Cildiniz kışa hazır mı?

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde düşük seyrettiği şu günlerde kış için hazırlıklarımız hız kazandı. Kendimizi kışa ne kadar iyi hazırlarsak, sağlığımızı ve iş performansımızı o kadar iyi koruyabiliriz. Kışın gelişinden en fazla etkilenen organlarımızdan biri olan cildimiz, gereken özeni göstermediğimizde pek çok sorunla karşılaşmakta ve yaşam kalitemizi olumsuz etkilemekte. Kış aylarında cildimizin güzel görünmesi için cilt bakımını ihmal etmemeliyiz. Peki kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kış aylarında cilt bakımı konusunu ele alacağız. 

Kış aylarında cildimizde ne gibi değişiklikler ortaya çıkıyor?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları nedeniyle vücudumuz, kan dolaşımını azaltır, yağ ve ter bezlerimizin çalışmasını yavaşlatır. Kan dolaşımı yavaşladığı için cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer besleyici maddeleri alması zorlaşır. Buna bağlı olarak gelişen cilt kuruluğu, kış aylarında en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biridir. Ciltte oluşan yüksek miktarda yağ ve nem kaybı, cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açar. Kış aylarında cilt bakımı konusunda etkin sonuçlar almak için her şeyden önce, bu konular hakkında farkındalıklarımızı arttırmamız gerekir. Nitekim, kışın cilt bakımı konusunda yapılan cilt bakım ürünleri tavsiyeleri ve kış ayları için nemlendirici önerileri, çoğu zaman yetersiz kalmakta.

Kış aylarında cilt kuruluğu, özellikle tüm günü ofiste geçen beyaz yakalılar için büyük bir sorun haline gelmekte. Üstelik, ofiste klima ve kombinin gereğinden fazla kullanılması nedeniyle oluşan yüksek sıcaklık, cilt kuruluğunu daha da arttırır. Kuru cilde sahip beyaz yakalıların ciltleri daha fazla dökülür. Yanlış uygulanan yüz maskeleri de cildin nem dengesini doğal yollarla sağlamasını önleyebilir. Kuru ciltler için nemlendirici kullanmak, kış aylarında cilt bakımı konusunun olmazsa olmazlarından biridir. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin yüz bakımı adına nemlendirici kullanmaksızın yapacakları diğer uygulamalar etkin sonuç almalarını önler. 

Kış aylarında gelişen cilt hassasiyetlerine bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar, cilde yapılan yanlış müdahaleler nedeniyle cildin lipid tabakasını, yani doğal nemin tutulduğu yağ asitleri kompeksinden oluşan koruyucu tabakasını daha fazla aşındırır. En iyi nemlendirici çeşitleri bile yanlış kullanım durumunda cilde çeşitli zararlar verebilir. Örneğin, yağlı bir cilde sahipseniz kullanacağınız nemlendiricinin mutlaka su bazlı olması gerekir. Yağ bazlı nemlendiriciler, kış aylarında cilt bakımı yapmak adına cildinizde çeşitli şikayetlerin oluşmasına yol açabilir. Ciltte koruyucu tabakanın aşınması nedeniyle akne, sebore, milium kistler ve bazı mantar hastalıkları hızla yayılabilir. Cilt bakımı kapsamında akne temizleme işi, özellikle kuru cilt bakımı konusunda büyük önem taşır. Soğuk havalarda akne tedavisi daha etkin sonuçlar verir. Bu yönüyle kış aylarında cilt bakımı, akne tedavisi için de bir fırsattır. 

Kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında cildimizde oluşan değişimler, cildimizin türüyle yakından ilişkilidir. Nitekim yağlı ciltler, daha az yağlanır, normal ciltlerde kuruluk artar, kuru ciltlerde ise bazı cilt hassasiyetleri gelişir. Buna bağlı olarak, kış aylarında cilt bakımı konusunda cilt türlerine uygun önlemleri almak gerekir. Cilt türünüze uygun olmayan cilt bakım ürünleri ve yüz nemlendirici çeşitleriyle kış aylarında cilt bakımı konusunda etkin sonuçlar alamazsınız. Bu kapsamda örneğin, yaz aylarında cilt bakımı için kullandığınız ürünleri kış aylarında kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü, yaz ve kış dönemi için ayrı ayrı üretilen cilt bakım ürünlerinin yağ ve nem oranları ile besleyici değerleri birbirinden farklı olduğu için etkileri de farklıdır. Doğal yüz maskeleri için de aynı durum geçerli.  

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız yazımızın bu kısmında, cilt türlerine göre kış aylarında cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğine kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulamak istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler cilt bakımı konusunda yalnızca genel bilgi niteliğindedir. Herhangi bir cilt hastalığınız veya cilt hassasiyetiniz varsa, bu bilgiler çerçevesinde kış aylarında cilt bakımı yapmadan önce bir dermatologa danışmanızda yarar var. Cildiniz için en doğru uygulamayı dermatologunuzdan öğrenebilirsiniz. Cilt türünüze uygun olmayan cilt maskesi çeşitleri ve yüz kremleri, cildinizin doğal güzelliğini kaybetmesine yol açabilir. Yanlış uygulamalar nedeniyle ciltte oluşan çatlamalar ve pullanmalar ise cildin enfeksiyonlara daha kolay yakalanmasına yol açar, yaşlanma belirtilerini açığa çıkartır.

Kuru Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kuru bir cilde sahipseniz, kış aylarında cilt bakımı konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Cilt temizliği için sabun bileşenleri içermeyen losyonları ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Kuru ciltlerin bakımında kullanılan sert sabunlar ve pH değeri yüksek dermokozmetik ürünler cilt kuruluğunun artmasına yol açar. En iyi yüz maskesi markaları veya hassas ciltler için nemlendirici çeşitleri bile bu sorunları çözmede yetersiz kalabilir. Aynı şekilde, alkol içeren tonikleri kullanmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü bu tonikler, kuru ciltlerde koruyucu tabakanın zarar görmesine yol açar ve kuruluğu arttırdığı gibi, kaşıntı ve iltihaplara da zemin hazırlar. Kış aylarında cilt bakımı kapsamında cildinizde kuruluk miktarı artıp cildiniz pul pul dökülmeye başlamışsa, bunu fondötenle kapatmaya çalışmamalısınız. Fondöten yerine doğru cilt bakımı uygulamalarını tercih etmelisiniz. 

Kış aylarında cilt bakımı yaptırmak için güzellik salonlarını tercih edebilir veya evde cilt bakımı uygulamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Cilt bakımı fiyatları bütçenize uygun değilse, evde pratik cilt bakım çözümleriyle de cildinizi kışa hazırlayabilirsiniz. Cilt bakımı sırasında cildinizi beslemek için uygun bir gece kremi kullanabilir, yeşil çay gibi bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Göz çevreniz için özel serum ampul gibi hafif formdaki dermokozmetik ürünleri veya medikal cilt bakımı uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Yüz temizleme maskesi ile cildinizin kurumasını önlemek için nemlendirici krem veya jelleri tercih edebilirsiniz. Fakat kış aylarında cilt bakımı konusunda cildinizin türüne uygun nemlendirici seçmeniz çok önemli. Cildinizi nemlendirmek adına fazla miktarda yağa maruz bırakırsanız, gözeneklerin tıkanması sonucu pek çok cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ayaklarınızı nemlendirmek içinse gliserin içeren ve pH değeri yüksek olmayan bir losyon iyi bir seçim olabilir.

Yağlı Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Yağlı ciltler, soğuğa genel olarak daha dayanıklıdır. Fakat, yağlı ciltlerde nem dengesini sağlamak oldukça zordur. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, kış aylarında cilt bakımı için yağ bazlı değil, su bazlı nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Erkek cilt bakımı konusunda da yine su bazlı ürünler daha etkilidir. Nemlendiriciyi veya doğal cilt bakımı maskelerini dışarıya çıkmadan önce değil, yatmadan önce uygulamanız daha etkin sonuçlar verecektir. Ayrıca, dışarıda hava soğukken banyoda uzun süre kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltlerin 15-20 dakikadan uzun süren banyoları, ciltlerindeki koruyucu tabakanın aşınmasına yol açmakta. Bu nedenle, banyonuzu fazla sıcak suyla yapmamaya dikkat etmeli ve kısa tutmaya çalışmalısınız. Kış aylarında cilt bakımı sırasında cildiniz sıcakken yüz bakım ürünleri ile herhangi bir uygulama yapmamalısınız. 

Yağlı ciltlerin kış aylarında cilt bakımı konusunda dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da cilt temizliğinin ardından cildi iyice kurulamaktır. En iyi cilt bakım ürünleri bile cilt ıslakken iyi bir sonuç vermez. Kış aylarında cilt bakımı sırasında yağlı ciltlerde ıslak kalan yüzeylerde başta cilt kuruluğu olmak üzere pek çok cilt rahatsızlığı gelişebilmekte. Aynı şekilde, doğal nemlendirici çeşitleriyle cildinize herhangi bir uygulama yapmadan önce tüm su kalıntılarını temizlemelisiniz. Aksi durumda, kullandığınız yüz temizleme maskesi çeşitlerinden etkin sonuçlar alamazsınız. Profesyonel cilt bakımı konusunda da yine, cildinize ıslakken uygulama yaptırmamaya dikkat etmelisiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra su kalıntılarından tümüyle kurtulmak için kağıt havlu veya temizleme pamuğu kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

Normal Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Cilt türünüz normalse, yağ salgınız ve gözenek genişliğiniz normal düzeyde demektir. Normal ciltlerde siyah nokta, sivilce ve kızarıklık gibi cilt hassasiyetleri çok seyrek görülür. Normal cilde günlük cilt bakımı ve yüz bakım maskesi uygulaması yapmak daha kolaydır. Kış aylarında cilt bakımı konusunda normal ciltte yüz yağı eksikliği pek görülmez. Fakat, yaz döneminde normal ciltlerde yağ miktarı artarken, soğuk havalarda cilt kuruluğu artma eğilimi gösterir. Dolayısıyla, normal ciltlerde de kış aylarında nem dengesini korumak gerekir. Eğer normal bir cilde sahipseniz, kış aylarında cilt bakımı kapsamında cildinizi temizlerken önce sıcağa yakın ılık su kullanabilirsiniz. Cildinizi duruladıktan sonra soğuğa yakın su kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırıp cildinize daha fazla miktarda vitamin, mineral, antioksidan ve diğer besleyici maddelerin taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında normal ciltlere uygulanacak nemlendiricilerde bitkisel protein ve peptid düzeyinin yüksek olması tercih edilebilir. Kış aylarında cilt bakımı kapsamında normal ciltler için en iyi gece kremi çeşitleri de protein ve peptid düzeyi zengin kremlerdir. Kış aylarında cildin havayla temas eden yüz ve el gibi açık bölgelerinde kuruma ve kızarıklık miktarı fazla olur. Bu nedenle bitkisel protein ve peptide ihtiyacı artar. Protein ve peptid bakımından zengin cilt bakımı maskeleri, normal cildin bu ihtiyaçlarını karşılamada daha etkilidir. Bununla birlikte, kış aylarında cilt bakımı kapsamında el kuruluğuna karşı uygulanacak bakım kreminden sonra ellerin yaklaşık yarım saat kadar cerrah eldiveni içinde bekletilmesi gerekir. Soğuk havalarda ellerinizde çatlamalar oluşuyorsa, fazla sıcak suyla temastan kaçınmalısınız. Kullandığınız sabunu da mutlaka değiştirmelisiniz. Sert ve pH değeri yüksek sabunların yol açtığı çatlaklar, özellikle bulaşık yıkarken çeşitli sağlık risklerine zemin hazırlayabilmekte.

Karma Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Karma ciltlerin temizliği de bakımı da oldukça zordur. Yüzünüzün yalnızca T bölgesi yağlı ve geri kalan kısmı kuruysa, kuru olan kısımlarda kış boyunca cilt kuruluğu yüksek seyredecektir. Yağlı kısımlarda ise nem dengesini korumak zorlaşacaktır. Bu nedenle karma cilt bakımı çok zordur. Karma ciltler için nemlendirici seçmek de bir o kadar zordur. Karma ciltler için kış aylarında cilt bakımı konusunda en doğru yol, cildi yağlandırmadan nemlendirip besleyen ürünler kullanmaktır. Bu tür bir yüz bakım kremi ile cildinizi kış aylarında bakımlı tutabilirsiniz. Nemlendirici için yağ bazlı ürünleri tercih ederseniz, cildinizi nemlendirmek yerine yağ miktarını arttırmış olursunuz. Bunun sonucunda cildinizde oluşan parlamayı kapatmakta zorlanabilirsiniz. Kış aylarında cilt bakımı konusunda evde cilt bakımı uygulaması tercih eden karma ciltler, hazırladıkları bileşime zeytinyağı eklemeden önce bu noktayı akıldan çıkarmamalılar. 

Su bazlı nemlendiricilerin yanı sıra su bazlı cilt temizleyiciler ve maskeler de karma ciltlerin bakımında ilk sırada değerlendirilebilecek ürünler arasında yer alır. Bu tür temizleyici ve maskelerle cilt bakımı evde pratik şekilde yapılabilir. Fakat, burun bölgenizde iyi sonuçlar veren bir bakım ürünü yanaklarınızda aynı sonuçları vermeyebilir. Kış aylarında cilt bakımı sırasında yüz güzelliği sağlamak adına aynı maskeyi yüzünüzün her tarafına uygulamamalısınız. Karma ciltler için uygun fiyatlı nemlendirici çeşitlerinin birçoğu maalesef, ciltte parlama oluşmasına yol açabiliyor. Üstelik, burun bölgeniz için faydalı olan bir ürün yanak bölgenizde kırışıklıkların artmasına yol açabilir. Bu konuda dilerseniz, bir dermatologa başvurarak sizin için en iyi ürünleri önermesini isteyebilirsiniz. Kış aylarında cilt bakımı konusunda tercihiniz doğal maskelerden yanaysa, özellikle içeriğinde bal, maden suyu ve limon bulunan maskeleri deneyebilirsiniz.

Kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Kış aylarında cilt bakımı konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiğine de kısaca temas edeceğiz. Nitekim, cilt bakımından etkin sonuçlar alabilmek için cilt sağlığı konusunda bazı şeylere dikkat etmemiz şart. Cilt sağlığımıza zarar veren nedenler ortadan kalkmadıkça cilt bakımından istediğimiz sonuçları almamız mümkün değil. En iyi cilt bakımı maskeleri bile diğer unsurlar yerine getirilmediğinde cilt bakımı ve cilt güzelliği konusunda yetersiz kalabilir. 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Kış aylarında cildimizin sağlıklı beslenmeye olan ihtiyacı artmakta. Günlük olarak almanız gereken vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve diğer besleyici maddeleri alırsanız, cilt sağlığınızı doğal yollarla koruyup güçlendirebilirsiniz. Kış aylarında özellikle de karbonhidrat alımınızı sınırlandırmalı, cildinizde aşırı yağlanma oluşmasını engellemelisiniz. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha etkin sonuçlar almak için cildinizin yağ dengesini koruyacak şekilde protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Protein için esas kaynak olarak ise hayvansal gıdaları tercih edebilirsiniz. Hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunan demir, kan dolaşımınızı hızlandırıp cilt sağlığınızı güçlendirecektir. Kış aylarında cilt sağlığı için ayrıca ceviz ve fındık gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak soğan, sarımsak, lahana, roka, mercimek, greyfurt, ıspanak, portakal, turp ve pancar tüketiminizi arttırabilirsiniz. Bu besinler sayesinde cilt bakımı doğal olarak daha etkili olacaktır. 

A, C ve E vitaminlerini ihmal etmemelisiniz. 

Cilt sağlığı konusunda A, C ve E vitaminlerinin pek çok faydası var. Nitekim A vitamini, cildin kolajen üretmesini destekleyerek kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir. Deri pullanması ve egzamaya iyi gelir, cilde elastikiyet kazandırır. C vitamini, ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir Ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar. E vitamini ise cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Doğal yüz güzelliği için bu vitaminleri içeren besinleri kış aylarında yeterli miktarda tüketmelisiniz. Kış aylarında cilt bakımı için bu vitaminleri içeren güzellik maskeleri uygulamaları, ancak ikincil derecede başarılı olabilir. Erkekler için cilt bakımı konusunda da aynı durum geçerli. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için A, C ve E vitamini yönünden zengin besinlere yönelebilirsiniz.

Günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Günlük su tüketimi, metabolizmamız açısından hayati bir öneme sahip. Yeterince su tüketmediğimiz zaman vücudumuzda hiçbir doku veya sistem, işlevini tam olarak yerine getirememekte. Kış aylarında cilt bakımı konusunda cilt bakımı merkezleri içinde yapılan uygulamalar bile vücudun su ihtiyacı varsa başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bunun içindir ki, cilt bakım önerileri söz konusu olduğunda günlük su tüketimi konusu ayrı bir önem taşır. Gün içinde tükettiğiniz su miktarı, dolaşım sisteminizden sindirim sisteminize kadar tüm metabolizmanızı etkiler. Vücudunuzdan toksinleri atamadığınızda ortaya çıkan değişimler, ilk olarak cildinizde belirir. Başka deyişle, güzel bir cilt için su içmek ile sağlıklı bir metabolizma için su içmek eş anlamlıdır. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz. Günde ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 1.5 litreden az olmamalı. Eğer hamileyseniz, günlük su tüketim miktarınız 2 litrenin altına inmemeli.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ciltte biriken ölü hücreler, gözeneklerin tıkanması nedeniyle cildinizin nefes almasını engeller ve cildinizin doğal ışıltısını kaybetmesine yol açar. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlediğinizde, cildinizin yağ ve nem dengesini doğal yollarla korumasına büyük katkı sağlamış olursunuz. Kış aylarında cilt bakımı kapsamında ölü hücreleri temizlemek için cildinize peeling uygulayabilir veya doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Fakat, kış aylarında peeling yaparken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle de kuru ciltlerde kış aylarında peeling uyguladıktan sonra soğuk havayla temas, cilde büyük zarar vermekte. Bu nedenle, kış aylarında cilt bakımı adına soğuk havalarda peeling yapmamaya dikkat etmelisiniz. Kış aylarında en güzel maskeler bile soğukla temas halinde istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Kış aylarında cildinizi korumak için peelingden hemen sonra soğuk havayla temastan kaçınmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: İpek Disk Makyaj Temizleme Pedi 70 Adet

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, cilt bakımı ve temizliğinde kullanabileceğiniz İpek disk makyaj temizleme pedi 70 adet ürünümüzden kısaca bahsetmek istiyoruz. Hidrofil pamuk piyasasında lider bir konuma sahip İpek Pamuk‘un en fazla tercih edilen ürünlerinden biri olan bu ürünler, disk şeklinde 70 adet hidrofil pamuktan oluşmakta. Tümüyle pamuktan üretilen bu ürünleri kullanarak cildinizde kalıntı bırakmadan temizlik ve bakım sağlayabilirsiniz. İpek disk makyaj temizleme pedi 70 adet ürünümüz için fiyat bilgisi sorgulama ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir