Cildiniz kışa hazır mı?

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde düşük seyrettiği şu günlerde kış için hazırlıklarımız hız kazandı. Kendimizi kışa ne kadar iyi hazırlarsak, sağlığımızı ve iş performansımızı o kadar iyi koruyabiliriz. Kışın gelişinden en fazla etkilenen organlarımızdan biri olan cildimiz, gereken özeni göstermediğimizde pek çok sorunla karşılaşmakta ve yaşam kalitemizi olumsuz etkilemekte. Peki kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kış aylarında cilt bakımı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kış aylarında cildimizde ne gibi değişiklikler ortaya çıkıyor?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları nedeniyle vücudumuz, kan dolaşımını azaltır, yağ ve ter bezlerimizin çalışmasını yavaşlatır. Kan dolaşımı yavaşladığı için cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer besleyici maddeleri alması zorlaşır. Buna bağlı olarak gelişen cilt kuruluğu, kış aylarında en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biridir. Ciltte oluşan yüksek miktarda yağ ve nem kaybı, cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açar, cilt hassasiyetlerinin oluşmasına neden olur.

Kış aylarında cilt kuruluğu, özellikle de tüm günü ofiste geçen beyaz yakalılar için büyük bir sorun haline gelmekte. Üstelik, ofiste klima ve kombinin gereğinden fazla kullanılması nedeniyle oluşan yüksek sıcaklık, cilt kuruluğunu daha da arttırır ve kuru cilde sahip beyaz yakalıların ciltleri pul pul dökülmeye başlar. Bu durumu gizlemek adına fondöten kullanmanın hiçbir faydası olmayacağı gibi, fazla miktarda kullanılan fondöten nedeniyle kapanan gözenekler cildin nefes almasını daha da zorlaştırır.

Kış aylarında gelişen cilt hassasiyetlerine bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar, cilde yapılan yanlış müdahaleler nedeniyle cildin lipid tabakasını, yani doğal nemin tutulduğu yağ asitleri kompeksinden oluşan koruyucu tabakasını daha fazla aşındırır. Bu aşınma nedeniyle ciltte akne, sebore, milium kistler ve bazı mantar hastalıkları hızla yayılabilir. Ciltte oluşan çatlamalar ve pullanmalar, cildin enfeksiyonlara daha kolay yakalanmasına yol açar, yaşlanma belirtilerini açığa çıkartır.

Kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında cildimizde oluşan değişimler, cildimizin türüyle yakından ilişkili. Nitekim yağlı ciltler daha az yağlanır, normal ciltlerde kuruluk artar, kuru ciltlerde ise bazı cilt hassasiyetleri gelişir. Buna bağlı olarak, kış aylarında cilt bakımı konusunda cilt türlerine uygun önlemleri almak gerekir. Aynı şekilde, yaz aylarında cilt bakımı için kullanılan ürünleri kış aylarında kullanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü, yaz ve kış dönemi için ayrı ayrı üretilen cilt bakım ürünlerinin yağ ve nem oranları ile besleyici değerleri birbirinden farklı olduğu için etkileri de farklıdır. 

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız yazımızın bu kısmında, cilt türlerine göre kış aylarında cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğine kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulamak istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler cilt bakımı konusunda yalnızca genel bilgi niteliğindedir. Herhangi bir cilt hastalığınız veya cilt hassasiyetiniz varsa, bu bilgileri kullanmadan önce bir dermatologa danışmanızda yarar var. Cildiniz için en doğru uygulamayı dermatologunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kuru bir cilde sahipseniz, kış aylarında cilt bakımı konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Cilt temizliği için sabun bileşenleri içermeyen losyonları ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Kuru ciltlerin bakımında kullanılan sert sabunlar ve pH değeri yüksek dermokozmetik ürünler cilt kuruluğunun artmasına yol açıyor. Aynı şekilde, alkol içeren tonikleri kullanmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü bu tonikler kuru ciltlerde koruyucu tabakanın zarar görmesine yol açıyor ve kuruluğu arttırdığı gibi, kaşıntı ve iltihaplara da zemin hazırlayabiliyor. Cildinizde kuruluk miktarı artıp cildiniz pul pul dökülmeye başlamışsa, bunu fondötenle kapatmaya çalışmak yerine cilt bakımıyla çözmeye çalışmalısınız.

Kış aylarında cilt bakımı sırasında cildinizi beslemek için uygun bir gece kremi kullanabilir, yeşil çay gibi bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Göz çevreniz için özel serum ampul gibi hafif formdaki dermokozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz. Cildinizin kurumasını önlemek için nemlendirici krem veya jelleri tercih edebilirsiniz. Fakat cildinizin türüne uygun nemlendirici seçmeniz çok önemli. Cildinizi nemlendirmek adına fazla miktarda yağa maruz bırakırsanız, gözeneklerin tıkanması sonucu pek çok cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ayaklarınızı nemlendirmek içinse gliserin içeren ve pH değeri yüksek olmayan bir losyon iyi bir seçim olabilir.

Yağlı Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Yağlı ciltler, soğuğa genel olarak daha dayanıklıdır. Fakat, yağlı ciltlerde nem dengesini sağlamak oldukça zordur. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, kış aylarında cilt bakımı için yağ bazlı değil, su bazlı nemlendiricileri tercih etmelisiniz. Nemlendiriciyi dışarıya çıkmadan önce değil, yatmadan önce uygulamanız daha etkin sonuçlar verecektir. Ayrıca, dışarıda hava soğukken banyoda uzun süre kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltlerin 15-20 dakikadan uzun süren banyoları, ciltlerindeki koruyucu tabakanın aşınmasına yol açmakta. Bu nedenle, banyonuzu fazla sıcak suyla yapmamaya dikkat etmeli ve kısa tutmaya çalışmalısınız.

Yağlı ciltlerin kış aylarında cilt bakımı konusunda dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da cilt temizliğinin ardından cildi iyice kurulamaktır. Yağlı ciltlerde ıslak kalan yüzeylerde başta cilt kuruluğu olmak üzere pek çok cilt rahatsızlığı kolay ve hızlı bir şekilde gelişebilmekte. Aynı şekilde, cildinize herhangi bir uygulama yapmadan önce tüm su kalıntılarını temizlemelisiniz. Aksi durumda yaptığınız uygulamadan etkin bir sonuç alamayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra su kalıntılarından tümüyle kurtulmak için kağıt havlu veya temizleme pamuğu kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

Normal Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Cilt türünüz normalse, yağ salgınız ve gözenek genişliğiniz normal düzeyde demektir. Normal ciltlerde siyah nokta, sivilce ve kızarıklık gibi cilt hassasiyetleri çok seyrek görülür. Fakat, yaz döneminde normal ciltlerde yağ miktarı artarken, soğuk havalarda cilt kuruluğu artma eğilimi gösterir. Dolayısıyla, normal ciltlerde de kış aylarında nem dengesini korumak gerekir. Eğer normal bir cilde sahipseniz, cildinizi temizlerken önce sıcağa yakın ılık su kullanabilir, cildinizi duruladıktan sonra soğuğa yakın su kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırıp cildinize daha fazla miktarda vitamin, mineral, antioksidan ve diğer besleyici maddelerin taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında normal ciltlere uygulanacak nemlendiricilerde bitkisel protein ve peptid düzeyinin yüksek olması tercih edilebilir. Cildin havayla temas eden yüz ve el gibi açık bölgelerinde kuruma ve kızarıklık miktarı fazla olacağı için bitkisel protein ve peptide ihtiyacı artacaktır. El kuruluğuna karşı uygulanacak bakım kreminden sonra ellerin yaklaşık yarım saat kadar cerrah eldiveni içinde bekletilmesi gerekir. Soğuk havalarda ellerinizde çatlamalar oluşuyorsa, fazla sıcak suyla temastan kaçınmalı ve kullandığınız sabunu mutlaka değiştirmelisiniz. Sert ve pH değeri yüksek sabunların yol açtığı çatlaklar, özellikle de bulaşık yıkarken çeşitli sağlık risklerine zemin hazırlayabilmekte.

Karma Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Karma ciltlerin temizliği de bakımı da oldukça zordur. Yüzünüzün yalnızca T bölgesi yağlı ve geri kalan kısmı kuruysa, kuru olan kısımlarda kış boyunca cilt kuruluğu yüksek seyredecek, yağlı kısımlarda ise nem dengesini korumak zorlaşacaktır. Karma ciltler için kış aylarında cilt bakımı konusunda en doğru yol, cildi yağlandırmadan nemlendirip besleyen ürünler kullanmaktır. Nemlendirici için yağ bazlı ürünleri tercih ederseniz, cildinizi nemlendirmek yerine yağ miktarını arttırır ve cildinizde oluşan parlamayı kapatmakta zorlanabilirsiniz.

Su bazlı nemlendiricilerin yanı sıra su bazlı cilt temizleyiciler ve maskeler de karma ciltlerin bakımında ilk sırada değerlendirilebilecek ürünler arasında yer almakta. Fakat, burun bölgenizde iyi sonuçlar veren bir bakım ürünü yanaklarınızda aynı sonuçları vermeyebilir. Üstelik, burun bölgeniz için faydalı olan bir ürün yanak bölgenizde kırışıklıkların artmasına yol açabilir. Bu konuda dilerseniz, bir dermatologa başvurarak sizin için en iyi ürünleri önermesini isteyebilirsiniz. Tercihiniz doğal maskelerden yanaysa, özellikle de içeriğinde bal, maden suyu ve limon bulunan maskeleri deneyebilirsiniz.

Kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Kış aylarında cilt bakımı konusunu bu şekilde ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiğine de kısaca temas edeceğiz. Nitekim, cilt bakımından etkin sonuçlar alabilmek için cilt sağlığı konusunda bazı şeylere dikkat etmemiz şart. Cilt sağlığımıza zarar veren nedenler ortadan kalkmadıkça cilt bakımından istediğimiz sonuçları almamız mümkün değil.

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Kış aylarında cildimizin sağlıklı beslenmeye olan ihtiyacı artmakta. Günlük olarak almanız gereken vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve diğer besleyici maddeleri alırsanız, cilt sağlığınızı doğal yollarla koruyup güçlendirebilirsiniz. Kış aylarında özellikle de karbonhidrat alımınızı sınırlandırmalı, cildinizde aşırı yağlanma oluşmasını engellemelisiniz. Cildinizin yağ dengesini korumak için protein ağırlıklı beslenebilir, protein için esas kaynak olarak hayvansal gıdaları tercih edebilirsiniz. Hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunan demir, kan dolaşımınızı hızlandırıp cilt sağlığınızı güçlendirecektir. Kış aylarında cilt sağlığı için ayrıca ceviz ve fındık gibi kuruyemişleri tercih edebilir, bunlara ek olarak soğan, sarımsak, lahana, roka, mercimek, greyfurt, ıspanak, portakal, turp ve pancar tüketiminizi arttırabilirsiniz.

A, C ve E vitaminlerini ihmal etmemelisiniz. 

Cilt sağlığı konusunda A, C ve E vitaminlerinin pek çok faydası var. Nitekim A vitamini, cildin kolajen üretmesini destekleyerek kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir, deri pullanması ve egzamaya iyi gelir, cilde elastikiyet kazandırır. C vitamini, ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar. E vitamini ise cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için A, C ve E vitamini yönünden zengin besinlere yönelebilirsiniz.

Günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Günlük su tüketimi, metabolizmamız açısından hayati bir öneme sahip. Yeterince su tüketmediğimiz zaman vücudumuzda hiçbir doku veya sistem, işlevini tam olarak yerine getirmiyor. Tükettiğimiz su miktarı, dolaşım sistemimizden sindirim sistemimize kadar tüm metabolizmamızı etkiliyor. Vücudumuzdan toksinleri atamadığımızda, ortaya çıkan değişim ilk olarak cildimizde beliriyor. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz. Günde ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 1.5 litreden az olmamalı. Eğer hamileyseniz, günlük su tüketim miktarınız 2 litrenin altına inmemeli.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ciltte biriken ölü hücreler, gözeneklerin tıkanması nedeniyle cildinizin nefes almasını engeller ve cildinizin doğal ışıltısını kaybetmesine yol açar. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlediğinizde, cildinizin yağ ve nem dengesini doğal yollarla korumasına büyük katkı sağlamış olursunuz. Ölü hücreleri temizlemek için cildinize peeling uygulayabilir veya doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Fakat, kış aylarında peeling yaparken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle de kuru ciltlerde kış aylarında peeling uyguladıktan sonra soğuk havayla temas, cilde büyük zarar vermekte. Bu nedenle, soğuk havalarda peeling yapmamaya dikkat etmeli, peelingden hemen sonra soğuk havayla temastan kaçınmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: İpek Disk Makyaj Temizleme Pamuğu

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, cilt bakımı ve temizliğinde kullanabileceğiniz İpek disk makyaj temizleme pamuğundan kısaca bahsetmek istiyoruz. Hidrofil pamuk piyasasında lider bir konuma sahip İpek Pamuk‘un en fazla tercih edilen ürünlerinden biri olan bu ürünler, disk şeklinde 70 adet hidrofil pamuktan oluşmakta. Tümüyle pamuktan üretilen bu ürünleri kullanarak cildinizde kalıntı bırakmadan temizlik ve bakım sağlayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir