Adam olacak çocuk, kalem kutusundan belli olur!

Sömestr tatili dün itibariyle bitti ve okul zilleri yeniden çalmaya başladı efendim. 2 haftalık aradan sonra yüz binlerce öğrenci yeniden okul sıralarında yerlerini aldı. Ve tabii, yeni sömestr için okul alışverişleri de hız kesmeden devam ediyor. Okul malzemeleri konusunda yapılan seçimler, öğrencilerin tüm eğitim performanslarını etkiliyor. Bu malzemeler içinde kalem kutuları çok daha büyük bir öneme sahip. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kalem kutusu alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kalem kutuları niçin önemlidir?

Bu yazıda kullandığımız kapak cümlesi, kalem kutularının önemini aslında çok güzel özetliyor efendim. Kalem kutuları aracılığıyla çocuklar, kendi eşyalarının sorumluluğunu almayı, bunlar için ayrılan bölümleri en doğru şekilde kullanmayı, ihtiyaç halinde bu bölümlerin başka hangi şekillerde kullanılabileceğini, farklı alternatifler ve çözüm yolları üretmeyi, aradıklarını nerede bulacakları konusunda güven duygularını geliştirmeyi, değer verdikleri şeyleri kaybetmemeyi öğrenirler. Dolayısıyla kalem kutuları, yalnızca okul malzemelerini taşımalarını sağlayan araçlardan ibaret değildir.

Kalem kutuları aracılığıyla çocuklara kazandırılabilecek olumlu kişilik özellikleri, okul hayatlarının ardından iş hayatlarında da büyük başarılar kazanmalarına katkı sağlayacaktır. Çocukların kalem kutularına baktığınızda, ileride nasıl insanlar olacaklarını tahmin edebilirsiniz. Çocuğunuz eğer kalem kutusunu dağınık bırakıyor, düzeltmek istemiyor ve aradığını bulamıyorsa, okul ve iş hayatında düzen konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya gelebilir.

Çocuğunuzun düzenli bir insan olmasını istiyorsanız, işe ilk önce küçük şeylerden başlamalı; kalemlerini ve diğer okul malzemelerini etrafa döküp saçmak yerine kalem kutusunun içinde her zaman düzenli bir şekilde saklamasını öğretmelisiniz. Dağınık kalem kutuları, düzensiz bir kişilik gelişiminin habercisidir. Üstelik, bir yazı aracının peşinde harcanan gereksiz zaman, çocukların telaşa kapılmalarına yol açar ve arandığı zaman bulunamayan bir kalem ya da bir silgi, özellikle de yazma becerisini henüz yeni kazanmakta olan çocukların yazı pratiklerini olumsuz yönde etkiler.

Kalem kutusu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ülkemizde kalem kutularının oldukça geniş bir kullanım alanı var. Kimi çocuklar kalem kutularıyla okul öncesi dönemde tanışırken, kimi çocuklarsa okula başladıklarında tanışıyor. Okul malzemelerinin yanı sıra bu ürünlerin makyaj çantası, dikiş çantası, aksesuar çantası olarak kullanıldığını da görmekteyiz. Okul alışverişlerimizin ayrılmaz bir parçası olan kalem kutuları, özellikle de okulların açılmasına az bir süre kala en önemli konulardan biri haline geliyor. Çünkü çocuklar, hemen her gün bu ürünleri kullanıyor ve kazandıkları alışkanlıklar kişilik özelliklerini doğrudan etkiliyor.

Peki, kalem kutusu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızın bu kısmında, kalem kutusu alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Hacmi uygun olmalı. 

İlk olarak, almak istediğiniz kalem kutusu çocuğunuzun yaşına ve ihtiyaç duyduğu kalem türleri ile diğer okul malzemelerinin miktarına uygun hacimde olmalı. Gereğinden büyük ya da küçük kalem kutuları hem ihtiyaçlarını karşılamayacak, hem de parmak ve kol kaslarının gereksiz yere zorlanmasına yol açacak ve onları mutsuz edecektir. Fakat, çocuğunuz eğer tüm yazı araç ve gereçlerini yanında taşımak istiyorsa, bunun yanlış olduğunu ona mutlaka anlatmalısınız. Neye gerçekten ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyacını nasıl karşılayabileceğini küçük yaşlarda öğrenmeye başlayan çocuklar, seçme ve karar verme davranışlarını olumlu yönde geliştirebilir.

Kullanışlı ve hafif olmalı. 

Kalem kutuları birbirinden güzel renklere ve tasarımlara sahip olabilmekte. Bunlar arasında fermuarlılar, şifreliler, mıknatıslılar ve mekanik aksamlılar ülkemizde daha fazla tercih ediliyor. Seçeceğiniz model hangisi olursa olsun, kullanışlı ve hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Gerek okulda ders yaparken, gerekse evde ödevlerini yaparken en sık kullanacakları araçları içinde taşıyacakları kalem kutuları çocuklarınızı mutlu edebilmeli. Boş ağırlığı fazla olan, gereksiz detaylara sahip ve kullanışlı olmayan kalem kutuları çocuklarınızı hem mutsuz eder, hem de eğitim performanslarını olumsuz yönde etkiler.

Ağırlık eşit dağıtılmış olmalı.

Bazı kalem kutularında birden fazla bölme olabilmekte. Bu tür ürünleri tercih ediyorsanız, ağırlığın eşit olarak dağıtılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bölmeler arasında ağırlığın eşit dağıtılmadığı ürünlerin ergonomik tutuş özelliği yoktur. Bu tür ürünler hem kullanım esnasında, hem de eşyalar saklanırken can sıkıcı durumların ortaya çıkmasına yol açar. Bölmeli kalem kutuları konusunda çocuklar için en iyi ürünler, bölmeler arasında ağırlığın eşit dağıtıldığı ürünlerdir.

Çocuğunuzun beğenisine hitap etmeli.

Tüm okul alışverişlerinde olduğu gibi kalem kutusu alışverişlerinde de anne babaların dikkat etmesi gereken konulardan bir diğeri de alacağınız ürünlerin çocuğunuzun beğenisine hitap etmesidir. Hemen her gün kullanacakları bu ürünleri alırken mutlaka çocuklarınızın duygu ve düşüncelerini dikkate almalısınız. Kendi beğenilerine uygun ürünleri daha büyük bir keyifle kullanacak çocuklar, bu sayede okul malzemelerinden en iyi şekilde yararlanabilir ve olumlu kişilik özellikleri kazanabilir. Çocuğunuz eğer sevdiği çizgi film ya da çizgi roman karakterinin görselini taşıyan ürünleri tercih ediyorsa, yukarıda belirttiğimiz konulara uygun olduğu sürece, mutlaka bu ürünlere öncelik tanımalısınız.

Öğrenci dostu kalem kutuları Ofix.com’da!

Yazımızın bu kısmında, Ofix.com‘da bulabileceğiniz kalem kutuları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Eğer geniş hacimli bir kalem kutusu arıyorsanız, Vintage Label yamalı flower kalem kutusu iyi seçim olabilir. Tek bölmeli ve fermuarlı bu model, yazı araç ve gereçlerinin yanı sıra diğer okul malzemelerinin taşınması için de oldukça kullanışlı.

Daha küçük hacimler içinse Vintage Label papatya kalem kutusu iyi bir seçim olabilir. Bu ürünler de yine tek gözlü ve fermuarlı. Üzerindeki papatya desenleri çok hoş.

Eğer küçük ve sade bir kalem kutusu arıyorsanız, Vintage Label every things kalem kutusu iyi bir seçim olabilir. Renk tercihi olarak mavi, pembe, sarı ve siyah seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız tüm okul kırtasiye ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Bu arada, Ofix Outlet sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. Okul ürünleri kategorimizde yüzde 60’ın üzerinde indirim fırsatlarımız devam ediyor. Outlet sayfamızda birbirinden güzel etiketler, katalog dosyalar, levha ve haritalar, klasörler, ambalaj kağıtları ve kuru boyaları uygun fiyat avantajlarıyla sipariş verebilirsiniz.

Yeni sömestrin tüm öğrencilere ve ailelerine başarı ve mutluluk getirmesini diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir