Kayak yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Efendim, bugün günlerden 14 Şubat, öncelikle tüm Ofix ekibi olarak Sevgililer Günü‘nüzü kutluyoruz. Kış tatillerinin ayrılmaz bir parçası olan kayak sporu, gerekli önlemler alınmadığında birçok yaralanma ve sakatlanmaya yol açabiliyor. Kayak yapmak çok eğlenceli ve keyifli olsa da bazı konulara dikkat edilmediğinde büyük pişmanlıklara neden olabiliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kayak yaparken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Kayak malzemelerinizi doğru seçmelisiniz.

Kayak yapmak için her şeyden önce, doğru malzemeler seçmelisiniz. Kayak yaralanmalarının büyük bir bölümü düşme sonucunda oluşmakta. Uygun olmayan malzeme seçimi, kayak sırasında yaralanma riskini arttırıyor. Kayak malzemeleri içinde en önemlileri kayak, buton, bağlama ve kasktır. Bu malzemeleri seçerken boyunuza, kilonuza ve kayak düzeyinize dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra kayak eldiveni, kayak gözlüğü ve kar maskesini de ihmal etmemelisiniz. Kıyafetleriniz ise rüzgarın şiddeti ve hava sıcaklığına uygun olmalı.

Kayağa yeni başlıyorsanız, yumuşak malzemeler seçmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu malzemeler, düşük hızlı ve geniş yapılı oldukları için kaza ve yaralanma risklerini azaltmakta. Malzeme seçimi konusunda herhangi bir tereddüt yaşıyorsanız, seçimi kayak eğitmeninize bırakabilirsiniz. Doğru kayma tekniklerini öğrenmeniz vakit alacağı için, bu gibi konularda aceleci olmamanızda büyük yarar var. Ayrıca, kendinizi yorgun hissediyorsanız veya yeterince hazır değilseniz kalabalık ve zor parkurlarda kaymamalısınız.

Bağlamalarınız yeterince sıkı olmalı.

Kayak kazaları sırasında oluşan yaralanmaların en önemli nedenlerinden biri, bağlamaların yeterli sıkılıkta olmamasıdır. Kayakçının boyu, kilosu, kayak düzeyi ve kondisyonuna uygun olmayan bağlamalar, kaza risklerinin artmasına neden oluyor. Daha önce bir başkasının kullandığı kayağı kullanacaksanız, kendiniz için gerekli ayarlamaları mutlaka yapmalısınız. Ayarsız bir şekilde başkasının kayağını kullanırsanız, kaza ve yaralanmalardan kendinizi koruyamazsınız. Bağlamanızın yeterince sıkı olması için yardım alabilirsiniz. Bağlamanızı sıktığınızda ayaklarınızda ağrı oluşuyorsa, özel tabanlık veya yumuşatıcı pad kullanabilirsiniz.

Bu konuda ayrıca, kayak botlarınıza da dikkat etmelisiniz. Yere sağlam basmanızı sağlayan kayak botları, vücut hareketlerinizin hızlı ve doğru bir şekilde kayağa aktarılmasını ve dönüşlerin güvenli şekilde gerçekleşmesini olanaklı kılar. Kayak botlarınız ayağınıza tam oturmalı, yeterince sert ve yüksek konçlu olmalı. Bu sayede kayak sırasında kondisyonunuzu istediğiniz düzeyde tutabilir, oluşabilecek ayak bileği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Kayağa yeni başlayanlar için kadınlarda 60-70, erkeklerde ise 80-90 sertlik derecesi uygundur. Kayakta kendinizi geliştirdikçe sertlik derecesini arttırabilirsiniz. Profesyonel kayakçılar sertlik derecesinde 140 gibi yüksek rakamlara çıkabilir.

Kayaktan önce ısınma hareketleri yapmalısınız.

Kayak sporunda hız, güç, dayanıklılık ve aerobik yetenek çok önemli. Kayak yapmadan önce ısınma hareketleri yaparsanız, bu nitelikleri daha kolay kazanabilirsiniz. Vücudunuzu kayağa ne kadar iyi hazırlarsanız, kaza ve yaralanmalardan kendinizi o kadar iyi koruyabilir, kayak keyfinizi arttırabilirsiniz. Kayak yaparken kaslarınız, diziniz ve bel bölgeniz ani hareketlere cevap verebilir olmalı. Bunu sağlamak için hangi ısınma hareketlerini yapmanız gerektiğini kayak eğitmeninizden alabilirsiniz.

Hıza değil, doğru kayma tekniklerine odaklanmalısınız.

Kayak yapmak hem çok eğlenceli, hem de çok tehlikeli olabiliyor. Kayak sırasında hız yapmayı veya birileriyle rekabeti esas alır ve kayma tekniklerinize dikkat etmezseniz kafa travmaları, kemik kırıkları, bağ zorlanmaları, diz ve diz kapağı çıkıkları gibi birçok sağlık sorununa maruz kalabilirsiniz. Kontrolsüz şekilde hızınızı arttırırsanız, kayak pisti kurallarına uymanız zorlaşır ve kendinizin olduğu kadar başkalarının da hayatını riske atmış olursunuz. Özellikle de engebeli yerlerde ve zirveye yakın noktalarda hız yapmaktan kaçınmalı, doğru kayma tekniklerine odaklanmalısınız. Ve kayak yaparken kaskınız ile kayak gözlüğünüzü kesinlikle çıkarmamalısınız.

Düşmekten korkmamalı, doğru düşme tekniklerini öğrenmelisiniz.

Düşme korkusunun yol açtığı sonuçlar bazı durumlarda düşmenin sonuçlarından daha kötü olabilmekte. Kayak eğitiminin en önemli kısımlarından birini oluşturan doğru düşme teknikleri hakkında öğrendiklerinizi uygulamaktan asla çekinmeyin. Kayak yaparken düşmemek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu vücut ağırlığınızı dengelemektir. Denge bozulmuşsa ve düşeceğinizi anladığınız anda, ağırlığınızı öne veya arkaya değil, vücudunuzun kullandığınız kısmına bırakmalısınız. Doğru düşme teknikleri konusunda bilgi eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız, kayak eğitmeninizden bilgi alabilirsiniz.

Tüm okurlarımızın Sevgililer Günü kutlu olsun!

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir