Kintaro Hattori: Saat pazarını değiştiren adam…

Dünyaca ünlü Japon saat firması Seiko‘nun kurucusu Kintaro Hattori, küçük yaşlardan itibaren saatlere ilgi duyuyordu. 13 yaşında saatçi olmak için Kameda Clock Shop‘ta işe başlayan küçük Kintaro, saat tamirciliğini öğrendi ve 4 yıl sonra kendi tamirhanesini kurdu. Daha sonra işleri büyüttü ve Japonya’ya ithal saatler getirdi. 32 yaşına geldiğinde, Tokyo’da Seikosha fabrikasını kurdu ve duvar saati ile cep saati üretmeye başladı. 1924 yılında piyasaya sunulan Seiko kol saatleri, önce Japon saat pazarında, ardından dünya saat pazarında çok önemli değişimleri beraberinde getirdi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Kintaro Hattori‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Kintaro Hattori

Kintaro Hattori, 9 Ekim 1860 tarihinde Japonya’nın Osaka şehrine bağlı Kyobashi kasabasında dünyaya geldi. Bu dönemde Japonya, Batılılaşma çabasında önemli bir ivme yakalamıştı. Pek çok alanda geleneksel yaşam şeklini korumaya çalışırken aynı zamanda da Batılılaşmaya çalışıyor, yeni yaşam tarzını yansıtan araç ve gereçlere yöneliyordu. O güne kadar Japonya’da hüküm sürmekte olan Shogun hanedanı yabancılarla teması yasakladığı için yeni pazarların oluşması epeyce gecikmişti. 19. yüzyılın sonlarında bu süreç ivme kazandı, Batı’dan gelen modern yazı araç ve gereçleri ile saatler Japonlar tarafından ilgiyle karşılandı.

1872 yılında ilk demiryolunun kurulmasıyla birlikte Japonya’da Batılı zaman sistemi kabul edildi. 1875 yılında ise Japonya’nın ilk saat fabrikası kuruldu. Çok geçmeden, sektöre yeni oyuncular girmeye başladı ve ürün çeşitliliği arttı. Saatlere öteden beri büyük ilgi duyan küçük Kintaro, 13 yaşına geldiğinde saatçi olmak için Kameda Clock Shop‘a başvurdu. 4 yıl içinde saatçilik mesleğinin inceliklerini öğrenen Kintaro Hattori, 1877 yılında evinin önünde Hattori Saat Tamirhanesi‘ni kurdu ve saat tamirciliğine başladı. Günün birinde kendi saat mağazasını açmayı çok isteyen Hattori, gerekli sermayeyi saat tamirciliğinden biriktirmeye başladı.

1881 yılında Kintaro Hattori, ilk şirketi olan K. Hattori & Co‘yu kurdu. Elindeki kısıtlı sermayeyle toptan ve perakende saat satışı yapan şirket, 4 yıl içinde büyüdü ve ithalata başladı. 1885 yılında Hattori, kurduğu iş bağlantıları sayesinde Japonya’ya uygun fiyatla saat getirmeyi başardı. 1892 yılına gelindiğinde, kariyerinde çok önemli bir başarıya imza attı ve Tokyo’da kullanılmayan bir fabrikayı satın alarak Seikosha‘yı kurdu. Seikosha‘da üretilen duvar saatleri, hem benzerlerine oranla daha ekonomik, hem de daha kaliteliydi. Yalnızca 12 işçiyle faaliyete başlayan Seikosha‘daki işçi sayısı, 18 ay içinde 90’ı buldu. Duvar saatlerinin gördüğü ilgi sonucunda 1900’lerin başlarında yeni fabrikalar kuran Hattori‘nin istihdam ettiği işçi sayısı 400’ü aştı.

Seikosha Saatleri

Japoncada Seikosha sözcüğü “hassas”, “dakika” ve “başarı” anlamlarına gelen seiko sözcüğü ile “ev” anlamına gelen sha sözcüğünün birleştirilmesiyle oluşturulmuştu. Seikosha markalı duvar saatleri 7 yıl öncesine kadar Batıdan ithal ettiği duvar saatleri kadar hassas ve kaliteliydi. 1890’ların ikinci yarısında Batıdan gelen saatlerle rekabette öne çıkmayı başaran Seikosha saatleri, Japonya’da saat pazarının büyümesi için temel lokomotiflerden biri haline gelmekteydi. Bu durumu çok önceden gören Kintaro Hattori, Seikosha‘nın Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerine paralel bir şekilde insan kaynaklarını yetiştirmeye de özen gösteriyordu. Japonya’da yeni teknolojileri öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye istekli gençler ve yetenekli teknisyenler için kurduğu Kintaro fabrikasının içinde bir yurt inşa etti. Yurtta kalan öğrencilerin Japonca, matematik ve kaligrafi dersleri alması zorunluydu.

Ür-Ge alanında yaptığı yatırımların sonuçlarını kısa sürede almaya başlayan Kintaro Hattori, 1895 yılında Japonya’nın ilk cep saati olan Timekeeper‘ın üretilmesini sağladı. Bu saatler yalnızca Kintaro Hattori için değil, aynı zamanda Japon saat pazarı için de çok önemli bir adımdı. Çünkü bu saatler, Seiko‘nun ileride geliştireceği kol saatlerine giden yolun temellerini atmıştı. İlk kol saatinin piyasaya sunulması ise 1913 yılında gerçekleşti. Laurel ismiyle lansmanı yapılan bu ürünler, cep saatlerine oranla çok önemli bir yenilikti. Üstelik, seri üretim için gerekli altyapı bulunmadığı için bu saatler, günde yalnızca 30-50 adet üretilmekteydi.

Kintaro Hattori ve Seiko

1920’lerin başlarında Seikosha saatleri, Japon saat pazarında çok önemli bir güce ulaşmıştı. Ne var ki, 1923 yılında meydana gelen Büyük Kanto Depremi, Seikosha‘nın sonunu getirdi. Deprem sırasında tümüyle yıkılan fabrika, Kintaro Hattori‘nin 30 yıllık emeğinin yerle bir olmasına yol açtı. Fakat Hattori‘nin vazgeçmeye niyeti yoktu. Depremin hemen ardından yeni fabrika kurma çalışmalarına başladı. Üstelik bu fabrika, duvar ve cep saatleri gibi farklı türlerde saat üretmeyecek, kol saatlerine odaklanacaktı. Marka ismi içinse Seiko adını tercih etti. İlk Seiko markalı kol saatleri 1924 yılında piyasaya sunuldu.

Japonya’nın endüstriyel anlamda Batı’dan geri kaldığının farkında olan Kintaro Hattori, gerekli ilerlemeyi sağlamak için insan kaynaklarının çok önemli olduğuna inanıyordu. 1924 yılında faaliyete başlayan Hattori Ticaret Okulu, Japonya’da eski makine ekipmanlarının yenilenmesi ve makinelerle ilgili bilgi eksikliğinin giderilmesinde çok önemli roller üstlendi. Dahası, Batı’yla rekabet için bunların yeterli olmadığını düşünen Kintaro Hattori, markalaşma ve pazarlama süreçlerine çok önem verdi. Öyle ki, Seiko saatlerinin lansmanları Japonya’da hep büyük ilgiyle karşılandı. Japonya’nın ilk radyo ve televizyon reklamları, Hattori‘nin bu ileri görüşlülüğü sayesinde Seiko tarafından gerçekleştirildi.

1929 yılında Seiko saatleri, Japonya Devlet Demiryolları tarafından “resmi demiryolu saati” olarak kabul edildi. Bu gelişmeyle birlikte Seiko, Japon saat pazarında “resmi tedarikçi” haline geldi. Demiryolu ağının genişlemesi Seiko saatlerine yönelik talebi arttırdığı gibi, Japon saat pazarında Seiko‘ya çok büyük bir üstünlük kazandırdı. Bu dönemde makinistler, kontrol paneline Seiko saatlerinin yerleştirilebileceği ahşap aparatlar koyuyor ve trenlerin kalkış saatlerini Seiko saatleriyle kontrol ediyordu. Seiko saatleri aynı zamanda da yurt dışına ihraç ediliyor, dünya saat pazarında Seiko giderek güçleniyordu. 1934 yılında hayatını kaybeden Kintaro Hattori, Seiko saatleriyle Japonları dünya saat pazarında zirveye taşıdığı gibi, saat sektöründe temel standartların oluşmasını sağladı ve sektörde büyük izler bıraktı.

Ofis dostu duvar saatleri Ofix.com’da!

Kintaro Hattori‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği duvar saatlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Galaxy Premium M-212-3 Kingson Duvar Saati

Listemizin ilk sırasında, Galaxy Premium M-212-3 Kingson duvar saati var. Alüminyum çerçeveli metalik gri renkli bu ürünlerde mineral cam ve sessiz akar makine kullanılmakta. PVC kadranlı bu ürünlerin saat ölçüsü Ø 250 mm, kadran ölçüsü Ø 223 mm, kadran baskı alanı ise Ø 130 mm. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Galaxy Premium 1964-G Duvar Saati

Listemizin ikinci sırasında, Galaxy Premium 1964-G duvar saati var. ABS çerçeveli gri renkli bu ürünlerde de mineral cam ve sessiz akar makine kullanılmakta. PVC kadranlı bu ürünlerin saat ölçüsü Ø 355 mm, kadran ölçüsü Ø 311 mm, kadran baskı alanı ise Ø 200 mm. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Galaxy Premium M 212-1 Duvar Saati

Listemizin üçüncü sırasında, Galaxy Premium M 212-1 duvar saati var. Alüminyum çerçeveli metalik gri renkli bu ürünlerde de mineral cam ve sessiz akar makine kullanılmakta. PVC kadranlı bu ürünlerin saat ölçüsü Ø 250 mm, kadran ölçüsü Ø 223 mm, kadran baskı alanı ise Ø 130 mm. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer duvar saatlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir