Kahvenizi nasıl seversiniz?

Gün içinde en çok tükettiğimiz içecekler arasında kahve üst sıralarda yer alıyor. Türk kahvesinden nescafeye, filtre kahveden espressoya kadar birçok çeşidiyle kahveyi çok seviyoruz. Damak zevkine göre kahve tüketim şekilleri değişebiliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kahve tüketim şekilleri hakkında faydalı bilgiler ve kahvenizi daha lezzetli hale getirecek ipuçları paylaşacağız.

Türk Kahvesi

Online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla tükettiği kahve çeşitleri arasında Türk kahvesi ilk sırada yer alıyor. Türk kahvesini pişirirken, fincan başına iki çay kaşığı veya bir tatlı kaşığı kahve kullanmalısınız. Sade Türk kahvesi seviyorsanız, cezveye hiç şeker koymamalısınız. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp kesme şeker, orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp kesme şeker, şekerli Türk kahvesi içinse iki küp kesme şeker kullanabilirsiniz.

İyi bir Türk kahvesinin olmazsa olmazlarından biri köpükleridir. Köpüklü Türk kahvesi için, cezvenizi ocağın üzerine aldıktan sonra kabarıncaya kadar mümkünse hiç karıştırmamanız. Kahve yapımı sırasında eğer cezvede çökme oluşuyorsa, kahvenizi çok az karıştırmanız gerekebilir. Fakat fazla karıştırdıkça köpüğü kaçabilir. Kahvenizin köpüğünün kaçmaması için soğuk su kullanmalı, ateşin üzerine almadan önce iyi karıştırmalı ve kahvenizi kısık ateşte pişirmelisiniz.

Nescafe

Ofislerde en fazla tüketilen kahve çeşitleri arasında nescafe ikinci sırada yer alıyor. İyi bir nescafe hazırlamak için her şeyden önce, bardağa ilk olarak su değil, nescafe koymalısınız. Bir bardak nescafe için 2 çay kaşığı veya 1 tatlı kaşığı nescafe yeterli. Nescafede musluk suyu değil, içme suyu kullanmalısınız. Klorlu ve kireçli musluk suları nescafenin lezzerinin bozulmasına yol açar. Nescafede kullanılacak suyun sıcaklığı 80-90 derece aralığında olmalı. Suyu bu sıcaklığa getirmek için kaynadıktan sonra 1 dakika bekletmeniz yeterli. Bu sıcaklık aralığının altında veya üzerindeki sularda kahve parçacıkları iyi çözünmez ve nescafede acımsı bir tat oluşur.

Nescafenizi sütlü içmeyi tercih ediyorsanız, ölçünüz yarım bardak su ile yarım bardak süt şeklinde olmalı. Sütlü nescafe hazırlarken süt miktarını fazla tutarsanız, nescafe tadını bastırır. Sütlü nescafe konusunda ayrıca, sütün sıcaklığına dikkat etmeli, süt ve nescafenin aynı sıcaklıkta olmasını sağlamalısınız. Sütünüz eğer soğuk, nescafeniz sıcak olursa lezzetli bir nescafe elde edemezsiniz. Fakat önce sütü mü yoksa suyu mu koyacağınızın önemi yok. Önemli olan, lezzetli bir karışım elde edebilmek için her şeyi ölçüsünde ve doğru şekilde kullanabilmek.

Sütlü nescafe konusunda karıştırılan en önemli konulardan bir diğeri de Coffee-Mate kullanımıdır. Kahvesini sütlü olarak içmeyi tercih edenlerin aynı tadı yakalamak adına kullandığı Coffee-Mate, sanılanın aksine, bir tür süt tozu değil, bitkisel içerikli bir kremadır. Nescafe hazırlarken Coffee-Mate miktarını abartırsanız, sütlü nescafe tadı almaktan çok kremalı çikolata tadı alırsınız. Coffee-Mate için ideal ölçü, 1 tatlı kaşığı nescafeye karşı 2 tatlı kaşığı Coffee-Mate şeklindedir. Nescafenizi eğer tatlandırmak istiyorsanız, Coffee-Mate miktarını arttırmak yerine şeker kullanabilirsiniz. Fakat şeker miktarı için de abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kahve, şeker ve yumuşak krema tadını birleştiren Nescafe 3’ü 1 Arada ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Filtre Kahve

Ofislerin en fazla sipariş verdiği kahve türleri arasında üçüncü sırada yer alan filtre kahveler, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesiyle elde ediliyor. Filtre kahvenin yapımında kullanılan filtre kahve makinesi, kahvenin lezzetini doğrudan etkilemekte. Kahve makinelerinde sürahi çeşitleri, cam veya paslanmaz çelik olmak üzere iki türlüdür. Cam sürahiler daha sağlıklı olduğu için ve kahvenin tadını bozmadığı için daha fazla tercih edilmekte. Paslanmaz çelik sürahiler ise kahvenin sıcaklığını saatlerce koruyabilir. Ancak, fazla beklemeleri halinde kahvenin tadında bozulma oluşabilir.

Ofiste lezzetli bir filtre kahve keyfi yaşamak istiyorsanız, öğütücü haznesinin 250 gramdan az olmamasına dikkat etmelisiniz. Filtre kahve makinenizde öğüteceğiniz kahve çekirdeklerinin etrafa yayacağı kokuyla ofiste kahve keyfi yaşamak isteyecek arkadaşlarınız her an etrafta belirebilir. Ölçü olarak, 180 ml sıcak su için 4 yemek kaşığı filtre kahve kullanabilirsiniz. Filtre kahvenizi kahve presinde pişirecekseniz, 5-6 saniye öğütmeniz yeterli. Düz zeminli filtre kahve makinesi kullanıyorsanız, kahvenizi öğütme süreniz 8-10 saniye olabilir. Koni biçimli filtresi olan kahve makinesi kullanıyorsanız, kahvenizi 15 saniye öğütebilirsiniz.

Espresso

Espressolar yoğun bir kahve lezzeti sunduğu gibi, yapımı bilgi ve beceri gerektiren farklı bir demleme şekline sahiptir. Öyle ki, ofisinizde eğer deneyimli bir barista varsa, espressonuzu ona yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa, iyi bir espresso makinesi almalısınız. Espresso makineleri, tam otomatik ve yarı otomatik olmak üzere iki türlüdür. Tam otomatik espresso makineleri, kahve çekirdeklerini kendi içinde öğütür ve çekilmiş kahveyi yüksek basınçlı suda çözerek fincanınıza kahve özünü bırakır. Su miktarını siz ayarlayacağınız için, az su koyarsanız yoğun, çok su koyarsanız düşük yoğunlukta bir espresso hazırlayabilirsiniz.

Yarı otomatik espresso makinelerinde ise kahve çekirdekleri farklı bir yerde öğütülür ve daha yüksek bir fiziksel efor gerekir. Bu ürünleri kullanmak için, espresso konusunda deneyiminizin olması gerekir. Espresso makinesini eğer sade espresso için kullanacaksanız, kapsülünün dayanıklı ve istediğiniz hacme uygun olması yeterlidir. Fakat, latte veya cappuccino gibi sütlü içecekler için kullanacaksanız, makinenizin tek elektrik girişi olmasını tercih edebilirsiniz. Köpürtücü ve demleyici için farklı elektrik girişlerine sahip ürünler için ofisinizdeki bağlantı noktalarını kontrol etmelisiniz.

Cappuccino

Üzerindeki bol süt kremasıyla kahve konusunda farklı bir lezzet sunan cappuccinolar, diğer kahve türlerine oranla daha yumuşak bir içime sahiptir. İyi bir cappucino hazırlamak için, espresso makinenizin ısı dalgalanması özelliğinin iyi olması gerekir. Espresso üzerine süt ve süt kreması eklenerek yapılan cappuccinonun önce bazını hazırlamalısınız. Taze öğüttüğünüz kahveyi düzleştirdikten sonra suyla buluşturmalı, hazırladığınız espressonun ardından sütü köpürtmelisiniz. Ölçü olarak, 30 ml’lik espresso için 120 ml süt kullanabilirsiniz. Sütün iyi köpürmesi için yaklaşık 70 derecede olması gerekir. Bu şekilde hazırlayacağınız süt kremasını espressonun üzerine ekleyerek lezzetli bir cappucino keyfi yaşayabilirsiniz.

Latte

Yapımında kullanılan yoğun sütten dolayı kahve keyfine farklı bir boyut kazandıran latte, espresso bazlı içeceklerden biri olup cappuccinoya oranla daha fazla miktarda süt barındırır. Fakat süt 70 dereceye kadar ısıtıldıktan sonra köpürtülmeden kullanılır. Cappuccinoya oranla daha yumuşak bir içime sahip olan lattenizi daha lezzetli hale getirmek için isterseniz üzerine ince bir köpük tabakası ilave edebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm kahve çeşitlerini buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir