahvenin taze kalması için ihtiyacınızın üzerinde öğütmemeye de dikkat etmelisiniz. Yeşil kahve kavrulmamış olduğu için diğerlerine oranla daha kısa sürede bayatlar. Bunun sonucunda çok lezzetsiz bir kahve deneyimi yaşatabilir. 

Kahve öğütürken nelere dikkat etmek gerekir?

Kahve öğütme işlemi sırasında her şeyden önce kahve türünü dikkate almalısınız. Öğütme işlemini hazırlayacağınız kahve türüne uygun şekilde yaparsanız lezzetli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Evde kahve çekirdeği nasıl öğütülür diye merak ediyorsanız, tek içimlik filtre kahveler için el değirmeni ve French press kullanabilirsiniz. Türk kahvesi öğütmek için, Türk kahvesi öğütme makinesi kullanmalısınız. Kahve çekirdeklerini öğütürken karışımın homojen bir karışım olması çok önemlidir. Bu homojenliği sağlamak için elektrikli öğütücüler ve kahve öğütme makineleri daha başarılı sonuçlar verir. Kahve çekirdeklerini taze olarak öğütmek her zaman için en iyi seçenektir. Çekilmiş kahvenin bayatlama süresi çekilmemiş kahveye oranla daha kısadır. Arabica kahve çekirdekleri fiziki koşullardan daha fazla etkilendiği için, bunları öğütürken ihtiyaç duyduğunuz miktara dikkat etmelisiniz. Hiçbir zaman hiçbir kahve çekirdeği çeşidini ihtiyaçlarınızın üzerinde öğütmemelisiniz. Artan kahve çekirdeklerini ise buzdolabı veya derin dondurucuda saklamamalısınız. Bunları saklamak için vakumlu cam kaplar iyi bir seçim olabilir. 

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden çekirdek kahveleri incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir