Kapsül kahve nedir ve nasıl yapılır?

Ofiste veya evde en çok tükettiğimiz sıcak içeceklerden biri olan kahveler söz konusu olduğunda geniş bir ürün yelpazesinden bahsedebiliriz. Kahve pazarının dünya genelinde büyümesiyle birlikte yeni ürün tipleri ortaya çıkıyor ve kahve severlere farklı kahve deneyimleri sunuluyor. Ülkemizde kullanımı her geçen gün artan kahve çeşitlerinden biri olan kapsül kahveler ofiste veya evde kahve tüketimine farklı bir boyut kazandırmakta. Kapsül kahve makinesi sayesinde tek içimlik filtre kahve, espresso, latte veya diğer kahve çeşitlerini kolayca tüketime hazır hale getiren kapsül kahveler, Ofix.com kullanıcıları arasında da büyük ilgi görüyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kapsül kahve hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Kapsül kahveyle henüz tanışmadıysanız, bu ürünleri bir an önce deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Kapsül kahve nedir, kapsül kahvenin avantajları nelerdir, kapsül kahve nasıl yapılır, kahve kapsülleri geri dönüştürülebilir mi gibi konular hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kapsül kahve nedir?

Ülkemizde sıcak içecek kategorisinde en fazla tüketilen içeceklerden biri kahvedir. Kahvenin hemen her çeşidi ülkemizde çok sevilmekte. Kahve pazarı sürekli büyürken pazara yeni ürün çeşitleri girmeye devam ediyor. Diğer kahve çeşitlerine oranla kapsül kahvenin yeni bir ürün çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Kapsül kahve kısaca, tek kullanımlık kahve çeşidi şeklinde tanımlanabilir. Kahve çeşitleri içinde kapsül kahve en çok çekirdek kahveye benzetilebilir. Ancak kapsül kahve ile çekirdek kahve arasında çok önemli bir fark vardır. Çekirdek kahve çeşitleri yüksek gramajda satın alınır ve kullanım sırasında genellikle çok miktarda kahve çekirdeği tek seferde öğütülür. Gün içinde tüketilmeyen çekirdek kahve bayatlamaya başlar. Tadında ve aromasında hissedilir derecede azalma meydana gelir. Bayat çekirdek kahvenin tadı ve aroması taze çekirdek kahveye oranla ciddi derecede düşüktür. Bu yönüyle kapsül kahve çok önemli bir avantaja sahiptir. Ürünün tek kullanımlık olması, dilediğiniz her an taze kahveye kolayca ulaşmanızı sağlar. Bu sayede çekirdek kahvenin tazeliğini yitirmesi sorunuyla karşılaşmazsınız. 

Kapsül kahvenin hazırlanması çekirdek kahveye oranla çok daha pratiktir. Kapsül kahve hazırlamak için kullanılan kapsül kahve makinesinin içine bir adet kapsül kahve koyup makineyi çalıştırmanız yeterlidir. Kahve hazırlamak için başka bir işleme gerek duymaksızın kapsül kahveyle lezzetli bir kahveye ulaşabilirsiniz. Çekirdek kahve çeşitlerinin içime hazır hale getirilmesi için kavurma, öğütme, pişirme gibi farklı aşamalar söz konusudur. Bu aşamaların düzgün şekilde gerçekleşmemesi kahvenin tadının bozulmasına yol açar. Kapsül kahve ise pratik bir kullanım imkanına sahiptir. Üstelik kahve kapsülü içindeki çekirdek kahve kullanım öncesinde havayla temas etmediği için bayatlamaz, tazeliğini korur. Havayla temas eden çekirdek kahve çeşitleri, havadaki nem nedeniyle aromasını ciddi oranda kaybeder. Ofiste veya evde kullanacağınız basit bir kapsül kahve tutucu taze kahve konusunda hızlı ve kolay çözümlere ulaşmanızı sağlayabilir. Dilerseniz kahve kapsül standı ile mutfağınıza dekoratif bir güzellik de kazandırabilirsiniz. Filtre kahve kapsül çeşitleri ile farklı kahve çeşitlerini kendiniz veya misafirleriniz için kolayca hazırlayabilirsiniz. 

Kapsül kahvenin avantajları nelerdir?

Kahveyi çok sevsek de bazı kahve türlerini hazırlamada ciddi zorluklar çekebiliyoruz. Marka tercihimiz ne yönde olursa olsun bazı kahve çeşitlerinin özellikle ofis ortamında hazırlanması oldukça zor olabilmekte. Günlük iş tempomuz içinde daha çok hazır kahve ve Türk kahvesiyle yetinirken filtre kahve, espresso, latte gibi kahve çeşitlerini hazırlamak için pek vaktimiz olmayabiliyor. Ofiste kahvemizi kendimiz hazırlayacaksak çoğu zaman Türk kahvesi yapmaya bile üşenebiliyor, hazır kahve çeşitleriyle yetinebiliyoruz. Bu gibi durumlarda kahveye ulaşımımızı kolaylaştıran araçlar ve yöntemler kullanmak iyi bir seçim olabilir. Günlük iş yükünüz nedeniyle lezzetli bir kahve deneyimlemek için vakit bulamıyorsanız kapsül kahveyle bu deneyimi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kapsül kahvenin tek kullanımlık olması, her zaman taze kalması, farklı kahve çeşitlerine erişimi kolaylaştırması ve hazırlanışının kolay olması en önemli avantajlarıdır. Maliyet bakımından da kapsül kahve çeşitlerinin daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin dışarıda içeceğiniz lattenin yarı fiyatına ofiste veya evde kapsül kahve kullanarak lattenizi hazırlayabilirsiniz. 

Kapsül kahve tek kullanımlıktır.

Kapsül kahvenin en önemli özelliği ve avantajı tek kullanımlık olmasıdır. Ofiste veya evde canınız filtre kahve veya espresso çektiğinde filtre kahve makinesi kullanarak kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Ancak çekirdek kahveyi bir dizi işlemden geçirmeniz gerekir. Filtre kahve makinesinde tek içimlik kahve hazırlamak pek tercih edilmez. Filtre kahvenin hazırlanışının zaman alması, kahve çekirdeklerinin kavrulması veya öğütülmesi gibi işlemlerin yüksek hacimlerde gerçekleşmesini gerektirebilir. Kapsül kahve çeşitleri tek kullanımlık olduğu için bu gibi işlemlere gerek duymaksızın kahveye erişimi sağlar. Yeni bir ürün tipi olarak kapsül kahve çeşidi, ofislerde ve evlerde tek içimlik kahve ihtiyacına çözüm olarak geliştirildi. Bu ihtiyacı karşılamak için üretilen kapsül kahve makineleri, filtre kahve makinelerine oranla pek çok avantaja sahip. Kapsül kahvenin tek kullanımlık olması, her seferinde ihtiyaca uygun bir kahve tüketimini olanaklı kılıyor. Bu sayede israf önlendiği gibi, kahvenin tadının bozulmasının da önüne geçilebiliyor. Filtre kahve kapsül çeşitlerini kullanarak tek içimlik filtre kahveye kolayca ulaşabilirsiniz. 

Kapsül kahve her zaman tazedir.

Ofis ortamında kahveyi taze tutmak her zaman kolay olmamakta. Özellikle Arabica kahve çekirdekleri ortamdaki nem ve diğer koşullardan oldukça kolay etkilenir. Ülkemizde çok sevilen Arabica kahve çekirdekleri taze tüketilmeleri durumunda çok güzel bir aroma verir ve damakta güzel bir lezzet bırakır. Ancak ofis ortamında kahve çekirdeklerini taze şekilde saklamak kolay değildir. Bunun için ister kahve kutusu, isterseniz cam kavanoz kullansanız da kahve çekirdekleri havayla temas ettiğinde doğal özelliklerini yitirmeye başlar. Kahve çekirdeklerini klimalı bir ortamda saklamak daha zordur. Çünkü kahve çekirdekleri yanlış klima kullanımı nedeniyle ortamda bozulan nem dengesinden kolayca etkilenir. Kapsül kahvenin tek kullanımlık olması, sürekli taze kalmalarını sağlayan en önemli avantajlarından biridir. Kapsülün ağzı kapalı olduğu için kahvenin havayla temasının kesilmesi, her zaman taze kalmasını sağlar. Kapsül kahve çeşitleri makine içine konup makine çalıştırılıncaya kadar havayla temas etmez. Kapsül kahve standı ve kapsül kahve tutucu üzerindeki kahveler de yine dış koşullardan etkilenmez. 

Kapsül kahve ile farklı kahve deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Kahve keyfi söz konusu olduğunda geniş bir ürün çeşitliliğinden bahsedilebilir. Ülkemizde Türk kahvesi ve hazır kahve çeşitleri daha çok ilgi görse de espresso bazlı kahve çeşitlerine talepler her geçen gün artıyor. Bu kahve çeşitlerinden latte, mocha, cortado gibi kahve çeşitlerini filtre kahve makinesinde hazırlamak oldukça zahmetlidir. Bunlar için çekirdek kahve, süt ve su miktarını doğru şekilde ayarlamak ustalık gerektirir. Basit gibi görünen bir süt köpürtme işlemi bile doğru ölçü kullanılmadığında kahvenin lezzetinin kaybolmasına yol açar. Dahası, kahvede asidite bağlamında kahve çekirdekleri arasında önemli farklar mevcuttur. Gün içinde yoğun aromalı bir kahve içtikten sonra daha düşük bir aromalı kahve içmek istediğinizde filtre kahve makinesi kullanmanız durumunda epeyce zahmet çekebilirsiniz. Oysa kapsül kahve çeşitleri bu gibi durumlarda hızlı ve pratik çözümler sağlamakta. Yoğun aromalı bir kahve istediğinizde uygun kapsülü makineye yerleştirebilirsiniz. Düşük aromalı bir kahve istediğinizde de yapmanız gereken tek şey doğru kapsülü bulup makineye yerleştirmektir. 

Kapsül kahve daha ekonomiktir.

Ofiste veya evde kapsül kahve kullanmanın en önemli avantajlarından biri de maliyet konusundadır. Dışarıda daha yüksek bir fiyata içilebilecek kahve çeşitleri, kapsül kahve makinesi kullanılarak ofiste veya evde daha düşük bir maliyetle sağlanabilir. Üstelik lezzet bakımından aynı standartları tutturmak mümkündür. Kapsül kahve makinesi üzerinde bulunan seçenekler kısmında, hazırlamak istediğiniz kahve çeşidini kolaylıkla seçebilirsiniz. Kapsül kahvenin en önemli avantajlarından biri tüm damak zevklerine hitap eden geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Farklı renklere sahip kapsül kahve çeşitlerinden her biri sertlik ve aroma bakımından farklı bir kahve deneyimine ulaşmanızı sağlar. Kahve uzmanı olmayan kişiler bile dilediği kahve çeşidine kapsül kahve makinesi sayesinde kolaya ulaşabilir. Maliyet bakımından yarı yarıya tasarruf sağlamak mümkündür. Ofiste veya evde kapsül kahve makinesi kullanarak kahve giderlerinizden tasarruf yapabilirsiniz. Kapsül kahve fiyatları internet üzerinden verilen siparişler sayesinde daha da ekonomik hale gelir. Online alışveriş sitelerinin kampanyalarını takip ederek uygun fiyata kapsül kahve seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. 

Kapsül kahve nasıl yapılır?

Kapsül kahve yapımı sırasında, bu iş için özel olarak tasarlanan kapsül kahve makinelerinden yararlanılır. Bu makineler, kapsül içindeki kahveyi tüketime hazır hale getiren işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Filtre kahve makinelerinden farklı olarak kapsül kahve makineleri, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve diğer işlemleri tümüyle otomatik olarak sağlar. Öğütülen kahve çekirdekleri tek kullanımlıktır ve taze olarak tüketilebilir. Kapsül kahve makinesi çeşitlerinde su tankları kahvenin istenilen şekilde demlenmesini sağlar. Suyun basıncını istenilen kahve çeşidine göre ayarlamak mümkündür. Su basıncı arttıkça daha köpüklü bir kahve elde edilir. Köpüksüz kahve isteyenler ise makineyi daha düşük su basıncında çalıştırabilirler. Kapsül kahve makinesi çeşitlerinde su basıncının ayarlanabiliyor olması, görsel açıdan kapsül kahve çeşitlerini mükemmel hale getirir. Hangi kahve çeşidine ne kadar süt koymanız gerektiğini ise ürünün üzerindeki kullanım talimatlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Tıpkı dışarıda içilen kahveler gibi ofiste veya evde kapsül kahve çeşitleriyle damak zevkinize uygun ve estetik yönden çok güzel kahveler hazırlayabilirsiniz. 

Nespresso kapsül kahve nedir?

Kapsül kahve severlerin iyi tanıdığı ürünlerden biri Nespresso kapsül kahvedir. Kahve pazarında dünya devlerinden biri olan Nestle bünyesinde faaliyet gösteren Nespresso SA şirketi, kapsül kahve ve kapsül kahve makinesi üretiminde lider oyunculardan biri konumunda. Üretimini gerçekleştirdiği Nespresso makinelerinin kullanımı ofislerde ve evlerde her geçen gün artıyor. Bu ürünleri ister espresso yapmak için, isterseniz espresso bazlı diğer kahve çeşitlerini hazırlamak için kolayca kullanabilirsiniz. Nespresso kahvelerinin üretimi İsviçre’de bulunan fabrikalarında gerçekleşmekte. Nespresso kapsül kahve çeşitlerini dünyanın hemen her ülkesinde bulmak mümkün. Nespresso uyumlu kapsül kahveler de pazarda kolayca bulunabilmekte. Başka deyişle, Nespresso makinelerinde Nespresso kapsül kahvenin yanı sıra uyumlu başka kapsül kahveleri de kullanabilirsiniz. Nespresso kahve konusunda dilerseniz Nespresso doldurulabilir kapsül ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Doldurulabilir ürünleri kullanmak maliyet açısından daha avantajlı olabilir. Bunları tercih etmiyorsanız Nespresso kahve kapsülü, kullanımın ardından geri dönüşüm kutusu içinde biriktirilebilir. İşi biten kapsüller bu sayede ekonomiye geri kazandırılabilir. 

Nespresso kapsül satış noktaları online kanallar üzerinden kolayca ziyaret edilebilmekte. İnternet üzerinden kahve satışı gerçekleştiren hemen tüm sitelerde Nespresso uyumlu kapsül kahve çeşitlerini kolayca bulabilirsiniz. Bu ürünlerde her 1 kapsülden 1 bardak kapsül kahve elde edilebilir. Nespresso kapsül fiyat aralığı piyasa ortalamasına göre makul düzeyde olup genel kullanıcıların alım gücüne uygundur. Piyasada ayrıca kolayca Nespresso kapsül standı bulabilirsiniz. Bu ürünler kapsül kahveleri adeta bir tür dekoratif obje haline getirmekte. Dilerseniz Nespresso kapsül tutucu çeşitleri ile de mutfağınızda farklı bir estetik görüntü yaratabilirsiniz. Nespresso kapsülleri üzerindeki farklı renkler mutfak dekorasyonunuzu tamamlayabilir. Tek kullanımlık ürünleri tercih etmiyorsanız, Nespresso çelik kapsül çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler tekrar doldurulabildiği için doğa dostu ürünlerdir. Çelik kapsül çeşitleri de yine aynı zamanda dekoratif bir obje olarak kullanılabilir. Nespresso en iyi kapsül hangisidir diye merak ediyorsanız, duruma göre tek kullanımlık ürünler veya çelik kapsüller daha avantajlı olabilir. 

Dolce Gusto kapsül kahve nedir?

Dolce Gusto kapsül kahve çeşitleri de tıpkı Nespresso gibi Nestle bünyesinde üretilmekte. Bu ürünlerin en önemli özelliği, kapsül kahve lezzetini çikolatayla birleştirerek yumuşak içimli bir kahve deneyimi sunması. Dünya çikolata pazarında büyük bir güce sahip olan Nestle‘nin deneyimlerini yansıtan Dolce Gusto kapsül kahve çeşitleri, kahve tadına çikolata lezzeti katarak kahve severlere farklı bir deneyim yaşatıyor. Nescafe Dolce Gusto kapsül kahveyi sütü bol latte çeşitleri hazırlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz Dolce Gusto uyumlu kapsül seçenekleriyle farklı damak zevklerini de deneyimleyebilirsiniz. Dolce Gusto kapsül kahve makinesi çeşitlerinde 15 bar pompa basıncına kadar çıkabilir, kahvenin yanı sıra süt ve çikolatanın farklı lezzetleriyle karşılaşabilirsiniz. Dolce Gusto kahve kapsülü piyasada ve online kanallarda kolayca bulunabilen bir üründür. Dolce Gusto uyumlu kapsüller de yine kolayca bulunabilir. Tek kullanımlık ürünleri tercih etmiyorsanız, Dolce Gusto doldurulabilir kapsül çeşitleriyle de aynı lezzete ulaşabilirsiniz. Mutfağınızda dekoratif bir görüntü yaratmak için Dolce Gusto kapsül tutucu kullanabilirsiniz. 

Tchibo kapsül kahve nedir?

Alman markası Tchibo, kapsül kahve severlere farklı bir lezzet sunuyor. Kuruluşu 1949 yılına kadar uzanan Tchibo markası, kahve pazarında yeni ürün çeşitleriyle büyümesini sürdürmekte. Tchibo kapsül kahve çeşitleri içinde kremalı, karamelli, vanilyalı farklı kahve lezzetleri deneyimlemek mümkün. Bu konuda en fazla merak edilen sorulardan biri, “Nespresso kapsül Tchibo uyumlu mu?” sorusudur. Bu soruya maalesef uyumludur cevabını verememekteyiz. Tchibo kapsül kahve çeşitlerini en güzel şekilde ancak Tchibo kapsül kahve makinesi çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Tchibo kapsül çeşitleri Nespresso makinelerinde kullanılamadığı gibi, Nespresso kapsül çeşitleri de Tchibo makinelerinde kullanılamamakta. Tchibo kahve kapsülleri konusunda uyumlu farklı seçenekler bulabilirsiniz. Tchibo doldurulabilir kapsül çeşitleri de bu konuda önemli bir avantaj sağlayabilir. Dilerseniz Tchibo çelik kapsül veya metal kapsül çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz. Tchibo kapsül doldurma işleri maliyet avantajı sağlayabilir. Nespresso ve Dolce Gusto ürünlerinde olduğu gibi Tchibo ürünleriyle de mutfağınızda dekoratif görüntüler yaratabilirsiniz. Tchibo kapsül tutucu ürünlerini perakende veya online satış kanallarından temin edebilirsiniz. 

Kahve kapsülleri geri dönüştürülebilir mi?

Kapsül kahve kullanımı her geçen gün artarken kahve kapsüllerinin geri dönüşüme kazandırılması konusunda duyarlılıklar da artıyor. Kapsül kahve konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun, işi biten kahve kapsüllerini geri dönüşüm kutusu içinde biriktirebilir, bu sayede geri dönüşüme kazandırabilirsiniz. Bu ürünlerin geri dönüştürülebilir plastikten üretilmiş olmaları, çevreye verilebilecek zararları en alt düzeye indirmekte. Ofiste veya evde plastik atıklar için kullandığınız geri dönüşüm kutusu içinde kahve kapsüllerine yer verebilirsiniz. Ya da dilerseniz doldurulabilir kahve kapsüllerini kullanabilirsiniz. Bu konuda da yine geniş bir ürün çeşitliliğinden bahsedilebilir. İster Nespresso olsun, isterse diğer kapsül kahveler, piyasada tüm kapsül kahveler için uyumlu çelik kahve kapsülleri bulabilirsiniz. Ürünlerin plastik materyalden üretilmiş olmaları kullanım sırasında tatlarında bir bozulma meydana getirmemekte. Yine de kapsül kahveler ile damak zevkinizin bozulduğunu düşünüyorsanız çelik kahve kapsüllerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kahve kapsüllerinin geri dönüşüme kazandırılması konusunda da çevrenize örnek olabilirsiniz. Bunun için basit bir uyarı notu yeterli olabilir. 

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden kapsül kahve çeşitlerini incelemek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir