Kivideki Güzellik Sırları

Birçok meyveden daha fazla miktarda vitamin içeren kivinin faydaları arasında yok yok. Enfeksiyonlar karşısında bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirime yardımcı olan kivi, astıma iyi geliyor, kan şekerini düzenliyor. İyi bir antioksidan kaynağı olan kivi, vücutta dolaşan serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor, kansere karşı koruma sağlıyor. Kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından zengin bir meyve olan kivi, güzellik konusunda da çok faydalı bir meyve. Cildi sıkılaştıran, cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandıran kivi, cilt lekelerine iyi geliyor, siyah noktaları azaltıyor, göz altı morluklarını önlüyor ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kivideki güzellik sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Cildi sıkılaştırır. 

Kivideki güzellik sırları listemizin ilk sırasında cildi sıkılaştırma etkisi var. Hava sıcaklıklarındaki değişimlere göre cildimiz uyum sağlamak için bazı değişimleri doğal olarak gerçekleştirir. Bahar aylarının gelişiyle birlikte artan hava sıcaklıkları, cilt gözeneklerinin açılmasına neden olur ve cildin nem dengesi bozulur. Artan su kaybıyla birlikte cilt kuruluğu başlar ve ciltte kızarıklık, kaşıntı, dökülme vb. şikayetler görülür. Kivide bol miktarda bulunan kolajen, cilt hücrelerinin yapı bütünlüğünü korumasına büyük katkı sağlıyor. Cilde kolajen takviyesi sağlayan kivi maskesi ile özellikle ilkbahar döneminde cildinizi besleyebilir, sıcak yaz dönemine hazırlayabilirsiniz. Nitekim kolajen, cildimizden eklem ve kemiklerimize, diş hücrelerimizden tırnak ve saç köklerimize kadar pek çok doku ve organın temel yapı taşlarından biridir. Duru güzellik ve cilt bakımı konusunda en iyi makyaj markaları bile henüz kolajenin yerini tutabilecek bir ürün keşfedemediler. 

Cildinizi sıkılaştırmak için pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyacınız yok. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz kivi yüz maskesi ile bu konuda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Doku ve hücrelere esneklik kazandıran kolajenin eksikliği halinde deri pullanması, egzama ve cilt lekeleri oluşabilmekte. Kivi maskesi pek çok kozmetik ürüne oranla çok güçlü bir kolajen takviyesi sağlar. Kivideki güzellik sırları içinde kolajen konusunda özellikle hamilelerin dikkatli olması gerek. Çünkü hamilelik döneminde kadınlarda kolajen eksikliği artar. Bu nedenle başta cilt olmak üzere pek çok doku ve hücrede bazı istenmeyen durumlar oluşur. Hamilelikte cilt bakımı için kivi maskesi iyi bir seçimdir. Hamilelikte kivinin faydaları konusunda cilt bakımı üst sıralarda değerlendirilebilir. Kivi maskesi içinse 1 adet kivi, çeyrek muz ve 1 çorba kaşığı yoğurt yeterli. Tüm malzemeleri püre haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftada 2 kere bu maskeyi uygularsanız cildinizin sıkılaştığını görebilirsiniz.

Cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Kivideki güzellik sırları listemizin ikinci sırasında, cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırma etkisi var. Kivide bol miktarda bulunan A, C, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineraller cilt için çok faydalı. Daha yumuşak bir cilde sahip olmak için beslenme programınız içinde bu vitamin ve mineraller bakımından zengin besinlere ağırlık verebilirsiniz. Kivili maske çeşitleri bu konuda daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü cilt üzerine doğrudan yapılan uygulamalar daha hızlı sonuç verir. Kivi suyunun faydaları da bu bağlamda oldukça güçlüdür. Fakat daha kalıcı sonuçlar elde etmek için beslenme programınızı buna uygun şekilde düzenlemelisiniz. Kivi maskesi ne işe yarar, diye merak ediyorsanız, en önemli faydalarından birinin cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırma olduğunu söyleyebiliriz. Mevsim geçişlerinde kuruyan ve matlaşan ciltler için kivi maskesi ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Daha kalıcı sonuçlar içinse kivi tüketiminizi arttırmalısınız.  

Cildinize elastikiyet kazandırmak ve daha parlak bir cilde sahip olmak için evde kolayca kivili yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maske için 1 adet kivi, çeyrek avokado ve 1 tatlı kaşığı bal yeterlidir. Maskeyi hazırlarken kivi ve avokadoyu iyice ezebilir, üzerine bal ekleyebilirsiniz. Karışımınız pürüzsüz hale gelince maskeniz hazır demektir. Kivideki güzellik sırları içinde bu maskeyi cildinize 20 dakika kadar uygulamanız yeterli. Ardından ılık suyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Kivide bulunan vitamin ve mineraller ile avokadodaki faydalı yağlar, cilde elastikiyet kazandırmada son derece etkindir. Bal ise bu karışımı parlaklık yönünden daha etkili hale getirir. Aynı zamanda da cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir, cilt çatlaklarını önler. Böylelikle cildiniz dış etkenlere karşı daha korunaklı hale gelir ve doğal güzelliğini kazanır. Güzellik ve kişisel bakım için etkili güzellik sırları arıyorsanız, tercihinizi öncelikle bu gibi doğal maskelerden yana kullanabilirsiniz.

Cilt lekelerine iyi gelir.

Kivideki güzellik sırları listemizin üçüncü sırasında, cilt lekelerine iyi gelme etkisi var. Cilt lekelerinin farklı birçok nedeni olabilir. Bunlar içinde en önemlilerinin hormonal faktörler, ultraviyole ışınları ve yanlış kozmetik ürün kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Hormonal faktörler söz konusu olduğunda cilt lekeleri bazı hastalıkların ipuçlarını verir. Bu hastalıklar içinde en yaygın olanının hipertiroidi olduğunu söyleyebiliriz. Ultraviyole ışınları özellikle yaz döneminde cilt lekelerinin oluşmasına veya sayılarının artmasına yol açar. Ultraviyole ışınlarına maruz kalan cildin bariyer fonksiyonu zayıfladığı için leke oluşumu daha sık görülür. Yanlış kozmetik ürün kullanımı ise cilt lekeleri konusunda son derece dikkatli olunması gereken konular arasındadır. Cilt türünüze uygun olmayan bir kozmetik ürün, cildinizde leke oluşmasına yol açabilir. Bu nedenlerin yanı sıra genetik faktörler ve bazı ilaçlar da cilt lekelerine yol açabilmekte. 

Kivinin zengin vitamin ve mineral içeriği, cilt lekeleri söz konusu olduğunda olumlu sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Cildinizde eğer yaz döneminde cilt lekesi oluşuyorsa, ultraviyole ışınlarına karşı cildinizin bariyer fonksiyonu zayıflamış demektir. Bu fonksiyonu güçlendirmek için kivi ile maske çok faydalıdır. Yanlış kozmetik ürünler ise cildin yağ ve nem dengesini bozar, gözeneklerin kapanmasına yol açar. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa, cildinizin yağ ve nem dengesini korumak, gözenekleri temizlemek için de kivi maskesinden yararlanabilirsiniz. Hormonal faktörlere bağlı olarak gelişen cilt lekelerine ise maske uygulamaları yetersiz kalabilmekte. Diğer nedenler söz konusu olduğunda da yine maske uygulamasından etkin sonuçlar alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hekiminize bilgi verebilir, kullandığınız ilaçları değiştirmesini isteyebilirsiniz. Cilt lekelerine karşı kivi maskesi hazırlamak içinse 1 adet kivi ve 1 çorba kaşığı aloe vera yağı kullanabilirsiniz.

Siyah noktaları azaltır.

Kivideki güzellik sırları listemizin dördüncü sırasında, siyah noktaları azaltma etkisi var. Cilt üzerinde oluşan siyah noktaların da birçok nedeni olabilir. Vücudunuz eğer çok fazla miktarda yağ üretiyorsa cildinizde siyah nokta oluşumu artabilir. Cilt temizliğine yeterince dikkat etmiyorsanız, cildinizde biriken bakteriler siyah nokta oluşumuna yol açabilir. Cilt üzerinden temizlenmeyen ölü hücreler de siyah nokta oluşumuna neden olabileceği gibi, bazı ilaçlar da bu soruna yol açabilir. Sağlık ve güzellik sırları içinde öteden beri siyah noktalardan kurtulmak için bazı meyvelerin faydalı olduğu bilinmekte. Bu meyvelerden biri olan kivi sayesinde cildinizden siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, kiviyi temizlik amaçlı kullanırken içine katacağınız diğer meyve ve yağlara dikkat etmelisiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz katacağınız yağlar da gözenekleri tıkayabilir. 

Kivi maskesi ile siyah noktalardan kurtulmak için 1 adet kivi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu yeterlidir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, karışımın içine 1 çorba kaşığı aloe vera yağı ekleyebilirsiniz. Fakat bazı bitki ve meyvelere karşı cildiniz hassasiyet gösterebilir. Özellikle tropik meyvelerden güzellik maskesi hazırladığınızda cildinizde kaşıntı veya kızarıklık oluşursa, uygulamayı hemen sonlandırmanızda yarar var. Cildinizde herhangi bir cilt hassasiyeti varsa, güzellik maskesi veya temizlik maskesi hazırlama konusunda dikkatli olmalısınız. Kivi, bal ve limon maskesi siyah noktaların yanı sıra sivilce izlerinin iyileşmesini de hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak cildinize daha önce herhangi bir krem veya nemlendirici uyguladıysanız, kivi maskesini hemen ardından uygulamamalısınız. Aynı şekilde, kivi maskesinin hemen ardından cildinize herhangi bir krem veya nemlendirici de uygulamamalısınız. Aksi durumlarda siyah nokta ve sivilce oluşumu görülebilir.

Göz altı morluklarını önler.

Kivideki güzellik sırları listemizin beşinci sırasında, göz altı morluklarını önleme etkisi var. Evde cilt bakımı önerileri içinde kivi maskesi göz altı morlukları için sıkça dile getirilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri, kivinin faydaları içinde göz altı morluklarını önleme etkisinin olmasıdır. Bir diğer nedeni ise kivinin herkes tarafından kolayca ulaşılabilir bir meyve olmasıdır. Cilt bakımı alanında bilinen en eski güzellik sırları içinde yer alan kivi maskesi, göz altı morluklarına karşı etkin çözümler sunuyor. Eğer göz altı bölgenizde morluk şikayetiniz varsa, haftada 2-3 kez göz altı çevrenize kivi maskesi uygulayarak bu şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Kivi maskesi morluk oluşumunu da önleyici etkiye sahiptir, kivinin yararları bu konuda da geçerlidir. Kivinin bileşimindeki faydalı mineraller, vücudumuzun bu en hassas bölgesi üzerinde besleyici etkide bulunur ve morlukları önler.

Göz altı morluklarına karşı hazırlayacağınız kivi maskesinde 1 adet kivi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı buğday yağı kullanabilirsiniz. Göz altı bölgesinde buğday yağının faydaları oldukça yüksektir. Balla birleştiğinde buğday yağı, güçlü bir antiaging haline gelir. Karışımda yer alan kivinin bileşimindeki vitamin ve mineraller bu bölgeyi beslerken bal ve buğday yağı güçlendirici etki gösterir. Havaların ısınmasıyla birlikte göz altı bölgenizde dermis tabakası inceliyor ve matlaşma oluşuyorsa, cildinizin eski görünümünü kazanması için kivi maskesinden yararlanabilirsiniz. Kivideki güzellik sırları içinde kivi maskesi, cildin doğal rengini geri kazanmasını sağlamada oldukça başarılıdır. Şaşırtıcı güzellik sırları veya bakım sırları çoğu zaman kozmetik ürünlerin reklamı için kullanılabilmekte. Oysa kivi maskesi, doğal güzellik sırları içinde göz altı bölgeniz için ilk sıralarda değerlendirebileceğiniz en uygun seçeneklerden biridir.

Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Kivideki güzellik sırları listemizin altıncı sırasında, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlama etkisi var. Başta çevresel etkenler olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı cilt hücreleri oldukça zarar görür ve zamanla ölür. Açık alanlarda maruz kalınan yoğun güneş ışığı, aşırı stres, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenlerden dolayı cilt hücreleri ölür. Cilt hücreleri aslında kendisini yenilemek konusunda en başarılı hücrelerden biridir. Fakat çevresel veya genetik nedenlerden dolayı bu işlev etkin şekilde karşılanamıyorsa cildin doğal ihtiyaçlarının dışarıdan karşılanması gerekir. Ciltte ortaya çıkan matlık ve lekeler ile artan elastikiyet kaybı bu bağlamda çok önemli bir işarettir. Cildinizde bu gibi oluşumlar varsa cildiniz aslında kendini yenileme özelliğini yitirmekte olduğuna dair işaretler vermektedir. 

Cildinizi yenilemek için kividen etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Evde hazırlanan kivi maskeleri cildinizin ölü hücrelerden kurtulmasına büyük katkı sağlar. Aynı zamanda da yeni hücre oluşumunu destekler. Cildin yeni hücreler oluşturabilmesi için alması gereken vitamin ve mineraller kivide yoğun miktarda bulunur. Bunun için pahalı kozmetik ürünlerine yönelmenize gerek yok. Üstelik, kadınların güzellik sırları arasında paylaşılan bilgiler her zaman doğru ve geçerli olmayabiliyor. Özellikle yabancı veya Türk ünlülerin güzellik sırları hakkında çoğu zaman kulaktan dolma bilgiler paylaşılabilmekte. Oysa kivide bulunan A ve E vitaminleri ile potasyum ve magnezyum, piyasadaki pek çok kozmetik üründen daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Cildinizi yenilemek için hazırlayacağınız kivi maskesinde 1 adet kivi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Tercihen limon suyu, yumurta akı ve bir miktar salatalıkla birlikte kivi maskenizi daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir