Karadeniz’de yayla keyfi…

Havaların ısınmasıyla birlikte ülkemizde yayla sezonu açıldı. Sıcak yaz günleri yaklaşırken yapacak olduğumuz bayram tatili, yayla turizminin sezona güzel bir başlangıç yapmasını sağlayacak gibi görünüyor. Ülkemizin en iyi yaylalarına ev sahipliği yapan Karadeniz, yayla turizmi konusunda birbirinden güzel alternatiflere sahip. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Karadeniz’in en iyi 10 yaylası hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayder Yaylası

Listemizin ilk sırasında, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 km uzaklıktaki Ayder Yaylası var. Doğu Karadeniz’de ulaşımın en kolay olduğu yaylalardan biri olan Ayder Yaylası, muhteşem manzarası ve birbirinden güzel trekking parkurlarıyla her yıl yerli ve yabancı çok sayıda misafiri ağırlıyor. 1350 metre yükseklikteki Ayder Yaylası’na ulaşım asfalt yollarla yapılabildiği için yılın tüm zamanları pek çok tur şirketi burada trekking turları düzenlemekte. 1994 yılında milli park, 1998 yılında ise doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder Yaylası’nda ladin ve kayın ormanlarının arasında trekking yapabilir, bölgedeki kaplıcaları ziyaret edebilir, konaklamak için butik otel veya pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Ambarlı Yaylası

Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin ikinci sırasında Ambarlı Yaylası var. Çamlıhemşin’e 46, Çayeli’ne 57 km uzaklıktaki Ambarlı Yaylası, Doğu Karadeniz’in en çok ziyaret edilen yaylalarından biri. Yayladan 3 km uzaklıkta bulunan Ambarlı Gölü’nün etrafındaki kamp alanlarında dilerseniz kamp yapabilir, hiking parkurlarında doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ambarlı Yaylası’nın en güzel noktalarından biri, yüksekliği 3350 metreyi bulan Avgahan. Buraya yapacağınız ziyaretlerde bölgeye yayılan küçük gölleri görebilir, birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Bununla birlikte, Ambarlı Yaylası’nda elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi ile sabit telefon olmadığını belirtelim. Ayrıca, bölgeye toprak yoldan ulaşıldığı için araçla ulaşımın oldukça zor olduğunu da ekleyelim.

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’e 21 km uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası, Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin üçüncü sırasında. Denizden 2050 metre yükseklikte bulunan Pokut Yaylası’nın bir tarafı uçurum, bir tarafı ise dağlarla kaplı ve aşırı engebeli. Adrenalin düzeyi yüksek trekking turları ve yayla gezileri yapmak isteyenler için Pokut Yaylası iyi bir seçim olabilir. Fakat yaylaya özel aracınızla gitmek istiyorsanız, aracınızın zor arazi şartlarına uygun olması gerek. Kaçkarlar içinde en iyi teraslardan biri olan Pokut Yaylası’nda bazı evler ziyaretçilere konaklama hizmeti sunmakta. Bölgedeki diğer yaylalara oranla küçük denilebilecek bu yaylada tüm evlerin önünden yarım saat içinde geçebilirsiniz.

Sal Yaylası

Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin dördüncü sırasında, Pokut Yaylası’na 15 dakika yürüme mesafesindeki Sal Yaylası var. Denizden yüksekliği 2700 metreyi bulan Sal Yaylası’nda muhteşem doğa manzarasının yanı sıra yerel mimarinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Yaylanın bulunduğu tepede herhangi bir dere veya nehir bulunmasa da çevrede ladin ve kestane ağaçlarından yapılmış evlerin görüntüsü muhteşem. En kalabalık zamanlarını Temmuz ve Ağustos aylarında geçiren Sal Yaylası’nda yılın bu zamanları oldukça tenha geçmekte.

Hazindak Yaylası

Listemizin beşinci sırasında, Pokut Yaylası’na 1 saat yürüme mesafesindeki Hazindak Yaylası var. Patika yoldan geçerken yaylada yeşil ve mavinin yüzlerce farklı tonunu görebilirsiniz. Sınırlı sayıda yerleşime ev sahipliği yapan Hazindak Yaylası, doğa gezilerinde keşif yapmayı sevenler için çok iyi bir rota. Rize’nin en güzel zirvelerinden birinde bulunan Hazindak Yaylası’ndaki evlerde ahşap işlemeciliği oldukça gelişmiş düzeyde. Fakat yaylada konaklamak isteyenler için yalnızca 1 tane ahşap otel bulunmakta. Bölge henüz turizme açılmadığı için doğal güzelliklerini bozulmadan günümüze kadar taşımayı başarmış. Hazindak’a çok güzel günübirlik ziyaretler yapabilirsiniz.

Haldizen Yaylası

Demirkapı Yaylası olarak da bilinen Haldizen Yaylası, Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin altıncı sırasında. Trabzon ilimizde Uzungöl’e 16 km uzaklıktaki Haldizen Yaylası’na ulaşım, orman yolundan sağlanmakta. Trabzon’un en güzel yaylalarından biri olan Haldizen’de yayla sezonu Mayıs ayında başlıyor, Ekim ayına kadar devam ediyor. Karadeniz’in en güzel noktalarından biri olan Haldizen Yaylası’nda tertemiz havayı ciğerlerinize çekebilir, birbirinden güzel dağ çiçeklerinin kokusunu duyabilir, asırlık ahşap evlerin yamaçlarından akan derelerde serinleyebilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylası

Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin yedinci sırasında, Trabzon’un Akçaabat ilçesine 34 km uzaklıktaki Hıdırnebi Yaylası var. Yüksekliği 1600 metreyi bulan Hıdırnebi Yaylası, Karadeniz’in en turistik yaylalarından biri. 1998 yılında yapımı tamamlanan tesisler sayesinde yaylada konaklama sorunu giderildi. Bölgede her yıl düzenlenen yayla şenlikleri, ziyaretçilerin Hıdırnebi Yaylası’na akın etmesini sağlıyor. Yöre halkı tarafından Dernek Çimeni olarak da adlandırılan Hıdırnebi Yaylası’ndaki bu şenlikler, Hıdırnebi Derneği tarafından organize ediliyor.

Arsiyan Yaylası

Listemizin sekizinci sırasında, Artvin ilimizin Şavşat ilçesine 40 km uzaklıktaki Arsiyan Yaylası var. Doğal güzelliklerinin yanı sıra efsaneleriyle de meşhur bir yer olan Arsiyan Yaylası’nda yerleşim çok eski zamanlara kadar uzanıyor. Yöre halkının Boğa Efsanesi ve Kız Gölü Efsanesi olarak anlattığı efsaneler, Arsiyan’daki gölleri daha ilginç kılmakta. Gürcistan sınırımıza çok yakın bir yerde bulunan Arsiyan, tarih içinde bir tür uç karakol olarak kullanılmış. Bölgede bulunan tuz kayaları ve kömür madeni, yöre halkının turizmden sonra en önemli geçim kaynaklarını oluşturuyor.

Sahara Yaylası

Şavşat ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan Sahara Yaylası, Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin dokuzuncu sırasında. Artvin ile Ardahan sınırları arasında kalan Sahara Yaylası’ndan geçen Reşat Deresi, bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. Bölgeye özgü orman örtüsü, eşine az rastlanır bitki türlerini içinde barındırmakta. Yüksekliği 1800 metreyi bulan Sahara Yaylası’nda en çok ladin ve köknar ağaçlarına rastlayabilirsiniz. 1994 yılında milli park ilan edilen Sahara Yaylası’nın zengin bitki örtüsü içinde geniş otlaklar ve kaynak suları da yer almakta.

Kümbet Yaylası

Karadeniz’in en iyi 10 yaylası listemizin onuncu sırasında, Giresun ilimizin Dereli ilçesine 30 km uzaklıktaki Kümbet Yaylası var. Yüksekliği 1640 metreyi bulan Kümbet Yaylası da Karadeniz’in en turistik yaylalarından biri. Bölgeye ulaşım asfalt yol üzerinden yapılmakta, yaz aylarında dolmuş seferleri de düzenlenmekte. Bölgede birçok turistik tesis bulunmakta. Her yıl Temmuz ayının ikinci pazar günü düzenlenen şenliklere yurdumuzun birçok bölgesinden ziyaretçiler akın etmekte. Bölgede piknik yapmak için pek çok alan mevcut. Yayla girişinde piknik malzemeleri satın alabileceğiniz birçok satış noktası bulunuyor.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

http://bkaygusuz.com
https://gezimanya.com
https://www.gezipedia.net
https://www.neredekal.com/blog
http://gitmisgibioldum.blogspot.com
https://www.gezilebilecekyerler.com 

İlgili yazılar

  1. çok güzel yerler. Özellikle Şavşat çok güzel gerçekten. Güzel bir blog olmuş,emeğinize sğlık

  2. Muvaffak Gozaydin

    Bir de bu yerleri haritada gosterseniz google map emrinizde. Emeklerinizr tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir