Kış depresyonundan kurtulmak için neler yapmak gerekir?

Kış aylarının gelişiyle birlikte gün ışığından daha az yararlanıyoruz. Soğuyan havalar nedeniyle fiziksel aktivitelerimiz azalıyor. Enerji ihtiyacımızı karşılamak adına karbonhidrat tüketimimizi arttırıyoruz. Bunlara bir de ofiste işle veya iş ortamıyla ilgili sorunlar eklenince, bazı psikolojik sorunlar yaşayabiliyoruz. Özellikle de kış depresyonu, içinde bulunduğumuz dönemde ofis çalışanları arasında sıkça görülebilmekte. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kış depresyonundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kış depresyonu nedir?

Önce biraz kış depresyonundan bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse kış depresyonu, kış aylarının gelişiyle birlikte kişinin fiziksel ve psikolojik açıdan hissettiği çöküntü ve kalıcı mutsuzluk halidir. En önemli belirtileri, gün boyu devam eden halsizlik, kol ve bacaklarda hissedilen ağırlık, sürekli uyuma isteği ve aşırı karbonhidrat tüketimidir. Genel depresyon belirtilerinden farklı olarak kış depresyonu, kış aylarında vücudumuzda artan melatonin (uyku hormonu) ile azalan serotonin (mutluluk hormonu) miktarıyla yakından ilişkilidir.

Sonbahar döneminden itibaren günlerin kısalmaya başlaması, vücudumuzda bazı fizyolojik değişimleri tetiklemekte. Özellikle de kış döneminde günlerin iyice kısalması, gün ışığından yeterince yararlanmamızı engelliyor. Buna bağlı olarak, kanımızdaki melatonin miktarı artıyor ve kendimizi yorgun, halsiz ve bitkin hissedebiliyoruz. Sabah gün ağarmadan uyanmamız gerektiği için güne yorgun başlayabiliyor, işe geldiğimizde ilk birkaç saat ne yapacağımıza karar vermekte zorluk çekebiliyoruz.

Diğer taraftan, kış döneminde gün ışığından daha az yararlandığımız için vücudumuzdaki serotonin düzeyi azalıyor ve kendimizi sürekli mutsuz hissedebiliyoruz. Serotonin hormonu beynin uyku, yemek yeme ve duygusal davranışları düzenleyen birçok merkezini etkilemekte. Strese bağlı olarak kanda artan kortizol düzeyinin dengelenebilmesi için gerekli serotonin karşılanamadığında, stresle baş etmek zorlaşıyor. Serotonin eksikliği nedeniyle kişinin karbonhidrat tüketimi arttıkça, hissettiği çöküntü durumu daha da şiddetli hale gelebiliyor.

Kış depresyonuyla bilgili yapılan bilimsel araştırmalar, ekvatordan uzaklaştıkça gün ışığından yeterince yararlanamayan ülkelerde bu sorunun daha sık yaşandığını göstermekte. Aslına bakarsanız, kış aylarının gelişiyle birlikte vücudumuzdaki fizyolojik değişimler nedeniyle hepimiz kış depresyonu yaşayabiliriz. Fakat bu sorun, depresyona eğilimli kişilerde daha baskın bir şekilde ve uzun süre görülebilmekte. Bununla birlikte, çalışma koşullarınızda gerekli iyileşmeyi sağlar ve psikolojik açıdan kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak önlemler alırsanız, kış depresyonundan kurtulabilirsiniz.

Kış depresyonundan kurtulma yolları nelerdir?

Kış depresyonu konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, kış depresyonundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle vurgulamak istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. 2 haftadan uzun süren kış depresyonu şikayetiniz varsa, mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Nitekim, kış depresyonu tedavilerinde ilaç, psikoterapi veya ışık tedavisi gerekebilmekte. Sizin için en doğru tedavi sürecine ancak hekiminiz karar verebilir.

Gün ışığından yeterince yararlanmalısınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kış depresyonunun en önemli nedeni gün ışığından yeterince yararlanamamaktır. Sabah gün ağarmadan uyanarak işe gelip tüm günü ofiste geçirdikten sonra akşam hava karardığında işten çıkıyorsanız, gün ışığından neredeyse hiç yararlanamıyorsunuz demektir. Ki bu durum, kış depresyonuna yakalanmanızı kolaylaştırmakta. Bu nedenle, kış depresyonundan kurtulma yolları listemizde ilk sıraya gün ışığından yeterince yararlanmayı koyuyoruz. Ofiste ne kadar yoğun olursanız olun, hiç değilse öğle paydosunda dışarı çıkıp 20-30 dakika kadar tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Üstelik havanın kapalı olması önemli değil, yeter ki vücudunuz gün ışığıyla temas etsin. Ofise döndüğünüzde emin olun, kendinizi daha iyi ve zinde hissedeceksiniz.

Çay, kahve ve atıştırmalık tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde geçiren beyaz yakalılar çay, kahve ve atıştırmalık ürünleri daha fazla tüketebiliyor. Günde birkaç bardağı geçmeyen çay ve kahve tüketimi, motivasyon üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Fakat aşırı çay ve kahve tüketirseniz, uyku düzeniniz bozulur, kendinizi daha yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Atıştırmalık ürünler de yine, ölçüsünde tüketildiğinde motivasyon arttırıcı olabilir. Fakat kilo sorununuz varsa veya gün boyunca hazır kek, bisküvi, gofret tüketmekten kendinizi alamıyorsanız, bu alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekir. Kış depresyonundan kurtulma yolları içinde çay, kahve ve atıştırmalık tüketiminizi sınırlandırmaya dikkat etmelisiniz.

Çalışma ortamınızda ışık miktarına dikkat etmelisiniz.

Ofiste ne fazla karanlık, ne de fazla aydınlık bir ortamda çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. Işık miktarı olması gerekenin altında kaldığında veya üzerine çıktığında, göz sağlığınızı korumanız zorlaşır. Yeterince ışık almayan bir ortamda vücudunuzda melatonin miktarı artar, serotonin miktarı azalır. Kendinizi daha iyi hissetmek adına çay, kahve ve atıştırmalık tüketiminizi arttırdığınızda, uyku düzeniniz bozulur ve kilo sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Paket ağırlığı küçük olan bir hazır kekte, 1 saat spor yaparak harcayabileceğiniz kaloriden daha fazla miktarda kalori bulunabilir. Kendinizi daha canlı ve enerjik hissetmek için ofisinizde aydınlık bir çalışma ortamı oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Sosyal ilişkilerinizi güçlendirmelisiniz.

İnsanın sosyal bir varlık olduğu gerçeği, iş hayatı içinde daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Ofis ortamında tüm zamanınızı işle geçiriyor ve yeterince sosyal ilişki kurmuyorsanız, yalnızca kış depresyonu için değil, aynı zamanda öfke ve stres yönetimi, empati eksikliği ve benzeri pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Kış depresyonundan kurtulma yolları içinde sosyal ilişkilerinizi güçlendirmeye çalışmalı, iş arkadaşlarınızla birlikte daha fazla vakit geçirmelisiniz. Üstelik, ofiste günlük iş yükünüz ne olursa olsun, arkadaşlarınızla bir araya gelmek sorunlar karşısında yaratıcı çözümler geliştirmenize katkı sağlayabilir. Ofiste çay ve kahve molaları içinde kuracağınız dostane ilişkiler, kış depresyonuyla daha kolay baş etmenizi sağlayabilir.

Kış depresyonundan kurtulma yolları içinde ayrıca sağlıklı beslenmeli, günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Mevsim geçişlerinde karbonhidrat ağırlıklı değil, protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Günlük 2 bin kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 2 litrenin altında olmamalı. Ofiste vakit buldukça fiziksel aktivite yapmalı, tüm günü hareketsiz geçirmekten kaçınmalısınız. Günde 6-8 saat arasında uyumaya dikkat etmeli, hafta sonları geç kalkıp geç yatmamalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Çiğ Ceviz İçi

Kış depresyonu karşısında vücudumuzdaki serotonin miktarını arttırmak için ceviz tüketmek en iyi yöntemlerden biri. Cevizde bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri, beynin ilgili merkezlerini uyararak serotonin üretimine önemli bir katkı sağlamakta. Serotonin denildiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden biri olan çikolatanın aksine ceviz, kan şekerini yükseltmeden serotonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle ofiste günde birkaç tane ceviz tüketerek kış depresyonu sorunundan daha kolay kurtulabilirsiniz. Ceviz için Tadım çiğ ceviz içi iyi bir seçim olabilir. Paket ağırlığı 150 gram olan bu ürünlerin 100 gramında 14.4 gram lif, 16.5 gram protein, 55.8 gram doymamış yağ, 5.6 gram doymuş yağ, 8 gram karbonhidrat var. Enerji miktarı ise 630 kcal. Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden Tadım çiğ ceviz içi siparişi vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir