Kediye süt verilir mi?

Merhaba sevgili okurlarım! Sokaktan geçen 100 kişiye sorsak kediye süt verilir mi diye, belki 90’dan fazlası evet verilir der. Nasıl demesinler ki! Hatta sütün kediler için çok faydalı olduğunu, kedilerin her gün süt içmesi gerektiğini bile söyleyebilirler. Bu tür “bilgiler” küçük yaşlardan itibaren zihinlerimize kazınıyor. Annemiz veya komşu teyzemiz soğuk havalarda apartmanın önüne sıcak süt koyup kedileri besliyor. Sokakta peşimize takılan bir kedinin aç olduğunu düşünüp süt alarak onu beslemek istiyoruz. Çocukları severken “Kedicik, sütünü içtin mi?” diyebiliyoruz. Kedi gördüğümüz hemen her durumda aklımıza süt geliyor. Hatta kedi mamasına oranla sütün daha besleyici olduğunu zannedebiliyoruz. Kediye süt verilir mi konusunda sosyal medya da birçok önyargıyı güçlendiriyor. Süt içen kedi videosu gördüğümüzde hiç tereddüt etmiyor, hemen beğen tuşuna basıyoruz. İşin ilginç tarafı, evde kedi besleyenler bile kediye süt vererek ona iyilik yaptığını düşünebiliyor. Kimsenin de aklına gelmiyor, yahu acaba kediye süt verilir mi? 

Böyle bir soruyu bugüne kadar hiç sormamış olabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Bu hafta ele alacağım kediye süt verilir mi konusunda yazdıklarımı okuduktan sonra bir düşünün bakalım; kediye süt vererek ona iyilik mi yapıyorum yoksa kötülük mü? Havaların soğuduğu ve sokak hayvanlarının beslenme sorunlarının başladığı bugünlerde kedilere süt vererek onlara eziyet etmeyin sevgili arkadaşlar. Çünkü yaygın kanaatin aksine, kediye süt vermek doğru bir davranış değildir. Size ne kadar garip gelse de hakikat budur. Sütün kediler için çok faydalı olduğu konusunda doğru zannettiğiniz o bilgiler var ya, bunların gözden kaçırdığı çok önemli bir nokta var. Bu konudaki hakikatleri ortaya koyarken her zamanki gibi yine bilimsel bilgilerle hareket edeceğim. Doğru olduğu bilimsel olarak ispatlanmamış hiçbir bilgiye itibar etmediğimi bilenler bilir. Peki, kediye süt yerine neler verilebilir diye soruyorsanız, onun cevabı da aşağıda mevcut. Burada paylaşacağım bilgiler umarım minik dostlarımızın daha sağlıklı beslenmelerine katkı sağlar. Hadi hemen başlayalım… 

Kediye süt vermek doğru değildir.

Süt içen kedi gördüğünüzde ne hissediyorsunuz arkadaşlar? Çok hoşunuza gidiyor, değil mi!? Hele bir de karnı çok acıkmışsa ve sütü iştahla içiyorsa bu görüntü çok hoşunuza gidiyor olabilir. Hatta kediye süt vermek sevaptır düşüncesiyle hareket ediyor olabilirsiniz. Açıkçası, ben hiçbir dini kaynakta böyle bir ifadeye rastlamadım. Bahse konu olan hadis aslında şu şekilde: “Her canlıya yapılan iyilikte sevap vardır.” Peki, kediye süt verdiğimizde ona iyilik mi yapıyoruz, yoksa kötülük mü? Açıkça belirtmek isterim ki, kediye süt vermek iyi bir davranış değildir sevgili arkadaşlar. Süt derken kastettiğim inek sütüdür. İnek sütünde bol miktarda laktoz bulunur. İnek sütünün sindirilebilmesi için bağırsaklarda laktaz enziminin olması gerekir. Kedilerde laktaz bulunmadığı için laktoz sindirilemez. Bağırsaklarda biriken laktoz bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Kediye süt verdiğinizde kedinin bunu iştahla içiyor olması ona iyilik yaptığınız anlamına gelmez. Ne kadar iştahla içerse içsin, kediniz inek sütünün kendisi için zararlı olduğunun farkında değildir. 

Sosyal medyada kedilerle ilgili içeriklerin çok beğenildiğini hepimiz biliyoruz. Kedilerin beslenme şekilleri birçok insana keyif veriyor. Süte ulaşmak için kedilerin neler yapabildiğini gördüğümüzde çok şaşırabiliyoruz. Sosyal medya hesaplarınıza girdiğinizde karşınıza süt içen bir kedi çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Kediye süt verilir mi konusunda herhangi bir tereddüt duymamızı engelleyen bu duruma sakın aldanmayın sevgili arkadaşlar. Çok beğenildiği için süt içen kedilere dair içerikler özel olarak hazırlanıyor. Ve bu içeriklerde sütün kedilere verdiği zararlardan hiç bahsedilmiyor. Belki bu içerikleri hazırlayanlar da sütün kediye verdiği zararların farkında değil. Dahası, çevrenizdeki bir kişiye “Kediye süt verilmez” deseniz, “Hadi canım sen de” cevabını duyabilirsiniz. Kediye süt vermenin doğru olduğuna yönelik algılar maalesef çok güçlü. O yüzden, bu algılarla mücadele etmek kolay olmayabilir. Ama yine de doğruları söylemekten vazgeçmemek gerekir. Süt içen kedilerle ilgili sosyal medyada beğeni rekorları kıran binlerce içeriğe inat, “Kediye süt vermek yanlıştır!” diye yorum yazabilirsiniz.

Peki, kedilere laktozsuz süt verilir mi?

“Kedilere süt verilir mi?” sorusuna hayır cevabını verdiğimizde, akla doğal olarak “Kedilere laktozsuz süt verilir mi?” sorusu geliyor. Madem ki diyebilirsiniz, sütün içindeki laktozu kediler sindiremiyor ve bu nedenle kediye süt vermek doğru değildir, o halde laktozsuz süt verilemez mi? Sevgili arkadaşlar, bu soruda kafa karıştıran çok önemli bir nokta var. Laktozsuz süt derken büyük bir ihtimalle, insanlar için üretilen ve hemen her markette kolayca bulabileceğiniz laktozsuz sütler kastediliyor. Hangi markanın hangi ürünü söz konusu olursa olsun, insanlar için üretilen laktozsuz sütler de kediler için zararlıdır. Çünkü bu sütlerde laktoz olmasa bile içeriğindeki yağ miktarı kedilerin sindirebileceği düzeyin oldukça üzerindedir. Kediye normal inek sütü yerine laktozsuz süt verdiğinizde laktoz sorunundan kurtulsanız bile sütün kediye zararları konusunda yine olumlu bir sonuç elde edemezsiniz. Yağ oranını azaltmak adına süte su karıştırmak da doğru değildir. Çünkü inek sütü hiçbir şekilde kediler için sağlıklı bir besin kaynağı değildir. 

Diğer taraftan, kediler için özel olarak üretilen laktozsuz sütler vardır sevgili arkadaşlar. Fakat böyle bir ürün tipinin olduğunu bilen çok az insan var. Evde beslediğiniz kedinize eğer laktozsuz kedi sütü veriyorsanız mesele yok. Laktozsuz kedi sütü bulamıyorsanız, bunun yerine kediler için özel olarak hazırlanmış süt tozlarını da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, süt tozlarının ancak ikincil bir seçenek olduğunu unutmamalısınız. Özellikle yavru kediler söz konusu olduğunda laktozsuz sütler veya süt tozları kötünün iyisi mantığıyla kullanılabilecek seçeneklerdir. Yavru kediler için en sağlıklı beslenme şekli, tüm memeliler için söz konusu olduğu gibi anne sütüdür. Yavru kediniz sütten kesilinceye kadar annesinin sütüyle beslenmesi gerekir. Annesi sütten kesilmişse veya hayatta değilse, bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en doğru davranış kediniz için bir süt anne bulmaktır. Böyle bir imkanınız yoksa, kediler için üretilen laktozsuz sütler veya süt tozları ancak son çare olarak kullanılabilir. İnek sütüne gelince, yavru kediler için en zararlı süt çeşidi olduğunu söyleyebilirim. 

Yavru kediye süt verilir mi?

Sokakta yavru kedi gördüğünde birçok insan markete koşup süt almak istiyor. Fakat ne var ki, yavru kediler söz konusu olduğunda inek sütünün zararları çok daha yüksek düzeydedir. Çünkü inek sütüne karşı yavru kediler çok daha savunmasız konumdadır. Yavru kedilerin bağırsakları gelişmediği için az miktarda bile olsa verilen inek sütü ishale yol açar. Sütün fazla miktarda verilmesi ishalin şiddetini arttıracağı gibi, yavru kedinin hayatını kaybetmesine de yol açabilir. Elbette hiç kimse yavru kedilere kötülük yapmak için inek sütü vermeye kalkışmıyor. Ancak bu konudaki bilgisizlik maalesef yavru kediler için hayati riskler yaratıyor. İnek sütüne benzer şekilde, insanlar için üretilen laktozsuz sütler de yavru kediler için uygun değildir. Çünkü laktozun yanı sıra süt yağlarının sindirilebilmesi için de yavru kedilerin bağırsakları yeterince gelişmemiştir. Yavru kedilerin ilk 8 hafta yalnızca anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bu sağlanamıyorsa kediler için özel olarak üretilen laktozsuz sütler veya süt tozları kullanılabilir. 

“Yavru kedi süt içer mi?” sorusu birçok kişiye anlamsız gelebilir sevgili arkadaşlar. Çevremizde görüp duyduğumuz olaylar, sosyal medyada izlediğimiz içerikler bunun hep aksini iddia eder. Yavru kediye biberonla inek sütü içirmeye çalışan kişiler, yaptıklarının çok güzel bir davranış olduğunu zanneder. Kedinin sütü iştahla içmesini de bu düşüncelerinin ispatı olarak değerlendirirler. Oysa inek sütüyle yavru kedinin gelişimini sağlamak bir tarafa, hayatı büyük bir tehlikeye girer. Bu noktada bazı kaynaklarda, yavru kedilerin bağırsaklarında laktozun sindirildiğine dair çeşitli söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Sözüm ona, yavru kediler 8 haftaya kadar laktozu sindirebiliyormuş, sonrasında laktaz üretemedikleri için inek sütü içemiyorlarmış. Bu da yine doğru zannedilen yanlışlardan biridir sevgili arkadaşlar. Yetişkin kedilerde laktozun zararlı etkileri daha geç ortaya çıkabilir. Yavru kedilerde ise laktozun etkileri daha hızlı şekilde gelişir. Çünkü bağırsak sistemleri daha zayıftır. Yavru kediye süt verdikten sonra ishal belirtisi gözlemlemişseniz derhal veterinere başvurmalısınız. 

Yavru kediye sulandırılmış süt verilir mi?

Kediye süt verilir mi konusuna ilişkin olarak kafa karıştıran sorulardan biri de “Yavru kediye sulandırılmış süt verilir mi?” sorusudur. Kedi davranışlarını hiç gözlemlediniz mi, bilmiyorum sevgili arkadaşlar. Fakat kedi besleyenler gayet iyi bilir ki kediler, su içmeyi pek sevmeyen varlıklardır. Bazı kedi türlerinde bu sorun ciddi noktalara ulaşabilir. Bu gibi durumlarda kedilerin su ihtiyaçlarını karşılamak için yiyeceklerine su karıştırmak gerekebilir. Bu bağlamda yavru kediler suya karşı isteksizlik gösterebilirler. Zaten ilk 4 hafta boyunca anne sütünden başka hiçbir besinle beslenmemeleri gerekir. Ancak 4. haftanın sonunda anne sütünün yanı sıra su içmeleri de gerekir. Bu dönemde su içmeye alışan yavru kediler, sonraki süreçte daha kolay su içebilirler. Yavru kedileri suya alıştırmak için hazır anne sütüne bir miktar su karıştırarak vermenizde bir sakınca yok. Fakat inek sütünü veya insanlar için üretilen laktozsuz sütü suyla karıştırarak yavru kediye vermeye çalışırsanız yine başa dönmüş oluruz. Bu tür uygulamalar kediler için zararlıdır. 

Yavru kediye bebek maması verilir mi?

Yavru kediye inek sütünün verilmesi sakıncalı olduğu için kedi sütü bulamayan hayvan severler, yavru kedilerine bebek maması vermeyi tercih edebiliyor. Bu tür yöntemler bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Yavru kedinizin anne sütü emme imkanı yoksa ve hazır anne sütü bulamıyorsanız, yavru kediler için özel olarak üretilen mamaları tercih edebilirsiniz. Bebek mamasını yavru kedinize verdiğiniz zaman ortaya çıkabilecek sonuçları önceden tahmin etmek zordur. Üstelik, kediler için özel olarak hazırlanan ürünler belli bir enerji düzeyine sahiptir. Kedilerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak şekilde bu mamalar özel olarak hazırlanır. Yavru kedinize bebek maması verdiğinizde enerji ihtiyacı karşılanmayabilir. Aynı şekilde, yavru kediler için üretilen mamaları yetişkin kedilere de vermemek gerekir. Çünkü yavru kedilerin enerji ihtiyacı yüksek olduğu için mamaların enerji düzeyi yüksektir. Bu mamalar yetişkin kedilerin kilo almasına yol açabilir. Bu gibi konularda en doğru yaklaşım, bebeklere bebek maması, yavru kedilere yavru kedi maması, yetişkin kedilere yetişkin kedi maması vermektir. 

Kediye soya sütü veya badem sütü verilir mi?

Benim yaşımda olanlar mutlaka hatırlayacaktır, bir zamanlar kediler için soya sütünün inek sütüne iyi bir alternatif olduğu söyleniyordu. “Yavru kediye inek sütü verilir mi?” diye soran kişilere soya sütünün iyi bir alternatif olduğu cevabı veriliyordu. Kediye sulandırılmış süt verilir mi diye tereddüdü olan kişiler soya sütünü sulandırarak vermeyi tercih edebiliyordu. Bu konuda yapılan incelemeler sonucunda anlaşıldı ki, soya sütü de kediler için zararlıdır. Çünkü soya sütünün içinde en az laktoz kadar zararlı başka şeker türleri var. Bunları kediler maalesef sindiremiyor. Kediler inek sütü içer mi konusunda alternatif olduğu düşünülen soya sütünün de bu bağlamda önemli bir farkı yok. Soya sütünden umut kesilince, bunun yerine badem sütü de bir zamanlar kediler için önerilmişti. Oysa tıpkı soya sütü gibi badem sütü de kediler için uygun değildir sevgili arkadaşlar. Üstelik badem sütünde soya sütüne oranla daha yüksek yağ vardır. Badem sütünü sulandırarak verseniz bile kediye yararı değil, zararı dokunur. 

Kediye süt yerine neler verilebilir?

Yavru kediniz varsa sağlıklı beslenmesi için her şeyden önce annesinin sütünü emmesini sağlamanız gerekir sevgili arkadaşlar. İlk 4 hafta boyunca yavru kedilerin sadece anne sütüyle beslenmesi lazım. Daha sonra su ve mama tüketimine yavaş yavaş başlayabilir. Anne sütü doğal yollarla sağlanamıyorsa hazır anne sütleri kullanılabilir. 8. haftanın ardından hazır anne sütü kullanmayı bırakabilirsiniz. Bu dönemde kedinizi kuru veya yaş mamalarla besleyebilirsiniz. Kuru mama tercih ediyorsanız, kedinizin su ihtiyacını karşılamak için daha dikkatli olmalısınız. Kediniz su içmekten pek hoşlanmıyorsa su ihtiyacını karşılamak için yaş mamaları tercih edebilirsiniz. Kedinizin sağlıklı gelişebilmesi için mamalar vitamin ve mineral bakımından gerekli niteliklere sahiptir. İlave vitamin kullanmak isterseniz bu konuda abartıya kaçmamalısınız. Çünkü gereğinden fazla kullanılan vitaminler ve diğer takviye gıdalar nedeniyle kediniz kilo alabilir. Kediniz için belirleyeceğiniz beslenme programında gıda çeşitliliğini de sağlamanız gerekir. Aksi durumda kediniz bazı vitamin ve mineralleri alamayabilir. 

Kedilerin ciğer sevdiğini bilmeyenimiz yoktur. Evet, kediler için ciğer çok sağlıklı bir besindir. Ancak kedinizi sırf ciğerle beslemeye çalışmamalısınız. Kemik gelişimi için çok faydalı bir besin olan ciğerin fazla tüketimi, kedinizin kemik yapılarına zarar veren lezyonların oluşmasına neden olabilir. Kediye süt yerine ciğer vererek pek çok vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kediye süt yerine balık veya balıklı ödül maması vermek de sağlıklıdır. Ancak kedinizi sırf balıkla beslemeniz de sağlıksız sonuçlar doğurur. Ve tabii ister ciğer olsun, isterse balık, kedinize vereceğiniz yiyeceklerin pişmiş veya haşlanmış olması gerekir. Aksi durumda bağırsaklarında enfeksiyonlar gelişebilir. Kediye süt yerine çiğ yumurta vermek ise sağlıklı değildir. Çiğ yumurta nedeniyle kedinizde alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Kediye süt yerine yumuşak küçük kemik vermek de sağlıklı değildir. Bu durumda ağız içinde enfeksiyonlar gelişebilir. Balıkların da yine kılçıklarının ayıklanmış olması gerekir. 

Kedi mamaları Ofix.com’da!

Kediye süt verilir mi konusunda benim söyleyeceklerim bu kadar sevgili arkadaşlar. Malumunuz, havalar soğumaya başladı, önümüz kış. Sizden özellikle rica ediyorum, sokakta kedi gördüğünüz zaman markete koşup da süt almaya çalışmayın. Kedi ve süt arasında zihninizde kurduğunuz tüm bağlantıları unutun gitsin. Ne inek sütü, ne de insanlar için üretilen laktozsuz sütler kediler için uygun değildir. Hazır kedi sütü veya kedi süt tozu bulabiliyorsanız ne âlâ. Bulamıyorsanız, kediye süt yerine mama verebilirsiniz. Soğuk kış günlerinde apartmanınızın önüne bırakacağınız bir tabak sıcak süte oranla bir tabak kedi maması, minik dostlarımız için emin olun çok daha faydalıdır. Kedi maması siparişleriniz içinse elbette benim sevgili şirketim Ofix.com‘u kullanmanızı tavsiye ederim. Ofix.com‘da satışı devam eden tüm kedi mamalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir