Karnımız neden guruldar?

Karın gurultusu aslında, boş midenin gerçekleştirdiği kasılmalar sonucunda oluşan sesten ibarettir. Sağlıklı her insan, bu gurultuyu gün içinde duyabilir. Ne var ki, karın gurultusunun sık tekrarlayan bir durum haline gelmesi ve şiddetinin yüksek olması, sindirim sisteminde bir şeylerin yanlış gitmekte olduğuna işaret eder. Gün içinde sıkça ve yüksek şiddetli karın gurultusu şikayeti yaşıyorsanız, bu sorunu ihmal etmemelisiniz. Evde veya işte, okulda veya ofiste başkalarının yanında aniden guruldamaya başlayan mideniz nedeniyle kendinizi sosyal açıdan kötü hissedebilirsiniz. Bu durum özgüveninizi sarsabilir, sosyal iletişim becerilerinizi zayıflatabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, karın gurultusu konusunu ele alacağız. Karın gurultusu neden olur, karın gurultusunu önlemek için neler yapmak gerekir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Karın gurultusu nedir?

Halk arasında karın gurultusu olarak bilinen durum aslında midede gerçekleşir. Başka deyişle karın gurultusu, aslında mide gurultusudur. Bununla birlikte, bu durumu ifade etmek için karın gurultusu ifadesi tercih edilmekte. Karın gurultusunu kısaca, boş midede istem dışı gelişen kasılmalar sonucu oluşan ses şeklinde tanımlayabiliriz. Sindirim sistemimiz, ağızdan başlayarak bağırsaklara kadar uzanan bir tüp gibidir. Bu tüp içinde tüm hareketler kaslar sayesinde gerçekleşir. Mideye ulaşan gıda yiyeceklerin öğütülmesi, sindirilmesi ve bağırsaklara taşınması kaslarla sağlanır. Normal şartlar altında mide kasılmaları, dakikada 3 kere meydana gelir. Her kasılmayla birlikte bir miktar hava da midede birikir. Midede eğer herhangi bir sorun yoksa, bu kasılmaları hissetmeyiz. Fakat midede sindirilecek besin yokken gerçekleşen kasılmalar, içerideki hava nedeniyle mideden ses çıkmasına yol açar. Halk arasında karın gurultusu olarak bilinen bu ses, boş midenin gerçekleştirdiği kasılmalardan ibarettir. 

Boş midede oluşan karın gurultusu aslında doğal bir durumdur. Sağlıklı her insan, bu gurultuyu gün içinde duyabilir. Fakat ne var ki, karın gurultusunun sık tekrarlayan bir durum haline gelmesi ve şiddetinin yüksek olması, sindirim sisteminde bir şeylerin yanlış gitmekte olduğuna işaret eder. Sürekli karın gurultusu yaşayan kişiler bu durumu çoğu zaman yalnızca açlıkla ilişkilendirse de sindirim sistemi bozuklukları devam ettiği sürece bu sorun devam eder. Üstelik, mide tokken bile görülebilir. Ne zaman geleceği belli olmayan karın gurultusu şikayetleri nedeniyle kişi, fiziksel olduğu kadar sosyal açıdan da kendisini zor bir durumda hisseder. Evde veya işte, okulda veya ofiste başkalarının yanında aniden guruldamaya başlayan mide nedeniyle kişi, kendisini sosyal açıdan kötü hisseder. Özgüveni sarsılır, sosyal iletişim becerileri zayıflar. Bu nedenlerden dolayı karın gurultusu, ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunlarından biridir. 

Karın gurultusu hangi sağlık sorunlarına işaret eder?

Karın gurultusu şikayetiniz gün içinde sıkça ve yüksek sesle tekrarlıyorsa bu durum, bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bunlar içinde en önemlilerinin huzursuz bağırsak sendromu, gıda intoleransı ve reflü olduğunu söyleyebiliriz. Bu hastalıklar hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan kişiler, karın gurultusu şikayetlerini açlıkla ilişkilendirip geçiştirme eğilimine girer. Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle bu durum olağan bile karşılanır. Fakat ne var ki, sıkça ve şiddetle tekrarlayan karın gurultusu şikayetlerinin açlıkla veya oruçla bir ilgisi yoktur. Kişi bu şikayeti tok karna da yaşayabilir. Dahası, şikayetlerini ihmal etmesi halinde bu hastalıklar büyür ve tedavisi daha zor hale gelebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kişinin vakit geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurarak muayene olması gerekir. 

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Bağlı Karın Gurultusu

Huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Sindirim sistemimizin bir parçası olan kalın bağırsak, normal şartlar altında görevini beynin denetiminde yerine getirir. Kalın bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler, salgıladıkları hormonlar sayesinde beyni uyarır. Ve beyinden gelen uyarılar sayesinde sindirim faaliyetleri düzenli bir şekilde gerçekleşir. Kalın bağırsak ile beyin arasında iletişimi gerçekleştiren kooperatif sinyallerin akışında kopukluk ortaya çıktığında, sindirim sisteminde görevli kasların koordinasyonu bozulur ve bağırsak hareketleri düzensizleşir. Bunun sonucunda dışkının normal geçiş süresi uzar ve mide kasılmaları artar. Dışkı bağırsakta yavaş hareket ederse, bağırsak suyu emeceği için kabızlığa yol açar. Dışkının bağırsaktaki hareketinin hızlanması ise suyu yeterince emilmediği için isale neden olur. Her iki durumda da huzursuz bağırsak sendromu, karın gurultusu şikayetlerinin oluşmasına yol açar. 

Gıda İntoleransına Bağlı Karın Gurultusu

Belirli birtakım besinleri tükettiğinizde midenizde yanma ve bağırsaklarınızda huzursuzluk hissediyorsanız, vakit geçirmeden gıda intoleransı testi yaptırmalısınız. Özellikle laktoz ve glüten içeren besinler gıda intoleransına yol açabilmekte. Metabolizmanın bazı besinlere karşı gösterdiği aşırı duyarlılığı ifade eden gıda intoleransı, karın gurultusu şikayetlerini dayanılmaz hale getirebilmekte. Örneğin süt içtiğinizde karnınız aşırı şekilde gurulduyor ve bağırsak hareketleriniz bozuluyorsa, bunun nedeni sütün içindeki laktozun sindirim sisteminiz tarafından sindirilememesi olabilir. Bu konuda kesin tanının konulabilmesi için bir sağlık kurumunda gıda intoleransı testi yaptırmanız gerekir. Ve tabii, bu gibi şikayetlere yol açan besinlerden uzak durmalısınız. Laktoz intoleransınız varsa normal süt yerine laktozsuz süt içmeyi tercih edebilirsiniz. Sütün yanı sıra fındık ezmesi, yer fıstığı, bezelye, tereyağı gibi yiyecekler de gıda intoleransına yol açabilir. Bu gibi besinlerin tüketiminin hemen ardından başlayan karın gurultusu gıda intoleransına işaret ediyor olabilir. 

Reflüye Bağlı Karın Gurultusu

Reflü hastalığı kısaca asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağza kadar yer değiştirmesi durumudur. Reflü hastalarının ağzında oluşan acı tat bu hastalığın en önemli işaretlerinden biridir. Hasta eğer boğazında bir yumru oluştuğu hissine kapılıyorsa, yemek borusunun iç tarafında gelişen ödem nedeniyle hastada atipik reflü gelişmiş olabilir. Reflü hastalığı da yine sindirim sisteminin düzgün çalışmamasına ve karın gurultusu şikayetlerinin oluşmasına neden olur. Reflü hastalarında yemek borusu, kendini asitten veya safralı mide içeriğinden koruyamaz. Mide salgılarının yemek borusu veya ağza kadar yer değiştirmesi sonucu mide kasları düzgün şekilde çalışmaz. Oluşan kasılmalar havayla birleştiğinde yüksek şiddetli karın gurultusu şikayetlerinin oluşmasına neden olur. 

Karın gurultusunu önlemek için neler yapmak gerekir?

Başta da belirttiğimiz gibi karın gurultusu aslında, boş midenin gerçekleştirdiği kasılmalar sonucunda oluşan sesten ibarettir ve sağlıklı her insan, bu gurultuyu gün içinde duyabilir. Normal koşullar altında bu ses herhangi bir rahatsızlık yaratmaz. Karın gurultusunun sık ve şiddetli tekrarı ise yukarıda belirttiğimiz hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda, karın gurultusundan kurtulmak için bu hastalıkların tedavi süreçlerine başlamak gerekir. Bununla birlikte, gün içinde karın gurultusu şikayetlerinizde azalma sağlamak için sağlıklı beslenmeyi ilke edinmeli, karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekillerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle mevsim geçişlerinde hazır ve ezbere diyetlere itibar etmemelisiniz. Çünkü bu diyetler, mide ve bağırsakların yanı sıra tüm metabolizma için zararlı sonuçlar doğurmakta. Ayrıca, gazlı ve kafeinli içecek tüketiminizi sınırlamalı, stresten uzak durmalı ve uyku sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bu sayede mide ve bağırsaklarınız düzgün çalışır, karın gurultusu şikayetleriniz azalır. 

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Bitki Çayı Rezene 2 g x 20 Adet

Mide ve bağırsak sorunlarına karşı rezene çayının faydalı etkileri öteden beri bilinmekte. İçerdiği B kompleks ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde rezene çayıyla mide ve bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Günde 1 bardak tüketeceğiniz rezene çayı ile safra üretiminizi düzene sokabilir, sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Fakat elbette, herhangi bir sindirim sistemi hastalığını sırf rezene çayıyla iyileştirmek mümkün değildir. Keza hiçbir bitki çayı, herhangi bir hastalığı tek başına iyileştirme gücüne veya imkanına sahip değildir. Bu nedenle bitki çaylarının medikal amaçlı kullanımı doğru değildir. Bitki çayları ancak şikayetlerin azalmasına katkı sağlar. Mide ve bağırsaklarınızda rahatlama sağlamak için Doğadan bitki çayı rezene 2 g x 20 adet ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir