Kış bavulu nasıl hazırlanır?

Bavul hazırlamak çok basit bir iş gibi görünse de bazı konulara dikkat etmeyi gerektiriyor. Bavulunuzu doğru şekilde hazırlarsanız, seyahatlerinizi daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir, gereksiz emek ve zaman kaybına uğramazsınız. İyi bir kış tatili geçirmek istiyorsanız, kış bavulunuzu iyi hazırlamış olmanız şart. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kış bavulu nasıl hazırlanır konusunu ele alacağız.

Seyahatinizi iyi bir şekilde planlamalısınız.

Bavul hazırlarken yapılan en önemli hataların başında, bavula gereksiz eşyaları tıkıştırmak geliyor. Bu durum aslında, plansız bir hazırlık sürecinin en açık yansıması. Seyahatinizi iyi bir şekilde planlarsanız, kış bavulu hazırlığınızı daha iyi yapar ve sonradan pişmanlık hissetmezsiniz. Seyahat sürenizi göz önünde bulundurursanız, gerekli niteliklere uygun bir çanta veya bavul seçmeniz kolaylaşır. Eğer kısa süreli bir seyahate çıkacaksanız, el ve sırt çantaları uygun olabilir. Uzun süreli seyahatler içinse uygun boyutta bir ya da birkaç bavul kullanmanız daha doğru olacaktır.

Seyahat edeceğiniz yerin hava şartlarına uygun kıyafetler seçerseniz, hiç giymeyeceğiniz kıyafetlerinizi yanınızda boşuna taşımak zorunda kalmazsınız. Seyahatiniz süresince kaç farklı kıyafet giyeceğinizi, her biri için farklı bir ayakkabı götürmeniz gerekip gerekmediğini iyi hesaplarsanız, gereksiz zahmete girmekten kurtulursunuz. Dahası, kışlık kıyafetler hacim bakımından çok yer kapladığı için, en ağır ve en fazla yer kaplayan kıyafetlerinizi seyahat sırasında üzerinize giyebilirsiniz. Bu sayede bavulunuzda diğer kıyafetlerinize yer açabilirsiniz.

Kış bavulu içinde kışlık kıyafetlerinize ek olarak, gideceğiniz yerde işinize yarayacak eşyalarınızı koymalısınız. Kalacağınız otel veya pansiyonda saç kurutma makinesi, elbise askısı gibi eşyalar varsa, bavulunuzu bu gibi eşyalarla doldurmanıza gerek yok. Gereksiz eşyalar hem yükünüzü arttırır, hem de vakit kaybettirir. Bununla birlikte, kış bavulu içinde bir-iki adet tişört olmasında yarar var. Kalacağınız otel veya pansiyonun çok sıcak olması durumunda bu tişörtlerle vücut sıcaklığınızı dengeleyerek terlemekten kurtulursunuz.

Kış bavulunun olmazsa olmazları nelerdir?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları, vücut direncimizi düşürerek enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Bu nedenle, kış bavulu hazırlarken vücut ısınızı koruyacak eşyalara mutlaka yer vermelisiniz. Bunlar içinde atkı, bere ve eldiven en önemlileridir. Hatta gideceğiniz yer eğer çok soğuk olacaksa, bunların yedeğini de yanınızda bulundurmanızda yarar var. Ayrıca yün çoraplar, termal içlik, kalın kazaklar ve pantolonlar, bir adet hırka ve sıcak su torbası da kış bavulu içinde mutlaka yer alması gereken eşyalar içinde değerlendirilebilir.

Kıyafetlerinizi doğru şekilde katlamalısınız.

Kışlık kıyafetler hacim bakımından çok yer kapladığı için kış bavulu içinde yer sıkıntısı yaratabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için, kıyafetlerinizi doğru şekilde katlamalısınız. Hem bu sayede kırışmalarını engeller, seyahatiniz sırasında ütü yapmak gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, kıyafetlerinizi çok fazla katlarsanız kırışmalarına yol açabilirsiniz. Kış bavulu içinde alanı verimli bir şekilde kullanmak için dilerseniz kıyafetlerinizi rulo şeklinde sarmayı deneyebilirsiniz. Kırışma ihtimali zor olan kıyafetlerinizi bavulunuzun alt kısmına, kolay kırışabilen kıyafetlerinizi ise üste yerleştirmelisiniz.

Ağırlığı tek bavulda toplamamalısınız.

Sık seyahat edenler gayet iyi bilir ki, en iyi bavul en küçük ve en hafif bavuldur. Seyahatiniz süresince yorulacağınız için, bavulunuz olduğundan daha ağır gelecektir. Bu nedenle, ağır bir kış bavulu hazırlamak yerine daha hafif iki-üç bavul kullanmanızda yarar var. Bavulunuz ayrıca, gereksiz süs ve detaylardan uzak olmalı ve işlevselliğiyle öne çıkmalı. Büyük boy bavullar içinde aradığınız eşyaları bulmanız zorlaşacağı için, makyaj malzemesi ve benzeri eşyalarınız için daha küçük boy el çantaları veya sırt çantaları kullanmalısınız.

Kış bavulu içinde hangi kişisel bakım ürünleri olmalı?

Bavullara kolayca tıkıştırılan ve düşünüldüğünden çok daha fazla yer kaplayan eşyaların başında kişisel bakım ürünleri geliyor. Seyahatlerimizde yanımızda götürmemiz gereken kişisel bakım ürünleri, yalnızca en gerekli ürünler olmalı. Bunlar içinde nemlendiriciler ilk sırada değerlendirilebilir. Kış aylarında vücudumuz, ısı kaybını önlemek için kan dolaşımını yavaşlatmakta. Bundan en çok etkilenen cildimiz yeterince beslenemediği için hızlı bir şekilde kurumakta ve cilt çatlakları oluşmakta. Ki bu durum, enfeksiyonların yayılmasını kolaylaştırmakta. Özellikle de kuru ciltler, bu sorunu daha ağır bir şekilde yaşamakta.

Kış bavulu içinde olması gereken kişisel bakım ürünleri içinde nemlendiriciler bu nedenle çok önemli. Ayrıca, yanınızda bir dudak nemlendiricisi bulundurmanızda da yarar. Seyahatiniz süresince dışarıda bulunacağınız zaman dilimlerinde dudak nemlendiricisi ile dudaklarınızı çatlamalardan koruyabilirsiniz. Bunlara ek olarak, vazgeçemediğiniz bir şampuan, bakım kremi ya da vücut losyonu kullanıyorsanız, bunların tatil boylarını tercih edebilir, ya da daha küçük şişelerle yanınıza alabilirsiniz. Fakat unutmayın ki yanınıza alacağınız her sıvı ürün, seyahat sırasında başınıza iş açabilir. Özellikle de uçak yolculuklarında yüksek hava basıncı nedeniyle istenmeyen durumlar oluşabiliyor.

El çantasında neler bulundurmak gerekir?

Seyahatiniz sırasında sıkça kullanmanız gereken ve ihtiyaç halinde kolayca ulaşmak istediğiniz eşyalarınızı el çantanızda bulundurmalısınız. Bunlar içinde şarj aleti, kulaklık, anahtarlık ve kullanmanız gereken ilaçlarınız ile not defteri ve kalem gibi eşyalarınızı ilk sıralarda değerlendirebilirsiniz. Uçak ya da otobüs biletinizi, kimliğiniz ve cüzdanınızı da el çantanızda taşıyabilirsiniz. Tablet ve fotoğraf makinesi gibi cihazlarınızı bavulunuza kesinlikle koymamalısınız. Bavulunuzda oluşan basınç nedeniyle cihazlarınızın zarar görmesi mümkündür. El çantanızda bir tane de termos bardak bulundurabilirsiniz. Kış aylarında dışarıda geçirdiğiniz zaman dilimlerinde, düşen vücut ısınızı yükseltmek için termos bardakla sıcak içecek tüketebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir