Kış Aylarında Ofiste Hastalıklardan Korunmanın 10 Temel Kuralı

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları, vücut direncimizi düşürüyor ve hastalıklara zemin hazırlıyor. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde hastalıklar kolayca yayılabiliyor. Hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı olumsuz etkileyen hastalıklardan korunmak için bazı konulara dikkat etmemiz şart. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ofisinizi sık sık havalandırmalısınız.

Kış aylarında ısınma ihtiyaçlarımız artıyor. Ofisimizin sıcaklığı düşmesin diye çoğu zaman ofisimizi havalandırmayı ihmal edebiliyoruz. Ofiste ısınmak için eğer klima kullanıyorsanız ve üstelik, klimanızın filtresini temiz tutmuyorsanız, havayla bulaşan enfeksiyonlara çok daha kolay yakalanabilirsiniz. Bu nedenle, kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı listemizde ilk sıraya ofisi sık sık havalandırmayı koyuyoruz. Gün içinde yeterince temiz hava girişi sağlanmayan ortamlarda enfeksiyonlar hızla yayılacağı için ofisinizi sık sık havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Ofis sıcaklığınıza dikkat etmelisiniz.

Kış aylarında ofis sıcaklığımızı korumak zorlaşıyor. Ofis sıcaklığı konusunda ideal aralık 20 ile 26 derece arasındadır. Ofis sıcaklığınızın 26 derecenin üzerine çıkması, terlemeye bağlı olarak vücudunuzda sıvı kaybını arttırır ve baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açar. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde ofis sıcaklığınızı 20 ile 26 derece arasında tutmaya dikkat etmelisiniz. Ofisinizde ısı kaybı yüksekse, pencere ve kapı bantları ile ısı izolasyonu sağlayabilirsiniz. Pencere ve kapılarınızın kasa kısımlarında çatlak veya kırılmalar oluşmuşsa, silikon kullanarak bu kısımları kapatabilirsiniz.

Temizlik ve hijyeni ihmal etmemelisiniz.

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde hastalıklara yakalanmamak için temizlik ve hijyen konusuna büyük özen göstermeliyiz. Ofis temizliği için yapılması gereken işler günlük, haftalık ve aylık olarak değişebilmekte. Ofisinizde en sık kullandığınız alanların günlük temizliği çok önemli. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde günlük temizliğinizi sıkı tutarsanız hem hastalıklara yakalanma riskiniz azalır, hem de haftalık ve aylık temizlik işleriniz azalır. Ofisinizde kendi çalışma alanınıza gösterdiğiniz özeni tuvalet ve banyo temizliği için de göstermelisiniz. Bu gibi ortamlarda çamaşır suları mikroplara karşı etkin bir koruma sağlamakta.

Ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

En sık kullandığımız ofis araç ve gereçleri, mikropların yayılması için en elverişli yüzeylerdir. Ofis eşyalarımızın üzerinde mikroplar kolayca çoğalıp yayılabilir. Bu gibi durumların önüne geçmenin en iyi yolu, bu araçları kullandıktan sonra ellerimizi yıkamaktır. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde elleri sık sık yıkamak konusuna büyük özen göstermelisiniz. Gün içinde ayrıca, ofis eşyalarınızı ıslak mendiller ile temizlemeniz de etkili bir yöntemdir. Fakat ellerinizi su ve sabun kullanarak temizlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü ıslak mendillerle el temizliği hijyen koşullarını sağlamakta yetersiz kalabilmekte.

Hasta kişiye fazla yaklaşmamalısınız.

Hava yoluyla bulaşan birçok hastalıkta mikroplar, öksürük ve hapşırmayla 2 metreye kadar yayılabilmekte. Ofisinizde hasta bir iş arkadaşınız varsa, aranızdaki mesafenin 2 metreden az olmamasına dikkat etmelisiniz. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde bu konuda özellikle de öksürük ve hapşırma anlarında kendinizi korumalısınız. Öksüren veya hapşıran bir kişiye 2 metreden yakın olmanız durumunda solunum yoluyla mikrop geçişlerini engellemeniz zorlaşır. Mikroplar dolaylı yoldan bulaşabileceği gibi, doğrudan temas yoluyla da bulaşabilir. Bu noktada özellikle de tokalaşma konusuna dikkat etmelisiniz. Enfeksiyona yakalanmış bir arkadaşınızla tokalaşmamayı tercih edebilirsiniz.

Özel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalısınız.

Ofiste kullandığımız özel eşyalarımız da yine, mikropların kolayca yayılabileceği yüzeyler arasındadır. Özellikle de kişisel bakım ürünlerinin paylaşılması, ofiste enfeksiyonların kolayca yayılmasına yol açmakta. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde özel eşyalarımızı kimseyle paylaşmamalı, başkalarının özel eşyalarını kullanmamalıyız. Ofisinizde eğer karton bardak değil de cam bardak veya kupa kullanılıyorsa, kendi bardak veya kupanızı çekmecenizde saklayabilir, temizliğini bizzat kendiniz sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

Kış aylarında vücut direncimiz çok kolay düşüyor ve hastalıklara daha kolay yakalanıyoruz. Vücut direncimizi yükseltmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz şart. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için her şeyden önce sağlıklı beslenmeliyiz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri günlük olarak yeterince aldığımızda, vücut direncimizi korumak daha kolay olacaktır. Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için protein, probiyotik ve prebiyotik, yeşil sebze ve kabuklu deniz ürünleri ile kuruyemiş tüketimimizi arttırabiliriz. Böyle bir beslenme programı sayesinde vücudumuzda antikor üretimi artacak ve hastalıklara yakalanma riskimiz azalacaktır.

Yeterince su içmelisiniz.

Günlük su tüketimi konusundaki farkındalıklar bahar ve yaz aylarında artıyor. Oysa, kış aylarında da terlemeye bağlı olarak vücudumuzun su kaybı yüksek düzeylerde olabilmekte. Gün içinde yeterince su tüketmediğimizde başta ishal olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyoruz. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde günlük ortalama 2000 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı kesinlikle 2 litrenin altına inmemeli. Hamilelerde ise bu miktar, 2.5 litreden az olmamalı. Ve tabii, bu miktarı çay, kahve veya bitki çaylarıyla değil, doğrudan içme suyuyla karşılamalısınız.

Uyku düzeninizi korumalısınız.

İyi ve kaliteli bir uyku, hastalıklar karşısında vücut direncimizi korumamıza büyük katkı sağlıyor. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde günlük ortalama 6-8 saat arasında uyumaya dikkat etmelisiniz. Uyku sağlığı için yatış ve kalkış saatlerinizi olabildiğince sabit tutmaya çalışmalı, aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya dikkat etmeli, hafta sonunu uyuyarak geçirmemelisiniz. Vücudunuz için gerekli besinleri günlük düzenli şekilde alarak sağlıklı beslenebileceğiniz gibi, sağlıklı uykuyu da günlük düzenli şekilde almalısınız.

Egzersiz yapmalısınız.

Kış aylarında vücudumuzun hareket miktarı azalıyor. Buna bağlı olarak kas ve eklem ağrılarını daha fazla hissedebiliyoruz. Kış aylarında ofiste hastalıklardan korunmanın 10 temel kuralı içinde basit egzersizler yaparak bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin başı yavaşça öne, arkaya ve yanlara doğru eğmek, omuzları yukarı doğru 3 saniye kaldırmak, öne ve arkaya doğru hareket ettirmek gibi basit egzersizler yapabilirsiniz. Oturduğunuz yerde ellerinizi açıp kapatabilir, ayak bileklerinizle daire çizebilir, belinizi yanlara ve geriye doğru esnetebilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde kas ve eklem sağlığı açısından pek çok riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir