Kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Eğitim ve iş hayatımızda sıkça kullandığımız kırtasiye ürünleri, yaptığımız işlerin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip ürünlerin başında geliyor. Gerekli niteliklere sahip ve severek kullandığımız kırtasiye ürünleriyle motivasyonumuz yükseliyor, başarımız artıyor. İhtiyaçlarımızı karşılamaktan uzak olan ve hatta sağlığımızı tehdit eden kırtasiye ürünleri ise eğitim ve iş hayatımızı olumsuz etkiliyor. Peki, kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kırtasiye alışverişleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kırtasiye alışverişlerinizi güvenilir yerlerden yapmalısınız.

Sayıları her geçen gün artan merdiven altı işletmeler, kırtasiye alışverişleri konusunda en önemli sorunlardan biri. Sağlığımızı tehdit eden kimyasal maddelerin kullanıldığı kırtasiye ürünlerini özellikle de okulların açılmasından hemen önce piyasaya sunuyorlar. Fiyatları velilere çoğu zaman cazip geldiği için bu ürünler tercih edilebiliyor. Oysa, içerdiği kanserojen maddelerden dolayı bu ürünler, kısa süre içinde çocukların sağlığını bozmaya başlıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için, merdiven altı işletmelerden alışveriş yapmamalısınız.

Fiyata değil, kaliteye bakmalısınız.

Kırtasiye ürünleri söz konusu olduğunda, geniş bir ürün yelpazesi içinde yüzlerce markanın binlerce ürününü bulabilirsiniz. Ürünlerin türü ve niteliği, ürünlerde kullanılan materyaller ve seçilen markalara göre kırtasiye ürünleri arasında ciddi fiyat farklılıkları mevcuttur. Fakat, fiyata göre tercih yapmak kırtasiye alışverişleri için çoğu zaman yanıltıcı olabilmekte. Ucuz olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü gerekli niteliklere sahip olmayabileceği gibi, pahalı olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü de kaliteli olmayabilir. Ve tabii, pahalı ürünlerde de sağlığa zararlı birtakım kimyasal maddeler kullanılmış olabilir. Dolayısıyla, kırtasiye alışverişi yaparken belli bir bütçe oluşturmalı, fakat ürünler arasındaki tercihlerinizi fiyat farklılıklarına göre yapmamalısınız.

Kırtasiye ürünlerinde markalar önem taşır.

Kırtasiye ürünleri, farklı pek çok kimyasal maddeden üretilmekte ve vücutla doğrudan temas eden ürünler olduğu için sağlık açısından ciddi riskleri de beraberinde getirmekte. Kırtasiye ürünlerinin en sık temas şekillerinden biri olan cilt teması, ofiste veya okulda önemli sağlık risklerine kapı aralamakta. Üstelik, cilt temasının yanı sıra bu kimyasalların göze, ağza ve hatta sindirim sistemine dahi bulaşma riski var. Kırtasiye alışverişleri sırasında ürün tercihlerinizi güvenilir markalardan yana kullanırsanız, bu riskleri ortadan kaldırabilir ve yaptığınız işlere yoğunlaşabilirsiniz.

Etiketi olmayan ürünlerden uzak durmalısınız.

Ürün etiketlerinde üretici firma bilgileri, üretim yeri ve ürünlerin diğer nitelikleri hakkında çok önemli bilgiler yer alır. Etiketi olmayan ürünlerde bu bilgilere ulaşma imkanı yoktur ve taklit ürünlerde genellikle etiket bulunmaz. Gerçi, bazı taklit ürünlerde kimi zaman etiketlere rastlanılabilmekte. Fakat, etiketsiz ürünlerden uzak durup kırtasiye alışverişlerinizi güvenilir yerlerden yaparsanız, taklit ürünlerin yaratacağı sorunlardan daha kolay kurtulabilirsiniz.

Ürünlerin gerekli sertifikalara sahip olduğundan emin olmalısınız.

Kırtasiye ürünlerinin gerekli standartlara sahip olup olmadığını anlamamızı sağlayan özel birtakım sertifikalar mevcuttur. Bunlar içinde özellikle de TSE ve CE sertifikaları çok önemli. Bu sertifikalara sahip olmayan ürünler ve hatta ambalajlar, kalitesiz ve standart dışı demektir. Kaldı ki, üzerinde CE işareti olmayan ürünlerin Avrupa Birliği içinde alım-satımının yapılması yasaktır. Bu iki sertifikaya ek olarak EN14362 (azo boyar madde sınırlaması), EN14372 (fitalat sınırlaması), EN71-1 (fiziksel standartlara uygunluk), EN71-2 (ateşe dayanıklılık) ve  EN71-3 (ağır metal sınırlaması) sertifikalarına karşı da duyarlı olmalısınız.

Ürünler hakkındaki farkındalıklarınızı arttırmalısınız.

Kırtasiye ürünleri hakkındaki farkındalıklarımız arttıkça, kırtasiye alışverişleri sırasında daha doğru tercihler yapabiliriz. Oysa bu farkındalıklar, çoğu zaman okul alışverişleri ile sınırlı kalıyor ve birçok konuya neredeyse hiç dikkat etmiyoruz. Kırtasiye alışverişleri konusunda yalnızca okul çantaları veya beslenme çantaları ile suluk ve mataralar ya da resim malzemeleri konusunda değil, kullandığımız tüm ürünler hakkındaki farkındalıklarımızı arttırmalıyız. Örneğin, yalnızca oyuncaklarda değil, yumuşatılmış hiçbir kırtasiye ürününde fitalat gibi zararlı maddeler kullanılmamalı. Yalnızca yüz boyası veya dövme kalemi değil, cilt üzerine uygulanan veya ciltle temas eden hiçbir üründe zararlı kimyasal maddeler bulunmamalı.

Güvensiz ürünlerle ilgili yapılan yayınları takip etmelisiniz.

Piyasada satışı yapılan mal ve hizmetler hakkında denetim ve gözetim görevini yerine getiren çok sayıda kurum ve kuruluş var. Başta Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu, çeşitli denetimler yaparak güvensiz ürünleri ifşa etmekte. Bu ürünlerle ilgili yapılan yayınları, www.guvensizurun.gov.tr sitesi ve çeşitli haber kanallarından takip edebilirsiniz. Bu yayınlarda aktarılan inceleme sonuçları ve verilen bilgiler, kırtasiye alışverişleri sırasında çok yardımcı olacaktır.

Okula Dönüşe Hediye Çeki Yakışır!

Kırtasiye alışverişleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam eden Ofix Hediye Çeki Kazandırıyor! kampanyamızı okurlarımıza hatırlatmak istiyoruz. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmışken Ofix kullanıcılarının okul alışverişlerine katkı sağlamak için, Kalemlik.com sitesinde geçerli 30 TL değerinde hediye çeki veriyoruz. Kampanyamızın detaylarını buradan okuyabilir, okul alışverişlerinizde Kalemlik.com sitesinin sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir