Klavye ve mouse kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilgisayarlar hayatımızda her geçen gün daha fazla yer tutuyor. Bunun sonucu olarak klavye ve mouse kullanımımız artıyor. Günümüzde iş hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarlarda işlem yapmamızı kolaylaştıran klavye ve mouselar, bazı kullanım hatalarından dolayı çeşitli sorunlara yol açabilmekte. Başta kas ve eklem ağrıları olmak üzere sinir sıkışması, tendon kopması, kan dolaşımının yavaşlaması, parmak uyuşması gibi sorunlar bilgisayar kullanıcılarının çok sık karşılaştığı sorunlar arasındadır. Ayrıca hızlı klavye kullanımı nedeniyle bazı durumlarda bileklerde kalıcı hasarlar bile oluşabilir. İster F klavye kullanımı olsun, ister Q klavye kullanımı, isterse laptop klavye kullanımı, çalışanların klavye kullanırken bazı konulara dikkat etmeleri gerekir. Mouselar için de yine kullanım hataları nedeniyle bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Örneğin elinizi mouse üzerinde bırakırsanız bileğiniz daha fazla zorlanır, parmaklarınıza daha az kan gider. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Klavye ve Mouse Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde hemen her alanda kullanılan bilgisayarlar, doğru şekilde kullanıldığı zaman birçok ihtiyacımızı hızlı ve kolay şekilde karşılamamızı sağlamakta. Ancak klavye ve mouse kullanırken yapılan çeşitli hatalar nedeniyle kullanıcılar bazı güçlüklerle karşılaşmakta. Örneğin klavyeyi yanlış eğim açısıyla kullanmak özellikle yazı yazarken çabuk yorulmaya neden olur. Yanlış eğim açısı nedeniyle kullanıcının parmakları daha çabuk yorulur. On parmak klavye kullanımı konusunda en başarılı sonuçlar ancak klavye eğimini doğru ayarlamakla mümkündür. Nitekim klavye kullanımına giriş derslerinde kullanıcılara ilk öğretilen bilgilerden biri, klavye kullanırken bilekleri düz tutmaya çalışmaktır. Bu sayede kan akışı düzenli seyreder, kaslar ve sinirler zarar görmez. Bu bağlamda en sık yapılan hatalardan biri de bakmadan klavye kullanma konusunda bilek desteğinin önemini doğru değerlendirmemektir. Genel kanının aksine bilek desteği, klavyeyi kullanırken değil, parmakları dinlendirirken yararlanılması gereken bir üründür. Klavyeyi bilek desteğiyle birlikte kullanırsanız daha çok hata yaparsınız. Bu nedenle bakmadan klavye kullanma konusunda istediğiniz hıza ulaşamazsınız. 

Yazımızın bu kısmında klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında özet bilgiler paylaşacağız. Bu bilgilerin her biri klavye ve mouse kullanımınızı daha sağlıklı hale getirmenize katkı sağlayacaktır. Bu bilgilerin hepsini dikkate alır ve uygulamaya çalışırsanız klavyeyi hızlı kullanma sizin için sıradan bir konu haline gelir. Klavyeyi kullanım hızınızın artması, yazı yazmaya dayalı işlerinizde zaman tasarrufu konusunda büyük avantaj sağlar. Nitekim bu önlemler sayesinde klavyede yazı yazmak için harcayacağınız süre kısalır. Dolayısıyla elde edeceğiniz bu avantajı diğer işleriniz için değerlendirebilirsiniz. Klavye üzerindeki hakimiyetiniz arttıkça mouse olmadan klavye kullanma konusunda da başarılı sonuçlar alırsınız. Bu sayede yazı yazarken bilekleriniz daha az hareket eder ve daha az yorulursunuz. Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında en önemli konuları aşağıda başlıklar altında inceliyoruz. Bu bilgiler aynı zamanda da laptop klavye kullanımı ve touchpad kullanımı hakkında da çok işinize yarayacaktır. 

Klavye Eğimi

Bilgisayarda daha çok yazı yazmaya dayalı bir iş yapıyorsanız klavye kullanımı hakkında dikkat etmeniz gereken konuların başında klavye eğimi geliyor. Nitekim klavyede yazı yazarken bileklerinizin düz konumda olması şarttır. Bileklerinizi düz tutmada zorluk çekmemeniz için klavye eğiminin doğru açıda olması gerekir. Bilgisayar kullanıcılarına bu konuda yardımcı olmak için klavye üreticileri, tasarım ve üretim aşamalarında gerekli özeni gösterirler. Klavyeye doğru açıyı kazandırmak için örneğin bir kenarı diğerinden daha yüksekte tasarlanır. Veya klavyenin monitöre bakan kısmına ayak eklenir. Ayaklı klavye modellerinde kullanıcılar isterlerse ayakları kapatarak klavyeyi kullanabilirler. Şu şartla ki, klavye kullanımı sırasında bileklerin kesinlikle düz olması gerekir. Klavyenizin bir kenarı diğerinden yüksekse veya ayaklı klavye kullanıyorsanız, bileklerinizi düz tutmada zorluk çekmezsiniz. Aksi durumda bilekleriniz bükülür ve parmaklarınız çabuk yorulur. Aynı zamanda da harf hatalarıyla daha sık karşılaşırsınız. Klavyenizde böyle bir eğim yoksa doğru kullanım şeklini sağlamak için mutlaka sandalye yüksekliğinizi arttırmalısınız. 

Bilek Desteği

Klavye kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri, yazı yazarken bilekleri bilek desteğine dayamaktır. Nitekim bu yöntemin özellikle hızlı klavye kullanma konusunda faydalı olduğu düşüncesi oldukça yaygındır. Oysa bilek desteği klavye kullanırken değil, yazı aralarında bilekleri dinlendirmek için tasarlanmış bir üründür. Yazı yazarken bilekleri düz konumda tutmak için harcanan enerji, bilek desteğinde bilekleri dinlendirirken geri kazanılır. Bu ürünlerin yumuşak bir dokuya sahip olmasının nedeni de kan akışını engellememektir. Fakat klavyede yazı yazarken bilekleriniz bu ürünlere temas ederse parmak kaslarınız ve sinirleriniz olumsuz etkilenir. Tuşlara basarken bileğinizi düz konumda tutmak için bilek desteğinden yararlanırsanız parmaklarınıza ulaşan kan miktarı azalır. Üstelik uygun kaliteye sahip olmayan bir bilek desteği kullanıyorsanız bu durumda hissedeceğiniz yorgunluk miktarı da artacaktır. İyi bir bilek desteğiniz varsa, yazı aralarında bileklerinizi bu ürün üzerinde dinlendirerek işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bilek desteği yerine dilerseniz ergonomik klavye çeşitlerinden de yararlanabilirsiniz. 

Tuşlara Hafif Basmak 

Hangi marka ve modelde olursa olsun bilgisayar klavyeleri hızlı yazı yazmak için gerekli niteliklere sahiptir. Bu niteliklerin başında, tuşların hafif dokunuşlarda bile çalışmasını sağlayan özellikler gelir. Bilgisayarda hızlı yazı yazmak isteyenler tuşları hafif dokunuşlarla kullanmaya özellikle dikkat etmelidir. Çünkü tuşlara sert bastığınız zaman parmaklarınızla uyguladığınız kuvvetin miktarı artar. Bunun sonucu olarak parmaklarınız daha çabuk yorulur. Üstelik klavyeniz bu kullanım şeklinden dolayı zarar görür. Kullanım ömrünü daha kısa sürede tamamlar. Oysa tuşlara hafif basarsanız bir taraftan daha hızlı yazarsınız. Bir taraftan da klavyenizin kullanım ömrünü uzatırsınız. Tuşlara sert basarak hiçbir zaman 10 parmak klavye kullanımı konusunda istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız. Üstelik serçe ve yüzük parmağınız sert kullanım şekillerine alışkın olmadığı için daha fazla zarar görür. Bu da ileride parmaklarınız ağrımasına, hatta kas zedelenmelerine yol açar. Ayrıca tuşları uzun süre basılı tutmamaya da dikkat etmelisiniz. Çünkü basma süresinin uzaması da kaslarınızı ve sinirlerinizi olumsuz etkiler. 

Klavye ve Mouse Arasındaki Mesafe

Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardan biri de klavye ve mouse arasındaki mesafedir. Nitekim bu mesafe ne kadar yakın olursa kullanıcı için o kadar avantajlı bir durum oluşur. Çünkü aradaki mesafenin uzaması durumunda klavyeden mousea geçerken kol daha uzun bir mesafe kateder. Bu da kol kasları üzerindeki baskıyı arttırır. Buna bağlı olarak kol daha kısa sürede yorulur. Dolayısıyla bilgisayar klavye kullanımı sadece klavyeyle ilgili bir konu değildir. Mouse kullanım şekliyle de yakından ilgilidir. Klavyede hızlı yazı yazmak isteyenler mouseu klavyeye yakın bir noktaya yerleştirerek kol kaslarının çabuk yorulmasını önleyebilirler. Bu sayede elde edecekleri enerji tasarrufunu klavyede hızlı yazı yazmak için kullanabilirler. Klavye ve mouse arasındaki mesafenin uzun olması aynı zamanda boyun kaslarınızı da olumsuz etkiler. Çünkü mesafe arttıkça sadece kolunuzu değil, boynunuzu da hareket ettirmeniz gerekir. Yapacağınız ani ve sert bir hareket boyun kireçlenmesi riskiyle karşılaşmanıza neden olur. 

Klavye ve Mouse Yüksekliği

Mesafenin yanı sıra yükseklik de klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli bir konudur. Nitekim klavyenin mousedan yüksekte durması, birçok bakımdan sakıncalı sonuçlara yol açar. Her şeyden önce klavyeyi yüksekte tuttuğunuzda yazı yazarken bileklerinizi düz konumda tutmanız zorlaşır. Parmaklarınıza giden kan miktarının azalmasına bağlı olarak daha çabuk yorulursunuz. Aynı zamanda da yazı yazarken yanlış harflere basarsınız. Çünkü parmaklarınızı kontrol etme beceriniz azalır. Bu da sizi harf hataları yapmak durumunda bırakır. Yanlış yazdığınız sözcükleri düzeltmek için harcayacağınız zaman sizin için gereksiz bir iş yükü yaratır. Yazı yazarken mouse kullanmanız gerektiğinde bilekleriniz yukarı konumdan ani bir hareketle aşağı konuma geçer. Bu hareket nedeniyle tendonlar zarar görür. Buna bağlı olarak ileride parmaklarınızla ilgili çokça sorun yaşayabilirsiniz. Oysa klavye ve mouseunuzu aynı yükseklikte tutarsanız bilekleriniz fazla hareket etmez. Böylelikle klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha başarılı sonuçlar alırsınız. 

Eli Mouse Üzerinde Bırakmamak

Bilgisayarda yazı yazarken, tasarım yaparken veya yazı okurken en sık yapılan hatalardan biri eli mouse üzerinde bırakmaktır. Nitekim bu hata bir taraftan avuç içinde artan basınç nedeniyle parmaklara giden kan miktarını azaltır. Bir taraftan da parmakları dinlendirmek için çok önemli bir fırsatın kaçmasına yol açar. Bilgisayarda klavye ve mouse kullanmadığınız zaman dilimlerinde ellerinizi ve parmaklarınızı gevşetmeniz daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar. Bu konuda bilgisayar kullanıcıları için parmak egzersizleri son derece faydalıdır. Örneğin bileklerinizi düz tutup parmaklarınızı kendinize çekmeniz kaslarınızda oluşan gerilimi azaltır. Ellerinizi sıkarak yumruk yaparsanız parmaklarınızdaki kan dolaşımı hızlanır. Kollarınızı aşağıya bırakarak dinlendirirseniz daha uzun süre ve sağlıklı şekilde kullanırsınız. Bilgisayarda hızlı klavye kullanımı bu gibi basit önlemler sayesinde sıradan ve basit bir iş haline gelir. Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu fırsatları değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bulduğunuz fırsatları iyi değerlendirdiğinizde kas ve eklem sağlığı açısından pek çok riskten kolayca kurtulursunuz. 

Klavye ve Mouseu Temiz Tutmak

İster evde olsun, isterse ofiste bilgisayar kullanıcıları klavye ve mouse temizliği işlerini çeşitli nedenlerle ihmal etmekte. Oysa klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde temizlik işleri de önemli bir konudur. Yüzey temizliğine olan ilgi koronavirüs salgını süresince daha da önemli hale geldi. Özellikle kalabalık ofislerde temizlik işlerine hassasiyet arttı. Klavye ve mouse temizliği bir taraftan hijyen nedeniyle önemlidir. Çünkü yüzeyde çoğalan zararlı mikroorganizmalar çeşitli sağlık riskleri oluşturur. Aynı zamanda da ürünlerin kullanım ömürlerini azaltır. Bilgisayarda çalışırken yemek tüketmek gibi bir alışkanlığınız varsa klavyede tuşların arasında yemek kırıntıları birikebilir. Mouseunuzun özellikle alt kısmını düzenli temizlemezseniz bu kısımda mikroorganizmalar kolayca çoğalır. Bu organizmalar cilt çatlakları ve diğer yollarla vücudunuza kolayca girer. Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde temizlik işlerine de gereken özeni mutlaka göstermelisiniz. Hatta bu işleri günlük rutinlerinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu sayede kullanım şekliniz çok daha sağlıklı hale gelir. 

Oyunlar İçin Özel Klavye ve Mouse Kullanmak

Bilgisayarı daha çok oyun amaçlı kullanacaksanız öncelikle oyun bilgisayarlarını tercih etmenizde yarar var. Çünkü bu bilgisayarlar oyunlar için gerekli teknik ve ergonomik özelliklere sahiptir. Günün önemli bir bölümünü bilgisayarda oyun oynayarak geçiriyorsanız standart klavye ve mouselardan kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü bu ürünler oyun sırasında ihtiyaç duyduğunuz hızlı hareketleri yapmanız için tasarlanmamıştır. Oysa oyun klavye ve mouseları ihtiyaç duyduğunuz kullanım şekillerine çok daha uygundur. Nitekim oyuncu klavyelerinin hemen hepsinde ergonomik destekler mevcuttur. Tuşların hassasiyeti yüksek olduğu için çok hafif dokunuşlarda bile istenilen sonuçlar alınır. Üstelik tuşlarda bulunan özel ışıklandırma sistemi oyunun etkisini arttırır. Tuşlardaki sesli anahtarlar ise her hamlede oyuncunun ilgisini canlı tutar. Oyuncu mouseları da diğerlerine göre daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Yüksek çözünürlükte çalışan bu ürünler kullanıcının istediği hamleleri hızlı ve kolay şekilde yapmasını sağlar. Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde mouse seçimi de bu nedenle önemlidir. 

İhtiyaç duyduğunuz klavye ve mouselar Ofix’te!

Klavye ve mouse kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix, ofislerin en çok sipariş verdiği klavye ve mouselara uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Klavye ve mouse almadan önce sitemizi ziyaret ederseniz ürün ve fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ürünleri kolayca seçip sepetinize ekleyebilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm klavye ve mouseları inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir