Keson alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofis mobilyalarının en önemli parçalarından biri olan kesonlar, ofislerde en sık kullanılan eşyalardan biridir. İhtiyaçlarımıza uygun bir keson aldığımızda, ofis araç ve gereçlerimize ulaşımımızı kolaylaştırabilir, ofis dekorasyonumuza işlevsellik kazandırabiliriz. Peki, keson alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kesonlar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız ve keson alırken nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz.

Keson nedir?

Önce biraz kesonlardan bahsedelim efendim. Keson sözcüğü, Fransızca caisson sözcüğünden gelmekte. Fransızcada “malzeme arabası” anlamında kullanılan caisson sözcüğü dilimize keson olarak geçti ve anlam genişlemesine uğradı. Örneğin, inşaat mühendislerinin kullandığı keson terimi, bir inşaat metodunu ifade eder. Bununla birlikte, keson denildiğinde akla daha çok çekmeceli ve tekerlekli bir ofis mobilyası gelir. Gerçi, bazı keson modellerinde tekerlek bulunmayabilir. Fakat piyasadaki kesonların büyük bir bölümü tekerleklidir ve ofis ortamında genellikle tekerlekli kesonlar tercih edilir. Hareket edebilen kesonlar kullanıcıya hareket sahası kazandırır ve ofis dekorasyonu içinde değişiklik yapmayı kolaylaştırır.

Boyutlara karar vermelisiniz.

Keson alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu kesonun boyutudur. Piyasada farklı boyutlarda birçok keson modeli bulmak mümkün. Bunlar arasında seçiminizi yaparken her şeyden önce, kesonun boyutuna dikkat etmeli, satın alacağınız kesonun ofis masanızın altına girebilecek ölçülere sahip olduğundan emin olmalısınız. Keson yüksekliği için ideal sınırın ortalama 60 cm düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz. Daha büyük bir keson kullanmak istiyorsanız, bu kesonu ofis masanızın altında değil de köşelerde değerlendirebilir, üzerine dekoratif ürünler veya süs bitkileri yerleştirebilirsiniz.

Kesonunuzda eğer A4 boyutunda evrak ve dosyalar saklayacaksanız, çekmece genişliğinin bu boyutun altında olmaması gerekir. Klasör saklamanız gerekiyorsa, çekmece derinliğinin geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte kesonunuz, ofis masanızın altında hareket alanınızı kısıtlamamalı, bacaklarınızı hareket ettirmek için size yeterli alan bırakmalı. Kesonlarda fazla yüksek boyut ve geniş hacim pek tercih edilmemekte. Fazla eşyalarınızı saklamak için ofis dolaplarınızı veya duvar rafı gibi diğer üniteleri kullanabilirsiniz. Kesonunuz ofis masanızda dağınıklık yaratmamak için elinizin altında bulundurmak istediğiniz eşyaları alabilecek büyüklük ve derinlikte olmalı.

Çekmece sayısını belirlemelisiniz.

Ofiste kullanacağınız kesonlar 2 ya da 3 çekmeceli olabilir. Piyasadaki kesonların büyük bir bölümü 2 ya da 3 çekmeceli olarak üretilmekte. Bu çekmeceleri kullanarak ofis masası ve diğer ortamlarda dağınıklığı önleyebilir, her defasında ofis dolabınıza ulaşmak için yerinizden kalkmak zorunda kalmazsınız. Kesonda saklayacağınız eşyalarınızın sayısı fazlaysa, 4 çekmeceli kesonları tercih edebilirsiniz. Fakat kesonda saklamayı düşündüğünüz eşyalar fazla değilse 2 ya da 3 çekmeceli kesonlar sizin için yeterlidir. Çekmece sayısı fazla kesonlar, gereksiz birçok eşyayı kesona tıkıştırmaya neden olabiliyor.

Özel eşyalarınız için kilitlenebilen bir çekmecesi olmalı.

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde bazı özel eşyalarımızı bulundurmamız gerekebiliyor. Bu eşyaların güvenliğini sağlamak için kesonunuzda kilitlenebilen bir çekmece olmasını tercih edebilirsiniz. Özel eşyalarınızı kilitlenebilen çekmecede tutarak hem güvenliğini sağlayabilir, hem de koruma altına alabilirsiniz.

Tekerlekli kesonlar daha işlevseldir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı keson modellerinde tekerlek bulunmayabilir. Ofis mobilya takımınızda tekerlekli keson olması size hız ve kolaylık sağlar. Bazı keson modellerinde tekerlek sayısı 2’yle sınırlı olabilmekte. Fakat tekerlekli kesonlarda piyasada daha çok 4 tekerlekli modellere rastlamak mümkün. Çünkü 4 tekerlekli kesonlar, denge ve hareket kabiliyeti bakımından 2 tekerlekli kesonlara göre daha kullanışlıdır. 4 tekerlekli kesonları daha kolay hareket ettirebilir, hareket sırasında zemine zarar vermekten sakınabilir, ofis masanızın altında veya yan kısımlarda istediğiniz değişikliği kolayca yapabilirsiniz.

Renk ve tasarım bakımından ofis dekorasyonunuzla uyumlu olmalı.

Ofisinizde kullanacağınız kesonlar ofis dekorasyonunuzla konsept bütünlüğü oluşturmalı, renk ve tasarım bakımından ofis dekorasyonunuzla uyumlu olmalı. Dekorasyonunuz içinde ayrıksı bir görüntü oluşturacak kesonlar çalışmalarınız sırasında motivasyonunuzun kaçmasına yol açabilir, ziyaretçileriniz üzerinde olumsuz bir imaj yaratabilir. Kesonunuz ayrıca, sağlığa zararlı madde içermemeli, dayanıklı ve sağlam malzemelerden üretilmiş olmalı.

Ofis dostu kesonlar Ofix.com’da!

Keson alırken nelere dikkat etmek gerektiğini incelediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği kesonlar içinde ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Çilingirler 6001A 3 Çekmeceli Keson

Listemizin ilk sırasında, Çilingirler 6001A 3 çekmeceli keson var. 40 x 43 x 53 cm ölçüsündeki bu ürünlerin en üst çekmecesi kilitlenebilmekte. Üst tablası 25, çekmece önleri 16 mm yonga levha üzeri laminat kaplı bu ürünlerin gövdesi 16 mm melamin kaplı yonga levha kullanılarak üretilmekte. Tekerlek kısmı ise poliamid malzemeden üretilmekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Mismetal M.KSN.0050 3 Çekmeceli Keson

Listemizin ikinci sırasında, Mismetal M.KSN.0050 3 çekmeceli keson var. 40 x 50 x 52 cm ölçüsündeki bu ürünlerin çekmeceleri kendinden kulplu. Merkezi kilit sistemine sahip ve yüksek kalite elektrostatik toz boyayla boyalı bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Mismetal M.KSN.0001 2 Çekmeceli Keson

Listemizin üçüncü sırasında, Mismetal M.KSN.0001 2 çekmeceli keson var. 40 x 50 x 52 cm ölçüsündeki bu ürünlerin de çekmeceleri kendinden kulplu ve merkezi kilit sistemine sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer kesonları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir