Kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Eğitim ve iş hayatımızda sıkça kullandığımız kırtasiye ürünleri, yaptığımız işlerin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip ürünlerin başında geliyor. Gerekli niteliklere sahip ve severek kullandığımız kırtasiye ürünleriyle motivasyonumuz yükseliyor, başarımız artıyor. İhtiyaçlarımızı karşılamaktan uzak olan ve hatta sağlığımızı tehdit eden kırtasiye ürünleri ise eğitim ve iş hayatımızı olumsuz etkiliyor. Okulların açılmasıyla birlikte her yıl Eylül ayında artan kırtasiye alışverişleri, büyük bir dikkatle yapılması gereken işler arasında. Okul kırtasiye alışverişi yaparken daha da dikkatli olunması gerekmekte. Çünkü okul kırtasiye ürünleri, çocukların motivasyonu ve sağlığını yetişkinlerden daha fazla etkiliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kırtasiye alışverişleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kırtasiye alışverişlerinizi güvenilir yerlerden yapmalısınız.

Sayıları her geçen gün artan merdiven altı işletmeler, kırtasiye alışverişleri konusunda en önemli sorunlardan biri haline geldi. Bu işletmeler, sağlığımızı tehdit eden kimyasal maddelerin kullanıldığı kırtasiye ürünlerini özellikle de okulların açılmasından hemen önce piyasaya sunuyorlar. Ucuz kırtasiye eşyaları fiyat bakımından velilere çoğu zaman cazip geldiği için bu ürünler tercih edilebiliyor. Oysa, içerdiği kanserojen maddelerden dolayı ucuz kırtasiye eşyaları, kısa süre içinde çocukların sağlığını bozmaya başlıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için, merdiven altı işletmelerden alışveriş yapmamalısınız. Ucuz kırtasiye alışverişi yapmak adına kendinizin ve çocuğunuzun sağlığını riske atmamalısınız. Uygun kırtasiye alışverişi yapmak için güvenilir kanalları tercih etmelisiniz. Bu bağlamda, online kırtasiye alışverişi sitelerini değerlendirebilirsiniz. Özellikle okulların açılmasından hemen önceki dönemde online kanallarda en uygun kırtasiye alışverişi seçeneklerini bulabilirsiniz. Alışverişe başlamadan önce okul kırtasiye malzemeleri listesi hazırlarsanız, alışveriş sırasında gereksiz ürünleri sepetinize eklemekten kaçınabilir, bütçenizde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Fiyata değil, kaliteye bakmalısınız.

Kırtasiye ürünleri söz konusu olduğunda, geniş bir ürün yelpazesi içinde yüzlerce markanın binlerce ürününü bulabilirsiniz. Okul kırtasiye eşyaları için de yine, ürün yelpazesi oldukça geniştir. Ürünlerin türü ve niteliği, ürünlerde kullanılan materyaller ve seçilen markalara göre kırtasiye eşyaları arasında ciddi fiyat farklılıkları mevcuttur. Fakat, fiyata göre tercih yapmak kırtasiye okul alışverişi veya kırtasiye alışverişleri için çoğu zaman yanıltıcı olabilmekte. Ucuz olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü gerekli niteliklere sahip olmayabileceği gibi, pahalı olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü de kaliteli olmayabilir. En ucuz kırtasiye eşyaları çoğu zaman en zararlı kimyasal bileşiklerden üretilmiş olmakta. Dahası, pahalı ürünlerde de sağlığa zararlı birtakım kimyasal maddeler kullanılmış olabilir. Okul öncesi kırtasiye alışverişi veya ofis için kırtasiye alışverişi yaparken belli bir bütçe oluşturmalı, fakat ürünler arasındaki tercihlerinizi fiyat farklılıklarına göre yapmamalısınız. Kırtasiye online alışveriş kanalları, bütçe kullanımı konusunda daha etkin çözümler geliştirmenizi sağlayabilir. 

Kırtasiye ürünlerinde markalar önem taşır.

Kırtasiye ürünleri, farklı pek çok kimyasal maddeden üretilmekte ve vücutla doğrudan temas eden ürünler olduğu için sağlık açısından ciddi riskleri de beraberinde getirmekte. Kırtasiye ürünlerinin en sık temas şekillerinden biri olan cilt teması, ofiste veya okulda önemli sağlık risklerine kapı aralamakta. Üstelik, cilt temasının yanı sıra bu kimyasalların göze, ağza ve hatta sindirim sistemine dahi bulaşma riski var. Kırtasiye alışverişleri sırasında ürün tercihlerinizi güvenilir markalardan yana kullanırsanız, bu riskleri ortadan kaldırabilir ve yaptığınız işlere yoğunlaşabilirsiniz. Bu bağlamda, online okul alışverişi siteleri pek çok markanın kırtasiye ürünlerine kolay erişim imkanı sağladığı için daha faydalıdır. Okul için kırtasiye malzemeleri seçimi yaparken online kırtasiye alışverişi siteleri üzerinden dilediğiniz markanın dilediğiniz ürününe kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Eğer online alışveriş konusunda fazla deneyiminiz yoksa, kapıda ödemeli kırtasiye alışverişi seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. 

Etiketi olmayan ürünlerden uzak durmalısınız.

Ürün etiketlerinde üretici firma bilgileri, üretim yeri ve ürünlerin diğer nitelikleri hakkında çok önemli bilgiler yer alır. Etiketi olmayan ürünlerde bu bilgilere ulaşma imkanı yoktur ve taklit ürünlerde genellikle etiket bulunmaz. En ucuz kırtasiye alışverişi seçeneklerinde ürünlerin pek çoğu etiketsizdir. Ucuz okul alışverişi yapmak adına etiketsiz ürünleri tercih etmemelisiniz. İnternetten okul alışverişi yaparken, kırtasiye alışverişi listesi içinde bu sorunu pek yaşamazsınız. Taklit ürünlerde kimi zaman etiketlere rastlansa da internetten okul alışverişi yaparken güvenilir kanalları tercih ederek bu sorunlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Okul alışverişi listesi hazırlarken online kanallardaki kırtasiye indirim seçeneklerini dikkate alabilir, okul alışverişinde tasarruf adına etiketsiz ürünleri tercih etmek durumunda kalmazsınız. Etiketsiz ürünlerden uzak durursanız, ofis kırtasiye malzemeleri ve okul eşyaları alışverişi sırasında istenmeyen pek çok durumun önüne geçebilirsiniz. 

Ürünlerin gerekli sertifikalara sahip olduğundan emin olmalısınız.

Kırtasiye ürünlerinin gerekli standartlara sahip olup olmadığını anlamamızı sağlayan özel birtakım sertifikalar mevcuttur. Okul kırtasiye malzemeleri ve özellikle okul öncesi kırtasiye alışverişi söz konusu olduğunda bu sertifikalar çok daha önemli hale gelmekte. Ofis kırtasiye veya okul öncesi alışveriş yaparken, satın alacağınız ürünlerin gerekli standartlara sahip olup olmadığını bu sertifikalar sayesinde anlayabilirsiniz. Bu sertifikalar içinde özellikle TSE ve CE sertifikaları çok önemli. Bu sertifikalara sahip olmayan ürünler ve hatta ambalajlar, kalitesiz ve standart dışı demektir. Kaldı ki, üzerinde CE işareti olmayan ürünlerin Avrupa Birliği içinde alım-satımının yapılması yasaktır. Ofis veya okul için alışveriş yaparken ürünlerde TSE ve CE işaretlerinin olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu iki sertifikaya ek olarak EN14362 (azo boyar madde sınırlaması), EN14372 (fitalat sınırlaması), EN71-1 (fiziksel standartlara uygunluk), EN71-2 (ateşe dayanıklılık) ve  EN71-3 (ağır metal sınırlaması) sertifikalarına karşı da duyarlı olmalısınız. En güzel kırtasiye eşyaları adı altında satışı yapılan ürünler arasında bu sertifikalara sahip olmayan çok sayıda ürüne rastlanmakta. 

Ürünler hakkındaki farkındalıklarınızı arttırmalısınız.

Kırtasiye ürünleri hakkındaki farkındalıklarımız arttıkça, kırtasiye alışverişleri sırasında daha doğru tercihler yapabiliriz. Oysa bu farkındalıklar, çoğu zaman okul alışverişleri ile sınırlı kalıyor ve birçok konuya neredeyse hiç dikkat etmiyoruz. Okulların açılmasından kısa bir süre önce internet kullanıcılarının yaptıkları aramalarda kırtasiye alışverişi ucuzen ucuz okul alışverişikırtasiye malzemeleri ucuz ve ucuz kırtasiye alışverişi aramalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Bununla birlikte, farkındalıklar daha çok okul çantası veya beslenme çantası gibi birkaç ürünle sınırlı kalıyor. Kırtasiye alışverişleri konusunda yalnızca okul çantaları veya beslenme çantaları ile suluk ve mataralar ya da resim malzemeleri için değil, kullandığımız tüm ürünler hakkındaki farkındalıklarımızı arttırmalıyız. Örneğin, yalnızca oyuncaklarda değil, yumuşatılmış hiçbir kırtasiye ürününde fitalat gibi zararlı maddeler kullanılmamalı. Yalnızca yüz boyası veya dövme kalemi değil, cilt üzerine uygulanan veya ciltle temas eden hiçbir üründe zararlı kimyasal maddeler bulunmamalı. Bu konularda okul alışveriş siteleri ve diğer kanallarda verilen bilgileri dikkatle incelemelisiniz. 

Güvensiz ürünlerle ilgili yapılan yayınları takip etmelisiniz.

Piyasada satışı yapılan mal ve hizmetler hakkında denetim ve gözetim görevini yerine getiren çok sayıda kurum ve kuruluş var. Başta Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu, çeşitli denetimler yaparak güvensiz ürünleri ifşa etmekte. Bu ürünlerle ilgili yapılan yayınları, www.guvensizurun.gov.tr sitesi ve çeşitli haber kanallarından takip edebilirsiniz. Bu yayınlarda aktarılan inceleme sonuçları ve verilen bilgiler, kırtasiye alışverişleri sırasında çok yardımcı olacaktır. En uygun okul alışverişi siteleri, bu gibi yayınları takip ederek yasaklı veya sakıncalı ürünleri satışa kapatmada çok daha hızlı hareket edebilmekte. E-ticaret sitelerinin kategori yönetimi ve pazarlama birimleri, yapılan ifşalar doğrultusunda bu ürünlerin satışını hızlıca durdurabilmekte. Offline satış kanallarında ise maalesef, gerektiği kadar hızlı sonuç alınamamakta. 

Okula dönüşte eksiklerinizi Ofix’le tamamlayın! 

Online ofis marketiniz Ofix.com, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında artan okul kırtasiye alışverişleri için uygun çözümler sunuyor. Sitemizde ofis kırtasiye ihtiyaçlarınızın yanı sıra okul kırtasiye ihtiyaçlarınızı da uygun fiyat avantajı ve üstün hizmet kalitemizle temin edebilirsiniz. Kırtasiye alışverişleri sırasında yaşayabileceğiniz güven ve sağlık risklerini Ofix.com‘dan alışveriş yaparak önleyebilirsiniz. Sitemizde satışını yaptığımız tüm ürünler gerekli standartlara sahip olup herhangi bir risk taşımamaktadır. Okul kırtasiye alışverişleri için yukarıdaki görseli veya burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir