Kedi alerjisi nedir?

Merhaba sevgili okurlarım! Hayvanlar aleminin en sevimli varlığı hangisidir diye sorsam, eminim birçoğunuz kedi der. Ben de böyle düşünüyorum, kediler gerçekten de çok sevimli varlıklar. Fakat herkes böyle düşünmeyebilir. Özellikle kedi alerjisi olanlar için kediler büyük bir sorun olabilir. Eğer evde kedi besliyorsanız, bu sevimli varlıkla vakit geçirmekten çok keyif alabilirsiniz. Oysa kedi alerjisi olan biri evinize geldiğinde son derece zor bir durumla karşılaşabilir. Kedi alerjisi maalesef kesin tedavisi olmayan bir sağlık sorunu. Bu sorunu yaşayan kişilerin yapabileceği en doğru şey, kedilerden olabildiğince uzak durmaktır. Bu haftaki blogumda, kedi alerjisi konusunu ele alacağım arkadaşlar. Kedisi olan ve evcil hayvan bakımı ile ilgilenenlere tavsiyem, kedi alerjisi konusunda duyarlı olmalarıdır. Kedinizi çok seviyor olmanız, kedi alerjisi tepkilerine yabancılaşmanıza yol açmamalı. Kedi alerjisi olan kişilerin kedinize gösterebileceği tepkilere karşı hoşgörülü olmalısınız. Çünkü kedi alerjisi ciddi bir sağlık sorunudur. Neden mi? Anlatayım efendim…

Kısaca Kedi Alerjisi

Kedi alerjisini kısaca, vücudun kediyle karşılaştığında verdiği alerjik reaksiyonlar şeklinde tanımlamak mümkün. Bu reaksiyonlar farklı kişilerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Reaksiyonların büyük bir bölümü, kediyle temasın hemen ardından başlıyor. Ancak bazı durumlarda ortamda kedinin varlığı bile kedi alerjisi belirtileri için yeterli olabiliyor. Hatta kediyi görmeseniz bile burnunuza gelen birtakım kokularla bile belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Kedi alerjisi belirtilerinin nezle, grip, soğuk algınlığı belirtilerine benziyor olması, durumun anlaşılmasını zorlaştırmakta. Kedisi olan kişilerin büyük bir bölümü bile kedi alerjisi hakkında maalesef bilgi sahibi değil. Evde kedi bakan kişilerde bile kedi alerjisi belirtilerine rastlanabiliyor. Ancak belirtiler farklı nedenlerle ilişkilendirildiği için esas nedeni görmek mümkün olmayabiliyor. Kediyle temas ettiğinizde cildinizde kaşıntı başlıyor, gözleriniz ağrıyor, hapşırma nöbetleri geçiriyorsanız, kedi alerjisi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kediyle temas kesildiğinde bu şikayetleriniz sona eriyorsa kedi alerjinizin olduğunu düşünebilirsiniz. Konuyu netleştirmek için bir sağlık kurumuna başvurup alerji testi yaptırmanızda yarar var. 

Kedi alerjisi belirtileri nelerdir?

Kedi alerjisi belirtileri, tıpkı nezle, grip, soğuk algınlığı belirtileri gibidir sevgili arkadaşlar. Bunlardan farklı olarak ilk belirti, genellikle kediyle temasın hemen ardından ellerde kaşıntı ve kızarıklık oluşumuyla başlar. Ellerin ardından gözlerde kızarıklık ve akıntı oluşabilir. Ardından gelişen hapşırık nöbetlerine öksürük eşlik edebilir. Kedi alerjisi olup kedi besleyenler, zaman içinde bu belirtilere karşı duyarsız hale gelebilmekte. Bu duyarsızlaşmanın nedeni, alerjik reaksiyonlara verilen cevapların farklı olmasıdır. Bazı kişilerin ellerinde kızarıklık ve kaşıntı hafif düzeyde hissedilirken, bazılarında çok şiddetli hale gelebilir. Kedi beslediğiniz ortamda klima çalışıyorsa, gözlerde oluşan akıntının nedeninin klima olduğunu düşünerek bunu önemsemeyebilirsiniz. Oysa kedi alerjisi belirtileri aslında vücudunuzun kediye karşı alarm sistemini ifade eder ve önlem almanızı ister. Önlemleri ihmal etmeniz durumunda belirtiler artar ve metabolizmanızı ciddi ölçüde tehdit edebilir. Bu konuda en önemli riskler kedi alerjisi olup kedi besleyenler arasında oluşur. Belirtilere yabancılaştıkları için alerjik reaksiyonların nasıl ilerlediğini görmekte zorluk çekerler. 

Kediye alerji belirtileri konusunda en önemli yanılgılardan biri de ortamdaki tozlardır. Özellikle solunum yollarıyla ilgili belirtiler kediye alerji belirtileri bağlamında değil de daha çok ortamdaki tozlarla ilişkilendirilir. Ortamın tozunu almak ve hava girişi sağlamak, belirtilerin bir miktar azalmasını sağlayabilir. Ancak esas neden bu olmadığı için bir süre sonra tekrar kendini göstermeye başlar. Kediniz eğer yatağınızda uyuyorsa, belirtiler daha kısa sürede kötüleşebilir. Bu noktada önemli bir diğer yanılgı da kedi alerjisini sırf tüylerle ilişkilendirmektir. Kedi tüyleri elbette sağlık açısından zararlıdır. Fakat kedi alerjisi belirtileri sadece kedi tüylerinden kaynaklanmaz. Belirtilerin esas nedeni, kedinin hormon bezlerinden salgılanan proteinlerdir. İşte bu proteinler, insan vücudu üzerinde alerjik etkiler yaratıyor. Ortamın tozunu alsanız da kedi tüylerini temizleseniz de vücudunuz bu salgılara alerjik reaksiyon gösteriyorsa belirtileri mutlaka hissedersiniz. Bu konuda yetişkinlerin yanı sıra çocuklar da risk grupları içinde. Hatta kedi alerjisi belirtileri çocuklarda daha güçlü hale gelebilir. Çocukların vücudu alerjik reaksiyonlara karşı daha korunmasızdır. 

Kedi alerjisi belirtileri nasıl oluşur?

Ne tür bir kedi beslerseniz besleyin, kedi alerji belirtileri söz konusu olduğunda süreçler aynı şekilde işler sevgili arkadaşlar. İster kısa, ister uzun tüylü bir kediniz olsun, kedinizin hormon bezlerinden salgılanan proteinler insan vücudunda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Tüm canlılar gibi kedilerin de hayatını sürdürebilmesi için vücutlarında protein sentezi kesintisiz devam eder. Kediniz yemek yerken, uyurken, etrafta dolaşırken vücudundan bazı döküntüler atılır. Bunlar içinde cilt döküntüleri, alerji belirtileri konusunda en tehlikeli olanlarından biridir. Esas tehlike ise kedinizi temizlerken kürkünde kalan kurumuş tükürükle temastır. Bu yolla vücudunuza, savunma sisteminizin tanımadığı ve bu yüzden kontrol etmekte zorluk çektiği birtakım proteinler girmiş olur. Kedinizin tükürüğüne ve vücut sıvılarına oranla tüyleri daha masum olabilir, çünkü tüylerde daha az protein bulunur. Tükürüğü ise tüylerine oranla on kat daha tehlikeli olabilir. Kedinizi temizlerken tükürüğe temas etmeniz durumunda ellerinizin kaşınmasının ve kızarmasının esas nedeni, cildinize temas eden proteinlerle ilgili olarak bağışıklık sisteminizin alarm zillerini çalmasıdır. 

Kedilerin vücut sıvılarında bulunan proteinler sadece temas yoluyla değil, aynı zamanda solunum yoluyla da alerji belirtilerinin oluşmasına neden olabilir. Çünkü kedilerin vücut sıvıları yere veya diğer yüzeylere düşmeden önce havada uzun süre kalabilir. Temas olmasa bile solunum yoluyla da vücuda girebilir. Kedi beslenen ortamda klima varsa ve klima dış ünite temizliği ihmal edilmişse, ortama temiz hava girişi sağlanamadığı için kedinizin vücut sıvıları solunum yoluyla vücudunuza girip alerji belirtilerini tetikleyebilir. Solunum yoluyla oluşan belirtilerde cilt kızarıklığı ve kaşıntıdan ziyade burun akıntısı, hapşırma ve öksürük daha ön plandadır. Eğer astım, kronik öksürük, nefes darlığı veya alerjik nezle gibi bir sağlık sorununuz varsa, zaten evde asla kedi veya herhangi bir evcil hayvan beslememelisiniz. Evde kedi bakımı konusunda herhangi bir engeliniz yoksa, temizliğe çok önem vermeniz gerekmekte. Kedinizi yatağınızda veya yorganınızda uyutuyorsanız, vücut sıvılarını temas ve solunum yoluyla daha yüksek miktarda alırsınız. Bu da alerji belirtilerinin daha şiddetli hale gelmesine yol açabilir. 

Kedi alerjisi hayat boyu devam edebilir.

Kedi alerjisiyle ilgili merak edilen konulardan biri de kedi alerjisi tedavisidir. Çok severek aldığınız veya bakımını üstlendiğiniz kediniz eğer alerji belirtileri oluşmasına neden olmuşsa, kedi alerjisine çözüm yollarını merak edebilirsiniz. Bu noktada her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki, kedi alerjisine çözüm konusunda ilk yapmanız gereken şey, bir sağlık kuruluşuna başvurarak alerji testi yaptırmaktır. Kedi alerjisinin belirtileri olarak değerlendirdiğiniz konular belki astım, nefes darlığı veya kronik nezleye işaret ediyor olabilir. Bir kimsede kedi alerjisinin olup olmadığını anlamanın kesin ve en güvenilir yolu kedi alerji testi yaptırmaktır. Testin sonucuna göre eğer kedi alerjisi teşhisi konulmuşsa, uygulanması gereken tedavi süreci konusunda hekiminiz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Ve bunlar içinde maalesef, kedinizle vedalaşmanız da istenebilir. Çünkü kedi alerjisi için ilaç tedavisinin etkileri maalesef sınırlıdır. Kaldı ki, bu tür ilaçlar bağışıklık sisteminizi baskılayacağı için farklı enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Örneğin kemoterapi tedavisi görüyorsanız, hekiminiz büyük bir olasılıkla kedi alerjisi için ilaç yazmayacaktır. 

Kedi alerjisinin maalesef kesin bir tedavisi yok sevgili arkadaşlar. Kedi beslemenize engel olan kronik bir sağlık sorununuz varsa kedinizi bir kedi severe emanet etmeniz en doğru yaklaşım olacaktır. Kedi alerjisi olanlara da kedilerden kesinlikle uzak durmalarını tavsiye ederim. Vücudunuzun kedilere karşı verdiği alerjik reaksiyonlara başlarda katlanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat temas veya solunum yoluyla kedinizin vücut sıvılarına maruz kaldıkça reaksiyonların şiddeti artacaktır. Kedi alerjisi için hap kullanmak kalıcı sonuç vermemekte. Bu noktada kedilerin tüylerinin uzunluğu sizi yanıltmasın. Kısa tüylü kedilerin daha az reaksiyona yol açtığı düşünülse de bazı uzun tüylü kedilerin daha az reaksiyona yol açtığını gösteren çeşitli çalışmalar mevcut. Yine de vücudunuz kedilere alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa, cinsi veya türü ne olursa olsun kedilerden uzak durmanızda yarar var. Özellikle erkek kedilerde protein salgısı dişilere oranla daha yüksektir. Kısırlaştırılmış kedilerde protein salgısı azalsa da bu da sonucu değiştirmiyor. Kedi alerjisiyle mücadelenin en iyi yolu kedilerden uzak durmaktır. 

Evde kedi bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Evde kedi besliyorsanız, kedilere karşı alerjiniz olmasa bile ileride böyle bir sorun yaşamamak için bazı konulara dikkat etmenizde yarar var. Bunların başında şüphesiz ki temizlik ve hijyen geliyor. Kedi alerjisi temas ve solunum yoluyla belirti verebileceği için, kedinizle doğrudan fiziksel teması fazla abartmamalı, temastan sonra ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu konuda çocuklarınızı da mutlaka uyarmalısınız. Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak biraz zordur. Ayrıca kedinizin kesinlikle ayrı bir uyuma alanı olmalı. Kedinizi yatağınızda, yastığınızda, yorganınızda uyutursanız ileride kedi alerjisi şikayetleriyle karşılaşabilirsiniz. Ev içinde tozlu ve nemli yüzeyler, halılar, kumaş kaplı mobilyalar belirtilerin açığa çıkması için elverişli alanlardır. Bunların temizliği ve hijyenini sağlarsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ev ortamında kedilerin vücutlarından çıkan sıvılar sabit objelerin üzerinde saatlerce yaşayabilir. Evinizi günlük olarak temizlerseniz bu konuda daha başarılı olabilirsiniz. Evinizde kediniz için özel bir yaşam ve oyun alanı oluşturursanız, temizlik ve hijyen konusunda daha pratik çözümler üretebilirsiniz. 

Kedi beslenen ortamlara temiz hava girişinin sağlanması çok önemli. Yaz aylarında cam açarak ortama temiz hava girişi sağlasak da soğuk kış günlerinde bu pek mümkün olmayabilir. Evde klima kullanıyorsanız, yılda en az iki kez klima bakımı yaptırarak hava temizliği konusunda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Yatak odanızda klima kullanma imkanınız varsa, hepa filtreli klimalar daha iyi bir seçim olabilir. Bu filtreler, kedi köpek alerjisi şikayetlerini azaltıcı etkiye sahip. Evinizde kolay silinebilir ahşap ve laminat parke kullanabilirsiniz. Bu sayede temizlik ve hijyeni daha kolay sağlayabilirsiniz. Kedinizin bakım ve temizliği içinse belli bir temizlik programınızın olması gerekir. Evcil hayvan bakımı için uygulanan temizlik rutinleri, hayvanların fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığı için de faydalıdır. Kedinizin cinsi ve türüne göre bazı temizlik rutinlerini haftada bir, bazılarını iki haftada bir gerçekleştirebilirsiniz. Kediniz için belirlediğiniz temizlik rutinlerini düzenli şekilde uygularsanız, onun için olduğu kadar sizin için ve çevreniz için de daha sağlıklı koşullar yaratabilirsiniz. 

Kedi mamaları Ofix.com’da!

Kedi alerjisi konusunda benim söyleyeceklerim bu kadar sevgili arkadaşlar. Son olarak kediniz için mama siparişlerinizi Ofix.com üzerinden verebileceğiniz hatırlatmasıyla bu haftaki mesaimi tamamlamış olayım. Bildiğiniz gibi, korona döneminde gıda alışverişleri büyük ölçüde internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu süreçte biz de minik dostlarımızı unutmadık ve sitemizde evcil hayvan ürünleri kategorisi oluşturarak kedi ve köpek maması satışına başladık. Evde kedi besliyorsanız, mama siparişlerinizi benim sevgili şirketim Ofix.com üzerinden vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir