Kapsül kahve nedir ve nasıl yapılır?

Ofiste veya evde en çok tükettiğimiz sıcak içeceklerden biri olan kahveler söz konusu olduğunda geniş bir ürün yelpazesinden bahsedebiliriz. Kahve pazarının dünya genelinde büyümesiyle birlikte yeni ürün tipleri ortaya çıkıyor. Ve kahve severlere farklı kahve deneyimleri sunuluyor. Ülkemizde kullanımı her geçen gün artan kahve çeşitlerinden biri olan kapsül kahveler ofiste veya evde kahve tüketimine farklı bir boyut kazandırmakta. Kapsül kahve makinesi sayesinde tek içimlik filtre kahve, espresso, latte veya diğer kahve çeşitlerini kolayca tüketime hazır hale getiren kapsül kahveler, Ofix.com kullanıcıları arasında da büyük ilgi görüyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kapsül kahve hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Kapsül kahveyle henüz tanışmadıysanız, bu ürünleri bir an önce deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Eğer kapsül kahve nedir, kapsül kahvenin avantajları nelerdir, kapsül kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kapsül kahve nedir?

Ülkemizde sıcak içecek kategorisinde en fazla tüketilen içeceklerden biri kahvedir. Kahvenin hemen her çeşidi ülkemizde çok sevilmekte. Kahve pazarı sürekli büyürken pazara yeni ürün çeşitleri girmeye devam ediyor. Diğer kahve çeşitlerine oranla bu ürünlerin yeni bir ürün çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Kapsül kahve kısaca, tek kullanımlık kahve çeşididir. Nitekim kahve çeşitleri içinde bu ürünler en çok çekirdek kahveye benzer. Ancak bu ürünlerin çekirdek kahveden önemli bir farkı vardır. Çekirdek kahve çeşitleri yüksek gramajda satın alınır ve kullanım sırasında genellikle çok miktarda kahve çekirdeği tek seferde öğütülür. Gün içinde tüketilmeyen çekirdek kahve bayatlamaya başlar. Tadında ve aromasında ciddi derecede azalma meydana gelir. Bayat çekirdek kahvenin tadı ve aroması taze çekirdek kahveye oranla ciddi derecede düşüktür. Bu yönüyle bu ürünlerin çok önemli bir avantajı vardır. Tek kullanımlık olmaları, dilediğiniz her an taze kahveye ulaşmanızı sağlar. Dolayısıyla bu sayede çekirdek kahvenin tazeliğini yitirmesi sorunuyla karşılaşmazsınız. 

Kapsül kahvenin hazırlanması çekirdek kahveye oranla çok daha pratiktir. Bu ürünleri hazırlamak için kullanılan kapsül kahve makinesinin içine üründen bir adet koyup makineyi çalıştırmanız yeterli. Kahve hazırlamak için başka bir işleme gerek yok. Böylelikle lezzetli bir kahveye ulaşabilirsiniz. Oysa çekirdek kahve çeşitlerinin içime hazır hale getirilmesi için kavurma, öğütme, pişirme gibi farklı aşamalar söz konusu. Bu aşamaların düzgün şekilde gerçekleşmemesi kahvenin tadını bozar. Fakat bu ürünleri hazırlamak daha kolaydır. Üstelik ürünün içindeki çekirdek kahve, kullanım öncesinde havayla temas etmez. Bu nedenle bayatlamaz. Dolayısıyla tazeliğini korur. Havayla temas eden ürünlerde havadaki nem nedeniyle aroma kaybı gerçekleşir. Haliyle ofiste veya evde kullanacağınız basit bir tutucu bile taze kahve konusunda hızlı ve kolay çözümler sunar. Üstelik kahve kapsül standı mutfağınıza dekoratif bir güzellik kazandırır. Filtre kahve kapsül çeşitleri ile farklı kahve çeşitlerini kendiniz veya misafirleriniz için kolayca hazırlarsınız.

Kapsül kahvenin avantajları nelerdir?

Kahveyi çok sevsek de bazı kahve türlerini hazırlamada ciddi zorluklar çekebiliyoruz. Marka tercihimiz ne yönde olursa olsun, bazı kahve çeşitlerinin özellikle ofis ortamında hazırlanması oldukça zor olabilmekte. Günlük iş tempomuz içinde daha çok hazır kahve ve Türk kahvesiyle yetinirken filtre kahve, espresso, latte gibi kahve çeşitlerini hazırlamak için pek vaktimiz olmayabiliyor. Ofiste kahvemizi kendimiz hazırlayacaksak çoğu zaman Türk kahvesi yapmaya bile üşenebiliyor, hazır kahve çeşitleriyle yetinebiliyoruz. Bu gibi durumlarda kahveye ulaşımımızı kolaylaştıran araçlar ve yöntemler kullanmak iyi bir seçimdir. Günlük iş yükünüz nedeniyle lezzetli bir kahve deneyimlemek için vakit bulamıyorsanız bu ürünlerle bu deneyimi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kapsül kahveler tek kullanımlık olduğu için her zaman taze kalır. Üstelik farklı kahve çeşitlerine erişimi kolaylaştırır. Bunları hazırlamanın kolay olması en önemli avantajlarıdır. Ayrıca maliyet bakımından da bu ürünler daha avantajlıdır. Örneğin dışarıda içeceğiniz lattenin yarı fiyatına ofiste veya evde bu ürünlerle latte keyfi yaşarsınız. 

Kapsül kahve tek kullanımlıktır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bu ürünlerin en önemli özelliği ve avantajı tek kullanımlık olmalarıdır. Ofiste veya evde canınız filtre kahve veya espresso çektiğinde filtre kahve makinesi kullanarak kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Ancak çekirdek kahveyi bir dizi işlemden geçirmeniz gerekir. Filtre kahve makinesinde tek içimlik kahve hazırlamak pek tercih edilmez. Filtre kahvenin hazırlanışı zaman alır. Kahve çekirdeklerinin kavrulması veya öğütülmesi gibi işlemler yüksek hacimlerde gerçekleştirilir. Oysa kapsül kahveler tek kullanımlık olduğu için bu gibi işlemlere gerek duymaksızın kahveye erişimi sağlar. Yeni bir ürün tipi olarak bu ürünler, ofislerde ve evlerde tek içimlik kahve ihtiyacına çözüm olarak geliştirildi. Bu ihtiyacı karşılamak için üretilen makineler, filtre kahve makinelerine oranla pek çok avantaja sahip. Bu ürünlerin tek kullanımlık olması, her seferinde ihtiyaca uygun bir kahve tüketimini olanaklı kılıyor. Bu sayede israf önlendiği gibi, kahvenin tadının bozulmasının da önüne geçiliyor. Filtre kahve kapsül çeşitlerini kullanarak tek içimlik filtre kahveye kolayca ulaşmak mümkün.

Kapsül kahve her zaman tazedir.

Ofis ortamında kahveyi taze tutmak her zaman kolay olmamakta. Özellikle Arabica kahve çekirdekleri ortamdaki nem ve diğer koşullardan oldukça kolay etkilenir. Ülkemizde çok sevilen Arabica kahve çekirdekleri taze tüketilmeleri durumunda çok güzel bir aroma verir. Ve damakta güzel bir lezzet bırakır. Ancak ofis ortamında kahve çekirdeklerini taze şekilde saklamak kolay değildir. Bunun için ister kahve kutusu, isterseniz cam kavanoz kullansanız da kahve çekirdekleri havayla temas ettiğinde doğal özelliklerini yitirmeye başlar. Kahve çekirdeklerini klimalı bir ortamda saklamak daha zordur. Çünkü kahve çekirdekleri yanlış klima kullanımı nedeniyle ortamda bozulan nem dengesinden kolayca etkilenir. Bu ürünlerin tek kullanımlık olması, sürekli taze kalmalarını sağlayan en önemli avantajlarından biridir. Kapsülün ağzı kapalı olduğu için kahvenin havayla temasının kesilmesi, her zaman taze kalmasını sağlar. Bu ürünler makine içine konup makine çalıştırılıncaya kadar havayla temas etmez. Stand veya tutucu üzerindeki kahveler de yine dış koşullardan etkilenmez. 

Kapsül kahve ile farklı kahve deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Kahve keyfi söz konusu olduğunda geniş bir ürün çeşitliliğinden bahsedilebilir. Ülkemizde Türk kahvesi ve hazır kahve çeşitleri daha çok ilgi görse de espresso bazlı kahve çeşitlerine talepler de her geçen gün artıyor. Bu kahve çeşitlerinden latte, mocha, cortado gibi kahve çeşitlerini filtre kahve makinesinde hazırlamak oldukça zahmetlidir. Bunlar için çekirdek kahve, süt ve su miktarını doğru şekilde ayarlamak ustalık gerektirir. Basit gibi görünen bir süt köpürtme işlemi bile doğru ölçü kullanılmadığında kahvenin lezzetinin bozulmasına yol açar. Dahası, kahvede asidite bağlamında kahve çekirdekleri arasında önemli farklar mevcuttur. Gün içinde yoğun aromalı bir kahve içtikten sonra daha düşük bir aromalı kahve içmek istediğinizde, filtre kahve makinesi kullanmanız durumunda epeyce zahmet çekersiniz. Oysa bu ürünler bu gibi durumlarda hızlı ve pratik çözümler sağlar. Yoğun aromalı bir kahve istediğinizde uygun kapsülü makineye yerleştirin. Düşük aromalı bir kahve istediğinizde de yapmanız gereken tek şey doğru kapsülü makineye yerleştirmektir. 

Kapsül kahve daha ekonomiktir.

Ofiste veya evde bu ürünleri kullanmanın en önemli avantajlarından biri de maliyettir. Dışarıda daha yüksek bir fiyata içilebilecek kahve çeşitleri, uygun bir makineyle daha düşük bir maliyetle elde edilebilir. Üstelik lezzet bakımından aynı standartları tutturmak mümkün. Kapsül kahve makinesi üzerinde bulunan seçenekler kısmında, hazırlamak istediğiniz kahve çeşidini kolaylıkla seçebilirsiniz. Kapsül kahvenin en önemli avantajlarından biri, tüm damak zevklerine hitap eden geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Farklı renklere sahip ürünlerden her biri sertlik ve aroma bakımından farklı bir kahve deneyimi sunar. Kahve uzmanı olmayan kişiler bile dilediği kahve çeşidine doğru makineler sayesinde kolayca ulaşır. Maliyet bakımından yarı yarıya tasarruf sağlamak mümkün. Ofiste veya evde uygun bir makine kullanarak içecek giderlerinizden tasarruf yapabilirsiniz. Bu ürünlerin fiyatları internet üzerinden verilen siparişler sayesinde daha da ekonomik hale gelir. Online alışveriş sitelerinin kampanyalarını takip ederek uygun fiyata en güzel ürünleri almanız mümkün.

Kapsül kahve nasıl yapılır?

Kapsül kahve yapımı sırasında, bu iş için özel olarak tasarlanan kapsül kahve makinelerinden yararlanılır. Bu makineler, kapsül içindeki kahveyi tüketime hazır hale getiren işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Filtre kahve makinelerinden farklı olarak kapsül kahve makineleri, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve diğer işlemleri tümüyle otomatik olarak sağlar. Öğütülen kahve çekirdekleri tek kullanımlıktır ve taze olarak tüketilir. Kapsül kahve makinesi çeşitlerinde su tankları kahvenin istenilen şekilde demlenmesini sağlar. Suyun basıncını istenilen kahve çeşidine göre ayarlamak mümkün. Su basıncı arttıkça daha köpüklü bir kahve oluşur. Köpüksüz kahve isteyenler ise makineyi daha düşük su basıncında çalıştırabilir. Bu makinelerde su basıncının ayarlanabiliyor olması, içecekleri görsel açıdan mükemmel hale getirir. Hangi kahve çeşidine ne kadar süt koymanız gerektiğini ise ürünün üzerindeki kullanım talimatlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Tıpkı dışarıda içilen kahveler gibi ofiste veya evde kapsül kahve çeşitleriyle damak zevkinize uygun ve estetik yönden çok güzel kahveler hazırlayabilirsiniz. 

Nespresso kapsül kahve nedir?

Kapsül kahve severlerin iyi tanıdığı ürünlerden biri Nespresso kapsül kahvedir. Kahve pazarında dünya devlerinden biri olan Nestle bünyesinde faaliyet gösteren Nespresso SA şirketi, kapsül kahve ve kapsül kahve makinesi üretiminde lider oyunculardan biri konumunda. Üretimini gerçekleştirdiği Nespresso makinelerinin kullanımı, ofislerde ve evlerde her geçen gün artıyor. Bu ürünleri ister espresso yapmak için, isterseniz espresso bazlı diğer kahve çeşitlerini hazırlamak için kullanabilirsiniz. Nespresso kahvelerinin üretimi İsviçre’de bulunan fabrikalarında gerçekleşmekte. Bununla birlikte Nespresso kapsüllerine dünyanın hemen her ülkesinden erişmek mümkün. Nespresso uyumlu kapsül kahveler de pazarda kolayca bulunabilmekte. Başka bir deyişle, Nespresso makinelerinde Nespresso kapsül kahvenin yanı sıra uyumlu başka kapsül kahvelerini de kullanabilirsiniz. Nespresso kahve konusunda dilerseniz Nespresso doldurulabilir kapsül ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Doldurulabilir ürünleri kullanmak maliyet açısından daha avantajlı olabilir. Bunları tercih etmiyorsanız, Nespresso kahve kapsülünü kullanımın ardından geri dönüşüm kutusu içinde biriktirin. İşi biten kapsülleri bu sayede ekonomiye geri kazandırmak mümkün.

Nespresso kapsül satış noktaları online kanallar üzerinden kolayca ziyaret edilebilmekte. İnternet üzerinden kahve satışı gerçekleştiren hemen tüm sitelerde Nespresso uyumlu kapsül kahve çeşitleri mevcut. Bu ürünlerde her 1 kapsülden 1 bardak kapsül kahveye ulaşmak mümkün. Nespresso kapsül fiyat aralığı piyasa ortalamasına göre makul düzeyde olup genel kullanıcıların alım gücüne uygundur. Piyasada ayrıca Nespresso kapsül standına kolayca erişmek mümkün. Nitekim bu ürünler kapsül kahveleri adeta bir dekoratif obje haline getirmekte. Dilerseniz Nespresso kapsül tutucu çeşitleri ile mutfağınıza farklı bir güzellik kazandırabilirsiniz. Nespresso kapsüllerinin üzerindeki renkler mutfak dekorasyonunuzu tamamlar. Tek kullanımlık ürünleri kullanmıyorsanız, Nespresso çelik kapsül çeşitleri de iyi bir seçimdir. Bunlar tekrar doldurulduğu için doğa dostudur. Üstelik çelik kapsül çeşitleri de yine dekoratif bir obje gibidir. Diğer taraftan Nespresso en iyi kapsül hangisidir diye merak ediyorsanız, duruma göre tek kullanımlık ürünler veya çelik kapsüller daha avantajlıdır.

Dolce Gusto kapsül kahve nedir?

Dolce Gusto kapsül kahve çeşitleri de tıpkı Nespresso gibi Nestle bünyesinde üretilmekte. Bu ürünlerin en önemli özelliği, kapsül kahve lezzetini çikolatayla birleştirerek yumuşak bir içecek sunmasıdır. Dünya çikolata pazarında büyük bir güce sahip olan Nestle‘nin deneyimlerini yansıtan Dolce Gusto kapsül kahve çeşitleri, içeceğin tadına çikolata lezzeti katarak farklı bir deneyim yaşatıyor. Nescafe Dolce Gusto kapsül kahveyi, sütü bol latte çeşitleri hazırlamak için rahatlıkla kullanmak mümkün. Dolce Gusto makineleri 15 bar pompa basıncına kadar çıkar. Böylelikle kahvenin yanı sıra süt ve çikolatanın da farklı lezzetlerini sunar. Dolce Gusto kapsülüne piyasada kolayca erişmek mümkün. Aynı şekilde Dolce Gusto uyumlu kapsüllere de kolayca erişim mümkün. Tek kullanımlık ürünleri tercih etmiyorsanız, Dolce Gusto doldurulabilir kapsül çeşitleriyle de aynı lezzete ulaşırsınız. Mutfağınızda dekoratif bir görüntü yaratmak için ise Dolce Gusto kapsül tutucu iyi bir seçimdir. 

Tchibo kapsül kahve nedir?

Alman markası Tchibo, tüketicilere bu pazarda farklı bir lezzet sunuyor. Kuruluşu 1949 yılına kadar uzanan Tchibo markası, kahve pazarında yeni ürün çeşitleriyle büyümesini sürdürmekte. Tchibo çeşitleri içinde kremalı, karamelli, vanilyalı farklı kahve lezzetleri deneyimlemek mümkün. Bu konuda en fazla merak edilen sorulardan biri, “Nespresso kapsül Tchibo uyumlu mu?” sorusudur. Bu soruya maalesef uyumludur cevabını verememekteyiz. Tchibo kahvelerini en güzel şekilde ancak Tchibo makinelerinde kullanabilirsiniz. Dahası Nespresso kapsül çeşitleri de Tchibo makinelerinde kullanılamamakta. Tchibo kahve kapsülleri konusunda uyumlu farklı seçenekler bulabilirsiniz. Tchibo doldurulabilir kapsül çeşitleri de bu konuda avantaj sağlar. Dilerseniz Tchibo çelik kapsül veya metal kapsül çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz. Tchibo kapsül doldurma işleri maliyet avantajı sağlar. Nespresso ve Dolce Gusto ürünlerinde olduğu gibi Tchibo ürünleri de mutfağınızda dekoratif görüntüler yaratır. Tchibo kapsül tutucu ürünlerini perakende veya online satış kanallarından temin edebilirsiniz. 

Kahve kapsülleri geri dönüştürülebilir mi?

Bu ürünlerin kullanımı her geçen gün artarken kapsüllerin geri dönüşüme kazandırılması konusunda duyarlılıklar da artıyor. Bu ürünler için tercihiniz ne yönde olursa olsun, işi biten kapsülleri geri dönüşüm kutusunda biriktirin. Bu sayede ürünlerin geri dönüşümü gerçekleşir. Bu ürünler geri dönüştürülebilir plastikten üretildikleri için çevreye zarar vermezler. Dolayısıyla ofiste veya evde plastik atıklar için kullandığınız geri dönüşüm kutusu içinde kahve kapsüllerine mutlaka yer verin. Ya da dilerseniz tekrar dolum özelliğine sahip kahve kapsüllerini kullanın. Bu konuda da yine geniş bir ürün çeşitliliği var. İster Nespresso olsun, isterse diğerleri, piyasada bunlarla uyumlu çelik kapsüller mevcut. Ürünlerde plastik materyal olduğu için kullanım sırasında tatları zarar görmemekte. Yine de bunların damak zevkinizi bozduğunu düşünüyorsanız çelik kapsülleri değerlendirmeniz mümkün. Plastik kapsüllerin geri dönüşüme kazandırılması konusunda da çevrenize örnek olmayı ihmal etmeyin. Bunun için basit bir uyarı notu yeterlidir.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden kapsül kahve çeşitlerini incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir