Kavundaki Güzellik Sırları

Yaz meyveleri denildiğinde akla gelen ilk meyvelerden biri kavundur. Sert kabuklu ve sulu meyveler içinde kokusu ve lezzetiyle ülkemizde oldukça beğenilen kavunu genellikle meyve olarak tüketsek de bazen yemeklerde kullanıldığını da görüyoruz. Sıcak yaz günlerinde içimizi serinleten kavunun hem eti, hem çekirdeği, hem de kabuğu cilt sağlığına iyi geliyor, cildin güzelleşmesini sağlıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kavundaki güzellik sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kavundaki güzellik sırları nelerdir?

Kavunun yüzde 95’i sudan oluşuyor. Geri kalan yüzde 5’lik kısmında ise cilt sağlığı için çok faydalı olan A, B, C, E ve K vitaminleri; potasyum, çinko, magnezyum, fosfor, brom ve iyot gibi mineraller; arjinin, strülin ve kolajen gibi amino asitller ile folik asit bulunuyor. Yaz aylarında kavundan doğru bir şekilde yararlanırsanız, cilt sağlığınızı güçlendirip cildinizde gençleşme ve güzelleşme sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, cilt hastalıklarının yalnızca kavun tüketerek veya kavun maskesi uygulayarak iyileşmesinin mümkün olmadığını özellikle belirtelim. Herhangi bir cilt hastalığınız varsa mutlaka hekiminize başvurarak muayene olmalı, kavundan ne şekilde yararlanabileceğinizi hekiminize danışmalısınız. Kavundaki güzellik sırları bağlamında burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca ikincil yöntemler için geçerli olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir.

Cildi nemlendirir ve sıkılaştırır.

Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte cilt gözeneklerimiz açılıyor, vücudumuzun su kaybı artıyor ve cildimizin nem dengesi bozuluyor. Kavun özellikle de kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildinizi nemlendirmek için 1 dilim kavun ve 2-3 tatlı kaşığı süt ile kavun maskesi hazırlayabilir, maskeyi cildinize 10-15 dakika uygulayabilirsiniz. Kavunda bol miktarda bulunan kolajen, cilt hücrelerinin yapı bütünlüğünü korumasına büyük bir katkı sağlıyor ve cildi sıkılaştırıyor. Üstelik, cilt üzerindeki yaraların iyileşmesini de hızlandırıyor.

Kavun maskesinin etkisini arttırmak için içine 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 adet orta boy salatalık rendesi ve 1 yumurta akı karıştırabilirsiniz. Kavundaki güzellik sırları içinde bu uygulamadan daha iyi sonuçlar almak için aşağıdan yukarıya doğru ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yapmalısınız. Kavun maskesinin temizliğinde ise soğuk su kullanmalısınız. Bu sayede cildiniz hem daha iyi sıkılaşacak, hem de daha canlı ve parlak bir görünüm kazanacaktır.

Kan akışını hızlandırır.

Kavunda bulunan arjinin ve strülin amino asitleri, kanı sulandırıp yumuşatarak kan akışını hızlandırmakta ve pıhtılaşmayı önlemekte. Kılcal damarların genişlemesini sağlayan bu maddeler sayesinde cilde daha fazla oksijen taşınıyor ve cilt hücrelerinde biriken toksin maddelerin atılması kolaylaşıyor. Aynı zamanda da serbest radikallerin temizlenmesini sağlayan bu maddeler, yağ yakımını arttırıyor ve ciltteki yağlanmayı önlüyor. Cilt hücrelerinde protein sentezine de yardımcı olan bu maddeler sayesinde cilt hücrelerinizin yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.

Egzama, siyah nokta ve lekelere iyi gelir.

En sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan egzama, artan nem kaybı ve stres ya da kaygı bozukluğu gibi nedenlere bağlı olarak özellikle de mevsim geçişlerinde daha sık ortaya çıkmakta. Ciltte biriken yağ ve kir nedeniyle oluşan siyah noktalar ise temizlenmediğinde kalıcı sorunlara yol açar. Yeme bozuklukları, hava kirliliği ve genetik faktörler sonucu oluşan cilt lekeleri ise tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Kavundaki güzellik sırları bağlamında cilt temizliği ve hücrelerin yenilenmesine kavunun yaptığı katkı oldukça yüksek düzeyde. Nitekim, cilt üzerinde yatıştırıcı etkilere sahip olan kavun maskesi, egzama tedavisinde ve siyah noktalar ile cilt lekelerine karşı kullanılan en iyi yardımcı yöntemlerden biri. Cildinizde parlak ve pürüzsüz bir görüntü oluşturmak için gözeneklerinizde biriken yağ ve kirleri kavun maskesindeki iyot ve krom gibi mineraller sayesinde temizleyebilir, cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Cilt kırışıklıklarını önler.

Kavundaki güzellik sırları bağlamında önemli bir diğer konu da kavunun cilt kırışıklıklarını önlemedeki katkısı. Haftada 2-3 kez yüz ve boyun bölgenize uygulayacağınız kavun maskesi aracılığıyla cildinizde toparlanma sağlayabilir, kavunun anti-aging özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kavun maskesiyle cildinize sağlayacağınız C vitamini desteği, hücrelerde kolajen sentezini aktive eder ve antioksidan üretimine yardımcı olur. Kavun maskesi ayrıca, göz altı morluğu ve göz çevresinde oluşan halkalara da iyi gelmekte.

Cilt kanserine karşı koruma sağlar.

Kavunun içinde yüksek miktarda karotenoid var. Düzenli olarak kavun tüketimi, karotenoid sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini engelliyor, hücre ve dokuları kansere karşı koruyor, okside olmuş proteinleri ve serbest radikalleri C vitaminiyle birlikte etkisiz hale getiriyor. Karotenoid ayrıca, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlıyor ve cilt tahrişi ile kızarıklığı gidermeye yardımcı oluyor.

Cilt kanserini önlemede kavun çekirdeğinin de faydalı olduğu bilinmekte. Nitekim kavun çekirdeği, bitkisel protein ile A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kavun çekirdeğinde ayrıca, yüksek miktarda potasyum, çinko, magnezyum ve fosfor var. Bu sayede kan basıncını düzenliyor, kemikleri güçlendiriyor, diyabet riskini azaltıyor ve makula dejenerasyonunu önlüyor. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir