Kashio Kardeşler, hesap makinelerinin tarihini nasıl değiştirdi?

Dünyaca ünlü Japon teknoloji markası Casio, 70 yıldan uzun bir süredir tüketici elektroniğinde birçok yeniliğe imza attı. Tokyo’da üretim teknolojisi üzerinde çalışan bir mühendis olan Tadao Kashio ve kardeşlerinin oluşturduğu güç birliği, başta hesap makineleri olmak üzere tüketici elektroniğinde pek çok yeniliği beraberinde getirdi. Japonya’nın ilk elektronik hesap makinesini üreten Kashio Kardeşler hesap makinelerinin kullanımını kolaylaştırdı ve yaygınlaştırdı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Kashio Kardeşler‘in hayatından kesitler sunarak hesap makinelerine getirdikleri yenilikleri okurlarımızla paylaşacağız.

Tadao Kashio

Casio markasının kurucusu ve Kashio Kardeşler‘in en büyüğü Tadao Kashio, 1917 yılında Japonya’nın Nankoku şehrinde pirinç tarımıyla geçinen bir ailede dünyaya geldi. 1923 yılında yaşanan Kanto Depremi’nden sonra Kashio ailesi, harabeye dönen şehrin yeniden inşa sürecinde çalışmak için Tokyo’ya göç etti. Ne var ki, Tokyo’da umduklarını bulamadılar. İnşaat işçiliği yapan baba Shigeru Kashio‘nun geliri ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildi. Öyle ki, Tadao‘nun eğitim masraflarını karşılamak için Shigeru Kashio, işe yürüyerek gitmek zorunda kalıyor, günde yaklaşık 5 saati yürümekle geçiyordu.

Böylesi zor şartlar altında çocukluğunu geçiren Tadao, kendisi için yapılan fedakarlıkları görüyordu. Ve günün birinde hem ailesi, hem de Japonya için büyük işler yapmanın hayallerini kuruyordu. 1931 yılında liseden mezun olduktan hemen sonra, yağ kutularını geri dönüştüren bir şirkette işe başladı. Kısa bir süre sonra, askerler için madalya üreten bir şirkette daha iyi bir iş buldu. Çalışkanlığı ve işe bağlılığıyla yöneticilerinin takdirini kazanan küçük Tadao, fabrikanın torna bölümünde operatör çırağı oldu. Kısa sürede işin inceliklerini öğrenerek kendini geliştirmesi ve güzel işler çıkarması üzerine, mesleki bilgisini derinleştirmesi için fabrika sahibi Hiroshi Enomoto tarafından Waseda İşçi Okulu’na (bugünkü Waseda Üniversitesi) gönderildi.

Okulu başarıyla bitirerek mühendis olan Tadao Kashio, bir radyo vanası tesisinde işe başladı. Bu dönemde yakalandığı tüberküloz hastalığı, askerlik görevini yerine getirmesini engelledi. Askere alınmamasının yarattığı üzüntüyü, Japon ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışarak bastırmaya başladı. Atölyede geçirdiği zaman dilimlerinde, üretimi daha kolay ve kaliteli hale getirecek yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar yaptı. 1940’ların ilk yarısında uçaklar için geliştirdiği özel parçalar, Tadao Kashio‘nun ileride birçok teknolojik buluş ve icada imza atacağını göstermişti.

Kashio Seisakujo ve Kashio Kardeşler

1940’lı yıllarda Tadao Kashio, mühendislik becerilerini geliştirmiş ve evlerinin bahçesindeki kulübede uçak malzemeleri üretmeye başlamıştı. Ne var ki, II. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle birlikte uçak malzemesi siparişleri sona erdi. Tadao‘nun askerden dönen kardeşleri uzun süre iş bulamadı. 1946 yılında Tadao Kashio, uygun fiyata iyi bir freze makinesi temin etti ve kızartma tavası, primus sobası, ısıtıcı gibi ev eşyaları üretmeye başladı. Nisan ayında kurduğu Kashio Seisakujo şirketinin piyasaya sunduğu ilk ürünü, yubiwa borusu denilen sigarayı tutan bir parmak halkasıydı. Sigaranın ucuna takılan başlık sayesinde eller boş kalıyor, sigara içerken parmaklar serbestçe kullanılabiliyordu.

Bu buluş ilk bakışta son derece basit gibi görünse de II. Dünya Savaşı’nın ardından büyük ekonomik sıkıntılar çeken ve sigarayı yüksek fiyata içmek durumunda kalan Japonlar arasında büyük ilgi gördü. Basit mekanizmalara sahip ev eşyalarından daha yüksek bir satış başarısı yakalayan yubiwa boruları, Kashio Seisakujo‘nun yeni girişimlerini finanse edebilecek geliri sağladı. İyi bir mühendis olmasının yanı sıra aynı zamanda da iyi bir girişimci ruha sahip olan Tadao Kashio, kardeşlerinin şirketinde çalışmasını çok istiyor, işleri büyütmek için kardeşleriyle iyi bir ekip oluşturacağına inanıyordu. Teklife olumlu karşılık veren ilk kardeş Toshio Kashio oldu.

Toshio Kashio‘nun şirkete katılmasıyla birlikte Kashio Seisakujo, elektronik ürünlere yöneldi. Küçük yaşlardan beri elektronik ürünlere ilgi duyan, henüz 6 yaşındayken okuduğu Thomas Edison biyografisinden etkilenerek mucit olmayı kafasına koyan Toshio Kashio, Tokyo Denki Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimi almış, İletişim Bakanlığı’nda iletişim mühendisi olarak çalışmıştı. Fakat icatlara olan tutkusu nedeniyle işten ayrılıp tüm zamanını icatlarla geçirmeye başlamıştı. Kashio Seisakujo bünyesinde Toshio Kashio‘nun elektronik bilgisi ile Tadao Kashio‘nun mühendislik yeteneği birleşti. Böylece ileride dijital teknolojide Kashio Kardeşler‘in büyük başarılara imza atmalarının önü açılmış oldu. 

Kashio Kardeşler ve Hesap Makineleri

1949 yılı, Kashio Seisakujo için bir dönüm noktası oldu. Tokyo’daki ilk Business Show’da gördükleri hesap makineleri, Kashio Kardeşler‘i çok etkiledi. O güne kadar hesap makineleri, henüz mekanik özellikteydi ve özel birtakım dişliler ve bir krank ya da motor kullanılarak elle çalıştırılmaktaydı. Oysa Business Show’da gördükleri elektrikli hesap makinesinde mekanik aksamın yerine elektrikli aksam kullanılmaktaydı. Dahası, bir Amerikan askeri tarafından kullanılan bu hesap makinesi, klasik kemik abaküs kullanan bir Japon muhasebeciyle yarışa sokulmuş ve Amerika’nın teknoloji alanındaki üstünlüğünü anlatan bir propaganda aracı haline getirilerek Japonların milli gururunu rencide etmişti.

Business Show’da gördükleri elektrikli hesap makinesi devasa büyüklükteydi ve kullanımı hiç de kolay değildi. II. Dünya Savaşı’nın ardından Japonya’nın yükselişinin ancak teknolojik ürünler ile mümkün olduğuna inanan Kashio Kardeşler, bu makineyi nasıl geliştirebileceklerini düşünmeye başladılar. Elektronik ve mühendislik bilgilerini birleştirerek hesap makinelerini geliştirdikleri takdirde hem büyük bir ticari başarıya imza atacaklarına, hem de teknolojik ürünler pazarında ABD gibi güçlü rakiplerle rekabette Japonlara ilham kaynağı olabileceklerine inandılar. Hesap makineleriyle ilgili Ar-Ge çalışmalarını Toshio Kashio bizzat yönetirken, şirketin üretim ve satış faaliyetlerinin sorumluluğunu Tadao Kashio üstlendi. Tadao Kashio‘nun en büyük yardımcısı ise şirkete katılarak pazarlama müdürü olan küçük kardeşleri Kazuo Kashio‘ydu.

Casio Hesap Makineleri

Toshio Kashio yönetiminde sürdürülen Ar-Ge çalışmaları, 1954 yılında ilk meyvesini verdi ve Kashio Kardeşler tümüyle elektronik aksamla çalışan hesap makinesi yapmayı başardı. Bu hesap makinesinde kullandıkları solenoidler, mekanik hesap makinelerinin yaptığı işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yerine getirmekteydi. Üstelik, hesap makinesinin üzerinde 10 tuş vardı ve o güne kadar hesap makinelerinde 100, 1000 ve daha yüksek sayıları göstermek için kullanılan tuşlar gereksiz hale gelmişti. Dahası, mekanik ve elektrikli hesap makinelerinde kullanılan farklı ekranların sayısı teke inmiş, tek ekran üzerinden karmaşık işlemler hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir hale gelmişti.

1957 yılında Kashio Kardeşler, Tadao Kashio öncülüğünde Casio Computer Co.‘yu kurdu ve röle teknolojisine dayanan dünyanın ilk tam elektrikli kompakt hesap makinesi Casio 14-A piyasaya sunuldu. Tamamen elektrikli aksamla çalışan bu ürünler, mekanik hesap makineleri devrinin kapanmasında büyük bir rol üstlendi. 342 elektrik aktarma kullanılarak 14 basamağa kadar toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapabilen bu ürünler, elektronik hesap makineleri tarihi için büyük bir dönüm noktasıydı. Ürünlerin taslakları ise üniversitede makine mühendisliği eğitimi alan ve şirkete katılan en küçük kardeşleri Yukio Kashio tarafından çizildi.

Kashio Kardeşler içinde Yukio Kashio, şirketin seri üretim teknolojileri geliştirmesinde büyük başarılara imza attı. Bu başarıların esas nedeni, Casio hesap makinelerinin geliştirilmesini ve boyutlarının küçülmesini, hatta masa ve cep boylarının üretilmesini olanaklı kılan dijital devreleri geliştirmiş olmasıydı. Şirketin üretim müdürlüğünü üstlenen Yukio Kashio‘nun geliştirdiği bu devreler, hesap makinelerinin seri üretimini sağladığı gibi, fiyatının düşmesini ve yaygınlaşmasını da sağladı. Casio‘nun üretim tesislerinde kullanılan tam otomatik üretim hattının geliştirilmesi ve şirketin yıllık üretim kapasitesinin arttırılmasında da yine Yukio Kashio‘nun rolü büyüktü.

Kashio Kardeşler ve Hesap Makineleri Tarihinde Büyük Değişimler

1960’lı yıllarda Kashio Kardeşler, elektronik hesap makinelerine yeni özellikler ekleyerek daha karmaşık matematiksel işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlandırmayı başardılar. Bu sayede bilimsel hesap makinelerinin geliştirilmesine büyük katkı sağladılar. 1965 yılında piyasaya sunulan Casio 001 modeli, dünyanın bellek işlevine sahip ilk elektronik hesap makinesi unvanını elde etti. Bu ürünler yalnızca Japon pazarında değil, aynı zamanda Avrupa ve Amerika’da da büyük ilgi gördü. Şirketin ilk ihracatı, 1966 yılında gerçekleşti; 1969 yılına gelindiğinde ise toplam üretim miktarı 100 bin sınırına ulaştı.

1970 yılında şirketin hisseleri Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’ında işlem görmeye başladı. 1972 yılında Kashio Kardeşler, Casio Mini ile hesap makinelerinin boyutlarının daha da küçülmesini sağladılar ve kişisel hesap makinelerini geliştirdiler. 1974 yılında kol saatleri pazarına giriş yapan şirket, hesap makineleri alanında sahip olduğu deneyimleri kol saatlerine başarıyla yansıttı. G-Shock kol saatleri ve diğer ürünleriyle Kashio Kardeşler, hesap makinelerini kolda taşınan basit bir araca dönüştürmeyi başarmıştı. 1980’li yıllardan itibaren ürün çeşitliliğini hızla arttıran ve müzik aletlerinden yazarkasalara, film kameralarından dijital kameralara kadar birçok ürün grubunda sayısız başarıya imza atan Casio markası, günümüzde tüketici elektroniği pazarının en güçlü oyuncularından biri olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Ofis dostu Casio hesap makineleri Ofix.com’da!

Kashio Kardeşler‘in hayatından kesitler sunarak hesap makinelerine getirdikleri yenilikleri kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Casio hesap makinelerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Casio DS-3B 14 Haneli Hesap Makinesi

Listemizin ilk sırasında, Casio DS-3B 14 haneli hesap makinesi var. 47.8 x 148 x 186 mm ölçüsünde olan bu ürünlerde bağımsız hafıza, büyük toplam, yüzde tuşu, geri silme tuşu, otomatik üç basamak virgülleme, saat hesaplama gibi özellikler mevcut. Pille veya güneş enerjisiyle kullanabileceğiniz bu ürünler 290 gr ağırlığında. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Casio DJ-240D 14 Haneli Hesap Makinesi

Listemizin ikinci sırasında, Casio DJ-240D 14 haneli hesap makinesi var. 35.7 x 147 x 203.5 mm ölçüsünde olan bu ürünlerde 120 adım işlem kontrolü, iki işlem sonucu karşılaştırma, otomatik işlem gösterimi, bağımsız hafıza, geri silme tuşu, vergi hesaplama gibi özellikler mevcut. Pille veya güneş enerjisiyle kullanabileceğiniz bu ürünler 250 gr ağırlığında. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Casio AX-12 12 Haneli Hesap Makinesi

Listemizin üçüncü sırasında, Casio AX-12 12 haneli hesap makinesi var. Bağımsız hafıza, büyük toplam, geri silme tuşu, otomatik üç basamak virgülleme, ondalık seçici gibi özelliklere sahip bu ürünleri de pille veya güneş enerjisiyle kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Casio ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir