Kavundaki Güzellik Sırları

Yaz meyveleri denildiğinde akla gelen ilk meyvelerden biri kavundur. Sert kabuklu ve sulu meyveler içinde kokusu ve lezzetiyle ülkemizde oldukça beğenilen kavunu genellikle meyve olarak tüketiyoruz. Kimi zaman yemeklerde kullanıldığını da görüyoruz. Sıcak yaz günlerinde içimizi serinleten kavunun hem eti, hem çekirdeği, hem de kabuğu cilt sağlığına iyi geliyor, cildin güzelleşmesini sağlıyor. Daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için aslında kimyasal bileşiklere, pahalı kozmetik ürünlere ihtiyacınız yok. Kavunla cilt bakımı yaparak cildinizi hem tazeleyebilir, hem de güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Kavunlu maske çeşitleri konusunda yapacağınız tercihler cilt lekeleri, sivilce ve egzama gibi şikayetlerinize karşı etkin çözümler sunabilir. Kavun maskesi lekeler için çok faydalı olduğu gibi, cilt kırışıklıkları ve cilt kanserini önlemede de oldukça faydalıdır. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kavundaki güzellik sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Kavun maskesi, kavun çekirdeği maskesi, kavun çekirdeği sütü maskesi gibi konularda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kavundaki güzellik sırları nelerdir?

Kavunun yüzde 95’i sudan oluşuyor. Geri kalan yüzde 5’lik kısmında ise cilt sağlığı için çok faydalı olan A, B, C, E ve K vitaminleri; potasyum, çinko, magnezyum, fosfor, brom ve iyot gibi mineraller; arjinin, strülin ve kolajen gibi amino asitler ile folik asit bulunuyor. Yaz aylarında cilt bakımı konusunda kavundan doğru bir şekilde yararlanırsanız, cilt sağlığınızı güçlendirip cildinizde gençleşme ve güzelleşme sağlayabilirsiniz. Kavunla yapılan yüz maskesi çeşitleri, cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller için çok güçlü bir kaynaktır. Özellikle yaz aylarında cildin artan nem kaybı nedeniyle oluşan şikayetleri gidermede kavunlu yüz maskesi çeşitleri başarılı sonuçlar verir. Kavunun büyük bölümünün sudan oluşması, cildin ihtiyaç duyduğu su ve nem dengesini sağlamada çok faydalıdır. Sıcak yaz günlerinde kavun maskesi kullananların güneşin zararlı etkileriyle mücadelede daha başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Kavunda bulunan potasyum, çinko, magnezyum, fosfor gibi maddeler, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirdiği için güneşin zararlı etkilerine karşı cildi etkin şekilde korumakta. 

Bununla birlikte, cilt hastalıklarının yalnızca kavun tüketerek veya kavun maskesi uygulayarak iyileşmesinin mümkün olmadığını özellikle belirtelim. Kavundaki güzellik sırları ancak ikincil etkilerde bulunur, bazı şikayetlerin azalmasına iyi gelir. Eğer herhangi bir cilt hastalığınız varsa bir dermatoloji uzmanına başvurmalı, kavundan ne şekilde yararlanabileceğinizi birlikte kararlaştırmalısınız. Cildiniz üzerinde herhangi bir dermokozmetik uygulama varsa, gözeneklerin tıkalı olması durumunda kavunla yüz maskesi uygulamalarından istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Örneğin kavun çekirdeği cilt lekelerine iyi gelir. Ancak cildinizde leke oluşmasına yol açan nedenleri ortadan kaldırmayabilir. Kavundaki güzellik sırları bağlamında burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca ikincil yöntemler için geçerli olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir. Kavunun yüze faydası hakkında paylaşılan bilgiler, cilt hastalıkları konusunda yalnızca önleyici etkide bulunur. Cilt hastalıklarının tedavisi için dermatoloji uzmanlarına başvurmak gerekir. Yaz aylarında kavun maskesi yapanlar daha temiz ve sıkı bir cilde sahip olmaya çalışırken cilt sorunlarını ihmal etmemelidir. 

Cildi nemlendirir ve sıkılaştırır.

Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte cilt gözeneklerimiz açılıyor, vücudumuzun su kaybı artıyor ve cildimizin nem dengesi bozuluyor. Kavun özellikle de kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildinizi nemlendirmek için 1 dilim kavun ve 2-3 tatlı kaşığı süt ile kavun maskesi hazırlayabilir, maskeyi cildinize 10-15 dakika uygulayabilirsiniz. Kavunda bol miktarda bulunan kolajen, cilt hücrelerinin yapı bütünlüğünü korumasına büyük bir katkı sağlıyor ve cildi sıkılaştırıyor. Üstelik, cilt üzerindeki yaraların iyileşmesini de hızlandırıyor. Yılın özellikle bu zaman diliminde internet kullanıcıları arama motorlarında “Kavun maskesi nasıl yapılır?” sorusuna cevap arıyor. 1 dilim kavun ve 2-3 tatlı kaşığı süt ile hazırlayacağınız kavun maskesi, bu konuda standart ölçüdür. Kavun maskesi tarifleri ihtiyaçlara göre farklılık gösterebilir. Kavundaki güzellik sırları bağlamında genel cilt bakımı için kullanacağınız kavun maskesi ile cilt lekelerine karşı kullanacağınız kavun çekirdeği maskesinin tarifi farklı olacaktır. Özellikle cilt lekeleri söz konusu olduğunda kavun çekirdeği sütü maskesi daha başarılı sonuçlar verebilir. 

Cilt lekelerine karşı kavun çekirdeği sütü maskesi hazırlamak için yarım kavunun çekirdekleri, 1 bardak su ve 1 fincan bal kullanabilirsiniz. Malzemeleri blenderdan geçirip kavun çekirdeği sütü maskesi hazırlayabilirsiniz. Kavun maskesinin etkisini arttırmak için içine 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 adet orta boy salatalık rendesi ve 1 yumurta akı karıştırabilirsiniz. Kavundaki güzellik sırları içinde bu uygulamadan daha iyi sonuçlar almak için aşağıdan yukarıya doğru ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yapmalısınız. Kavun maskesi faydaları ancak doğru uygulamalarla elde edilebilir. Lekeler için kavun maskesi uygularken de aynı hareketleri yapmalısınız. Lekelere kavun maskesi uygulaması, yanlış hareketler nedeniyle istenilen sonuçları vermeyebilir. Kavun maskesi faydaları, cildinizin vitamin ve mineralleri daha iyi emebilmesi için dairesel hareketlerle ortaya çıkar. Kavun maskesinin temizliğinde ise normalden biraz soğuk su kullanmalısınız. Bu sayede cildiniz hem daha iyi sıkılaşır, hem de daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Ancak tabii ki suyun fazla soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Kan akışını hızlandırır.

Kavunda bulunan arjinin ve strülin amino asitleri, kanı sulandırıp yumuşatarak kan akışını hızlandırmakta ve pıhtılaşmayı önlemekte. Kılcal damarların genişlemesini sağlayan bu maddeler sayesinde cilde daha fazla oksijen taşınır ve cilt hücrelerinde biriken toksin maddelerin atılması kolaylaşır. Aynı zamanda da serbest radikallerin temizlenmesini sağlayan bu maddeler, yağ yakımını arttırır ve ciltteki yağlanmayı önler. Bu konuda limon da çok faydalıdır ve kavun maskesinin etkisini arttırır. Cilt bakımı için hazırlayacağınız kavun maskesi içinde limon kullanarak hem cildinizde kan akışını hızlandırabilir, hem de cildinizi serbest radikallere karşı daha etkin şekilde koruyabilirsiniz. Kavun maskesi için hangi tür kavun kullanırsanız kullanın, bu faydalı etkileri hepsinde bulabilirsiniz. Kavun çeşitleri konusunda ülkemiz oldukça şanslı bir konumda. Ülkemizde en fazla tüketilen kavun çeşitleri içinde topatan, kantalup, Hasanbey ve Altınbaş kavunları öne çıkıyor. Kavun türleri konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun, bunların hepsi kan akışını hızlandırmada etkili ve faydalıdır. 

Kavunun faydaları konusunda ortaya çıkan bu sonuçlar, “kavun mucizesi” olarak ifade edilmekte. “Kavun maskesi ne işe yarar?” veya “Kavun maskesi neye iyi gelir?” sorularına verilen cevaplar, kavun mucizesinin açıklamasından ibarettir. Eğer doğru şekilde kullanılırsa kavun, diyet yapanlar için bile faydalı olabilir. Diyette kavun ve su tüketmek yağ yakımını kolaylaştırabilir. Cilt üzerinde kan dolaşımını hızlandırma konusunda kavun sütü maskesi kullananlar daha başarılı olabilir. Çünkü kavun sütünde arjinin ve strülin amino asitlerinin oranı daha yüksektir. Kavunun yüze faydaları, kan akışını hızlandırma etkisiyle doğrudan ilgilidir. Cildinizi besleyen hücrelere ne kadar fazla kan gelirse cilt hücreleriniz o kadar sağlıklı olur. Kavundaki güzellik sırları içinde bu size daha güzel bir görünüm kazandırır. Cilt hücrelerinde protein sentezine de yardımcı olan bu maddelerle cilt hücrelerinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun anlamı, daha genç bir görünüme sahip olmaktır. Bu konuda kavunun cilde faydası büyük olduğu için, pek çok kozmetik üründe kavun çekirdeği sütü kullanılmakta. 

Egzama, siyah nokta ve lekelere iyi gelir.

En sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan egzama, artan nem kaybı ve stres ya da kaygı bozukluğu gibi nedenlere bağlı olarak özellikle mevsim geçişlerinde daha sık ortaya çıkmakta. Ciltte biriken yağ ve kir nedeniyle oluşan siyah noktalar ise temizlenmediğinde kalıcı sorunlara yol açar. Yeme bozuklukları, hava kirliliği ve genetik faktörler sonucu oluşan cilt lekeleri ise tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kavundan maske uygulamaları bu konularda istenilen sonuçların alınmasına ciddi bir katkı sağlamakta. Doğal güzellik maskeleri içinde kavun maskesinin en çok cilt lekelerinin tedavisinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Basit ve orta dereceli cilt lekeleri söz konusu olduğunda kavun çekirdeği ile leke tedavisi başarılı sonuçlar verebilir. Kavundaki vitamin ve minerallerin yanı sıra alfa ve beta karotenleri cilt lekelerine iyi gelir. Ancak kavundaki güzellik sırları bağlamında bu etkilerin sınırlarının olduğunu unutmamak gerekir. 

Yeme bozukluğu ve hava kirliliği nedeniyle oluşan cilt lekelerine karşı kavun maskesi başarılı olabilir. Genetik faktörler sonucunda oluşan cilt lekelerine karşı ise kavun maskesi yetersiz kalabilir. Kavundaki güzellik sırları bağlamında cilt temizliği ve hücrelerin yenilenmesine kavunun yaptığı katkı oldukça yüksek düzeydedir. Nitekim, cilt üzerinde yatıştırıcı etkilere sahip olan kavun maskesi, egzama tedavisinde ve siyah noktalar ile cilt lekelerine karşı kullanılan en iyi yardımcı yöntemlerden biridir. Kavundaki güzellik sırları içinde cildinizde parlak ve pürüzsüz bir görüntü oluşturmak için gözeneklerinizde biriken yağ ve kirleri kavun maskesindeki iyot ve krom gibi mineraller sayesinde temizleyebilirsiniz. Bu sayede cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Cilt lekelerine karşı uyguladığınız kavun maskesinden başarılı sonuçlar alamamanız durumunda ise bir dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Genetik faktörler sonucunda oluşan cilt lekelerinin tedavisinde doğal yöntemler bazen yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda medikal çözümler veya dermokozmetik uygulamalar gerekebilir. 

Cilt kırışıklıklarını önler.

Kavundaki güzellik sırları bağlamında önemli bir diğer konu da kavunun cilt kırışıklıklarını önlemedeki katkısıdır. Haftada 2-3 kez yüz ve boyun bölgenize uygulayacağınız kavun maskesi aracılığıyla cildinizde toparlanma sağlayabilir, kavunun anti-aging özelliğinden yararlanabilirsiniz. İnternette kavun çekirdeği maskesi yorumları içinde bu konunun daha fazla ön plana çıktığını görmekteyiz. Kavun çekirdeği ile maske uygulamaları cilt lekelerinde olduğu gibi kırışıklıkları önlemede de oldukça başarılıdır. Kavun maskesi ile cildinize sağlayacağınız C vitamini desteği, hücrelerde kolajen sentezini aktive eder ve antioksidan üretimine yardımcı olur. Kavundaki güzellik sırları içinde haftada hiç olmazsa 1 kez kavun çekirdeği kürü hazırlayarak cildinizi genç tutabilirsiniz. İlerleyen yaşla birlikte cildinizde oluşan elastikiyet kaybı karşısında kavun çekirdeği ile yüz maskesi uygulamaları, pek çok kozmetik üründen daha başarılı sonuçlar verebilir. Kavun maskesi ayrıca, göz altı morluğu ve göz çevresinde oluşan halkalara da iyi gelmekte. 

Sıcak yaz aylarında cilt kırışıklığı şikayetleri daha fazla hissedilmekte. Cildi sıkılaştırmak için evde kolayca yapılabilecek doğal maskeler arasında akla ilk gelen maskelerden biri kavun maskesidir. Kavun maskesi cilde faydaları güçlü olmakla birlikte etkisini ancak düzenli kullanım halinde gösterir. Evde hazırlayacağınız kavuniçi maskesi ile kısa sürede kalıcı bir sonuç elde etmeniz zordur. Cildinizde su kaybına bağlı olarak kırışıklık şikayetini gidermede güçlük çekebilirsiniz. İnternet kullanıcıları “Kavun maskesi nasıl olur?” sorusuna cevap ararken kalıcı bir başarı için düzenli uygulama konusunu ve cildin su kaybınını ihmal etmemelidir. Kavundaki güzellik sırları içinde kavun çekirdeği cilt maskesi cildi nemlendirirken su kaybını önlemede faydalıdır. Ancak düzenli uygulanmadığında etkisiz kalır. Bu noktada akıllara, “Kavun çekirdeği yenir mi?” gibi bir soru gelebilir. Kavun çekirdeğinin cilde faydaları ancak maske uygulamasıyla söz konusudur. Bununla birlikte, kavun çekirdeğini yaş veya kavurarak tüketmenin de metabolizma üzerinde bazı faydalarının olduğunu söyleyebiliriz. Sindirimi kolaylaştırmak ve bağırsakları çalıştırmak bunlar içinde en önemlileridir.

Cilt kanserine karşı koruma sağlar.

Kavunun içinde yüksek miktarda karotenoid bulunur. Düzenli olarak kavun tüketimi, karotenoid sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini engeller. Hücre ve dokuları kansere karşı korur, okside olmuş proteinleri ve serbest radikalleri C vitaminiyle birlikte etkisiz hale getirir. Kavundaki güzellik sırları içinde karotenoid ayrıca, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar ve cilt tahrişi ile kızarıklığı gidermeye yardımcı olur. Cilt kanserini önlemede kavun çekirdeğinin de faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim kavun çekirdeği, bitkisel protein ile A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kavun çekirdeğinde ayrıca, yüksek miktarda potasyum, çinko, magnezyum ve fosfor vardır. Bu sayede kavun çekirdeği kan basıncını düzenler, kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda da diyabet riskini azaltır, makula dejenerasyonunu önler. İyi bir antioksidan olan kavun çekirdeği maske uygulamasıyla cilt kanserine karşı etkin bir koruma sağlar. Özellikle hava sıcaklıklarının yoğun seyrettiği zaman dilimlerinde kavun çekirdeği yüz maskesi uygulamaları, cilt kanseri riskini azaltmada son derece önemlidir. 

Saçlara canlılık kazandırır. 

Kavundaki güzellik sırları bağlamında önemli bir diğer konu da saçlara canlılık kazandırmasıdır. Sıcak yaz aylarında vücutta artan su kaybı, cildin yanı sıra saçları da olumsuz etkiler. Kavun ile cilt bakımı yapılabileceği gibi, aynı zamanda saç bakımı da yapılabilir. Cildiniz için hazırlayacağınız kavun suyu maskesi, saç derinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller için de iyi bir kaynak olabilir. Kavun suyunun yüze faydaları saç sağlığı için de geçerlidir. Yani hücreleri besler, canlandırır, hücrelere kan akışını arttırır, yeni hücre oluşumunu hızlandırır. Kavun çekirdeğinden maske yapıyorsanız, bu maskeyi saçlarınız için de kullanabilirsiniz. Kavundaki güzellik sırları bağlamında saç için hazırlayacağınız kavun çekirdeği maskesinde kavun çekirdeklerini sıcak suda 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Su ılık hale geldiğinde saç derinize masaj yaparak maskenizi uygulayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız beslenir, canlılık kazanır. Aynı zamanda da daha kolay şekil alır ve daha az yağlanır. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir