Keskin Color: Kağıttan kırtasiye pazarında lider marka…

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da okul alışverişleri için velileri zorlu bir maraton bekliyor. Hem fiyat, hem de kalite bakımından en uygun ürünleri seçmek için velilerin bazı konulara dikkat etmeleri şart. Kağıttan kırtasiye pazarında Keskin Color, hem uygun fiyat avantajı, hem de kalite bakımından liderliği bu yıl da kimseye kaptırmayacağa benziyor. Keskin Color ürünleri henüz okullar açılmadan çantalarda yerini almaya başladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Keskin Color markasıyla devam ediyoruz.

Keskin Color Markasının Doğuşu

Keskin Color markasının doğuşu, 1960’lara kadar uzanıyor efendim. Marka kurucuları Naci Keskin ve Abdullah Keskin kardeşler, 1962 yılında birlikte fotoğraf çekip kartpostal şeklinde satmaya başladılar. Kartpostalların gördüğü ilgi sonucunda, ürün yelpazelerini tebrik kartları, posterler ve turistik yayınlarla genişlettiler. 1966 yılında kurdukları Keskin Color Kartpostalcılık Ltd. Şti., yalnızca 400 metre karelik bir üretim tesisine sahipti. Zaman içinde ürün çeşitliliği artarken müşteri kitlesi de artmaya başladı.

1970’li yıllar boyunca şirket, kağıt ürünler ve turistik yayınlarda büyük deneyimler kazandı. Kartpostalların yanı sıra poster, takvim, ajanda ve tebrik kartlarında da Keskin Color markasının pazar gücü hızlı bir ivmeyle arttı. 1984 yılında ailenin ikinci kuşak üyelerinden Reşit Keskin şirketin başına geçince Keskin Color, satış ve pazarlama faaliyetlerini geliştirerek daha kurumsal bir nitelik kazandı. Şirketin ismi ise Keskin Color Kartpostalcılık Sanayi ve Pazarlama A.Ş. olarak değiştirildi.

1995 yılında Keskin Color, 4 bin metre karelik yeni üretim tesisinin açılışını yaptı. İstanbul Güneşli’deki yeni tesiste çok daha geniş bir makine parkına sahip olan şirket, ürün çeşitliliğini arttırmak konusunda da büyük bir ivme yakaladı. Nitekim, dosyadan ambalaj kağıdına, bloknottan çeşitli defter türlerine kadar bu dönemde ürün çeşitliliği hızla arttı. Ve bu artış, lisanslı kağıttan kırtasiye grubuna yönelişini hazırladı.

Lisanslı Kağıttan Kırtasiye Grubuna Yöneliş

2000’li yıllarda Keskin Color, pek çok yabancı firmanın lisanslı ürünlerini portföyüne kattı. Bu süreç ilk olarak, Disney Türkiye‘yle kurulan işbirliğiyle başladı. Disney markalı ürünlerle girdiği lisanslı ürünler pazarında Keskin Color, satış ve pazarlama alanının yanı sıra üretim ve ürün geliştirme süreçlerinde de çok önemli deneyimler kazandı. Dünya genelinde ortaya çıkan yeni trendleri yakından takip etti, ürün geliştirme süreçlerini bu trendlere uygun şekilde sürdürdü. Üstlendiği distribütörlükler sayesinde kendi ürünlerinde müşteri sadakatini sağlama konusunda büyük başarılar elde etti.

Disney‘in ardından Hasbro, Warner Bros, Lucas Film, Cartoon Network ve Victoria’s Journals gibi pazarda çok önemli yabancı markaların Türkiye distribütörlüğünü üstlenen şirket, kendi ürünlerinde not alma ihtiyacına cevap veren şık ve kullanışlı defterler ve bloknotlara ağırlık verdi. Bu ürünlerin yalnızca işlevsellikleri değil, aynı zamanda estetik tasarımları da kullanıcılar tarafından büyük beğeni topladı. Nitekim, ürün tasarım süreçlerinde kullanıcının kişiliğini yansıtacak detaylara yer verilmesi, Keskin Color‘un pazar gücünün artmasına önemli bir katkı sağladı.

Free, Cool ve Funky

Kırtasiye sektöründe Keskin Color, kendi marka ismini taşıyan ürünlerinin yanı sıra, piyasaya sunduğu Free, Cool ve Funky alt-markalarıyla da büyük ilgi görüyor. Bu markalar içinde Free ve Cool, her yaştan öğrencinin ve ofis çalışanının kendi renklerini bulabileceği iki koleksiyon. Bu koleksiyonlarıyla şirket, yüksek kaliteli okul ve ofis defterlerini uygun fiyat avantajlarıyla piyasaya sunmak istedi. Bu koleksiyonların en önemli özelliği, her yaştan ve her kesimden kullanıcıya hitap edebilmesi. Öyle ki, yazı yazmayı yeni öğrenen bir öğrenciden kurumsal bir firmada toplantı notu almak isteyen ofis çalışanlarına kadar herkes bu ürünleri rahatlıkla kullanabilmekte.

Funky ise kraft ürünlerde kullandığı canlı renklerle öne çıkan bir alt-marka. Ayrıca, ürünlerin üzerinde yazan enerji dolu cümlelerin altında Türkçe anlamlarının yer alması, pazarda ilk defa denenmiş bir konsept olarak Funky ürünlerinin tanınırlığını arttırdı. Bu alt-markaların yanı sıra Keskin Color, özel günler için ürettiği ajandalar, defterler, şiir defterleri ve günlükleriyle de kağıttan kırtasiye grubunda liderlik konumunu güçlendirmekte. Hediyelik ürünler pazarında da Keskin Color‘un gücü her geçen gün artıyor.

Pepee ve Keskin Çocuk

2011 yılında Keskin Color, Türk çizgi film karakteri Pepee ile okul öncesi grubunda çok önemli bir ivme yakaladı. Nitekim, Pepee‘nin yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç‘le yakalanan sinerji doğrultusunda Pepee, Keskin Color tarafından lisanslı bir ürün haline getirildi. Pepee markasının yaratılmasında Keskin ailesinin üçüncü kuşak üyelerinden Bengi Keskin‘in payı büyüktü. Çocuk psikolojisi eğitimi alan Bengi Keskin, ürünlerin içeriklerinin geliştirilmesinde büyük rol üstlendi. Keskin Color‘un yıllar içinde satış ve pazarlama alanında kazandığı deneyim ve Türk çizgi film karakteri Pepee‘nin yarattığı heyecan, Pepee markalı ürünlerin pazar başarısını hazırladı.

Pepee ürünlerinin gördüğü ilgi sonucunda şirket, Keskin Çocuk grubundaki ürün çeşitliliğini arttırmak için yeni markalar yaratmaya başladı. Bunlar içinde Baby Looney Tunes, Mickey Mouse Klüp Evi ve Sizinkiler öne çıkmayı başardı. Bu grupta özellikle de yap-bozlar ve boyama kitapları büyük ilgi görüyor. Çocuklarda görsel ve uzamsal zekanın, bütün-parça ilişkisinin ve el becerilerinin gelişmesini sağlayan birbirinden güzel kompozisyonlara sahip bu ürünleriyle Keskin Color, çocuk gelişimine büyük katkılar yapmaya devam ediyor.

Günümüzde Keskin Color

20016 yılında şirket, üretim kapasitesini arttırmak için 15 bin metrekarelik yeni tesisini hizmete açtı. Keskin Color‘un günümüzde cirosunun yüzde 30’luk bir kısmını lisanslı ürünler oluşturuyor. Geri kalan kısmını ise kendi tasarım ve alt markalarından elde ediyor. Barkodlu ürün sayısı bin 500’ün üzerinde. Ürünlerinde 6 binin üzerinde farklı tasarım kullanmakta. Hem son kullanıcı, hem de kurumsal müşterilerinin nabzını tutmaya büyük özen gösteren şirket, ürünlerini yılda 4 bin 500 perakende noktasında doğrudan; 10 bine yakın satış noktasında ise dolaylı olarak satışa sunmakta.

Müşterilerden ve iş ortaklarından aldıkları dönüşler sayesinde ürün geliştirme süreçlerini başarıyla yöneten Keskin Color, 2000’lerin başlarından bu yana yurt dışı pazarlarda da gücünü arttırmakta. Katıldığı yabancı fuarlar sayesinde ürünlerini tanıtan şirket, aynı zamanda sosyal medya pazarlaması ve e-ticaret konusunda da önemli atılımlar yapmaya devam ediyor.

Ofis dostu Keskin Color ürünleri Ofix.com’da!

Keskin Color‘un başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Keskin Color ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Exclusive Çizgili Spiralli Bloknot A5 60 g/m² 100 Yaprak

Listemizin ilk sırasında, Keskin Color Exclusive çizgili spiralli bloknot A5 60 g/m² 100 yaprak var. Eğitim ve iş hayatı için kullanıma uygun bu ürünlerde karton kapak mevcut. Okulda veya ofiste hızlı not alma ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Truva Çizgisiz Spiralli Bloknot A5 60 g/m² 40 Yaprak

Listemizin ikinci sırasında, Keskin Color Truva çizgisiz spiralli bloknot A5 60 g/m² 40 yaprak var. Eğer çizgisiz spiralli bir bloknot arıyorsanız, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Keskin Color‘un Truva ürün grubu ofis masa ve çekmecenize daha farklı bir estetik görüntü kazandırabilir. Bu ürünler asorti olup renk seçeneğine sahip değil. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Free Spiralli Defter A4 120 Yaprak Kareli Plastik Kapak – Turkuaz

Listemizin üçüncü sırasında, Keskin Color Free spiralli defter A4 120 yaprak kareli plastik kapak – turkuaz var. Eğer A4 ebatında bir spiralli defter ihtiyacınız varsa, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Ofis kullanımı için kareli defterler daha fazla tercih edilmekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Keskin Color ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir