Kızma birader nasıl oynanır?

Masa oyunları içinde ülkemizde en sevilen oyunlardan biri olan kızma birader, ofiste öğle araları veya mola anlarında iş arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz keyifli bir oyun. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok oyunu online olarak oynamaya başlamış olsak da masa oyunlarını gerçek arkadaşlarımızla birlikte oynamanın keyfini internet ortamında bulmak çok zor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste iş arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir masa oyunu olan kızma biraderin nasıl oynandığı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kızma birader nedir?

Almanca ismi Mensch aergere Dich nicht olan, Batı dillerinde daha çok ludo olarak anılan kızma birader oyunu, özel bölümlere ayrılmış bir oyun tahtası veya kartonu üzerinde 1 adet zar ile 4’er adet piyonla 2 veya 4 kişiyle eşli veya eşsiz olarak oynanabilen keyifli bir masa oyunudur. Oyunda amaç, oyuncunun başlangıç aşamasında kendi rengindeki köşesinde (veya kalesinde) bulunan 4 piyonunu oyun tahtası veya kartonunun ortasında bulunan kendi renk grubununa (bitiş noktası veya hedef alana) yerleştirmektir.

Kızma birader oyununa nasıl başlanır?

Oyunun başlangıcında her oyuncu, 4 piyonunu kendi köşesine (veya kalesine) yerleştirir. Oyun takımında farklı renklerde 4’er adet piyon vardır. Oyuncuların hangi renk piyonları kullanacağı aralarında anlaşarak veya zar atarak belirlenebilir. Oyuncunun piyonu başlangıç noktasına çıkartabilmesi için zarda 6 atması gerekir. Eğer 6 gelmemişse, piyonunu kendi köşesinden çıkartamayacağı için oyuna başlayamaz.

6 atmayı başaran oyuncu, kendi köşesinden bir piyon çıkartır ve başlangıç noktasına yerleştirir, tekrar zar atarak ilerlemeye başlar. Oyun başlangıcını hızlandırmak için rakiplerin anlaşması durumunda her oyuncu 3 kez zar atabilir. Oyuna başladıktan sonra her oyuncunun yalnızca 1 kez zar atma hakkı vardır.

Kızma birader oyunu nasıl ilerler?

Oyunda hamleler zar atarak yapılır. Gelen sayıya göre oyuncu, oyuna soktuğu piyonunu oyun tahtası veya kartonu üzerinde saat yönünde ilerletir. Kızma birader oyununun kurallarına göre aynı karede birden fazla piyon bulunamaz. Oyuncunun ilerlediği yolda kendisine veya rakibine ait bir piyon varsa üzerinden atlayabilir. Kendisine ait 2 piyon aynı kareye geliyorsa, hamle yapamaz ve pas geçer.

Rakip oyuncunun piyonuyla aynı kareye piyonunu getiren oyuncu, rakibin piyonunu yer ve yenen piyon rakip oyuncunun köşesine geri döner. Ki bu durum, oyuna adını veren “kızma birader” durumunu ifade eder. Hedef noktasına doğru epeyce ilerledikten sonra kendi köşesine piyonu yollanan, bu piyonu oyuna tekrar sokmak için 6 atmayı bekleyen oyuncuya “kızma birader” denir.

Her oyuncu aynı anda birden fazla piyonla oyuna devam edebilir. Oyuna başlayan bir oyuncu, zar attığında 6 gelmişse oynadığı piyonu ilerletebileceği gibi, kendi köşesinden yeni bir piyonu da oyun içine sokabilir. Aynı yol üzerinde birden fazla piyonu varsa, hangi piyonu ilerleteceğine kendisi karar verebilir. Rakip oyuncunun piyonlarını yakalayarak kalesine geri gönderen oyuncu, hedef noktasına kendi piyonlarını yerleştirmek için avantaj elde eder. Bu noktaya gelen piyonları rahip oyuncu yiyemez. 4 piyonunu da bu alana getirmeyi başaran oyuncu, kızma birader oyununu kazanmış olur.

Kızma birader oyununun faydaları nelerdir?

Kızma birader oyunu şansa ve stratejik düşünmeye bağlı bir oyun. Yalnızca şansın yeterli olmadığı bu oyunda her oyuncu, stratejik düşünerek en doğru hamleyi yaparak hedefe ulaşmaya çalışır. Oyuna başlamak için 6 atmak şansa bağlı olsa da hedefe doğru tüm piyonları doğru zamanlamayla ilerletmek için stratejik analiz çok önemli. Kızma birader ayrıca rakip takibi, dikkat ve empati kurma becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir. Bu sayede iş ortamında iletişim becerilerinizi geliştirebilir, rakibinizin düşünme şekillerini anlamaya dönük ortak çalışmalara kendinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Seokaos Metin

    Kızma birader nasıl oynanır? hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Oyun gayet zevkli ve kolaymış!

  2. Ailecek oynadığımız güzel bir oyun. Oynamanızı tavsiye ederim.

  3. 90 ların efsane oyunu. Bir zamanlar gazeteler promosyon olarak dağıtırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir