Karton bardak nasıl üretilir?

Ofiste veya ofis dışı ortamlarda içecek tüketiminde karton bardaklar en önemli sarf malzemelerinden biridir. Farklı hacim ve ebatlarda üretimi gerçekleşen karton bardaklar sayesinde içecek tüketimimiz kolaylaşır. Toplu yaşam ve çalışma alanlarında cam bardak kullanmak, bu ürünlerin temizliğini sağlamak zordur. Oysa karton bardaklar içeceklerin hijyenik şekilde tüketimini kolaylaştırır. Hangi sektörde olursa olsun ofislerin en çok sipariş verdiği sarf malzemelerinden biri karton bardaklardır. Peki hiç merak ettiniz mi, karton bardak nasıl üretilir? Gerçekte bu soruyu çok az kullanıcı merak eder. Ancak özellikle baskılı karton bardaklar söz konusu olduğunda bu soru önemli hale gelir. Çünkü üzerinde kendi logo ve tasarımlarının olduğu baskılı karton bardaklar firmalara prestij kazandırır. Kullanıcılar nezdinde itibarını arttırır. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, karton bardak üretimi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Karton bardak imalatı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Karton bardak üretimi niçin önemlidir?

İşyerlerinde, endüstriyel alanlarda, açık mekanlarda içecek tüketimi sırasında karton bardakların büyük bir önemi vardır. Özellikle sıcak içecekler söz konusu olduğunda karton bardaklar, içecek tüketiminin kalitesini ve sağlık koşullarını doğrudan etkiler. Bilindiği gibi kullan-at ürünler içinde plastik bardaklar sıcak içecek tüketimi için uygun değildir. Çünkü bileşimlerindeki kimyasal maddeler ısıyla temas durumunda çözünür. Bu nedenle içeceğin tadı bozulur ve sağlık riskleri ortaya çıkar. Oysa karton bardaklardaki PE kaplama sıcak içeceklerle temas sırasında çözünme yapmaz. Bu sayede içecek tüketiminde sağlık riskleri yaratmaz. Fakat karton bardak üretiminde kullanılan ham maddelerin niteliği bardak kalitesini etkiler. İyi bir karton bardağın sıcaklık direnci yüksektir. Örneğin çay veya kahve gibi sıcak içeceklerle temas sırasında içeceğin tadını bozmayan karton bardaklar kaliteli karton bardaklardır. Fiziksel etkilere dayanıklı ürünler depolama sürecinde kayıp yaratmaz. Karton bardak üretimi sırasında bu konulara dikkat edilmediğinde kayıp ve fire miktarı artar. Aynı zamanda da sağlık riskleri ortaya çıkar. 

Karton bardak üretimi nerede yapılır?

Karton bardakların üretimi, karton bardak fabrikaları veya üretim tesislerinde yapılır. Nitekim karton bardak imalatı yapan firmalar, özel üretim alanlarında bu faaliyetleri gerçekleştirmekte. Günümüzde karton bardaklara yönelik talep her geçen gün artıyor. Özellikle koronavirüs pandemisinden sonra karton bardaklara talep hiç olmadığı kadar arttı. Toplu yaşam ve çalışma alanlarında artan karton bardak talebini karşılamak için üretici firmalar yoğun bir emek sarf etmekte. Üretim süreçlerinde kullanılan otomat makineleri, süreçlerin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlıyor. Bununla birlikte karton bardak makina fiyatları da sürekli artıyor. Buna bağlı olarak karton bardak üretim tesisi maliyeti de artıyor. Bu süreçte rekabet avantajı elde etmek için firmalar bir taraftan maliyeti düşürme yolları arıyor. Bir taraftan da kalite standartlarını yükselten çalışmalara önemli kaynaklar ayırıyorlar. Ülkemizde birçok tekstil, ambalaj, karton, kağıt üreticisi, karton bardak üretimi için çeşitli tesislere sahip. Üretim tesisleri özellikle büyük şehirlerde yoğunlaşıyor. Çünkü bu sayede taşıma maliyetleri azalıyor. 

Karton bardak üretimi için gerekli ham maddeler nelerdir?

Üretici firmalar karton bardak imalatında ham madde olarak en çok selülozdan yapılmış kağıt kullanırlar. Nitekim kağıt üretimi sırasında selüloz en önemli ham maddelerden biridir. Kağıt hamuru içinde selüloz miktarı arttıkça kağıdın kalitesi artar. Oysa selüloz oranı düşük kağıtlar sıcaklığa ve fiziksel etkilere karşı daha az direnç gösterir. Selüloz oranı yüksek kağıt türlerinden Georgia Pacific Amerikan kağıt en kaliteli ham maddelerden biridir. Ancak bu ürünler karton bardak maliyetini arttırır. Piyasada bu ürünlere alternatif başka kağıt çeşitleri de mevcuttur. Selüloz ve kağıdın yanı sıra PE kaplama da karton bardak üretimi sırasında en önemli ham maddelerden biridir. Özellikle sıcak içecek tüketiminde PE kaplama ayrı bir önem kazanır. Çünkü PE kaplama, içeceğin sıcaklığı nedeniyle kağıdın çözünmesini engeller. PE kaplamada aşınma oluşursa içecek kağıtla doğrudan temas eder. Bu nedenle kağıdın bileşimindeki selüloz içeceğe geçer. Ki bu da içeceğin lezzetini bozar. 

Karton bardak üretim makinesi nedir?

Üretici firmaların karton bardak üretimi için kullandıkları makinelere karton bardak üretim makinesi denir. Bu makineler karton bardak üretimi için gerekli niteliklere sahiptir. Ve tüm süreçleri el değmeden tamamlama imkanına sahiptir. Karton bardak üretimi için gerekenler arasında ham maddeler kadar üretim makineleri de önemlidir. Nitekim üretici firmalar karton bardak imalatında yerli veya ithal pek çok makineden yararlanabilirler. Genel olarak baktığımızda karton bardak üretim makinesi fiyatları yerli ürünlerde daha uygundur. Döviz kurlarında gerçekleşen hareketler sonucu ithal ürünlerin maliyetleri giderek artmakta. Yerli üreticiler özellikle büyük şehirler ve çevre illerde yoğunlaşmış durumda. Bu bağlamda örneğin İstanbul, Ankara, İzmir ve çevre illerde karton bardak üretim makinelerine talep daha yüksek. Ülkemizde yakın döneme kadar ithal ürünlerde Kore ve Çin makineleri daha ön plandaydı. Çünkü bu ürünlerin önemli bir maliyet avantajı vardı. Oysa kurlarda gerçekleşen fiyat hareketleri nedeniyle ithal karton bardak üretim makinelerine talebin azaldığını söylememiz mümkün. 

Karton bardak üretimi maliyeti nedir?

Üretim maliyetleri söz konusu olduğunda fiyatlara etki eden birçok faktörden bahsetmek mümkün. Üretimde her şeyden önce ham madde fiyatları maliyeti büyük ölçüde değiştiriyor. Selüloz oranı yüksek kağıtlarda ülkemiz ham madde ithalatçısı konumunda. Dolayısıyla kurdaki hareketlerle birlikte ham madde fiyatları değişiyor. Diğer taraftan işçilik maliyetleri ve nakliye maliyetleri de bu bağlamda önemlidir. Üretici firmanın kapasite kullanımı, kalite yönergeleri ve diğer konular da karton bardak üretim maliyeti konusunda belirleyici faktörlerdir. Bu gibi konularda en doğru ve en güncel bilgileri üretici firmalarla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz lokasyon, istediğiniz karton bardağın hacmi ve ebadı, baskı özellikleri gibi konular üretim maliyetini doğrudan etkileyecektir. Bununla birlikte, piyasa ortalamasına baktığımızda şu sonuca ulaşmamız mümkün. Orta kalite 1 ton karton bardağın üretim maliyeti 10 ile 12 bin lira arasındadır. Bardağın ekstra özellikleri üretim maliyetini arttırır. Yüksek kaliteli karton bardaklarda üretim maliyeti ton başına 20 bin lira ve üzerine çıkmakta. 

Karton bardak üretimi aşamaları nelerdir?

Hangi türde olursa olsun karton bardakların üretiminde 5 temel aşama vardır. Bu aşamalar tasarım, baskı kalıbı üretimi, bobin kesimi, şekillendirme ve ambalajlamadır. Karton bardak imalatçıları ne tür araçlar kullanırlarsa kullansınlar, bu 5 temel aşamaya uygun şekilde hareket ederler. Bardak üretimi konusunda ilerleyen teknolojik imkanlar tüm süreçlerin hızlı ve kolay şekilde bitmesini sağlamakta. Karton bardak imalat makinesi üreticileri, ürünlerin en verimli kullanım şekillerine uygun çözümleri hayata geçiriyor. Bununla birlikte baskılı karton bardak imalatı, tasarım konusunda biraz daha fazla bilgi ve deneyim sahibi olmayı gerektiriyor. Aynı şekilde karton çorba kasesi imalatı da özel bir uzmanlık gerektirmekte. Bu gibi alanlarda hizmet veren firmalar, tasarıma çok önem veriyor. Her ne kadar bu ürünler tek kullanımlık ürünler olsa da müşteri memnuniyetini yüksek tutmak için yapılması gerekenler öncelikle tasarım aşamasında başlıyor. Doğru hacim ve ebat seçimi ile diğer estetik özellikler sonraki süreçlerde gerçekleşen işlerin kalitesini etkiliyor. 

Birinci Aşama: Tasarım

Karton bardak imalatı için öncelikle ürünün tasarlanması gerekir. Nitekim tasarım aşamasında ürünün fiziksel özelliklerine ve estetik niteliklerine karar vermek gerekir. Örneğin bardağın hacmi bu bağlamda önemli bir konudur. Çünkü karton bardaklar arasında en önemli farklardan biri hacim farkıdır. Karton bardakların hacmi oz birimiyle ifade edilir. 1 oz’un karşılığı 29.57 ml’dir. Ev dışı alanlarda 7 oz karton bardaklar daha fazla ilgi görür. Bunların ml cinsinden hacmi yaklaşık 200 ml’dir. 12 oz karton bardaklarda ise hacim 350 ml’dir. Karton bardaklarda hacim arttıkça boyut artar. Hacim ve boyut farkı ürünün gramajını etkiler. Bardak üretimi ile uğraşanlar tasarımı biten ürünlere uygun gramajda kağıt kullanmalıdır. Aksi takdirde ne yazık ki ürünün kalitesi düşer. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra estetik özellikler de tasarım aşamasında netleşmesi gereken bir konudur. Kağıt bardak üretimi öncesinde ürünün rengini belirlemek gerekir. Ürün renginin yanı sıra üründe logo olup olmayacağı da tasarım aşamasında netleşir. 

İkinci Aşama: Baskı Kalıbı Üretimi

Karton bardak üretiminde tasarım aşamasının ardından baskı kalıbı üretimi aşaması başlar. Baskı kalıbı üretimi tüm seri üretim yöntemleri için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bu aşamada oluşacak hatalar üretim zayiatına neden olur. Kağıt bardak üretimi yapan firmalar zayiatı azaltmak için çeşitli teknik imkanlardan yararlanır. Örneğin kağıt besleme konveyörü bu bağlamda önemlidir. Sıcak yapıştırma ünitesi de yine baskı kalıbı üretiminde kaliteyi doğrudan etkiler. İstifleme kutusu ise zayiatı azaltmada etkindir. Karton bardak üretimi için tasarımı gerçekleşen temadaki renk ve boyut gibi özellikler baskı kalıbına şekil verir. Ürünün tasarım aşamasında herhangi bir hata oluşmuşsa bu hatanın ortaya çıkacağı ilk nokta baskı kalıbı üretimidir. Temada renk ve boyut değişimi gibi değişimler, baskı kalıbı üretimine yeni bir form verir. İyi kalitede bir karton bardak üretim makinesi kullanan firmalar baskı kalıbı üretimi konusunda sıkıntı yaşamaz. Kağıt bardak üretimi sırasında baskı kalıpları üretim maliyetlerinin kontrolüne yardımcı olur. 

Üçüncü Aşama: Bobin Kesimi

Kağıt bardak imalatı sırasında baskı kalıbı üretiminden sonra bobin kesimi aşaması başlar. Kağıt bobinler yumuşak dokulu ağaçlardan elde edilir. Özel maddeler sayesinde mukavemeti artan bobinlerde en önemli ham maddeler çam, köknar ve ladin gibi yumuşak dokulu ağaçlardır. Karton bardak üretimi sırasında bobin kesimi, kesim kalıplarıyla gerçekleşir. Bu noktada en önemli konulardan biri makineler arasındaki uyumluluktur. Nitekim baskı makinesi ile kesme makinesi kalıpları birbirine uymazsa kesim sırasında kayıp ortaya çıkar. Bu nedenle bobin kesimi aşaması, tasarım ve baskı kalıbı üretim aşamalarıyla uyumlu şekilde ilerlemek durumundadır. İyi bir kağıt bardak üretim makinesi bobin kesme konusunda entegre çözümlere sahiptir. Karton bardağın üretimi hangi hacimde gerçekleşecekse kesim işlemi buna uygun şekilde gerçekleşir. Örneğin 7 oz karton bardak 69 x 80 x 49 mm ebadındadır. Bobin kesimi aşamasında ebatlarda hata yapmak ürünün uygun standartlara sahip olmasını engeller. Bu da kullanıcılar için mağdur edici bir durumdur. 

Dördüncü Aşama: Şekillendirme

Karton bardak üretimi sırasında şekillendirme aşaması, kesimi biten bobinler üzerinde gerçekleşir. Bu aşamada da yine bardak makinası ile işlem gerçekleşir. Karton bardak üretim makinesi gerekli kalite standartlarına sahipse şekillendirmede herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Kalite standartları altında kalan makineler ve ekipmanlarda bu aşamada çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bununla birlikte makinelerin temizlik ve bakımına da dikkat etmek gerekir. Aksi durumda artan her fire, karton bardak üretim maliyeti konusunda imkanları zorlar. Nitekim “Karton bardak üretimi kârlı mı?” sorusuna cevap verirken birçok unsuru dikkate almak gerekir. Özellikle şekillendirmede artan fire miktarı maliyet artışını beraberinde getirir. Bunun sonucunda kârlılık azalır. Uygun şekle sahip olmayan karton bardaklar müşteri memnuniyetini sağlamaz. Hatta müşteri kaybettirir. Karton bardak üreticisi için itibar kaybına yol açar. Bardak imalatı için iyi bir baskı ve üretim makinesi kullanmak firmanın rekabet gücünü arttırır. Bu makineler fireleri azalttığı gibi, verimliliğin de artmasına katkı sağlar. 

Beşinci Aşama: Ambalajlama

Karton bardak üretiminde son aşamayı ambalajlama oluşturur. İster baskılı, isterse baskısız karton bardak olsun, bu son aşama da diğer aşamalar kadar önemlidir. Çünkü ambalajlama sırasında gerçekleşen hatalar kayıp ve fireye neden olur. Kalabalık ofisler söz konusu olduğunda artan maliyet miktarı ciddi düzeylere ulaşır. Bu da işletme bütçesi üzerinde gereksiz bir yük oluşturur. Karton bardak üreten firmalar ambalajlama malzemesi seçimine de özellikle dikkat eder. Nitekim karton bardak imalat makinesi ne kadar başarılı olursa olsun ambalajlama iyi yapılmazsa zayiat artar. Ambalajlama aşamasında karton bardakların iç içe geçmesi avantaj sağlar. Böylelikle bir taraftan ürünlerin kapladığı hacim azalır. Bir taraftan da nakliye için daha dayanıklı hale gelirler. Üst üste geçen karton bardaklar daha yüksek bir mukavemet kazanır. Aynı zamanda da taşıma maliyetlerinde avantaj sağlar. Fakat ambalajlama iyi ve doğru şekilde gerçekleşmezse ürünlerin zarar görme ihtimali artar. Bu nedenle nakliye sırasında daha fazla zayiat oluşur. 

Karton bardak nereden alınır?

Bu yazımızı bitirmeden önce bu soruya da kısaca cevap vermek istiyoruz. Nitekim karton bardak almak için perakende satış noktalarını veya online satış kanallarını kullanabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda online satış kanalları perakende satışa göre daha ekonomiktir. Bu nedenle kaliteli karton bardak en ucuz online kanallardan temin edilir. Bu bağlamda online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en önemli gider kalemlerinden biri olan karton bardaklara uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm karton bardakları buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir