Kazuhiro Tsuga’nın Başarı Hikayesi

Dünya teknoloji devleri arasında Panasonic, geliştirdiği 220 binin üzerinde ürünle pek çok alanda kullanıcı ihtiyaçlarına etkin çözümler sunuyor. Fakat ne var ki, geniş ürün yelpazesi ve farklı ülkelerde devam eden operasyonunu etkin şekilde yönetmesi kolay olmuyor. 2012 yılında Panasonic‘in başkanı olan Kazuhiro Tsuga, temel önceliğinin Panasonic‘in kârlılığı olduğunu açıkladı. Kârlılığı arttırmaya dönük bir dizi çalışmayı başarılı bir şekilde hayata geçiren ve Panasonic‘in gücüne güç katan Kazuhiro Tsuga, verdiği kararlar ve geliştirdiği büyüme stratejileri sayesinde iş dünyasında ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Kazuhiro Tsuga‘nın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kazuhiro Tsuga kimdir?

Kazuhiro Tsuga, 14 Kasım 1956 tarihinde Japonya’nın Osaka kentinde dünyaya geldi. 1979 yılında Osaka Üniversitesi‘nde biyomühendislik eğitimini tamamladı. Mezuniyetinin ardından Panasonic‘te iş hayatına atıldı. 1970’li yıllarda Panasonic, Avrupa ve Amerikan pazarlarında yakaladığı gücü Asya’da da yakalayabilmek için başta Pakistan ve Güney Vietnam olmak üzere birçok ülkede yeni fabrikalar kurmaktaydı. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Japonya’nın teknoloji alanında gerçekleştirdiği atılımlar, Japon teknoloji şirketlerini Avrupa ve Amerikan pazarlarında avantajlı bir konuma getirmişti. Fakat bununla birlikte, Asya pazarında henüz atılması gereken pek çok adım vardı. Teknolojik ürünlere karşı mesafeli duran Asya pazarında sağlanacak başarılar, Japon teknoloji şirketlerinin Batı merkezli teknoloji şirketleriyle rekabetinde stratejik üstünlük sağlayabilirdi.

1980’li yıllarda Kazuhiro Tsuga, Panasonic‘te multimedya geliştirme merkezi müdürü olarak görev yapmaktaydı. Bu dönemde Panasonic, artan ürün çeşitliliği ve satış kanallarını koordine etmekte ciddi güçlükler yaşamaktaydı. Öyle ki, ürün yelpazesi aydınlatma sistemlerinden elektrikli ev aletlerine, telekomünikasyon ürünlerinden otomasyon sistemleri ve bilgi teknolojilerine kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmıştı. Panasonic‘in üretim ve satış faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak için şirket yönetimi, yeni bir yapılandırmaya gitti ve ürün yelpazesini 6 ana kategoride odakladı. Bu kategoriler aydınlatma ürünleri, bilgi ekipmanı ve kablolama ürünleri, ev aletleri, yapı ürünleri, elektronik ve plastik malzemeler ile otomasyon kontrol ürünleriydi.

Kazuhiro Tsuga tarafından yönetimi üstlenilen multimedya geliştirme merkezi, şirketin bundan sonraki büyümesine yön verecek “insan elektroniği” kavramını esas almıştı. Şirket yönetimine göre Panasonic, insan gereksinimlerine karşı duyarlılığı ileri teknolojiyle birleştirmeyi başarırsa planlı büyüme ve rekabette avantaj elde edebilirdi. Bu vizyon çerçevesinde Kazuhiro Tsuga, multimedya alanında kullanıcı ihtiyaçlarını analize odaklandı. Bu ihtiyaçların giderilmesinde ileri teknolojik çözümlerin uygulanması, Panasonic‘in 1980’lerde elde ettiği rekabet avantajını arttırdı. 1985 yılında lansmanı yapılan VHS video kamera, Kazuhiro Tsuga için kariyerindeki en önemli başarılardan biriydi. Bu ürünlerde kullanılan dönemin ileri teknolojik çözümleri, sonraki süreçte video kamera alanında temel standartların oluşmasını sağladı.

Panasonic’te Yükseliş

Multimedya geliştirme merkezinde elde ettiği başarılar sayesinde Kazuhiro Tsuga, Panasonic‘te yükselme şansı elde etti. Şirketin kıdemli genel müdürü olması, kendisi için olduğu kadar Panasonic için de yeni bir süreci beraberinde getirdi. 1986 yılında California Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans derecesi alması, işine duyduğu bağlılık ve kendini geliştirmeye verdiği önemi yansıtıyordu. Panasonic‘in planlı büyümesi ve özellikle Asya pazarında rekabet avantajı elde edebilmesi için Kazuhiro Tsuga, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarında insanların daha rahat ve güvenli bir yaşam sürdürmesi için çalışma ilkesini şirket kültürüne kazandırdı. Bu kapsamda Tokyo’nun Shinagawa bölgesinde kurulan Ar-Ge tesisleriyle Panasonic, iletişim ve bilgi teknolojilerinde yükselişini hızlandırdı.

2001-2004 yılları arasında Kazuhiro Tsuga, Panasonic bünyesinde görsel ve işitsel teknolojileri geliştirmek için oluşturulan Ar-Ge merkezini bizzat yönetti. Daha önce farklı birimler tarafından sürdürülen çalışmaların Kazuhiro Tsuga yönetiminde tek çatı altında toplanması, şirkete operasyonel esneklik kazandırdı. Bu çalışmalar kapsamında DVD ve Blu-ray Disk formatlarının standardizasyonu sağlandı. 2003 yılında Sony öncülüğünde kurulan Digital Living Network Alliance‘la birlikte Kazuhiro Tsuga, sektörün gelişmesi için gerekli standartların oluşmasında etkin bir rol üstlendi. Bu başarıları sonucunda 2004 yılında, dijital ağ ve yazılım teknolojisinden sorumlu icra kurulu başkanı olarak atandı. 2006 yılında yurt dışı Ar-Ge merkezleri ve dijital ağ stratejik planlama ofisinin yönetimi Kazuhiro Tsuga tarafından üstlenildi.

Panasonic’te Kazuhiro Tsuga Dönemi

2008 yılında Kazuhiro Tsuga, Panasonic‘in otomotiv sistemleri biriminin başkanlığını üstlendi ve aynı zamanda da şirketin CEO’su oldu. Bu dönemde Panasonic, otomotiv elektroniği alanında ileri teknolojiye dayalı çözümleri kullanıcılarla buluşturdu. Tesla şirketiyle geliştirilen iş ilişkileri, çevreye duyarlı araçlar için akıllı cihazlar ve sistemler konusunda yeni gelişmeleri beraberinde getirdi. Panasonic ile Tesla arasındaki ilişkiler, Tesla‘nın kuruluş dönemine kadar uzanıyordu. Nitekim, Tesla‘ya batarya satmayı ilk kabul eden şirket Panasonic‘ti. Kazuhiro Tsuga‘nın CEO’luk döneminde Tesla‘yla ilişkiler geliştirildi ve otomotiv sistemleri alanında çok önemli başarılar elde edildi.

2012 yılında Kazuhiro Tsuga, Fumio Ohtsubo‘nun yerini alarak Panasonic‘in başkanı oldu. Başkanlığı devralır almaz temel önceliğinin Panasonic‘in kârlılığı olduğunu açıkladı. Kârlılığı arttırmaya dönük bir dizi çalışmanın başlamasını sağlayan Kazuhiro Tsuga, Panasonic‘in tüketici elektroniği alanında pazar kaybı yaşadığının farkındaydı. 33 yıldır görev yaptığı Panasonic‘te edindiği deneyimler, başkanlık görevi sırasında hangi konulara öncelik vermesi gerektiğini göstermişti. Kârlılığı arttırmaya dönük çalışmalar kapsamında ilk olarak şirketin iş gücünün yüzde 10 dolayında azaltılmasını sağladı. Zaman içinde çeşitli ihtiyaçları karşılamak için kurulan, fakat güncel ihtiyaçları karşılamaktan uzak birimlerin kapatılması, Panasonic‘in verimlilik düzeyini arttırmasını sağladı.

2012 yılından bu yana Panasonic‘in başkanlığını sürdüren Kazuhiro Tsuga, Panasonic‘te kötü giden pek çok işi tersine çevirmeyi, şirketi yüksek kârlılık düzeyine geçirmeyi başardı. Verdiği kararlar içinde en dikkat çekenlerinden biri, şirketin Oshaka’da bulunan genel merkezindeki çalışan sayısını 7 binden 130’a indirmesidir. Bu kararı dünya kamuoyunda tepkiyle karşılansa da yaptığı hamle verimliliği kısa sürede arttırdı. Bu kadar zor bir kararı kendinden emin bir şekilde alıp uyguladığı için Kazuhiro Tsuga, “samuray” olarak anılmaya başlandı. 9 yıldır devam eden başkanlık görevinde sergilediği bu gibi pek çok yaklaşımla Panasonic‘in gücüne güç katan Kazuhiro Tsuga, iş dünyasında ilgiyle takip edilmeye devam ediyor.

Ofis dostu Panasonic ürünleri Ofix.com’da!

Kazuhiro Tsuga‘nın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Panasonic ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Panasonic KX-HDV130 Masaüstü IP Telefon – Siyah

Listemizin ilk sırasında, Panasonic KX-HDV130 masaüstü IP telefon – siyah var. 2.3 inç ışıklı ekrana sahip 2 hatlı bu ürünlerde full-duplex hoparlör ve geniş bant HD ses kalitesi mevcut. 2 adet LAN bağlantı noktasına sahip bu ürünleri ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Panasonic KX-HDV130 masaüstü IP telefon – siyah ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Panasonic KX-TG6811 Dect Telefon – Siyah / Gri

Listemizin ikinci sırasında, Panasonic KX-TG6811 Dect telefon – siyah / gri var. Dect telefonlar ofisinizdeki kablo trafiğinden kurtulmanıza yardımcı olur. Kablosuz görüşme imkanı özellikle mobil iş yapan kullanıcılar için büyük bir avantaj. Arayan numarayı gösterme ve tekrar arama özelliğine sahip bu ürünlerde 50 isim ve numara hafızası mevcut. Bu ürünlerin maksimum çekim mesafesi 50 metre, maksimum bekleme süresi ise 150 saat. Panasonic KX-TG6811 Dect telefon – siyah / gri ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Panasonic KX-TG2511 Dect Telefon – Beyaz

Listemizin üçüncü sırasında, Panasonic KX-TG2511 Dect telefon – beyaz var. 1.4 inç LCD ekran, ışıklı tuş takımı, 50 metre kapalı alan çekim mesafesine sahip bu ürünlerin bekleme süresi 170 saat. Panasonic KX-TG2511 Dect telefon – beyaz ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Panasonic ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir