Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler hangileridir?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları nedeniyle vücut ısımızı korumakta güçlük çekebiliyoruz. Vücut ısımızın düşmesi, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açıyor ve enfeksiyon risklerine kapı aralıyor. Başta nezle, grip ve soğuk algınlığı olmak üzere mevsim hastalıklarından korunmak için vücut ısımızı korumaya özen göstermeliyiz. C vitamini ve antioksidan bakımından zengin meyveler, vücut ısımızın artmasına ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine büyük katkı sağlıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kış aylarında soğuktan koruyan meyveler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Portakal

Listemizin ilk sırasında portakal var. C vitamini deposu olarak bilinen portakalın bileşiminde bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, sitrik asit, tiamin, niasin ve beta-karoten mevcut. Portakaldaki hesperetin ve arigenin flavonoidleri ise portakalı aynı zamanda da güçlü bir antioksidan haline getirmekte. Soğuk havalarda tüketilebilecek meyveler içinde portakal en iyi seçimlerden biridir. C vitamini ve diğer faydalı maddeler sayesinde portakal, metabolizmanızı hızlandırarak vücut ısınızı yükseltir. Soğuktan korunmak için günde 1 adet portakal tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuz, soğuklarla daha kolay baş edebilir. Üstelik, günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 70’ten fazlasını bu sayede karşılamış olursunuz.

Mandalina

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin ikinci sırasında mandalina var. Mandalinada C vitamininin yanı sıra A, B kompleks ve P vitaminleri bulunmakta. Mandalinada ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor mineralleri mevcut. Bu maddeler sayesinde mandalina, terlemeyi düzenleme ve vücut sıcaklığını korumada oldukça faydalı bir kış meyvesidir. Her yıl Kasım ayından itibaren tezgahlarda yerini almaya başlayan mandalina, mevsim geçişlerinde oluşan ani sıcaklık değişimlerine karşı doğal bir koruyucudur. Soğuk kış günlerinde gereğinden fazla çalıştırılan klima veya kombi nedeniyle artan terleme, vücudun sıvı kaybını arttırır. Sıcaklık değişimine uyum sağlamak için savunma mekanizmamız oldukça zorlanır. Soğuk kış günlerinde tüketeceğiniz mandalina sayesinde vücudunuz, sıcaklık değişimlerine daha kolay uyum sağlar.

Greyfurt

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin üçüncü sırasında greyfurt var. C vitamini bakımından zengin bir meyve olan greyfurt, aynı zamanda A vitamini, folik asit, fosfor, çinko ve bakır yönünden de oldukça zengindir. Bu bileşimi sayesinde greyfurt, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller açısından iyi bir kaynaktır. Greyfurtta aynı zamanda da yüksek miktarda karbonhidrat bulunur. Vücut ısınız düştüğünde greyfurt tüketerek hem vücut ısınızı yükseltebilir, hem de vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, greyfurttaki faydalı mineraller bazı ilaçlardaki etken maddelerle olumsuz etkileşim yapabilmekte. Mevsim hastalıklarına karşı herhangi bir ilaç veya antibiyotik kullanmaktaysanız, greyfurt tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var.

Nar

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin dördüncü sırasında nar var. Kış aylarının en fazla tüketilen meyvelerinden biri olan nar, çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. Orta büyüklükte bir nar, günlük C vitamini ihtiyacımızın yarıya yakınını karşılar. C vitamininin yanı sıra K vitamini, manganez, potasyum, fosfor, demir ve çinko bakımından da zengin bir meyve olan nar, soğuk kış günlerinde vücut ısınızın yükselmesini sağlar. Nardaki vitamin ve mineraller, hücre içi sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur, hücreleri yeniler, antikor üretimine katkı sağlar. Ayrıca dokuları onarır ve iltihapların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bununla birlikte, nardaki K vitamini kandaki pıhtılaşmayı arttırdığı için kan sulandırıcı ilaç kullananların nar tüketmesi pek tavsiye edilmemekte.

Kivi

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin beşinci sırasında kivi var. Birçok meyveden daha fazla miktarda vitamin içeren kivi, soğuktan korunma yolları konusunda oldukça faydalı bir meyvedir. Kivinin kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından da zengin bir meyve olması, soğuktan korunmak için kiviyi önemli hale getiriyor. Soğuk kış günlerinde 1 adet kivi tüketerek hem vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilir, hem de vücut ısınızı daha etkin şekilde koruyabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıran kivi, aynı zamanda da strese iyi geliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Kivinin antioksidan özelliğinden yararlanarak hem sağlığınızı koruyabilir, hem de cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Elma

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin altıncı sırasında elma var. B kompleks, C ve D vitaminleri bakımından zengin bir kaynak olan elmayı soğuktan korunmak için tüketebilirsiniz. Mevsim meyveleri içinde elma, aynı zamanda da iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kış meyveleri içinde ülkemizde en sevilen meyvelerden biri olan elmayı dilerseniz elma çayı şeklinde de tüketebilirsiniz. Lif bakımından zengin bir meyve olan elma, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini yükseltir. Düzenli olarak elma tüketimi, vücudun toksin atımını destekler, terlemeyi kontrol altında tutar, sıvı kaybını önler. Elmanın içeriğindeki pektin maddesi, uzun süreli tokluk hissi verir ve kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Soğuk kış günlerinde kan şekerinizi yükseltmeden metabolizmanızı çalıştırmak için elma en iyi seçimlerden biridir.

Armut

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin yedinci sırasında armut var. Başta demir, fosfor, magnezyum ve potasyum olmak üzere faydalı mineraller bakımından zengin bir meyve olan armut da yine vücut ısısını korumaya yardımcı olmakta. Besleyici olduğu kadar lezzetli bir meyve olan armut, aynı zamanda da idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Sodyum içermemesi nedeniyle armut, vücuttan toksin atımını daha kolay hale getirir. Armutta bulunan lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar, vücudun soğuk hava koşullarına daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. Armuttaki potasyum ise kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının normal düzeyde kalmasını sağlar. Kış aylarında düzenli armut tüketimiyle vücut ısınızı koruyabilirsiniz.

Avokado

Kış aylarında soğuktan koruyan meyveler listemizin sekizinci sırasında avokado var. A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir meyve olan avokadoda glutathion ve lutein gibi pek çok antioksidan mevcut. Aynı zamanda da lif bakımından zengin bir meyve olan avokadoyla kış aylarında metabolizmanızı hızlandırabilir, vücut ısınızı koruyabilirsiniz. Yüzde 80 oranında su içeren avokado, aynı zamanda da vücudun sıvı kaybını önleyici etkiye sahiptir. Avokadoyu diğer meyvelerle birlikte tüketerek kış aylarında antioksidan alımınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede, mevsim hastalıklarına karşı daha etkin bir koruma kalkanı oluşturabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir