Kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler hangileridir?

Sonbaharı geride bırakıp kışa hazırlandığımız bu zaman diliminde vücudumuzda bazı değişiklikler ortaya çıkıyor. Gün ışığından yeterince yararlanamadığımız için vücudumuzdaki melatonin (uyku hormonu) miktarı artıyor. Vücut ısımızı korumak için kan dolaşımımız yavaşlıyor, sodyum ve potasyum ihtiyacımız artıyor. Sağlıklı beslenemediğimiz zaman bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Karbonhidrat tüketimimiz arttığı için kalp sağlığımız zarar görüyor. Oysa yeşil sebzeler, hem kalp sağlığımızı koruyor, hem de kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ispanak

Kış aylarının en fazla tüketilen yeşil sebzelerinden biri olan ıspanak, kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde ilk sırada değerlendirilebilir. Besin değeri açısından son derece zengin bir sebze olan ıspanakta demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi maddeler ile A ve C vitaminleri, folik asit ve lif bulunmakta. Özellikle de bitkisel demir için iyi bir kaynak olan ıspanak, kan dolaşımının düzene girmesinde ve kötü kolesterolün düşmesinde oldukça etkin. Fakat, ıspanağı fazla pişirmeden tüketmek gerekiyor. Aslında en güzeli, buharda haşlama yöntemiyle pişirmek. Ve tabii, ıspanak tüketiminizi arttırmak adına ıspanaklı börek ve benzeri yiyeceklerden uzak durmanızı da tavsiye ederiz. Özellikle de kış aylarında karbonhidrat tüketiminiz ne kadar artarsa, kalp sağlığı konusunda o kadar çok sorun yaşayabilirsiniz. 

Beyaz Lahana

Kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde ikinci sırada beyaz lahanayı değerlendirebilirsiniz. Turpgiller ailesine ait beyaz lahananın besin değeri oldukça yüksek olduğu halde kalorisi çok düşük. 100 gramında yaklaşık 25 kalori bulunan beyaz lahana kalsiyum, sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengin. Beyaz lahanada ayrıca, bol miktarda lif ve protein ile B, C ve E vitaminleri bulunmakta. Bu bileşimi sayesinde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan beyaz lahana, kan damarlarının açık ve akıcı olmasına büyük katkı sağlıyor, kötü kolesterolü düşürüyor. Kalp ve dolaşım sisteminizin sağlığını korumak için beyaz lahanayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Üstelik, tencere yemeği olarak son derece lezzetli bir sebze olan beyaz lahanayı, dilerseniz salata içinde çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Pırasa

Lif yönünden en zengin kış sebzelerinden biri olan pırasa, kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde yer almakta. Ülkemizde daha çok zeytinyağlı olarak tüketilen pırasa, etle birlikte tencere yemeği olarak da tüketilebilmekte. A, C ve K vitaminleri bakımından zengin bir besin olan pırasa, kanı temizliyor, damar sertliğine iyi geliyor. Pırasanın içindeki kaempferol isimli flavonid, damarları aktif oksijen moleküllerine ve diğer hasarlara karşı güçlendirmekte. İçerdiği folat sayesinde kalp damar hastalıklarına yol açan homosistein isimli amino asidin miktarını azaltmakta. Aynı zamanda da bağırsak dostu sebzeler içinde yer alan pırasa, kür olarak uygulandığında şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlere de iyi gelmekte.

Brokoli

Küçük yeşil yumrular halinde hemen her mevsim sofraları süsleyen brokoli, ülkemizde daha çok salata olarak tüketilmekte. Görüntüsü karnabahara benzeyen brokolide yüksek miktarda A, C, E ve K vitamini ile oksidan madde bulunmakta. Bu bileşimi sayesinde atardamarların kan pompalamasını kolaylaştıran brokoli, kış aylarında oksijen yetersizliği nedeniyle kalp ve damar sisteminde gelişen hasarları önlemede oldukça etkin. Kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde brokoli, oksijen yetersizliğine bağlı olarak gelişen kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahip. Özel lifleri sayesinde ayrıca, sindirim sistemini güçlendiriyor ve bağırsak iltihaplarının ilerlemesini yavaşlatıyor. Brokoliyi salata olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız, sarımsaklı yoğurtla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem acı tadını bastırır, hem de besin değerini yükseltebilirsiniz.

Semizotu

Ülkemizde hem salatası, hem de yemeği oldukça beğenilen semizotu, düşük kalorili bir besin olduğu için diyetler içinde sıkça yer almakta. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin bir sebze olan semizotu, kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde özel bir öneme sahip. Omega-3 sayesinde kötü kolesterolü düşürüyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendiriyor. Balık sevmeyenler için en önemli omega-3 kaynaklarından biri olan semizotu ayrıca, A ve C vitaminleri ile çeşitli oksidanlar ve karotenoidler bakımından da oldukça zengin. Kış aylarında semizotunu salata veya yemek şeklinde düzenli olarak tüketirseniz, kalp ve beyin sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. 

Kalp sağlığına iyi gelen yeşil sebzeler içinde ayrıca taze soğan, bezelye ve fasulyeden de faydalanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir